Newsletter
Wyszukaj

TO MNIE WKURZA CZYLI SZTUKA BUNTU DLA OPORNYCH

16.09.2017, godz. 13.00

  Edukacja
CCF08092017_00002

Prowadzenie: Martyna Rogacka

zapisy/informacje: tel. 61 852 95 01, e-mail: joanna.tekla@arsenal.pl

wstęp wolny

„Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą”

Ta znana fraza, zachęcająca młode dziewczyny do porzucenia roli ułożonej księżniczki w imię niezależności i samostanowienia, nadal ma nikłe odbicie w świadomości współczesnego polskiego społeczeństwa. Młode Polki wciąż mają być przede wszystkim miłe, uśmiechnięte i nie sprawiać nikomu kłopotu. Te, które dają upust złości i głośno wyrażają swój sprzeciw, często spotykają się
z poirytowaniem, a czasem nawet z wyraźną wrogością. Nie powinno więc dziwić, że młode dziewczyny, które mają inne zdanie niż większość, niechętnie wypowiadają się na większym forum (w klasie, dużej grupie rówieśniczej). A przecież głośny bunt jest pierwszym aktem, który może zmienić rzeczywistość.

Warsztaty mają na celu wyzwolenie u młodych dziewczyn wewnętrznego głosu sprzeciwu i dać im narzędzia – psychologiczne, społeczne – dzięki którym zabieranie stanowiska w sprawach dla nich ważnych będzie przychodzić z większą łatwością. Będziemy uczyć się jak konstruktywnie wypowiadać swoje zdanie, nawet najbardziej kontrowersyjne, na większym forum a jednocześnie używać języka pozbawionego wrogości i budującego dialog. Innymi słowy – nauczymy się buntować, podnosząc głos w ważnych dla nas sprawach, bez zbędnego hejtu.

Warsztaty są skierowane do licealistek, ale ciekawscy licealiści są także mile widziani.

 

Rada Programowa Galerii Miejskiej Arsenał

10.04.2017 - 31.12.2017

  Ogłoszenie

Niezmiernie miło nam ogłosić, iż została powołana Rada Programowa Galerii. W szanownym gronie znaleźli się:

dr hab. Monika Bakke prof. UAM
prof. Mirosław Bałka

dr hab. Agata Jakubowska prof. UAM
dr hab. Izabela Kowalczyk prof. nadzw. UAP
Piotr Krajewski
Justyna Makowska
Mateusz Rozmiarek
Marek Sternalski

Polki, Patriotki, Rebeliantki

08.09.2017, godz.18.00

08.09.2017-08.10.2017

  Wystawa
ARSENAL_ZAPROSZENIE_POLKI_DRUK

Kuratorka: Izabela Kowalczyk

Chór Czarownic/Witches Choir, Iwona Demko, Monika Drożyńska, Marta Frej, Irenka Kalicka, Kolaborantki, Kolektyw Złote Rączki, Zofia Kuligowska, Dawid Marszewski, Karolina Mełnicka, Ewa Partum, Liliana Piskorska, Jadwiga Sawicka, Ewa Świdzińska, Agata Zbylut

Fotoplastikon: Mateusz Budzisz, Barbara Sinica, Radosław Sto
koncepcja i wybór: Izabela Kowalczyk

Celem wystawy Polki, Patriotki, Rebeliantki, towarzyszącej Kongresowi Kobiet w Poznaniu, jest namysł nad kondycją i problemami współczesnych Polek – obywatelek, uczestniczek życia publicznego, patriotek, manifestantek. Impulsem do zorganizowania tej wystawy było to, co działo się w Polsce w 2016 roku, kiedy pojawiły się plany zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej. Wywołało to falę protestów na niespotykaną dotąd skalę (W naszej sprawie, 9.04.2016, Czarny Protest i Ogólnopolski Strajk Kobiet, 3.10.2016). Polki masowo wyszły na ulice, organizując strajki, „czarne protesty”, które, jeśli chodzi o skalę, przyćmiły wszystkie dotychczasowe demonstracje antyrządowe, ujawniając kolektywną siłę kobiet. Protesty wypracowały własną symbolikę, a także wykorzystywały współczesne strategie artystyczne, akcentujące niejednoznaczne, choć wspólnotowe działania. To właśnie przez artystyczne, również muzyczne, wspólnotowe działania, które można określić feministycznym artywizmem, budowany jest współczesny feminizm siły.

Wystawa nie ma na celu oddania klimatu polskiej ulicy Anno Domini 2016 i 17, ale ma być artystycznym komentarzem do otaczającej nas rzeczywistości i sytuacji współczesnych Polek. Ekspozycja ma zarazem pokazać współczesną sztukę feministyczną – otwartą, ironiczną, zabawną, odważną, głośną i rebeliancką.

Zbiórka książek dla więźniów i aresztantów

01.09.2017-31.09.2017

  wydarzenie
Beznazwy-1

We wrześniu w Galerii Miejskiej Arsenał trwać będzie zbiórka książek dla więźniów i aresztantów przebywających w polskich zakładach karnych i aresztach. Przyjmujemy książki o dowolnej tematyce, za wyjątkiem publikacji przeznaczonych dla dzieci. Książki zbierane będą w godzinach otwarcia Galerii w holu głównym.

Wielkopolski Mecz Artystyczny WMA Arsenał

01.09.2017-14.11.2017

  Edukacja
logo_WMA_Arsenal

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu i Zakład Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM zapraszają uczniów w wieku 13-15 lat do wzięcia udziału w Wielkopolskim Meczu Artystycznym WMA Arsenał. W konkursie będą rywalizować zespoły maksymalnie czteroosobowe w przestrzeni galerii, które odpowiedzą na praktyczne zadania wymagające myślenia krytycznego i umiejętności pracy w grupie. Interdyscyplinarny charakter konkursu pozwoli wprowadzić młodzież w problematykę sztuki współczesnej i uświadomi wielość zagadnień wchodzących w strukturę kultury. Jest to wspaniała okazja do rozpoczęcia przygody ze sztuką i zaangażowanie się w życie kulturalne miasta. Wiedzę oraz pracę uczestników będzie oceniać jury, które wyłoni najlepsze grupy. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 października, jednak lista miejsc jest ograniczona dlatego prosimy o niezwlekanie z wysyłaniem zgłoszeń. Konkurs wraz z ogłoszeniem wyniku odbędą się 14 listopada.

Formularz rejestracyjny: https://goo.gl/forms/CZCr5y2ueuNMYO5V2

Polki, chuliganki, artywistki: czy istnieje narodowa sztuka feministyczna?

27.09.2017, godz. 18.30

  Dyskusje / Edukacja
ARSENAL_ZAPROSZENIE_POLKI_DRUK

prowadzenie: Zofia nierodzińska, Karolina Sikorska

udział biorą: kolektyw Coven Berlin, Dziewczyństwo, Natalia Sielewicz, Stach Szabłowski

Punktem wyjścia do dyskusji jest trwająca w Galerii Miejskiej Arsenał wystawa „Polki, patriotki, rebeliantki”, reflektująca nad kondycją współczesnych Polek. Jakie narracje o współczesnych Polkach tworzą artystki i artyści? Jak opowieści te są konstruowane? Na ile mogą odnaleźć się w nich Polki z różnym doświadczeniem społeczno-kulturowym, kogo te opowieści dotyczą, a kogo wykluczają? Jakimi symbolami w tym kontekście operują artystki? Czy możliwe są opowieści alternatywne? Jak je budować?


Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: