Newsletter
Wyszukaj

PRZEWODNIK PO RYNKU SZTUKI I ANTYKÓW – Tajniki Aukcji

23.05.2017, godz. 18.00

    Dyskusje / Edukacja

Onieśmielające rekordy, błyskawiczne kwoty, atmosfera przepychu: to medialny obraz aukcji sztuki. Ile kryje się w tym prawdy? Na czym polega fenomen aukcyjnego ferworu i emocji? Jak licytować, czytać regulaminy aukcyjne, jak walczyć, wygrywać lub też z rozsądkiem przegrywać i nie przepłacać? Odpowiedzi na te pytania będziemy poszukiwać w trakcie majowego spotkania z cyklu „Przewodnik po rynku sztuki i antyków”. Poznamy najważniejszych graczy segmentu aukcyjnego, systemy licytacji i rodzaje cen, wnikniemy także w wyrafinowaną retorykę aukcyjną.

Prowadzenie: Dorota Żaglewska – absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rynku antykwarycznym działa od 2009 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską pt. „Wpływ kapitału kulturowego na polski rynek antykwaryczny”. Specjalista ds. edukacji w Galerii ARTYKWARIAT w Poznaniu.

 

PRZEWODNIK PO RYNKU SZTUKI I ANTYKÓW

20.04.2017, godz. 18.00

    Edukacja

Na kwietniowym spotkaniu z cyklu „Przewodnik po rynku sztuki i antyków” zaproszony gość – Wojciech Szafrański opowie uczestnikom o aktualnej sytuacji rynku i jego najważniejszych problemach. Jako prawnik, kolekcjoner, ekspert, a także badacz, Wojciech Szafrański proponuje pogłębiony i zróżnicowany ogląd rynku sztuki. Wśród poruszanych zagadnień znajdzie się obowiązek informacyjny, jaki zostanie nałożony na antykwariuszy i galerzystów jeszcze w 2017 roku. Jak zmieni się rynek? Jak działać w dynamicznym środowisku rynku i jak reagować na nowe przepisy prawne?

Prowadzenie: dr Dorota Żaglewska – absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rynku antykwarycznym działa od 2009 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską pt. „Wpływ kapitału kulturowego na polski rynek antykwaryczny”. Specjalista ds. edukacji w Galerii ARTYKWARIAT w Poznaniu.

Gość spotkania: dr Wojciech Szafrański – pracownik naukowy w Katedrze Prawa Rzymskiego i Historii Prawa Sądowego Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, ekspert problematyki prawnej dziedzictwa kulturowego oraz obrotu dziełami sztuki. Członek Komisji Nabytków w Muzeum Narodowym w Krakowie. Doradca ds. rynku sztuki w programach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przyszłość Arsenału 2 – dyskusja

12.04.2017, godz. 18.00

    Dyskusje

Udział biorą: Izabela Kowalczyk, Karolina Sikorska, Mikołaj Iwański

Prowadzenie: Witold Kanicki

Sposób działania, profil wystawienniczy i potencjał najważniejszych światowych galerii i muzeów zajmujących się sztuką współczesną charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem. Prócz organizowanych wystaw, akcenty bywają w nich położone na edukację, kolekcjonowanie, archiwizowanie czy też produkcję lub badanie działań artystycznych. Zmiana na stanowisku dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał i idące za tym transformacje linii programowej dają nadzieję na powrót do pierwszej ligi instytucji zajmujących się sztuką współczesną. Celem dyskusji „Przyszłość Arsenału” staje się więc konfrontacja różnych stanowisk, opinii i pomysłów na temat przyszłości tej instytucji, a także roli i miejsca galerii na kulturalnej mapie miasta. Tytułowa „miejskość” galerii prowokuje zresztą pytania, odnoszące się do relacji z miastem, lokalnością programu i kolekcji, a także współpracy z miejscową uczelnią artystyczną i społecznością. Dyskusja da również okazję do postawienia kwestii fundamentalnych, dotyczących potrzeby powstania Muzeum Sztuki Współczesnej w stolicy Wielkopolski.

Przyszłość Arsenału 1 – dyskusja

08.04.2017, godz. 19.00

    Dyskusje

Udział biorą: Kuba Bąk, Zofia Kuligowska, Witek Orski

Prowadzenie: Andrzej Pakuła

Jakiej galerii sztuki współczesnej potrzebuje dzisiaj Poznań? To pytanie w pierwszej kolejności zostanie zadane twórcom młodego pokolenia, którzy od lat związani są z Poznaniem lub patrzą na to miasto z pełnej zainteresowania perspektywy. Po wielu trudnych latach dla sztuk wizualnych, które cechował exodus znaczących w życiu kulturalnym Poznania galerii oraz artystek i artystów, obserwujemy odradzanie się zatraconego potencjału, czego świetnym przykładem są galerie Skala, Rodriguez i sieć galerii Uniwersytetu Artystycznego. Jak nie zaprzepaścić tego potencjału i jaką rolę we wspieraniu tej tendencji może odegrać Arsenał? Nie ulega bowiem wątpliwości, że Poznań potrzebuje dzisiaj galerii, która zamiast tracić na rzecz Warszawy i Berlina, będzie stanowić swoisty punkt przecinania się najciekawszych zjawisk we współczesnej sztuce polskiej i zagranicznej. Jednak pytanie o wizję Arsenału to coś więcej niż tylko program artystyczny. Równie ważne staje się pytanie o misję Arsenału w życiu kulturalnym Poznania. Czy utopijna wizja galerii miejskiej, która staje się żywym miejscem otwartym na mieszkańców i zmieniająca charakter Starego Miasta będzie miała okazję zaistnieć?

SPOTKANIA ZE SZTUKĄ „Bestie i smoki”

18.03.2017, godz. 13.00-16.00

    Edukacja

Serdecznie zapraszamy na rodzinne warsztaty plastyczne pt. „Bestie i smoki”, które będą towarzyszyć wystawie „Piotrowicz. Arka”. Uczestnicy w pierwszej części zajęć zostaną zapoznani z apokaliptycznymi stworami, a następnie, przy użyciu materiałów plastycznych, sami wykonają podobizny bestii i smoków.

Warsztaty poprowadzi Agata Marchlewicz, na co dzień związana z Pracownią Plastyczną „Sztuka Mieszka” w Domu Kultury „Orle Gniazdo”, która  w „Arsenale” realizowała w sierpniu 2016 r. cykl zajęć pt. „Sztuka Świata”.

Wiek uczestników: brak ograniczeń wiekowych

Zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapewniamy również potrzebne materiały.

 

PRZEWODNIK PO RYNKU SZTUKI I ANTYKÓW

16.03.2017, godz. 18.00

    Edukacja

Na co zwracać uwagę, przynosząc potencjalnego „Matejkę” do galerii? Jak ocenić wartość rzekomej „Miśni” na giełdzie antyków? Słowem, jak zyskownie sprzedawać i korzystnie kupować na rynku sztuki? Drugie spotkanie z cyklu „Przewodnik po rynku sztuki i antyków”, zatytułowane: „Co widzisz, patrząc na dzieło sztuki”, poświęcone będzie podstawowej kwalifikacji obiektów artystycznych. Uczestnicy poznają meandry oceny zarówno malarstwa, jak i sztuki użytkowej krążącej po rynku. Przyjrzymy się materii obrazów, specyfice porcelany czy srebra, aby zdobyć narzędzia do ich sensownej wyceny.

Prowadzenie: dr Dorota Żaglewska – absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rynku antykwarycznym działa od 2009 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską pt. „Wpływ kapitału kulturowego na polski rynek antykwaryczny”. Specjalista ds. edukacji w Galerii ARTYKWARIAT w Poznaniu.

Spotkanie autorskie z Joanną Winnicką Gburek, autorką książki Krytyka – etyka – sacrum. W kierunku aksjologicznej krytyki artystycznej

24.02.2017, godz. 18.00

    Dyskusje / Edukacja

„Książkę tę czyta się z przyjemnością. Autorka – co nie jest częste – stara się łączyć refleksje filozoficzne z doświadczeniem. Nie unika własnego zdania. W tym sensie jest to praca odważna. Odważna jest również dlatego, że porusza temat, który nie jest chętnie poruszany przez współczesnych filozofów w Polsce, a mianowicie temat doświadczenia sacrum w sztuce. Temat ten stał się tematem historii sztuki, a nie współczesnej krytyki sztuki. Jakby był nieaktualny, jakby nas już nie dotyczył. Jakby się przeżył. Tymczasem, jak wskazuje autorka, jest to ciągle obecne doświadczenie ludzkie, które domaga się filozoficznej uwagi, a także uwagi krytyki sztuki, ponieważ krytyka sztuki to w przekonaniu Joanny Winnickiej-Gburek filozofia kultury”.

prof. Zofia Rosińska

Joanna Winnicka-Gburek – pracuje jako adiunkt w Zakładzie Edukacji Kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim. Autorka licznych publikacji z zakresu estetyki, krytyki artystycznej
i filozofii kultury. Zainteresowania badawcze autorki koncentrują się głównie na związkach współczesnej estetyki i etyki. Stale współpracuje z pismem „Estetyka
i Krytyka”. Należy do Polskiego Towarzystwa Estetycznego.

PRZEWODNIK PO RYNKU SZTUKI I ANTYKÓW

16.02.2017, godz.18.00

    Edukacja

Ile jest warta „Dama z łasiczką” i dlaczego to pytanie budzi tyle emocji? Czym wartość różni się od ceny? Czy kapitał to wyłącznie pieniądze? Czy rynek sztuki to przestrzeń manipulacji wartością artystyczną? Czy jest tu coś więcej niż tylko kupowanie, sprzedawanie i rekordy cenowe?

Pierwsze spotkanie z cyklu „Przewodnik po rynku sztuki i antyków”, zatytułowane „Rynek sztuki, czyli wstęp do ekonomii kultury”, będzie poświęcone podstawowym pojęciom, ważnym dla zrozumienia swoistości tego rynku, jego wewnętrznych napięć i kontrowersji. Bardzo przydatna okaże się tu teoria kapitałów Pierra Bourdieu, łącząca najodleglejsze światy różnych wartości: materialnych i symbolicznych.

Prowadzenie: dr Dorota Żaglewska – absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rynku antykwarycznym działa od 2009 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską pt. „Wpływ kapitału kulturowego na polski rynek antykwaryczny”. Specjalista ds. edukacji w Galerii ARTYKWARIAT w Poznaniu.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Tyrmand w Arsenale

20.01.2017, godz. 18.00

    Dyskusje / Edukacja

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu zaprasza na spotkanie autorskie z Marcelem Woźniakiem, autorem Biografii Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie (wyd. Mg, 2016 r.)

Spotkanie poprowadzi Piotr Bernatowicz

Leopold TYRMAND (1920-1985) – polski pisarz, dziennikarz, publicysta. Przede wszystkim znany jako autor powieści „Zły” oraz „Dziennika 1954”. Propagator jazzu, bon vivant peerelu. Człowiek o niezłomnych zasadach, zagorzały przeciwnik komunizmu i socjalizmu pod wszelkimi postaciami i mutacjami geograficznymi. Jako pisarz odniósł sukces w Polsce, jako publicysta – w Ameryce gdzie publikował w prestiżowym „New Yorkerze”.  Był pierwszym dyrektorem The Rocford Instiute i redaktorem naczelnym Chronicles of Culture, pisma propagującego wolnościowe, konserwatywne spojrzenie na kulturę. Patron dzisiejszej hipster prawicy.

Marcel Woźniak – z zawodu dziennikarz i scenarzysta, z powołania humanista. Urodzony w „roku 1984” w Kwidzynie, torunianin od 2003. Absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Adaptacji Filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Były spiker i reporter w Radiu SFERA UMK i Radio PLUS Toruń, prowadził serwisy Kulturalny Toruń i orbiToruń. Autor scenariuszy reklam, seriali telewizyjnych dla TVN i Polsat Cafe oraz filmów krótkometrażowych Caissa i Snufit. Piśmienny. Obecnie pracuje nad biografią Stefana „Wiecha” Wiecheckiego oraz trylogią kryminalną dla Wydawnictwa Poznańskiego.

FERIE Z FOTOPLASTYKONEM

30.01.2017 – 10.02.2017

    Edukacja

Wzorem poprzednich lat – w okresie ferii zimowych (30.01 – 10.02.2017 r.) w Galerii Miejskiej Arsenał odbędzie się cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. Punktem wyjścia do eksperymentów optyczno-fotograficznych stanie się nasz poznański Fotoplastykon – zabytkowe urządzenie umożliwiające oglądanie stereofotografii. Uczestnicy zajęć poznają jego historię, sposób działania, obejrzą prezentowane zdjęcia, a także zajrzą do jego wnętrza.

Warsztaty manualne poprowadzi Paweł Rosiak – fotograf, grafik i twórca filmów.  Zajęcia przeznaczone dla dzieci (w wieku 6 – 10 lat) odbywać się będą w terminie: 30.01 – 3.02.2017 r. Młodzież (11 – 15 lat) zapraszamy natomiast od 6.02 do 10.02.2017 r. Godziny od 9.00 do 12.00 w dni powszednie.

Zapisy na cykl spotkań przyjmujemy telefonicznie: 61 852 95 02 lub mailowo: sekretariat@arsenal.art.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Galeria zapewnia również wszystkie potrzebne materiały i drobny poczęstunek.

 


Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: