Newsletter
Wyszukaj

Płyta gramofonowa stara, ale jara

31.08.2017

  Edukacja / Warsztaty
4.1

Prowadzenie: Michał Czerniawski, Mirosław Ołtarzewski

Współpraca: Spichlerz Polskiego Rocka

Wstęp Wolny

Zapisy: 61 852 9501/ joanna.tekla@arsenal.art.pl

Grupa I – 11.00

Grupa II – 13.00

czas trwania: 1,5 h

Warsztaty odbywać się będą w przestrzeni wystawy POP – Polska Okładka Płytowa

Zajęcia polegają na wykorzystaniu form plastycznych na materiale, jakim jest płyta winylowa. Uczestnicy poznają historię powstania i znaczenia płyt winylowych oraz zapisu dźwięku. Uczą
się jak o  nie dbać i poprawnie odtwarzać, po czym przystępują do ich ozdabiania motywami inspirowanymi muzyką. Zajęcia kończą się zabawą w wernisaż. Galeria zapewnia po jednej płycie na uczestnika oraz zestaw farb i potrzebnych narzędzi.

Warsztaty twórcze dla dzieci i młodzieży, podczas których głównym tworzywem będą płyty winylowe. Podczas zajęć wykorzystywane zostaną zarówno metody aktywizujące oraz podawcze. Korzystać będziemy z prezentacji multimedialnych, elementów ekspozycji Galerii, zabaw interakcyjnych oraz metod pobudzających twórczość uczestników. Warsztat odbywać się będzie w dwóch blokach (dzieci do 6 klasy – 1 grupa, starsze i młodzież – 2 grupa)

Maszyny Myślo-Aktywne warsztaty plastyczno-konstruktorskie

7.08-11.08.2017, godz. 9.00-12.00

  Edukacja / Warsztaty
MASZYNY_MYŚLO_AKTYWNE

Prowadzenie: Maja Powalska, Agata Skowrońska

Wstęp Wolny

Zapisy: 61 852 9501/ joanna.tekla@arsenal.art.pl

W ramach akcji WAKACJE W ARSENALE zapraszamy dzieci i młodzież wieku 7-12 lat na pięciodniowy cykl warsztatów plastyczno-konstruktorskich z Mają Powalską i Agatą Skowrońską pt. ”Maszyny Myślo-Aktywne”. Grupy młodych twórców wezmą udział w tworzeniu prostych urządzeń wiatro-dynamicznych czyli obiektów napędzanych silnikami o napędzie powietrznym. Wspólnie stworzą instalację przestrzenną, którą będzie można oglądać w Galerii jako tymczasową wystawę. Proponowane działania nastawione będą na rozwój szeroko pojętej ekspresji twórczej oraz pobudzanie umiejętności operowania językiem sztuki – barwą, plamą, formą. Zatarte mają być granice między działaniem artystycznym a zabawą, myśleniem magicznym, operowaniem językiem sztuki. Warsztaty stworzą okazję tak do działań indywidualnych i zespołowych oraz wypowiadania się na forum grupy rówieśniczej.

Maja Powalska- Projektantka. Aktorka teatru Baba. Absolwentka UAM na Wydziale Komunikacji i Zarządzania Zasobami Informacji. Zajmuje się organizacją, animacją działań twórczych, warsztatów, akcji w przestrzeni publicznej. Posiada bogate doświadczenie w pracy z dziećmi. Na co dzień mieszka i pracuje w Gorzowie Wielkopolskim.

Agata Skowrońska – Graficzka i ilustratorka. Absolwentka ASP (obecnie UAP) w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Wizualnej oraz Edukacji Artystycznej.  Zajmuje się organizacją i animacją działań twórczych, warsztatów, akcji w przestrzeni publicznej. Wraz ze Stowarzyszeniem MISIETUPODOBA współtworzyła liczne wydarzenia w kraju i zagranicą.

Wyspy wyobraźni – warsztat rodzinny

05.08.2017, godz. 11.00-13.00

  Edukacja / Warsztaty
Wyspy Wyobraźni

Zapraszamy dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami.

Informacje/Zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl, tel. 61 852 9501

Wstęp Wolny

Prowadzenie: Kamil Wnuk

Współpraca: Maria Porzucek-Miśkiewicz

WYSPY WYOBRAŹNI to interdyscyplinarny warsztat artystyczny i przestrzeń wolności: myślenia, mówienia, tworzenia oraz dialogu dzieci z dziećmi, a także dzieci z dorosłymi. To miejsce spotkań małych obywateli świata, w którym wspólnie odkrywają, eksperymentują, dziwią się, dociekają, pytają, dyskutują, wyrażają siebie a przede wszystkim wspaniale się bawią.

Warsztaty mają na celu rozwijanie wyobraźni przestrzennej uczestników oraz pogłębianie ich wrażliwości artystycznej. W planie znajdą się między innymi, przygotowanie własnej, autorsko wykreowanej przestrzeni artystycznej za pomocą malarstwa i działań przestrzennych.

„Wyspy Wyobraźni”  to kolejny z cyklu warsztatów dla rodzin, które będą się odbywać w Galerii przez cały rok, raz w miesiącu.

Kamil Wnuk – Artysta multimedialny, performer, pedagog. Z powodzeniem prowadzi warsztaty artystyczne dla różnych grup wiekowych. Absolwent Politechniki Radomskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W latach 2009-2011 asystent IV Pracowni Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Obecnie doktorant w Zakładzie Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2014-2017 wdrożył do poznańskiego gimnazjum unikatową klasę artystyczną z kierunkiem nowe media. Prowadzi zajęcia na kierunku: Media Interaktywne i Widowiska na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, pracuje w Szkole Podstawowej nr 2 w Plewiskach. Stypendysta m.in. VDA Kauno Dailės Fakultetas na Litwie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Majka Porzucek-Miśkiewicz – Pedagog, dydaktyk, adiunkt w Zakładzie Dydaktyki Ogólnej na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwentka pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Od 2003 roku zajmuje się funkcjonowaniem ucznia zdolnego w środowisku szkolnym i pozaszkolnym. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zdolności, potencjału, twórczości. Prowadzi szereg warsztatów plastycznych dla dzieci
i młodzieży, które stymulują do twórczego rozwoju. W propozycjach działań akcentuje aktywność uczestników, stymulując ich kreatywność i pobudzając do wykorzystania w pełni własnych możliwości.

 

ANIMOWANE WYLEPIANKI. WARSZTATY ANIMACJI POKLATKOWEJ

17.07-21.07.2017, godz. 9.00-12.00

  Edukacja / Warsztaty
MONIKA_KUCZYNIECKA_workszozp2_drukCMYK

Wstęp Wolny
Dzieci i młodzież w wieku 7-12 lat
Prowadzenie: Monika Kuczyniecka

W ramach akcji WAKACJE W ARSENALE zapraszamy dzieci na pięciodniowy cykl warsztatów z Moniką Kuczyniecką pt. ANIMOWANE WYLEPIANKI

Przez 5 dni dzieci tworzyć będą z plasteliny fantazyjne plastelinowe światy i mieszkające w nich postaci. Ożywiając, pod okiem prowadzącej, plastelinowe obiekty dzieci dowiedzą się na czym polega animacja poklatkowa, a wynikiem warsztatów będzie krótki film animowany z plasteliny.

O prowadzącej:

Monika Kuczyniecka – twórczyni filmów animowanych, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Ukończyła  Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. L. Wyczółkowskiegow Bydgoszczy oraz ASP w Poznaniu (Wydział Komunikacji Multimedialnej- film animowany). Z powodzeniem realizuje filmy animowane w tradycyjnej technice poklatkowej, a jej głównym medium artystycznym jest plastelina. Prowadzi warsztaty animacji podczas festiwali i wydarzeń filmowych oraz niezależnie (ośrodki kultury), w różnych grupach wiekowych na terenie Polski oraz zagranicą (m.in. Brazylia, Słowacja, Bułgaria).

Wymagane są wcześniejsze zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl; 61 852 9501

Galeria zapewnia potrzebne materiały plastyczne.

Dominik Lejman, Płot – oprowadzanie po wystawie

04.07.2017, godz. 17.00

  Dyskusje / Edukacja / oprowadzanie kuratorskie
18518170_10154611440148811_7008257184672366090_o

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie Dominik Lejman, Płot.

Dyskusja – 17.30, udział biorą Dominik Lejman, Katarzyna Czarnota, prowadzenie: Marek Wasilewski

O POLSKIM WIDEOKLIPIE ANIMOWANYM – SPOTKANIE Z YACHEM PASZKIEWICZEM

13.07.2017, godz. 18.00

  Edukacja
WARSZTATY_YACH_PASZKIEWICZ1

Zapraszamy na spotkanie z Yachem Paszkiewiczem, uznanym twórcą krótkich form filmowych i ponad czterystu teledysków.

Yach Paszkiewicz to reżyser, mgr sztuki i wychowania plastycznego, członek Akademii Fonograficznej ZPAV, edukator znany szerokiej publiczności przede wszystkim jako autor wideoklipów. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak Kazik Staszewski, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Majka Jeżowska; oraz zespołami muzycznymi: De Mono, Hej, Kult, Golden Life, Apteka, Budka Suflera, Big Day, Bielizna, Big Cyc, Formacja Nieżywych Schabuff, Czarno-Czarni i innymi.

 Od lat prowadzi, praktycznie w całym kraju, autorskie warsztaty tworzenia wideoklipu przekazując swoje bogate doświadczenie młodym ludziom. W ostatnim czasie uczy m.in. animacji w muzycznych wizualizacjach. Z jednej strony sięga do historycznych,  dziewiętnasto i dwudziestowiecznych, technik kreowania animacji takich jak „phenakistoscope” (czyli „magiczne tarcze optyczne”) czy „non camera” (czyli „rysowanie na taśmie filmowej bez użycia kamery”).  Z drugiej zaś, razem z uczestnikami swoich warsztatów często odkrywa jednocześnie nowe techniki obrazowania, które wykorzystuje z dziećmi i młodzieżą na miejscu, aż do powstania dzieła audiowizualnego.

Na spotkaniu w Galerii Miejskiej Arsenał opowie o historii polskiego wideoklipu animowanego w optyce współorganizowanego przez siebie od 1989 roku Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.

Wstęp Wolny

LETNIA SZKÓŁKA ANIMACJI z YACHEM PASZKIEWICZEM

10 - 14.07.2017, godz. 9.00 - 12.00

  Edukacja / Warsztaty
WARSZTATY_YACH_PASZKIEWICZ1

Dzieci i młodzież w wieku 10-14 lat
Prowadzenie: Yach Paszkiewicz, Współpraca: Aleksandra Wójcik

Wstęp Wolny

Wymagane są wcześniejsze zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl; 61 852 9501
Galeria zapewnia potrzebne materiały plastyczne

W ramach akcji WAKACJE W ARSENALE zapraszamy dzieci i młodzież na pięciodniowy cykl warsztatów z Yachem Paszkiewiczem pt. LETNIA SZKÓŁKA ANIMACJI.

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z głównymi zagadnieniami z historii filmu animowanego XIX i XX wieku, a także stworzą własne filmy. Każde zajęcia składać się będą
z krótkiej części teoretycznej i praktycznych działań plastycznych. Przy pomocy prostych środków plastycznych: pisaków, farb, taśmy papierowej i kartonu, uczestnicy stworzą m.in. własne magiczne koła i „non camerowe” animacje. Ruchome obrazy wprowadzone do komputera zostaną zachowane i zaprezentowane w formie projekcji na zakończenie warsztatów.

Yach Paszkiewicz to uznany twórca krótkich form filmowych i ponad czterystu teledysków. Współpracował m.in. z takimi wykonawcami jak Kazik Staszewski, Maciej Maleńczuk, Wojciech Waglewski, Majka Jeżowska; oraz zespołami muzycznymi: De Mono, Hej, Kult, Golden Life, Apteka, Budka Suflera, Big Day, Bielizna, Big Cyc, Formacja Nieżywych Schabuff, Czarno-Czarni i innymi.

Od lat prowadzi, praktycznie w całym kraju, autorskie warsztaty tworzenia wideoklipu przekazując swoje bogate doświadczenie młodym ludziom. W ostatnim czasie uczy m.in. animacji w muzycznych wizualizacjach. Z jednej strony sięga do historycznych,  dziewiętnasto
i dwudziestowiecznych, technik kreowania animacji takich jak „phenakistoscope” (czyli „magiczne tarcze optyczne”) czy „non camera” (czyli „rysowanie na taśmie filmowej bez użycia kamery”).
Z drugiej zaś, razem z uczestnikami swoich warsztatów często odkrywa jednocześnie nowe techniki obrazowania, które wykorzystuje z dziećmi i młodzieżą na miejscu, aż do powstania dzieła audiowizualnego.

Jan „Yach” Paszkiewicz – polski reżyser, mgr sztuki i wychowania plastycznego, znany szerokiej publiczności przede wszystkim jako autor wideoklipów. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Współtwórca Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film, odbywającego się nieprzerwanie od 1989 roku. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Autor ponad czterystu teledysków, edukator.

TOTEMY RODZINNE – warsztat rodzinny

01.07.2017, godz. 11.00 - 13.00

  Edukacja / Warsztaty
TOTEMY_RODZINNE_ZDJECIE

Zapraszamy dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami

Czas trwania: 120 minut

Prowadzenie: Dorota Tarnowska-Urbanik

Wstęp Wolny

Informacje/ Zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl;  Tel: 61 852 9501

Warsztat przeznaczony jest dla dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami, którzy będą mogli włączyć się we wspólne działania plastyczne. Pod okiem prowadzącej dzieci stworzą przestrzenne prace plastyczne, które będą mogły zabrać ze sobą do domu.

W trakcie warsztatu dzieci dowiedzą się m.in. co to jest totem oraz poznają różne znaczenia
i zastosowania „godła” rodzinnego w innych kulturach. Wspólnie wysłuchamy opowieści
o świecie zwierząt, a następnie będziemy szukać wraz z dziećmi podobieństw zwierząt do członków rodziny. Bawiąc się, za pomocą symbolicznych znaków, uczestnicy podejmą próbę stworzenia przestrzennych wizerunków członków rodziny (tata-wilk, mama- łabędź etc.). Dzieci wraz z rodzicami mając do dyspozycji kartony, : farby, tusze, tektury, taśmy, zbudują obiekty przedstawiające postacie mamy, taty, babci… Wyobrażenia rodziny zostaną umieszczone na szczytach totemów.

Dorota Tarnowska-Urbanik – ur. 1982 r. w Pucku. Dyplom z zakresu grafiki warsztatowej i rysunku na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2008). W latach 2007-2008 studiowała grafikę w Academy of Fine Arts w Bratysławie. Od 2009 roku studia doktoranckie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki. Obecnie pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w Pracowni Tkaniny Artystycznej.

 


Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: