Newsletter
Wyszukaj

Polki, chuliganki, artywistki: czy istnieje narodowa sztuka feministyczna?

27.09.2017, godz. 18.30

  Dyskusje / Edukacja
ARSENAL_ZAPROSZENIE_POLKI_DRUK

prowadzenie: Zofia nierodzińska, Karolina Sikorska

udział biorą: kolektyw Coven Berlin, Dziewczyństwo, Natalia Sielewicz, Stach Szabłowski

Punktem wyjścia do dyskusji jest trwająca w Galerii Miejskiej Arsenał wystawa „Polki, patriotki, rebeliantki”, reflektująca nad kondycją współczesnych Polek. Jakie narracje o współczesnych Polkach tworzą artystki i artyści? Jak opowieści te są konstruowane? Na ile mogą odnaleźć się w nich Polki z różnym doświadczeniem społeczno-kulturowym, kogo te opowieści dotyczą, a kogo wykluczają? Jakimi symbolami w tym kontekście operują artystki? Czy możliwe są opowieści alternatywne? Jak je budować?

Niełatwo być dziewczyną – warsztat dla dziewcząt oraz akcja performatywna

23.09.2017, godz. 12.00-16.00

  Edukacja
NIELATWO_BYC_DZIEWCZYNA_nsmail-2

Prowadzenie: Agnieszka Chlebowska

Zapraszamy dziewczyny w wieku 16-18 lat

Informacje/ Zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl; 61 852 95 01

Każdy dzień powinien być dniem chłopaka i dziewczyny! Odrzucamy okazyjną celebrację na rzecz codziennego docenienia swojej płci. Punktem wyjścia do działań artystycznych i wspólnego przygotowania akcji performatywnej będzie książka „Niełatwo być dziewczyną” – czyli wydane w latach 70. fragmenty pamiętników nadesłanych na konkurs „Na Przełaj” pod redakcją Wojciecha Wiśniewskiego. Na warsztatach spojrzymy na kobiecą rebelię jako proces wewnętrzny, intymny, ale też pokoleniowy.

PRZEWODNIK PO RYNKU SZTUKI I ANTYKÓW

19.09.2017, godz. 18.00-19.30

  Edukacja
logotyp_PRZEWODNIK_pion

Czym jest kolekcjonerstwo sztuki?

Gość: Marek Sosenko
Prowadzenie: Dorota Żaglewska

Spotkanie z „cesarzem kolekcjonerów”, Markiem Sosenko z Krakowa: antykwariuszem, ekspertem i kolekcjonerem, który udowadnia, że miłośnik sztuki nie musipoprzestawać na wąskiej kategorii malarstwa.

Marek Sosenko –  antykwariusz, kolekcjoner i autor książek mieszkający w Krakowie. Specjalizuje się w filokartystyce oraz zbieraniu starych zabawek. Współpracuje z muzeami i instytucjami kultury. Jego kolekcja w 2011 roku liczyła m.in. około 40 000 zabawek (które zbiera od 1977 roku), 700 000 pocztówek i 2 miliony guzików. W jego zbiorach znajduje się m.in. szopka królowej Bony, która należała także do Aleksandra Fredry. Przedmioty z jego zbiorów wypożyczane są na potrzeby filmów; służyły jako rekwizyty m.in. w Liście Schindlera Stevena Spielberga. Nazywany królem kolekcjonerów w Polsce. Członek Stowarzyszenia Antykwariuszy Polskich.

dr Dorota Żaglewska – absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rynku antykwarycznym działa od 2009 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską pt. „Wpływ kapitału kulturowego na polski rynek antykwaryczny”. Specjalista ds. edukacji w Galerii ARTYKWARIAT w Poznaniu.

Spotkanie przeznaczone dla dorosłych, nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

Wstęp wolny


TO MNIE WKURZA CZYLI SZTUKA BUNTU DLA OPORNYCH

16.09.2017, godz. 13.00

  Edukacja
CCF08092017_00002

Prowadzenie: Martyna Rogacka

zapisy/informacje: tel. 61 852 95 01, e-mail: joanna.tekla@arsenal.pl

wstęp wolny

„Grzeczne dziewczynki idą do nieba, niegrzeczne idą tam, gdzie chcą”

Ta znana fraza, zachęcająca młode dziewczyny do porzucenia roli ułożonej księżniczki w imię niezależności i samostanowienia, nadal ma nikłe odbicie w świadomości współczesnego polskiego społeczeństwa. Młode Polki wciąż mają być przede wszystkim miłe, uśmiechnięte i nie sprawiać nikomu kłopotu. Te, które dają upust złości i głośno wyrażają swój sprzeciw, często spotykają się
z poirytowaniem, a czasem nawet z wyraźną wrogością. Nie powinno więc dziwić, że młode dziewczyny, które mają inne zdanie niż większość, niechętnie wypowiadają się na większym forum (w klasie, dużej grupie rówieśniczej). A przecież głośny bunt jest pierwszym aktem, który może zmienić rzeczywistość.

Warsztaty mają na celu wyzwolenie u młodych dziewczyn wewnętrznego głosu sprzeciwu i dać im narzędzia – psychologiczne, społeczne – dzięki którym zabieranie stanowiska w sprawach dla nich ważnych będzie przychodzić z większą łatwością. Będziemy uczyć się jak konstruktywnie wypowiadać swoje zdanie, nawet najbardziej kontrowersyjne, na większym forum a jednocześnie używać języka pozbawionego wrogości i budującego dialog. Innymi słowy – nauczymy się buntować, podnosząc głos w ważnych dla nas sprawach, bez zbędnego hejtu.

Warsztaty są skierowane do licealistek, ale ciekawscy licealiści są także mile widziani.

 

Nowe znaczenia – spotkanie pierwsze

13.09.2017, godz. 16.30-18.30

  Edukacja
LOGO_nowe_znaczenia_cz

prowadzenie: Kamil Wnuk, Joanna Tekla Wozniak

zapisy/informacje: tel. 61 852 95 01, e-mail: joanna.tekla@arsenal.pl

„Nowe Znaczenia” to nowy cykl cotygodniowych zajęć dla młodzieży
dotyczący najnowszych zjawisk w kulturze wizualnej. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni do nauki i wymiany doświadczeń, które zdobywać będziemy w trakcie wykładów i wspólnych działań plastycznych. Skoncentrujemy się na zagadnieniach bardzo nowoczesnych, na których omawianie w szkole zwykle brakuje już czasu i możliwości. Chcemy pobudzić Was do większej kreatywności, kształtować poczucie estetyki, a także zachęcać do testowania nowych technik artystycznych i rozwiązań konceptualnych.

Wielkopolski Mecz Artystyczny WMA Arsenał

01.09.2017-14.11.2017

  Edukacja
logo_WMA_Arsenal

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu i Zakład Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM zapraszają uczniów w wieku 13-15 lat do wzięcia udziału w Wielkopolskim Meczu Artystycznym WMA Arsenał. W konkursie będą rywalizować zespoły maksymalnie czteroosobowe w przestrzeni galerii, które odpowiedzą na praktyczne zadania wymagające myślenia krytycznego i umiejętności pracy w grupie. Interdyscyplinarny charakter konkursu pozwoli wprowadzić młodzież w problematykę sztuki współczesnej i uświadomi wielość zagadnień wchodzących w strukturę kultury. Jest to wspaniała okazja do rozpoczęcia przygody ze sztuką i zaangażowanie się w życie kulturalne miasta. Wiedzę oraz pracę uczestników będzie oceniać jury, które wyłoni najlepsze grupy. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 października, jednak lista miejsc jest ograniczona dlatego prosimy o niezwlekanie z wysyłaniem zgłoszeń. Konkurs wraz z ogłoszeniem wyniku odbędą się 14 listopada.

Formularz rejestracyjny: https://goo.gl/forms/CZCr5y2ueuNMYO5V2

Warsztat „3…2…1…START!” – warsztat rodzinny

02.09.2017, godz. 11.00-13.00

  Edukacja / Warsztaty
NATALIA_CZARCINSKA_3

Zapraszamy dzieci w wieku 5-9 lat wraz z opiekunami

Prowadzenie: Natalia Czarcińska

Wstęp Wolny

Informacje/ Zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl;  tel.: 61 852 9501

Kolejne sobotnie spotkanie rodzinne, w trakcie którego opiekunowie będą się włączać do wspólnych działań z dziećmi. Warsztat „3… 2… 1… START!” odnosić się będzie do zagadnienia muzeum sztuki. Warsztaty będą zaproszeniem wszystkich chętnych dzieci do wirtualnej podróży i spotkania, spotkania z rozmaitymi dziełami sztuki współczesnej, tymi największymi, najmniejszymi, najdziwniejszymi, najtrudniejszymi i innymi naj…

Wyobraźmy sobie wielką międzygalaktyczną podróż… Podróż do Wielkiego Międzygalaktycznego Muzeum Sztuki. Jego zwiedzanie będzie wielką przygodą. Przyjrzymy się dziełom tam zgromadzonym i spróbujemy odnaleźć te, które zaginęły.

Będziemy rysować, konstruować, wycinać, budować, kleić i doklejać. Użyjemy materiałów, zarówno recycling-owych, jak i kartonów,  pudełek, rur, taśm i folii wszelkich kolorów i szerokości.

Celem warsztatu, oprócz rozbudzenia dziecięcej wyobraźni, będzie zbudowanie konstrukcji pojazdu kosmicznego, który będzie niezbędny do odkrywania i badania sztuki… międzygalaktycznej sztuki.

Natalia Czarcińska-  W 2009 roku ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Adama Mickiewicza realizując dyplom z edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych. W 2011 roku obroniła dyplom na kierunku Malarstwo. W 2010 roku odbyła półroczne studia na Wydziale Malarstwa Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych (Vilniaus Dailes Akademija). W latach 2010–2014 pracowała na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu. Od 2014 związana z UAP, gdzie pracuje jako asystentka w V Pracowni Malarstwa. Autorka warsztatów m.in. podczas Festiwalu Nauki i Sztuki w Poznaniu, Nocy Muzeów oraz Laboratorium Sztuki w Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu.

Płyta gramofonowa stara, ale jara

31.08.2017

  Edukacja / Warsztaty
4.1

Prowadzenie: Michał Czerniawski, Mirosław Ołtarzewski

Współpraca: Spichlerz Polskiego Rocka

Wstęp Wolny

Zapisy: 61 852 9501/ joanna.tekla@arsenal.art.pl

Grupa I – 11.00

Grupa II – 13.00

czas trwania: 1,5 h

Warsztaty odbywać się będą w przestrzeni wystawy POP – Polska Okładka Płytowa

Zajęcia polegają na wykorzystaniu form plastycznych na materiale, jakim jest płyta winylowa. Uczestnicy poznają historię powstania i znaczenia płyt winylowych oraz zapisu dźwięku. Uczą
się jak o  nie dbać i poprawnie odtwarzać, po czym przystępują do ich ozdabiania motywami inspirowanymi muzyką. Zajęcia kończą się zabawą w wernisaż. Galeria zapewnia po jednej płycie na uczestnika oraz zestaw farb i potrzebnych narzędzi.

Warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży, podczas których głównym tworzywem będą płyty winylowe. Podczas zajęć wykorzystywane zostaną zarówno metody aktywizujące oraz podawcze. Korzystać będziemy z prezentacji multimedialnych, elementów ekspozycji Galerii, zabaw interakcyjnych oraz metod pobudzających twórczość uczestników. Warsztat odbywać się będzie w dwóch blokach (dzieci do 6 klasy – 1 grupa, starsze i młodzież – 2 grupa)

Maszyny Myślo-Aktywne warsztaty plastyczno-konstruktorskie

7.08-11.08.2017, godz. 9.00-12.00

  Edukacja / Warsztaty
MASZYNY_MYŚLO_AKTYWNE

Prowadzenie: Maja Powalska, Agata Skowrońska

Wstęp Wolny

Zapisy: 61 852 9501/ joanna.tekla@arsenal.art.pl

W ramach akcji WAKACJE W ARSENALE zapraszamy dzieci i młodzież wieku 7-12 lat na pięciodniowy cykl warsztatów plastyczno-konstruktorskich z Mają Powalską i Agatą Skowrońską pt. ”Maszyny Myślo-Aktywne”. Grupy młodych twórców wezmą udział w tworzeniu prostych urządzeń wiatro-dynamicznych czyli obiektów napędzanych silnikami o napędzie powietrznym. Wspólnie stworzą instalację przestrzenną, którą będzie można oglądać w Galerii jako tymczasową wystawę. Proponowane działania nastawione będą na rozwój szeroko pojętej ekspresji twórczej oraz pobudzanie umiejętności operowania językiem sztuki – barwą, plamą, formą. Zatarte mają być granice między działaniem artystycznym a zabawą, myśleniem magicznym, operowaniem językiem sztuki. Warsztaty stworzą okazję tak do działań indywidualnych i zespołowych oraz wypowiadania się na forum grupy rówieśniczej.

Maja Powalska- Projektantka. Aktorka teatru Baba. Absolwentka UAM na Wydziale Komunikacji i Zarządzania Zasobami Informacji. Zajmuje się organizacją, animacją działań twórczych, warsztatów, akcji w przestrzeni publicznej. Posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi. Na co dzień mieszka i pracuje w Gorzowie Wielkopolskim.

Agata Skowrońska – Graficzka i ilustratorka. Absolwentka ASP (obecnie UAP) w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Wizualnej oraz Edukacji Artystycznej.  Zajmuje się organizacją i animacją działań twórczych, warsztatów, akcji w przestrzeni publicznej. Wraz ze Stowarzyszeniem MISIETUPODOBA współtworzyła liczne wydarzenia w kraju i zagranicą.

Wyspy wyobraźni – warsztat rodzinny

05.08.2017, godz. 11.00-13.00

  Edukacja / Warsztaty
Wyspy Wyobraźni

Zapraszamy dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami.

Informacje/Zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl, tel. 61 852 9501

Wstęp Wolny

Prowadzenie: Kamil Wnuk

Współpraca: Maria Porzucek-Miśkiewicz

WYSPY WYOBRAŹNI to interdyscyplinarny warsztat artystyczny i przestrzeń wolności: myślenia, mówienia, tworzenia oraz dialogu dzieci z dziećmi, a także dzieci z dorosłymi. To miejsce spotkań małych obywateli świata, w którym wspólnie odkrywają, eksperymentują, dziwią się, dociekają, pytają, dyskutują, wyrażają siebie a przede wszystkim wspaniale się bawią.

Warsztaty mają na celu rozwijanie wyobraźni przestrzennej uczestników oraz pogłębianie ich wrażliwości artystycznej. W planie znajdą się między innymi, przygotowanie własnej, autorsko wykreowanej przestrzeni artystycznej za pomocą malarstwa i działań przestrzennych.

„Wyspy Wyobraźni”  to kolejny z cyklu warsztatów dla rodzin, które będą się odbywać w Galerii przez cały rok, raz w miesiącu.

Kamil Wnuk – Artysta multimedialny, performer, pedagog. Z powodzeniem prowadzi warsztaty artystyczne dla różnych grup wiekowych. Absolwent Politechniki Radomskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 2009-2011 asystent IV Pracowni Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Obecnie doktorant w Zakładzie Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2014-2017 wdrożył do poznańskiego gimnazjum unikatową klasę artystyczną z kierunkiem nowe media. Prowadzi zajęcia na kierunku: Media Interaktywne i Widowiska na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, pracuje w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach. Stypendysta m.in. VDA Kauno Dailės Fakultetas na Litwie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Majka Porzucek-Miśkiewicz – Pedagog, dydaktyk, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Ogólnej na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Od 2003 roku zajmuje się funkcjonowaniem ucznia zdolnego w środowisku szkolnym i pozaszkolnym. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zdolności, potencjału, twórczości. Prowadzi szereg warsztatów plastycznych dla dzieci
i młodzieży, które stymulują do twórczego rozwoju. W propozycjach działań akcentuje aktywność uczestników, stymulując ich kreatywność i pobudzając do wykorzystania w pełni własnych możliwości.

 


Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: