Newsletter
Wyszukaj

SPOTKANIA ZE SZTUKĄ „Bestie i smoki”

18.03.2017, godz. 13.00-16.00

  Edukacja

Serdecznie zapraszamy na rodzinne warsztaty plastyczne pt. „Bestie i smoki”, które będą towarzyszyć wystawie „Piotrowicz. Arka”. Uczestnicy w pierwszej części zajęć zostaną zapoznani z apokaliptycznymi stworami, a następnie, przy użyciu materiałów plastycznych, sami wykonają podobizny bestii i smoków.

Warsztaty poprowadzi Agata Marchlewicz, na co dzień związana z Pracownią Plastyczną „Sztuka Mieszka” w Domu Kultury „Orle Gniazdo”, która  w „Arsenale” realizowała w sierpniu 2016 r. cykl zajęć pt. „Sztuka Świata”.

Wiek uczestników: brak ograniczeń wiekowych

Zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapewniamy również potrzebne materiały.

 

PRZEWODNIK PO RYNKU SZTUKI I ANTYKÓW

16.03.2017, godz. 18.00

  Edukacja

Na co zwracać uwagę, przynosząc potencjalnego „Matejkę” do galerii? Jak ocenić wartość rzekomej „Miśni” na giełdzie antyków? Słowem, jak zyskownie sprzedawać i korzystnie kupować na rynku sztuki? Drugie spotkanie z cyklu „Przewodnik po rynku sztuki i antyków”, zatytułowane: „Co widzisz, patrząc na dzieło sztuki”, poświęcone będzie podstawowej kwalifikacji obiektów artystycznych. Uczestnicy poznają meandry oceny zarówno malarstwa, jak i sztuki użytkowej krążącej po rynku. Przyjrzymy się materii obrazów, specyfice porcelany czy srebra, aby zdobyć narzędzia do ich sensownej wyceny.

Prowadzenie: dr Dorota Żaglewska – absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rynku antykwarycznym działa od 2009 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską pt. „Wpływ kapitału kulturowego na polski rynek antykwaryczny”. Specjalista ds. edukacji w Galerii ARTYKWARIAT w Poznaniu.

Spotkanie autorskie z Joanną Winnicką Gburek, autorką książki Krytyka – etyka – sacrum. W kierunku aksjologicznej krytyki artystycznej

24.02.2017, godz. 18.00

  Dyskusje / Edukacja

„Książkę tę czyta się z przyjemnością. Autorka – co nie jest częste – stara się łączyć refleksje filozoficzne z doświadczeniem. Nie unika własnego zdania. W tym sensie jest to praca odważna. Odważna jest również dlatego, że porusza temat, który nie jest chętnie poruszany przez współczesnych filozofów w Polsce, a mianowicie temat doświadczenia sacrum w sztuce. Temat ten stał się tematem historii sztuki, a nie współczesnej krytyki sztuki. Jakby był nieaktualny, jakby nas już nie dotyczył. Jakby się przeżył. Tymczasem, jak wskazuje autorka, jest to ciągle obecne doświadczenie ludzkie, które domaga się filozoficznej uwagi, a także uwagi krytyki sztuki, ponieważ krytyka sztuki to w przekonaniu Joanny Winnickiej-Gburek filozofia kultury”.

prof. Zofia Rosińska

Joanna Winnicka-Gburek – pracuje jako adiunkt w Zakładzie Edukacji Kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim. Autorka licznych publikacji z zakresu estetyki, krytyki artystycznej
i filozofii kultury. Zainteresowania badawcze autorki koncentrują się głównie na związkach współczesnej estetyki i etyki. Stale współpracuje z pismem „Estetyka
i Krytyka”. Należy do Polskiego Towarzystwa Estetycznego.

PRZEWODNIK PO RYNKU SZTUKI I ANTYKÓW

16.02.2017, godz.18.00

  Edukacja

Ile jest warta „Dama z łasiczką” i dlaczego to pytanie budzi tyle emocji? Czym wartość różni się od ceny? Czy kapitał to wyłącznie pieniądze? Czy rynek sztuki to przestrzeń manipulacji wartością artystyczną? Czy jest tu coś więcej niż tylko kupowanie, sprzedawanie i rekordy cenowe?

Pierwsze spotkanie z cyklu „Przewodnik po rynku sztuki i antyków”, zatytułowane „Rynek sztuki, czyli wstęp do ekonomii kultury”, będzie poświęcone podstawowym pojęciom, ważnym dla zrozumienia swoistości tego rynku, jego wewnętrznych napięć i kontrowersji. Bardzo przydatna okaże się tu teoria kapitałów Pierra Bourdieu, łącząca najodleglejsze światy różnych wartości: materialnych i symbolicznych.

Prowadzenie: dr Dorota Żaglewska – absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rynku antykwarycznym działa od 2009 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską pt. „Wpływ kapitału kulturowego na polski rynek antykwaryczny”. Specjalista ds. edukacji w Galerii ARTYKWARIAT w Poznaniu.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Tyrmand w Arsenale

20.01.2017, godz. 18.00

  Dyskusje / Edukacja

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu zaprasza na spotkanie autorskie z Marcelem Woźniakiem, autorem Biografii Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie (wyd. Mg, 2016 r.)

Spotkanie poprowadzi Piotr Bernatowicz

Leopold TYRMAND (1920-1985) – polski pisarz, dziennikarz, publicysta. Przede wszystkim znany jako autor powieści „Zły” oraz „Dziennika 1954”. Propagator jazzu, bon vivant peerelu. Człowiek o niezłomnych zasadach, zagorzały przeciwnik komunizmu i socjalizmu pod wszelkimi postaciami i mutacjami geograficznymi. Jako pisarz odniósł sukces w Polsce, jako publicysta – w Ameryce gdzie publikował w prestiżowym „New Yorkerze”.  Był pierwszym dyrektorem The Rocford Instiute i redaktorem naczelnym Chronicles of Culture, pisma propagującego wolnościowe, konserwatywne spojrzenie na kulturę. Patron dzisiejszej hipster prawicy.

Marcel Woźniak – z zawodu dziennikarz i scenarzysta, z powołania humanista. Urodzony w „roku 1984” w Kwidzynie, torunianin od 2003. Absolwent Filologii Polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Adaptacji Filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej. Były spiker i reporter w Radiu SFERA UMK i Radio PLUS Toruń, prowadził serwisy Kulturalny Toruń i orbiToruń. Autor scenariuszy reklam, seriali telewizyjnych dla TVN i Polsat Cafe oraz filmów krótkometrażowych Caissa i Snufit. Piśmienny. Obecnie pracuje nad biografią Stefana „Wiecha” Wiecheckiego oraz trylogią kryminalną dla Wydawnictwa Poznańskiego.

FERIE Z FOTOPLASTYKONEM

30.01.2017 – 10.02.2017

  Edukacja

Wzorem poprzednich lat – w okresie ferii zimowych (30.01 – 10.02.2017 r.) w Galerii Miejskiej Arsenał odbędzie się cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży. Punktem wyjścia do eksperymentów optyczno-fotograficznych stanie się nasz poznański Fotoplastykon – zabytkowe urządzenie umożliwiające oglądanie stereofotografii. Uczestnicy zajęć poznają jego historię, sposób działania, obejrzą prezentowane zdjęcia, a także zajrzą do jego wnętrza.

Warsztaty manualne poprowadzi Paweł Rosiak – fotograf, grafik i twórca filmów.  Zajęcia przeznaczone dla dzieci (w wieku 6 – 10 lat) odbywać się będą w terminie: 30.01 – 3.02.2017 r. Młodzież (11 – 15 lat) zapraszamy natomiast od 6.02 do 10.02.2017 r. Godziny od 9.00 do 12.00 w dni powszednie.

Zapisy na cykl spotkań przyjmujemy telefonicznie: 61 852 95 02 lub mailowo: sekretariat@arsenal.art.pl. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Galeria zapewnia również wszystkie potrzebne materiały i drobny poczęstunek.

 

Abstrakcja malarska i pozamalarska w Poznaniu Seminarium naukowe

16.12.2016

  Konferencje

Galeria Miejska Arsenał zaprasza na ogólnopolskie seminarium naukowe pt. „Abstrakcja malarska i pozamalarska w Poznaniu”, które odbędzie się w Galerii dnia 16.12.2016 r. W trakcie sesji będzie można zapoznać się z wystąpieniami, traktującymi o problemach sztuki nieprzedstawiającej związanej ze stolicą Wielkopolski. W seminarium udział wezmą badacze tacy jak: prof. Bożena Kowalska, prof. Rafał Łubowski, dr Paulina Sztabińska, Jarosław Denisiuk, dr hab. Michał Haake, dr hab. Łukasz Kiepuszewski, dr hab. Tomasz Matusewicz.

CHWYĆ SZTUKĘ!

14.12.2016, godz. 18.00

  Dyskusje / Edukacja
chwyc_sztuke

Grudniowe, ostatnie spotkanie z cyklu „CHWYĆ SZTUKĘ!” organizowane jest z myślą o osobach zainteresowanych fotografią – zarówno amatorach, jak i profesjonalistach. O zdjęciach wykonanych w technice solarigrafii opowie Sławomir Decyk – jeden z jej odkrywców, pracownik naukowy Katedry Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Twórca, którego prace oglądać można w galerii w ramach wystawy „Pole widzenia”, podczas pobytu w Górach Izerskich i na archipelagu Svalbard przeprowadzał eksperymenty z metodą, której efektem jest uzyskanie zdjęcia z wyraźnymi śladami wędrówki Słońca na nieboskłonie. Serdecznie zapraszamy do wspólnej fotograficznej podróży!

Grupa odbiorcza: młodzież i dorośli

Wstęp bezpłatny!

 

ARSENAŁ FILMÓW – CYKL DOKUMENTÓW O ARTYSTACH

08.12.2016, godz. 18.00

  Edukacja
arsenal_filmow

Kolorowe martwe natury, słoneczne pejzaże, radosne uczty dworskie oraz humorystyczne scenki rodzajowe. Obrazy wzruszające, ale też zaskakujące, jak choćby „Malarz i modelka” z 1930 r., ukazujący bardzo młodą nagą dziewczynę siedzącą figlarnie na kolanie ubranego od stóp do głów (bo i mającego kapelusz) artysty. Prace wykonywane z niezwykłą swobodą i wrażliwością dziecka, zauroczonego otaczającym je światem, prozaicznymi przedmiotami, ale i baśniowymi historiami. Aż trudno uwierzyć, że wyszły one spod pędzla twórcy, którego los tak dotkliwie doświadczył. Nie ma na nich ani jednego ciemnego tonu, ani  jednej czarnej plamy lub też ponurego cienia. A może malowanie było odtrutką na gorzką rzeczywistość z wojną i chorobą w tle? Może z kolei zaklinaniem tej  nieznośniej codzienności, jej czarowaniem i kolorowaniem? Jak wyglądają prace kolorysty na filmie czarnobiałym?

Wszystkich, chcących bliżej poznać postać Zygmunta Waliszewskiego i jego twórczość, zapraszamy na ostatnie już spotkanie z serii „Arsenał filmów – cykl dokumentów o artystach”. Pokaz filmu „Z. Waliszewski. Portret Zygmunta Waliszewskiego” (reż. Grzegorz Dubowski, 1971 r.) wzbogaci spotkanie z Ireną Kossowską – historykiem sztuki, profesor nadzwyczajną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizującą się w malarstwie polskim. Serdecznie zapraszamy!

Wstęp bezpłatny!

RODZINNE WARSZTATY CERAMICZNE

5.11.2016-17.12.2016

  Edukacja

Opis:                                                                 

Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu oraz Rada Osiedle Stare Miasto serdecznie zapraszają na cykl rodzinnych warsztatów ceramicznych. Zajęcia będą się odbywać w soboty w listopadzie i grudniu 2016 r. Część spotkań będzie miało charakter teoretyczny (wykłady w Galerii Miejskiej „Arsenał”, część zaś praktyczny (zajęcia manualne w warsztacie ceramicznym poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego).

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają również wszystkie potrzebne materiały i sprzęty.

Prowadzenie:

Dr Wojciech Tężycki – artysta, specjalista od ceramiki, pracujący w Warsztacie Ceramicznym Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Program:

„Glina i pamięć” – to hasło stanowiące motyw przewodni cyklu rodzinnych warsztatów ceramicznych. Zarówno glina jako surowiec, jak i powstałe z niej wyroby ceramiczne są szeroko pojętymi nośnikami pamięci. W glinie zaszyfrowana jest historia naszej planety, począwszy od prapoczątków, a na współczesności skończywszy. Doskonale wiedzą o tym badacze: geolodzy, paleontolodzy, chemicy. Od zarania dziejów glina stanowiła podstawowy surowiec wykorzystywany do produkcji wyrobów ceramicznych. Pochodzące z różnych epok rękodzieło: naczynia, ozdoby, przedmioty kultowe są świadectwem minionych czasów, swoistymi „zapisami” najróżniejszych historii o ludziach i dziejach, ich autorach i użytkownikach. Glina, jako wciąż powszechnie dostępny i bardzo prosty w użyciu materiał, pozwala także nam, ludziom XXI wieku, pozostawić po sobie niepowtarzalny ślad…

Uczestnicy cyklu zajęć będą mieli okazję zdobyć wiedzę z zakresu historii ceramiki i technik jej wytwarzania. Na warsztatach poruszone zostaną (w sposób atrakcyjny dla przedstawicieli różnych grup wiekowych) wątki etnograficzne i geograficzne. Nie zabraknie też ciekawostek.

Podczas zajęć praktycznych będzie można wziąć udział we wszystkich etapach procesu wytwarzania ceramiki. Uczestnicy spotkań sami ulepią, wypalą oraz pokryją szkliwem dowolny przedmiot.

Harmonogram działań:

 1. Zajęcia teoretyczne – wykład otwierający cykl spotkań wzbogacony o prezentację multimedialną.

Temat: historia ceramiki i podstawy technologii.

Miejsce: Galeria Miejska Arsenał – Poznań, Stary Rynek 6

Termin: 5.11.2016 r., godz. 12:00 – 13.30

 1. Zajęcia praktyczne – proces produkcji ceramiki – pierwsze etapy.

Temat: zaznajomienie z pracownią, metodami wykonywania ceramiki, początek realizacji.

Miejsce: Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 29

Termin: 19.11.2016 r., godz. 12:00 – 16:00

 1. Zajęcia praktyczne – proces produkcji ceramiki – kolejne etapy.

Temat: kontynuacja realizacji prac rozpoczętych na poprzednim spotkaniu.

Miejsce: Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 29

Termin: 26.11.2016 r., godz. 12:00 – 16:00

 1. Zajęcia teoretyczne – wykład wzbogacony o prezentację multimedialną.

Temat: sposoby wypalania, zdobienia i szkliwienia ceramiki.

Miejsce: Galeria Miejska Arsenał – Poznań, Stary Rynek 6

Termin: 3.12.2016 r., godz. 12:00 – 13.30

 1. Zajęcia praktyczne – proces produkcji ceramiki – kolejne etapy.

Temat: zdobienie i szkliwienie wykonanych wcześniej prac oraz realizowanie kolejnych pomysłów.

Miejsce: Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 29

Termin: 10.12.2016 r., godz. 12:00 – 16:00

 1. Zajęcia praktyczne – proces produkcji ceramiki – ostatni etap.

Temat: szkliwienie wytworów ceramicznych powstałych na wcześniejszych zajęciach oraz ich wypalenie w piecu.

Miejsce: Wydział Rzeźby i Działań Przestrzennych, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, al. Marcinkowskiego 29

Termin: 17.12.2016 r., godz. 12:00 – 16:00

 1. Spotkanie podsumowujące, podczas którego uczestnicy będą mogli odebrać prace wykonane w czasie warsztatów. Termin zostanie ustalony z beneficjentami projektu w trakcie trwania cyklu.

Zapisy:

staremiasto.poznan@gmail.com, tel. 605 303 588


Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: