Newsletter
Wyszukaj

Piotrowicz. Arka – oprowadzanie kuratorskie

19.02.2017, godz. 18.00

  oprowadzanie kuratorskie
oprowadzanie-kuratorskie1

Oprowadzać będzie Piotr Bernatowicz.

Zmarły w 1999 roku poznański malarz i grafik Jerzy Piotrowicz pozostawił po sobie olbrzymi zbiór kilkuset znakomitych obrazów olejnych, gwaszy i grafik. Zostaną one zaprezentowane po raz pierwszy w tak obszernym wyborze w lutym tego roku w ramach przedsięwzięcia wystawienniczego
pt.: „Piotrowicz”, w którym obok Galerii Miejskiej Arsenał uczestniczy Muzeum Narodowe
w Poznaniu, Galeria Ego, Galeria Garbary 48 oraz Galeria FWD.

Prezentacja w Galerii Miejskiej Arsenał koncentruje się na motywach i symbolach biblijnych
i judaistycznych w twórczości artysty. Jest to wątek, który pojawia się już w najwcześniejszych pracach Piotrowicza w latach siedemdziesiątych, poprzez obecność w obrazach i grafikach Mojżeszowych tablic z przykazaniami, oka opatrzności czy korony cierniowej. W latach osiemdziesiątych motyw ukrzyżowania i chusty św. Weroniki w jego sztuce towarzyszy doświadczeniom historycznym Polaków: najpierw tzw. karnawałowi Solidarności, a potem mrokom stanu wojennego. Natomiast w ostatniej dekadzie swojego życia Piotrowicz skupia się na historiach starotestamentowych, niejako portretując ich głównych bohaterów: Mojżesza, Noego i Hioba,
a kończąc na przejmujących scenach z Apokalipsy.

Spotkanie autorskie z Joanną Winnicką Gburek, autorką książki Krytyka – etyka – sacrum. W kierunku aksjologicznej krytyki artystycznej

24.02.2017, godz. 18.00

  Dyskusje / Edukacja

„Książkę tę czyta się z przyjemnością. Autorka – co nie jest częste – stara się łączyć refleksje filozoficzne z doświadczeniem. Nie unika własnego zdania. W tym sensie jest to praca odważna. Odważna jest również dlatego, że porusza temat, który nie jest chętnie poruszany przez współczesnych filozofów w Polsce, a mianowicie temat doświadczenia sacrum w sztuce. Temat ten stał się tematem historii sztuki, a nie współczesnej krytyki sztuki. Jakby był nieaktualny, jakby nas już nie dotyczył. Jakby się przeżył. Tymczasem, jak wskazuje autorka, jest to ciągle obecne doświadczenie ludzkie, które domaga się filozoficznej uwagi, a także uwagi krytyki sztuki, ponieważ krytyka sztuki to w przekonaniu Joanny Winnickiej-Gburek filozofia kultury”.

prof. Zofia Rosińska

Joanna Winnicka-Gburek – pracuje jako adiunkt w Zakładzie Edukacji Kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim. Autorka licznych publikacji z zakresu estetyki, krytyki artystycznej
i filozofii kultury. Zainteresowania badawcze autorki koncentrują się głównie na związkach współczesnej estetyki i etyki. Stale współpracuje z pismem „Estetyka
i Krytyka”. Należy do Polskiego Towarzystwa Estetycznego.

PRZEWODNIK PO RYNKU SZTUKI I ANTYKÓW

16.02.2017, godz.18.00

  Edukacja

Ile jest warta „Dama z łasiczką” i dlaczego to pytanie budzi tyle emocji? Czym wartość różni się od ceny? Czy kapitał to wyłącznie pieniądze? Czy rynek sztuki to przestrzeń manipulacji wartością artystyczną? Czy jest tu coś więcej niż tylko kupowanie, sprzedawanie i rekordy cenowe?

Pierwsze spotkanie z cyklu „Przewodnik po rynku sztuki i antyków”, zatytułowane „Rynek sztuki, czyli wstęp do ekonomii kultury”, będzie poświęcone podstawowym pojęciom, ważnym dla zrozumienia swoistości tego rynku, jego wewnętrznych napięć i kontrowersji. Bardzo przydatna okaże się tu teoria kapitałów Pierra Bourdieu, łącząca najodleglejsze światy różnych wartości: materialnych i symbolicznych.

Prowadzenie: dr Dorota Żaglewska – absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rynku antykwarycznym działa od 2009 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską pt. „Wpływ kapitału kulturowego na polski rynek antykwaryczny”. Specjalista ds. edukacji w Galerii ARTYKWARIAT w Poznaniu.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Tyrmand w Arsenale

20.01.2017, godz. 18.00

  Dyskusje / Edukacja

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu zaprasza na spotkanie autorskie z Marcelem Woźniakiem, autorem Biografii Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie (wyd. Mg, 2016 r.)

Spotkanie poprowadzi Piotr Bernatowicz

Leopold TYRMAND (1920-1985) – polski pisarz, dziennikarz, publicysta. Przede wszystkim znany jako autor powieści „Zły” oraz „Dziennika 1954”. Propagator jazzu, bon vivant peerelu. Człowiek o niezłomnych zasadach, zagorzały przeciwnik komunizmu i socjalizmu pod wszelkimi postaciami i mutacjami geograficznymi. Jako pisarz odniósł sukces w Polsce, jako publicysta – w Ameryce gdzie publikował w prestiżowym „New Yorkerze”.  Był pierwszym dyrektorem The Rocford Instiute i redaktorem naczelnym Chronicles of Culture, pisma propagującego wolnościowe, konserwatywne spojrzenie na kulturę. Patron dzisiejszej hipster prawicy.

Marcel Woźniak – z zawodu dziennikarz i scenarzysta, z powołania humanista. Urodzony w „roku 1984” w Kwidzynie, torunianin od 2003. Absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Adaptacji Filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Były spiker i reporter w Radiu SFERA UMK i Radio PLUS Toruń, prowadził serwisy Kulturalny Toruń i orbiToruń. Autor scenariuszy reklam, seriali telewizyjnych dla TVN i Polsat Cafe oraz filmów krótkometrażowych Caissa i Snufit. Piśmienny. Obecnie pracuje nad biografią Stefana „Wiecha” Wiecheckiego oraz trylogią kryminalną dla Wydawnictwa Poznańskiego.

FERIE Z FOTOPLASTYKONEM

30.01.2017 – 10.02.2017

  Edukacja

Wzorem poprzednich lat – w okresie ferii zimowych (30.01 – 10.02.2017 r.) w Galerii Miejskiej Arsenał odbędzie się cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. Punktem wyjścia do eksperymentów optyczno-fotograficznych stanie się nasz poznański Fotoplastykon – zabytkowe urządzenie umożliwiające oglądanie stereofotografii. Uczestnicy zajęć poznają jego historię, sposób działania, obejrzą prezentowane zdjęcia, a także zajrzą do jego wnętrza.

Warsztaty manualne poprowadzi Paweł Rosiak – fotograf, grafik i twórca filmów.  Zajęcia przeznaczone dla dzieci (w wieku 6 – 10 lat) odbywać się będą w terminie: 30.01 – 3.02.2017 r. Młodzież (11 – 15 lat) zapraszamy natomiast od 6.02 do 10.02.2017 r. Godziny od 9.00 do 12.00 w dni powszednie.

Zapisy na cykl spotkań przyjmujemy telefonicznie: 61 852 95 02 lub mailowo: sekretariat@arsenal.art.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Galeria zapewnia również wszystkie potrzebne materiały i drobny poczęstunek.

 

Konkurs 30/30 na najlepszą okładkę płytową 2016

10.12.2016-28.02.2017

  Konkurs
logo konkursu 30-30

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu ogłasza III edycję Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową 2016 roku. Konkurs przeznaczony jest dla grafików, których projekty graficzne okładek dla wydawnictw muzycznych (płyt kompaktowych, winylowych, itp.) zostały wydane w 2016 r. oraz do 28 lutego 2017 roku.

Zwycięzca Konkursu otrzyma nagrodę główną w wysokości co najmniej 5.000 zł wraz z dyplomem laureata II edycji Konkursu. W przypadku wysokiego poziomu zgłoszonych prac organizatorzy przyznają nagrody dodatkowe i wyróżnienia.

Najlepsze projekty zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu w terminie od 21 kwietnia do 28 maja 2017 r. Wyboru, podobnie jak miało to miejsce w przypadku I edycji Konkursu, dokona niezależne Jury składające się z przedstawicieli branży muzycznej i grafików, obradujące pod przewodnictwem jednego z najbardziej znanych grafików w branży – Rosława Szaybo.

Okładki zgłaszać mogą zarówno graficy, jak i przedstawiciele branży muzycznej (redakcje pism branżowych, redakcje portali internetowych, patroni medialni, partnerzy konkursu, wytwórnie płytowe, dystrybutorzy itp.) w terminie od 10 grudnia 2016 r. do 28 lutego 2017 r. na adres e-mail: 3030@arsenal.art.pl. Regulamin Konkursu jest dostępny na stronie internetowej (www.konkurs3030.pl) oraz na stronie internetowej Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (www.arsenal.art.pl/konkurs-3030). Wszelkich dodatkowych informacji udzielają koordynatorzy konkursu – Ewelina Muraszkiewicz (ewelina.muraszkiewicz@arsenal.art.pl, tel. 509-105-970) oraz Marcel Skierski (marcel.skierski@arsenal.art.pl, tel. 732-958-320).

Regulamin konkursu (w polskiej wersji językowej): Regulamin konkursu na najlepszą okładkę płytową wydaną w 2016 r

Regulamin konkursu (w angielskiej wersji językowej): 3030 Contest Rules 2016

Formularz zgłoszeniowy (w polskiej wersji językowej): FORMULARZ

Formularz zgłoszeniowy (w angielskiej wersji językowej): ENTRY FORM

Jerzy Piotrowicz spotyka Hioba

11.01.2017, godz. 18.00

  Wykład

Wykład: dr Piotr Bernatowicz

Koncert: Trio Takla Makan

Tematem wykładu będzie obecność motywów żydowskich w twórczości poznańskiego malarza, Jerzego Piotrowicza ze szczególnym uwzględnieniem starotestamentowej postaci Hioba.
Wykładowi towarzyszył będzie koncert Tria Takla Makan, w ramach którego wykonane zostaną utwory z kręgu kultury żydowskiej, nie zabraknie też elementów bałkańskich. Wykład i koncert odbędą się w ramach XX Dnia Judaizmu.

Impresje z tatrzańskich szlaków Wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim

10.01.2017-19.02.2017

  Wystawa

Artyści: Katarzyna Wasiuk, Borys Wasiuk

W ramach najnowszej wystawy w Fotoplastykonie Poznańskim zaprezentowane zostaną stereofotograficzne widoki Tatr, autorstwa Katarzyny i Borysa Wasiuk. Współczesne zdjęcia, wykonane z uwzględnieniem specyfiki trójwymiarowego medium, ukazują piękno górskiego krajobrazu, podkreślając przestrzenne relacje między poszczególnymi obiektami. Niezwykle malownicze pejzaże na stereofotografiach zyskują znaczną realność, pozwalając odbiorcy na odbycie podróży tatrzańskim szlakiem razem z twórcami zdjęć.

Dodatkowym walorem prezentowanych na wystawie przedstawień jest ich aktualność – powstałe w XXI wieku stereofotografie udowadniają, iż archaiczne urządzenie, jakim jest fotoplastykon, umożliwia interesującą prezentację współczesnych zdjęć.

 

Marek Chlanda 12 kroków AA

09.01.2017, godz. 18.00

09.01.2017-29.01.2017

  Wystawa

Kurator wystawy: Jaromir Jedliński

Wystawa prezentuje powstały w 2016 roku cykl prac Marka Chlandy, dla którego punktem wyjścia był Program Wspólnoty Anonimowych Alkoholików spisany w 1938 roku przez jednego z założycieli Wspólnoty AA, Billa W. właśnie jako „12 kroków AA”. Na cykl składa się 14 prac wykonanych na papierze gazetowym (stronice magazynu „Film” z lat siedemdziesiątych) i kartonie.

 

Miejsca do wypełnienia Paweł Polus

05.01.2017, godz. 19.00

05.01-29.01.2017

  Wystawa

Kurator: Jarosław Kozłowski

Koordynator: Marcel Skierski

Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła Pawła Polusa, którego twórczość czerpie z tradycji sztuki konceptualnej, skupiając się na podejmowaniu problematyki przedmiotu i związków idei z jej wizualną reprezentacją. Jednocześnie działalność artysty cechuje duży indywidualizm, stanowiący o oryginalnym charakterze prac, wyróżniających się na tle obecnych trendów w sztuce.

Kuratorem wystawy będzie prof. Jarosław Kozłowski, legenda poznańskiej sceny artystycznej, jeden z prekursorów sztuki konceptualnej. Wystawa będzie zatem dialogiem pomiędzy dwoma indywidualnościami, łączącym sztukę z filozofią.

Paweł Polus urodził się w 1979 r. W 2004 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Grafiki Warsztatowej. Dyplom w zakresie rysunku i grafiki (pod kierownictwem prof. J Kozłowskiego i prof. T. Jackowskiego) uzyskał w 2004 r. Obecnie jest asystentem w Pracowni Rysunku na UAP. Zajmuje się malarstwem, obiektami, rysunkiem, książką artystyczną. Jego dzieła eksponowane były m.in. w: Galerii PWW (Zielona Góra), Galerii Naprzeciw (Poznań), w Instytucie Polskim (Seul) i Berlinie.

Kruchość materii – wystawa rzeźb Kazimierza Kalkowskiego

05.01.2017, godz. 18.00

05.01.2017-12.02.2017

  Wystawa

Wystawa dzieł Kazimierza Kalkowskiego, trójmiejskiego artysty, prezentować będzie ceramiczne rzeźby, charakteryzujące się niespotykaną precyzją i komplikacją formalną. Ceramiki Kalkowskiego stanowią dowód na żywotność tradycyjnej metody twórczości artystycznej, zachwycając swoim kunsztem i opanowaniem medium.

Frapującą dla odbiorcy okazuje się również tematyka dzieł, odwołująca się do różnorodnych przejawów duchowości, operująca bogatą symboliką przejawiająca się w przedstawieniach korowodów fantastycznych stworzeń i tajemniczych znaków. Wszystko to składa się na intrygujący i mistyczny świat, o którym za pośrednictwem swoich dzieł opowiada nam Kalkowski.

Konkurs na dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał

07.12.2016 - 09.01.2017

  Komunikat

Zakres podstawowych czynności

 1. kierowanie pracą Galerii i reprezentowanie jej na zewnątrz;
 2. wykonywanie zadań określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej oraz w statucie Galerii;
 3. wykonywanie zadań pracodawcy w stosunku do pracowników zatrudnionych w Galerii;
 4. gospodarowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na realizację zadań Galerii, określonymi w uchwale budżetowej Miasta na dany rok;
 5. gospodarowanie mieniem;
 6. podejmowanie decyzji dotyczących rozwoju lub zmian w Galerii;
 7. współpraca z instytucjami kultury, organizacjami pożytku publicznego prowadzącymi działalność kulturalno-oświatową oraz wydziałami i biurami Urzędu Miasta Poznania;
 8. podejmowanie innych działań w celu zaspokojenia potrzeb oświatowych, kulturalnych i informacyjnych społeczności miasta oraz upowszechnianie wiedzy i kultury

Wymagania obowiązkowe

 1. wykształcenie wyższe;
 2. co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe związane z kulturą, ze szczególnym uwzględnieniem prezentacji sztuki, w tym działalności wystawienniczej i kuratorskiej;
 3. co najmniej 3-letni staż pracy na stanowiskach kierowniczych w obszarze kultury (w tym zarządzanie zespołem, np. projektowym) lub 3 lata prowadzenia działalności gospodarczej związanej z kulturą;
 4. znajomość prawa regulującego funkcjonowanie publicznych instytucji kultury oraz zasad organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej;
 5. znajomość zagadnień dotyczących pozyskiwania funduszy pozabudżetowych oraz Unii Europejskiej;
 6. znajomość problematyki będącej przedmiotem działalności Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz zjawisk w szeroko pojętej kulturze, sztuce i dziedzictwie narodowym;
 7. dobry stan zdrowia;
 8. niekaralność;

Wymagania dodatkowe

 1. wykształcenie wyższe magisterskie,preferowane kierunki artystyczne lub humanistyczne
 2. ukończone studia podyplomowe, szkolenia, kursy w dziedzinie zarządzania;
 3. ukończone podyplomowe studia menedżera kultury;
 4. dobra znajomość przynajmniej jednego języka obcego.

Wymagane dokumenty

 1. podanie z uzasadnieniem ubiegania się o stanowisko dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu;
 2. życiorys z charakterystyką dorobku zawodowego, w tym ewentualne rekomendacje (do 10 stron A4);
 3. wykaz i krótki opis najważniejszych zrealizowanych projektów lokalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych przedsięwzięć artystycznych itp., dokumentujący dorobek kandydata (do 5 stron A4);
 4. pisemne opracowanie koncepcji kierowania Galerią Miejską Arsenał w Poznaniu, (do 10 stron A4) w aspekcie zarządzania Instytucją i kształtowania jej programu na okres 5 lat, ze szczególnym uwzględnieniem wizji rozwoju Galerii,
  a także współpracy z innymi placówkami kulturalnymi i oświatowymi oraz organizacjami pozarządowymi, gospodarowania środkami finansowymi i efektywnego wykorzystania bazy lokalowej oraz przestrzennej, z uwzględnieniem projektów inwestycyjnych. Dokument ten należy składać w zamkniętej kopercie, opatrzonej tytułem: KONCEPCJA PROGRAMOWO-ORGANIZACYJNA GALERII MIEJSKIEJ ARSENAŁ W POZNANIU;
 5. kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie, kwalifikacje i umiejętności (np. dyplomy, certyfikaty, świadectwa itp.);
 6. udokumentowane co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe związane z kulturą, w szczególności z zakresu prezentacji sztuki oraz działalności wystawienniczej i kuratorskiej (zaświadczenia, świadectwa pracy itp.);
 7. udokumentowany co najmniej 3-letni staż pracy na stanowiskach kierowniczych w obszarze kultury lub udokumentowane 3 lata prowadzenia działalności gospodarczej związanej z kulturą (zaświadczenia, świadectwa pracy itp.);
 8. oświadczenie o dobrej znajomości języka obcego;
 9. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia i braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowniczym, wystawione nie wcześniej
  niż miesiąc przed złożeniem oferty;
 10. oświadczenie, że kandydat nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie oraz nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne;
 11. oświadczenie, że kandydat nie był karany zakazem pełnienia funkcji kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 168 z późn. zm.);
 12. oświadczenie, że kandydat wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 922) do celów związanych z przeprowadzanym konkursem oraz na posługiwanie się treściami koncepcji programowo-organizacyjnej kandydata w trakcie posiedzeń Komisji konkursowej na wyłonienie kandydata na stanowisko dyrektora;
 13. adres do korespondencji elektronicznej;
 14. pendrive zawierający skany wszystkich dokumentów przedkładanych przez kandydata.

Inne informacje:

 1. Dokumenty i oświadczenia należy składać w języku polskim, a dokumenty obcojęzyczne powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego. Kopie dokumentów wymienionych w ust. 2 pkt 5, 6 i 7 kandydat powinien opatrzyć na każdej stronie oświadczeniem o następującej treści: „Oświadczam, że niniejszy dokument jest zgodny z oryginałem” oraz datą i własnoręcznym podpisem.
 2. Wszystkie dokumenty powinny być podpisane przez kandydata, z wyłączeniem zaświadczenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 9.
 3. Oferty należy przesyłać bądź składać w sekretariacie Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17, pok. 257, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 9 stycznia 2017 r. włącznie (do godz. 15.00), w zamkniętych kopertach opatrzonych adnotacją: KONKURS NA KANDYDATA NA STANOWISKO DYREKTORA GALERII MIEJSKIEJ ARSENAŁ W POZNANIU, z dopiskiem NIE OTWIERAĆ, a także z podanym wewnątrz adresem zwrotnym wraz z numerem telefonu kontaktowego
  i adresem elektronicznym kandydata
  . Za datę złożenia oferty uważa się datę wpływu do Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. Oferty, które wpłyną po tym terminie, nie będą poddane procedurze konkursowej.
 4. Do przeprowadzenia postępowania konkursowego Prezydent powoła Komisję konkursową, zgodnie z art. 16. ust. 4 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 406
  z późn. zm.) i określi tryb jej pracy.
 5. Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch etapach: I etap – sprawdzenie ofert pod względem formalnym bez udziału kandydatów i II etap – rozmowy kwalifikacyjne
  z kandydatami spełniającymi wymagania formalne. O terminie i miejscu przeprowadzenia rozmów kandydaci zostaną poinformowani indywidualnie.
 6. Korespondencja z uczestnikami konkursu odbywać się będzie wyłącznie drogą elektroniczną i będzie kierowana na adres wskazany przez kandydata we wniosku.
 7. Zwrot dokumentów złożonych w ramach konkursu nastąpi po dwóch miesiącach od zakończenia i ogłoszenia wyniku.
 8. Informacje o wyniku konkursu – protokoły z posiedzenia Komisji konkursowej zostaną zamieszczone na stronie internetowej UMP jako załączniki do zarządzenia powołującego Komisję konkursową do spraw wyboru kandydata na stanowisko dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.
 9. Przewidywany termin rozpatrzenia wniosków oraz zakończenia postępowania konkursowego: 28 lutego 2017 roku.
 10. Postępowanie konkursowe odbywa się z uwzględnieniem przepisów o dostępie do informacji publicznej.
 11. Informację o warunkach organizacyjno-finansowych działalności Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu kandydaci na stanowisko dyrektora mogą uzyskać w jej siedzibie: Poznań,
  ul. Stary Rynek 6 (sekretariat Instytucji), tel.: 61 852 95 01 – od poniedziałku do piątku w godz. 900 – 1500 oraz w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Poznania, tel.: 61 878 54 55.

Składanie ofert

Oferty, zawierające wymienione dokumenty, prosimy składać w terminie do 2017-01-09.

Urząd Miasta w Poznaniu zastrzega sobie prawo do odpowiedzi tylko na wybrane oferty.

II oprowadzanie kuratorskie po wystawie Tkanki

17.12.2016, godz. 13.00

  oprowadzanie kuratorskie
oprowadzanie-kuratorskie1

Kuratorki: Jadwiga Grzybak, Paulina Gwizdek

Ideą wystawy jest prezentacja prac współczesnych artystów nawiązujących w swojej twórczości do motywu tkania. Kuratorki chcą w ten sposób podkreślić trud i wysiłek oraz swoiste celebrowanie ręcznej pracy przeciwstawione obecnym tendencjom artystycznym, w których twórcy często pomijają ten aspekt pracy na rzecz nowych technologii. Tytuł „Tkanki” zyskuje także drugie odniesienie – do biologii, dzięki czemu wskazuje na powiązanie często misternych prac ze skomplikowanym organizmem.

Oprowadzać będzie Pulina Gwizdek

II oprowadzanie kuratorskie po wystawie Pole widzenia Sławomira Decyka

15.12.2016, godz. 17.00

  oprowadzanie kuratorskie
oprowadzanie-kuratorskie1

Kuratorka: Bogna Błażewicz

Pole widzenia Sławomira Decyka to wyjątkowa wystawa fotografii,  podsumowująca eksperymenty przeprowadzone w Górach Izerskich i na odległym archipelagu Svalbard.

W dwóch najnowszych realizacjach artysty pojawia się wyraźnie zauważalny wątek dotyczący idei centrum. Ekstremalnie długie naświetlenia,  wykonane przy wykorzystaniu techniki solarigrafii, stanowią zarówno abstrakcyjną refleksję, jak i opis bezpośredniego doświadczenia rzeczy.

Drzewo stojące samotnie w otwartym krajobrazie Gór Izerskich oraz dzień polarny na archipelagu Svalbard tworzą sens i jakość miejsca. Odkrywanie relacji wzajemnego współbycia oddalonych od siebie lokacji nie ma charakteru fizycznego. Indywidualna intuicja nie jest subiektywną formą naoczności. Przestrzeń zmysłowa koncentruje się w naszej naoczności jako przestrzeń dla wyobraźni.

Sławomir Decyk (1968)

Mieszka i pracuje w Poznaniu. Studiował Slawistykę na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Ukończył Fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Dyplom magisterski w pracowni prof. S. Wojneckiego i Z. Trzeciakowskiego. Od 2002 r. jest pracownikiem naukowym Katedry Fotografii UA w Poznaniu. Zajmuje się obrazem, fotografią, instalacją, wideo. Jego działania twórcze charakteryzuje badanie granicznych obszarów fotografii i poszukiwanie nowych środków wyrazu. Brał udział w ponad 50 wystawach w Polsce i za granicą, między innymi w: Australii, Kanadzie, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii.

Abstrakcja malarska i pozamalarska w Poznaniu Seminarium naukowe

16.12.2016

  Konferencje

Galeria Miejska Arsenał zaprasza na ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Abstrakcja malarska i pozamalarska w Poznaniu”, które odbędzie się w Galerii dnia 16.12.2016 r. W trakcie sesji będzie można zapoznać się z wystąpieniami, traktującymi o problemach sztuki nieprzedstawiającej związanej ze stolicą Wielkopolski. W seminarium udział wezmą badacze tacy jak: prof. Bożena Kowalska, prof. Rafał Łubowski, dr Paulina Sztabińska, Jarosław Denisiuk, dr hab. Michał Haake, dr hab. Łukasz Kiepuszewski, dr hab. Tomasz Matusewicz.

Boże Narodzenie w ubiegłych wiekach Wystawa w Fotoplastykonie Poznańskim

13.12.2016-08.01.2017

  Wystawa

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia – w Fotoplastykonie Poznańskim zaprezentowana zostanie wystawa stereofotografii, składająca się z dwóch części. Pierwsza z nich to przedstawienia świątecznych zwyczajów państw anglojęzycznych, pośród których zdecydowanie wyróżnia się obdarowywanie dzieci przez św. Mikołaja. Brodaty mężczyzna jest bohaterem wielu prezentowanych zdjęć, stając się, obok bogato przystrojonego drzewka, nieodłącznym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Powstałe pod koniec XIX w. stereofotografie dokumentują zwyczaje w anglojęzycznych krajach i udowadniają, że już ponad sto lat temu świecki i komercyjny wymiar Świąt był niezwykle popularny.

W skład drugiej części ekspozycji wchodzą zdjęcia bożonarodzeniowych szopek. Wykonane przez Ottona Schönsteina stereofotografie powstały w 1949 r., kiedy to podjęto się konserwacji zbioru Bawarskiego Muzeum Narodowego – unikatowej kolekcji małych rzeźb, przedstawiających sceny z narodzin Jezusa. Bogactwo ich ikonografii udowadnia, iż tworzenie szopek pozwalało rozwinąć wyobraźnię twórców, przedstawiających wielofiguralne sceny o różnorodnym charakterze.

CHWYĆ SZTUKĘ!

14.12.2016, godz. 18.00

  Dyskusje / Edukacja
chwyc_sztuke

Grudniowe, ostatnie spotkanie z cyklu „CHWYĆ SZTUKĘ!” organizowane jest z myślą o osobach zainteresowanych fotografią – zarówno amatorach, jak i profesjonalistach. O zdjęciach wykonanych w technice solarigrafii opowie Sławomir Decyk – jeden z jej odkrywców, pracownik naukowy Katedry Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Twórca, którego prace oglądać można w galerii w ramach wystawy „Pole widzenia”, podczas pobytu w Górach Izerskich i na archipelagu Svalbard przeprowadzał eksperymenty z metodą, której efektem jest uzyskanie zdjęcia z wyraźnymi śladami wędrówki Słońca na nieboskłonie. Serdecznie zapraszamy do wspólnej fotograficznej podróży!

Grupa odbiorcza: młodzież i dorośli

Wstęp bezpłatny!

 

Sławomir Decyk, Pole widzenia

09.12.2016, godz. 18.00

09.12.2016 - 31.12.2016

  Wystawa

kuratorka: Bogna Błażewicz

Pole widzenia Sławomira Decyka to wyjątkowa wystawa fotografii,  podsumowująca eksperymenty przeprowadzone w Górach Izerskich i na odległym archipelagu Svalbard.

W dwóch najnowszych realizacjach artysty pojawia się wyraźnie zauważalny wątek dotyczący idei centrum. Ekstremalnie długie naświetlenia,  wykonane przy wykorzystaniu techniki solarigrafii, stanowią zarówno abstrakcyjną refleksję, jak i opis bezpośredniego doświadczenia rzeczy.

Drzewo stojące samotnie w otwartym krajobrazie Gór Izerskich oraz dzień polarny na archipelagu Svalbard tworzą sens i jakość miejsca. Odkrywanie relacji wzajemnego współbycia oddalonych od siebie lokacji nie ma charakteru fizycznego. Indywidualna intuicja nie jest subiektywną formą naoczności. Przestrzeń zmysłowa koncentruje się w naszej naoczności jako przestrzeń dla wyobraźni.

Sławomir Decyk (1968)

Mieszka i pracuje w Poznaniu. Studiował Slawistykę na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. Ukończył Fotografię na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Dyplom magisterski w pracowni prof. S. Wojneckiego i Z. Trzeciakowskiego. Od 2002 r. jest pracownikiem naukowym Katedry Fotografii UA w Poznaniu. Zajmuje się obrazem, fotografią, instalacją, wideo. Jego działania twórcze charakteryzuje badanie granicznych obszarów fotografii i poszukiwanie nowych środków wyrazu. Brał udział w ponad 50 wystawach w Polsce i za granicą, między innymi w: Australii, Kanadzie, Niemczech, Słowacji, Hiszpanii.

Ważniejsze wystawy indywidualne i zbiorowe

”Solarigrafias y Ciclografias”, Association Levantisca, Carboneras, Almeria, 2016

„Urzekająca paralaksa”, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Poznań, 2015

„Time in a can”, Fundación Diario Madrid, Hiszpania. 2013

„Widoki tymczasowe”, Galeria MS, Muzeum S. Staszica w Pile, 2013

„Niewiadome obszary”, Galeria Słodownia, Poznań, 2012

„S+ solarigrafia i inne obrazy”, Lume Gallery, Helsinki, Finlandia, 2012

„Twór kosmosu”, Budynek Biblioteki Miejskiej, Nowe Miasto nad Metują, Czechy, 2011

„Pochwała różnicy”, Galeria Nowa Przestrzeń, AHEart, Łódź, 2011

„Formy zamieszkiwania – prywatne i publiczne przestrzenie miasta”, Galeria Miejska Arsenał, Poznań

„Powolność zdarzeń”, Galeria Sztuki Nowoczesnej, Muzeum im. Wyczółkowskiego Bydgoszcz, 2010

“Artshow”, Galeria Słodownia, Poznań, 2010

„Kształt kosmosu”, Galeria Okno w Słubicach w ramach Festiwalu Nowej Sztuki Labirynt, 2010

„Formy zamieszkiwania, domostwa w obrazach „, Galeria Rotunda, ASP w Poznaniu, 2010

„Autoportret przestrzeni”, Galeria Rotunda, ASP w Poznaniu, 2010

„Autoportret przestrzeni”, Galeria Aula i Galeria Rotunda, ASP Poznań, 2009

„Cyklografie“, Core program Międzynarodowego Biennale Fotografii, Ballarat, Australia, 2009

„Cyklografie” w ramach „Solaris – światłoczułe obrazy“, Teatr na Woli, Warszawa, 2009

„Cyklografie“, ART VILNIUS, Biennale Sztuki Polskiej, Wilno, Litwa, 2009

„Stan podgorączkowy“, Słodownia, Stary Browar, Poznań, Polska, 2008

„Światłoczułe obrazy – projekt Solaris“, Piwnica Kany, Szczecin, Polska, 2008

„Cyklografie”, Galeria FF, Łódź, 2006

„Alien Sky”, Galeria ŻAK, Berlin, Niemcy, 2006

„Cyklografie”, Festiwal Fotografii „Inspiracje”, Książnica, Szczecin, 2006

„Cyklografie”, FEM de Neuvos Creadores, Madryt, Hiszpania, 2006

„Cyklografie”, Galeria „Naród Sobie”, Teatr Polski, Poznań, 2005

„Gemeinsame Orte”, Automobil Forum, Berlin, Niemcy, 2005

„Odwzajemnione spojrzenie“, IV Międzynarodowy Fotofestiwal w Łodzi, 2005

„Miejsca wspólne“, Dom umeni, Opava, Słowacja, 2005

„Miejsca wspólne”, Stary Browar – Słodownia, Poznań, 2005

„Fotografen aus Pozen”, Haus der Fotografie, Hannover, Niemcy, 2004

„Doznawanie światła”, Galeria Sztuki, Kłodzki Ośrodek Kultury, 2004

„Droga”, Festiwal Sztuki „Precedens”, Zielona Góra, 2002

„Peryferia”, Galeria Miejska Arsenał, Poznań, 2002

„La fete”, Muzeum Narodowe w Ottawie, Kanada, 2001

„Trzeci wymiar”, Galeria FF, Łódź, 2000

„Przejrzystość”, Galeria Sztuki, Kłodzko, 1999

Tkanki – I oprowadzanie kuratorskie

01.12.2016, godz. 17.00

  oprowadzanie kuratorskie

Ideą wystawy jest prezentacja prac współczesnych artystów nawiązujących w swojej twórczości do motywu tkania. Kuratorki chcą w ten sposób podkreślić trud i wysiłek oraz swoiste celebrowanie ręcznej pracy przeciwstawione obecnym tendencjom artystycznym, w których twórcy często pomijają ten aspekt pracy na rzecz nowych technologii. Tytuł „Tkanki” zyskuje także drugie odniesienie – do biologii, dzięki czemu wskazuje na powiązanie często misternych prac ze skomplikowanym organizmem.

Oprowadzać będzie Jadwiga Grzybak.

ARSENAŁ FILMÓW – CYKL DOKUMENTÓW O ARTYSTACH

08.12.2016, godz. 18.00

  Edukacja
arsenal_filmow

Kolorowe martwe natury, słoneczne pejzaże, radosne uczty dworskie oraz humorystyczne scenki rodzajowe. Obrazy wzruszające, ale też zaskakujące, jak choćby „Malarz i modelka” z 1930 r., ukazujący bardzo młodą nagą dziewczynę siedzącą figlarnie na kolanie ubranego od stóp do głów (bo i mającego kapelusz) artysty. Prace wykonywane z niezwykłą swobodą i wrażliwością dziecka, zauroczonego otaczającym je światem, prozaicznymi przedmiotami, ale i baśniowymi historiami. Aż trudno uwierzyć, że wyszły one spod pędzla twórcy, którego los tak dotkliwie doświadczył. Nie ma na nich ani jednego ciemnego tonu, ani  jednej czarnej plamy lub też ponurego cienia. A może malowanie było odtrutką na gorzką rzeczywistość z wojną i chorobą w tle? Może z kolei zaklinaniem tej  nieznośniej codzienności, jej czarowaniem i kolorowaniem? Jak wyglądają prace kolorysty na filmie czarnobiałym?

Wszystkich, chcących bliżej poznać postać Zygmunta Waliszewskiego i jego twórczość, zapraszamy na ostatnie już spotkanie z serii „Arsenał filmów – cykl dokumentów o artystach”. Pokaz filmu „Z. Waliszewski. Portret Zygmunta Waliszewskiego” (reż. Grzegorz Dubowski, 1971 r.) wzbogaci spotkanie z Ireną Kossowską – historykiem sztuki, profesor nadzwyczajną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizującą się w malarstwie polskim. Serdecznie zapraszamy!

Wstęp bezpłatny!


Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: