Newsletter
Wyszukaj

ZABAWY KUCHENNE – warsztaty rodzinne

10.06.2017, godz. 11.00-13.00

  Edukacja / Warsztaty
18425040_10154594478078811_4268981258908250140_n

Zapraszamy dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami  

Czas trwania: 120 minut

Wstęp wolny

Galeria Miejska Arsenał zachęca do spędzenia kreatywnej soboty na warsztatach rodzinnych „Zabawy Kuchenne”, zaplanowanych na 10 czerwca. W czerwcowe przedpołudnie udowodnimy, że kuchenne przedmioty codziennego użytku z powodzeniem stać się mogą niezwykłymi narzędziami plastycznymi. Przyjrzymy się uważnie wybranym produktom spożywczym i sprzętom do gotowania, które posłużą nam jako materiał do twórczej zabawy.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-8 lat wraz z opiekunami, którzy będą mogli włączyć się we wspólne działania plastyczne. Pod okiem prowadzącej dzieci stworzą niecodzienne prace malarskie, które będą mogły zabrać ze sobą do domu. Działania plastyczne poprzedzone będą wspólnym zwiedzaniem trwającej aktualnie wystawy ilustracji książkowej autorstwa Emilii Dziubak.

„Zabawy Kuchenne” inaugurują cykl warsztatów dla rodzin, które mają się odbywać w Galerii co miesiąc.

Katarzyna Bajerowicz – urodziła się w 1969 roku w Poznaniu. Malarka, graficzka, fotografka, obecnie zajmuje się przede wszystkim ilustracją. Jest uznaną współautorką licznych książek dla dzieci, które zachwycają także dorosłych, którzy zachowali w sobie dziecięcą wrażliwość i zdolność do zachwytu. Prywatnie mama trzech córek, właścicielka trzech psów i kota, majsterklepka, niezła kucharka i rekordowa bałaganiara. Najbardziej lubi akwarele, makaron z sosem pomidorowym i kapelusze. W planach ma Wielką Podróż – jeszcze nie wie dokąd.

Informacje/ Zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl, tel.: 61 852 9501

PRZEWODNIK PO RYNKU SZTUKI I ANTYKÓW

07.06.2017, godz. 18.00

  Edukacja / Prezentacje
logotyp_PRZEWODNIK_pion

Jak zarobisz miliony, inwestując na rynku sztuki

Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Przewodnik po Rynku Sztuki i Antyków” pt. „Jak zarobisz miliony, inwestując na rynku sztuki” Janusz Miliszkiewicz, zaproszony gość,  opowie o tajnikach sukcesu na rynku sztuki. Dowiemy się, jak uniknąć zagrożeń: falsyfikatów i przepłacania. Poznamy tajemnice współczesnych polskich kolekcjonerów, którzy najwięcej zarabiają na sztuce.

Ty decydujesz o sukcesie transakcji. Nie doradca, tylko ty! Osobiście sprawdzaj, co kupujesz. Skuteczne inwestowanie polega na zdobywaniu wiarygodnych informacji. Pomyśl, zanim kupisz.

Janusz Miliszkiewicz – dziennikarz, specjalizuje się w pisaniu o kolekcjonerstwie, rynku sztuki i muzeach. Wydał m.in. książkę „Kolekcja Porczyńskich – genialne oszustwo?” (współautor Mieczysław Morka). Od lat tropi fałszerstwa dzieł sztuki i niedociągnięcia w pracy domów aukcyjnych, popularyzując wiedzę na ten temat. Od 2001 roku w „Rzeczpospolitej” prowadzi cotygodniową autorską rubrykę „Moja Kolekcja” o inwestowaniu w sztukę.

Spotkanie przeznaczone dla dorosłych, nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

Czas trwania: 90 minut

Wstęp wolny  

 

 

 

MINIFESTIWAL RYSUNKU DZIECIĘCEGO

07-09.06.2017, godz. 10.00 - 13.00

  Edukacja / Warsztaty

Trzy dni wielkiego rysowania w Galerii Miejskiej Arsenał!

Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami i grupy zorganizowane do odwiedzenia Galerii w dniach 7-9 czerwca w godz. 10:00- 13:00 i wspólnego rysowania pod okiem instruktorek. Do rysunku postaramy się podejść jak najbardziej kreatywnie, na różne sposoby przygotowując podłoże, przyglądając się różnym technikom oraz wychodząc ze swoimi rysunkami w przestrzeń instytucji. Stworzone w trakcie warsztatów prace dzieci złożą się na tymczasową, współtworzoną wspólnie z nimi, wystawę – instalację.

O warsztatach:

BIAŁOPIĘTKI I CZARNOROŻKI

Zapraszamy dzieci do biało-czarnej prowincji Białkoliny, gdzie przestrzeń funkcjonuje w sobie tylko znany sposób. Poza grawitacją i ludzką logiką, w naprężeniu drgających bytów dwukolorowych. W dzielnicy tej między bielą a czernią czarnoskrzydły, czarnochory, czarnofiki maja swoje porachunki z białomakami, przycupnietymi między białoskalniakami. Czarnożary prowadzą białoskody, białokrętki bombluja czarnoladę, a czarnośmieci wirują wokół białofonów.

Wspólnie ze wszystkimi grupami dzieci stworzymy czarno-białą instalację, zbudowaną z mnożących się z każdą minutą setek ruszających się rysunków przestrzennych. Dzieci będą wchodziły do istniejącego już świata i rozbudowywały go we wszystkich kierunkach. Ukształtujemy nowy ląd ciągnący się między niebem a ziemią, po którym można będzie wędrować i wchodzić w interakcję.

 

Godziny:

I Grupa:10.00-10.45

II Grupa:11.00-11.45

III Grupa:12.00-12.45

Prowadzenie: Ewa Bone, Ewa Kozubal

Wstęp Wolny 

O prowadzących:

Ewa Bone i Ewa Kozubal stanowią niezwykle kreatywny tandem twórczy, działając razem od 2002 roku. Ukończyły wydział rzeźby poznańskiej ASP (obecnie UAP) w 2003 i 2004 roku. Zajmują się instalacją, performance, happeningiem. Swoje akcje często przeprowadzają w przestrzeni publicznej. Brały udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą. Współtworzyły grupę twórczą MISIETUPODOBA.

Zapisy dla grup zorganizowanych: sekretariat@arsenal.art.pl; 61 852 9501

W stronę poznania / Fenomen szkoły poznańskiej

25.05.2017, godz. 18.00

  Dyskusje / Książka
18557471_10154614457078811_2994655942749102279_n

Dwujęzyczna unikatowa monografia albumowa pod redakcją Krzysztofa J. Baranowskiego, Piotra Bosackiego, Piotra Kurki, Sławomira Sobczaka i Piotra Wołyńskiego prezentująca dzisiejsze sylwetki wybranych 43 absolwentów specjalności i kierunków Intermedia i Fotografia realizujących swoje dyplomy w pracowniach Wydziału Komunikacji Multimedialnej UAP.  Ukazuje swoisty fenomen kształcenia wielu osobowości twórczych doskonale funkcjonujących w szeroko rozumianym świecie sztuki.

W części tekstowej  książka zawiera również 5 rozdziałów opisujących historię Wydziału jak i problematyzujących pojęcia  bliskie mediom i ideom kształcenia artystycznego na obu kierunkach, autorstwa: Piotra Bosackiego, Adama Mazura, Piotra Krajewskiego, Piotra Kurki i Ewy Wójtowicz.

Książka jest dedykowana pamięci dwóch wyjątkowych osobowości związanych z Wydziałem, którymi byli niewątpliwie Leszek Knaflewski  i Zbyszko Trzeciakowski.

Interesującą szatę graficzną publikacji zapewnili Dagny & Daniel Szwed.

Recenzentami naukowymi monografii są Monika Bakke i Marek Krajewski.

Projekt dofinansowany przez Władze Miasta Poznania i MNiSW.

W spotkaniu promocyjnym uczestniczyć będą redaktorzy, recenzenci oraz autorzy rozdziałów (artyści i teoretycy).

NOWE ZNACZENIA – oprowadzanie i warsztat dla młodzieży towarzyszący wystawie „Jutro nie przyjdzie nigdy”

11.05.2017, godz. 16.30

  Edukacja / Warsztaty

W trakcie spotkania uczestnicy obejrzą wystawę Mirosława Bałki i Katarzyny Krakowiak „Jutro nie przyjdzie nigdy”. Aktywne oprowadzanie stworzy okazję do indywidualnej interpretacji prac jak i dyskusji w grupie. W części warsztatowej młodzież dowie się jak zrealizować swoje autorskie projekty, które zainspirują najbliższe otoczenie wystawy do zmian na lepsze i nadadzą jej nowe, tymczasowe, znaczenia. Intencją warsztatów jest poszukiwanie nowych  sposobów wykorzystania procesu twórczego wśród młodzieży.

O wystawie: „Projekt Katarzyny Krakowiak i Mirosława Bałki jest pytaniem o znaczenie słów i znaków, którymi się komunikujemy, ale nie porozumiewamy. Tytuł wystawy sugeruje niemożliwość dalszej narracji, niemożliwość spełnienia się przyszłości w momencie przekreślenia teraźniejszości. Zawiera się w nim także paradoks niemożności określenia czasu: „jutro” nigdy nie nadchodzi, ponieważ z naszego punktu widzenia każdą chwilę musimy określać jako teraźniejszą. W świecie bez przyszłości, w rzeczywistości skazanej na wieczną teraźniejszość, stajemy wobec niemożliwości zarówno transgresji, jak i transcendencji. Paradoksy związane z wyobrażeniem przyszłości najlepiej ujął Richard Barbrook, autor książki Przyszłości wyobrażone, nadając jej rozdziałom znaczące tytuły: „Przyszłość jest taka jak kiedyś” oraz „Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie

Od prowadzącego: „Rzeczywistość jest tylko okazją i pretekstem. Sztuka współczesna pragnie odsłonić przed widzem rzeczywisty obraz świata, ujawnić mu jego prawdziwe oblicze. Wspólnie z uczestnikami zadamy pytanie czym jest współczesność i w jakim czasach żyjemy oraz jakie będzie nasze jutro.”

Kamil Wnuk – Artysta multimedialny, performer, pedagog. Z powodzeniem prowadzi warsztaty artystyczne dla różnych grup wiekowych. Absolwent Politechniki Radomskiej i Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny); W latach 2009-2011 asystent IV Pracowni Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Obecnie doktorant Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje m.in. w  gimnazjum  Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu, gdzie stworzył unikatową klasę artystyczną ukierunkowaną na tzw. Nowe Media oraz prowadzi zajęcia na kierunku: Media Interaktywne i Widowiska na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Stypendysta m.in. VDA Kauno Dailės Fakultetas na Litwie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy uczestników w wieku 13 – 17 lat

Zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl

tel. 61 852 9501 

Zapewniamy materiały plastyczne.

Wstęp wolny!

 

 

 

 

 

PRZEWODNIK PO RYNKU SZTUKI I ANTYKÓW – Tajniki Aukcji

23.05.2017, godz. 18.00

  Dyskusje / Edukacja

Onieśmielające rekordy, błyskawiczne kwoty, atmosfera przepychu: to medialny obraz aukcji sztuki. Ile kryje się w tym prawdy? Na czym polega fenomen aukcyjnego ferworu i emocji? Jak licytować, czytać regulaminy aukcyjne, jak walczyć, wygrywać lub też z rozsądkiem przegrywać i nie przepłacać? Odpowiedzi na te pytania będziemy poszukiwać w trakcie majowego spotkania z cyklu „Przewodnik po rynku sztuki i antyków”. Poznamy najważniejszych graczy segmentu aukcyjnego, systemy licytacji i rodzaje cen, wnikniemy także w wyrafinowaną retorykę aukcyjną.

Prowadzenie: Dorota Żaglewska – absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rynku antykwarycznym działa od 2009 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską pt. „Wpływ kapitału kulturowego na polski rynek antykwaryczny”. Specjalista ds. edukacji w Galerii ARTYKWARIAT w Poznaniu.

 

PRZEWODNIK PO RYNKU SZTUKI I ANTYKÓW

20.04.2017, godz. 18.00

  Edukacja

Na kwietniowym spotkaniu z cyklu „Przewodnik po rynku sztuki i antyków” zaproszony gość – Wojciech Szafrański opowie uczestnikom o aktualnej sytuacji rynku i jego najważniejszych problemach. Jako prawnik, kolekcjoner, ekspert, a także badacz, Wojciech Szafrański proponuje pogłębiony i zróżnicowany ogląd rynku sztuki. Wśród poruszanych zagadnień znajdzie się obowiązek informacyjny, jaki zostanie nałożony na antykwariuszy i galerzystów jeszcze w 2017 roku. Jak zmieni się rynek? Jak działać w dynamicznym środowisku rynku i jak reagować na nowe przepisy prawne?

Prowadzenie: dr Dorota Żaglewska – absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rynku antykwarycznym działa od 2009 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską pt. „Wpływ kapitału kulturowego na polski rynek antykwaryczny”. Specjalista ds. edukacji w Galerii ARTYKWARIAT w Poznaniu.

Gość spotkania: dr Wojciech Szafrański – pracownik naukowy w Katedrze Prawa Rzymskiego i Historii Prawa Sądowego Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, ekspert problematyki prawnej dziedzictwa kulturowego oraz obrotu dziełami sztuki. Członek Komisji Nabytków w Muzeum Narodowym w Krakowie. Doradca ds. rynku sztuki w programach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przyszłość Arsenału 2 – dyskusja

12.04.2017, godz. 18.00

  Dyskusje

Udział biorą: Izabela Kowalczyk, Karolina Sikorska, Mikołaj Iwański

Prowadzenie: Witold Kanicki

Sposób działania, profil wystawienniczy i potencjał najważniejszych światowych galerii i muzeów zajmujących się sztuką współczesną charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem. Prócz organizowanych wystaw, akcenty bywają w nich położone na edukację, kolekcjonowanie, archiwizowanie czy też produkcję lub badanie działań artystycznych. Zmiana na stanowisku dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał i idące za tym transformacje linii programowej dają nadzieję na powrót do pierwszej ligi instytucji zajmujących się sztuką współczesną. Celem dyskusji „Przyszłość Arsenału” staje się więc konfrontacja różnych stanowisk, opinii i pomysłów na temat przyszłości tej instytucji, a także roli i miejsca galerii na kulturalnej mapie miasta. Tytułowa „miejskość” galerii prowokuje zresztą pytania, odnoszące się do relacji z miastem, lokalnością programu i kolekcji, a także współpracy z miejscową uczelnią artystyczną i społecznością. Dyskusja da również okazję do postawienia kwestii fundamentalnych, dotyczących potrzeby powstania Muzeum Sztuki Współczesnej w stolicy Wielkopolski.

Przyszłość Arsenału 1 – dyskusja

08.04.2017, godz. 19.00

  Dyskusje

Udział biorą: Kuba Bąk, Zofia Kuligowska, Witek Orski

Prowadzenie: Andrzej Pakuła

Jakiej galerii sztuki współczesnej potrzebuje dzisiaj Poznań? To pytanie w pierwszej kolejności zostanie zadane twórcom młodego pokolenia, którzy od lat związani są z Poznaniem lub patrzą na to miasto z pełnej zainteresowania perspektywy. Po wielu trudnych latach dla sztuk wizualnych, które cechował exodus znaczących w życiu kulturalnym Poznania galerii oraz artystek i artystów, obserwujemy odradzanie się zatraconego potencjału, czego świetnym przykładem są galerie Skala, Rodriguez i sieć galerii Uniwersytetu Artystycznego. Jak nie zaprzepaścić tego potencjału i jaką rolę we wspieraniu tej tendencji może odegrać Arsenał? Nie ulega bowiem wątpliwości, że Poznań potrzebuje dzisiaj galerii, która zamiast tracić na rzecz Warszawy i Berlina, będzie stanowić swoisty punkt przecinania się najciekawszych zjawisk we współczesnej sztuce polskiej i zagranicznej. Jednak pytanie o wizję Arsenału to coś więcej niż tylko program artystyczny. Równie ważne staje się pytanie o misję Arsenału w życiu kulturalnym Poznania. Czy utopijna wizja galerii miejskiej, która staje się żywym miejscem otwartym na mieszkańców i zmieniająca charakter Starego Miasta będzie miała okazję zaistnieć?

SPOTKANIA ZE SZTUKĄ „Bestie i smoki”

18.03.2017, godz. 13.00-16.00

  Edukacja

Serdecznie zapraszamy na rodzinne warsztaty plastyczne pt. „Bestie i smoki”, które będą towarzyszyć wystawie „Piotrowicz. Arka”. Uczestnicy w pierwszej części zajęć zostaną zapoznani z apokaliptycznymi stworami, a następnie, przy użyciu materiałów plastycznych, sami wykonają podobizny bestii i smoków.

Warsztaty poprowadzi Agata Marchlewicz, na co dzień związana z Pracownią Plastyczną „Sztuka Mieszka” w Domu Kultury „Orle Gniazdo”, która  w „Arsenale” realizowała w sierpniu 2016 r. cykl zajęć pt. „Sztuka Świata”.

Wiek uczestników: brak ograniczeń wiekowych

Zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Zapewniamy również potrzebne materiały.

 


Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: