Newsletter
Wyszukaj

Sztukmistrzowie

6.02.2018, godz. 9.00-12.00

  Edukacja / Warsztaty
sztukmistrzowie_POPR

prowadzenie: Stowarzyszenie Zielona Grupa

Stanisław Dróżdż: Słownik przestrzenny

Czy słowo może być obrazem? Jak litery mogą zaistnieć w przestrzeni? Odwołując się do poezji konkretnej i pojęciokształtów Stanisława Dróżdża, zabawimy się słowami i przestrzenią, odszukując ich wzajemne relacje. Czerpiąc z poezji konkretnej, sprawdzimy wizualne możliwości alfabetu, który także może stać się obrazem. Inspirując się przestrzennymi kompozycjami poety, stworzymy trójwymiarowe formy opisujące zastaną przestrzeń. Odwołując się także do realizacji Dróżdża w pawilonie polskim na Biennale Sztuki w Wenecji, wykorzystamy formę gry, w której to przypadek formuje efekt ostateczny naszych kompozycji.

Zajęcia artystyczne dla dzieci w wieku 9 – 12 lat

 

 

 

 

Oooootwieram książkę

3.02.2018, godz, 18.00

  Warsztaty
19059120_10210129805629047_4405132208330320000_n

Zapraszamy dzieci w wieku 5-10 lat wraz z opiekunami

prowadzenie: Magdalena Chodorowska

wstęp wolny

Spotkanie z Magdaleną Chodorowską polegało będzie na wspólnym tworzeniu przestrzennych ilustracji. Dzieci wspomagane przez dorosłych zbudują przestrzeń, scenografię, z wykorzystaniem kolorowych papierów i rysowanych barwnych elementów oraz nieoczywistych detali. Otwieranie książki, zamkniętej w tekturowych teczkach (będących okładkami książek), spowoduje efektowne wypiętrzenie sceny / ilustracji.

Przed przystąpieniem do pracy obejrzymy przykład takiej książki i sposób, w jaki jest zbudowana. Poświęcimy też chwilę na rozmowę, wybranie tematu pracy, tak by ilustracja dotyczyła narracji lub przeżycia ważnego dla dziecka (to ma być jego książka), projektowanie swoich ilustracji, być może wykonanie szkiców, inspiracje i techniczne fantazje.

Spodziewamy się bardzo efektownych dzieł zaskakujących rozmachem. Mamy nadzieję, że pracy dzieci towarzyszyć będzie poczucie dużych możliwości twórczych, radość z budowania przestrzennych planów, nadawania im charakteru za pomocą barw, a także, jeśli czas pozwoli, zajmowanie się finezyjnymi detalami.

Zamiast pamiątkowej fotografii na koniec warsztatów wykonamy swoje podobizny i umieścimy we  wspólnej jednostronicowej książce przestrzennej.

Magda Chodorowska – ukończyła studia na Wydziale Malarstwa  ASP w Warszawie w 1998 roku. Wcześniej uczęszczała do Liceum Plastycznego w Supraślu. Brała udział w wystawach grupowych w Warszawie, Białymstoku, Koninie, Zakopanem. Dostała drugą nagrodę na Białym Salonie Sztuk Pięknych w Galerii Arsenał w Białymstoku (2001) za cykl dużych tkanin. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, maluje freski, ilustruje książki, prowadzi zajęcia dla dzieci.  Współpracowała m.in. ze Sztuka Puka oraz Wydawnictwem Zakamarki. Obecnie współpracuje z Pro Sinfoniką, ilustrując materiały promocyjne do cyklicznych  koncertów.

 

Informacje i zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl, 61 852 9501

 

Tożsamość, erotyka i polityka – sztuka LGBTQ teraz!

18.01.2018, godz. 18.00

  Edukacja
dav
dav

Spotkanie z cyklu Dialogowanie historyków sztuki i artystów organizowanego we współpracy z Instytutem Historii Sztuki UAM.

rozmawiają: Paweł Leszkowicz i Daniel Rycharski

Rozmowa Pawła Leszkowicza i Daniela Rycharskiego poświęcona będzie roli sztuki wobec sytuacji osób LGBT we współczesnej Polsce. Na arenie międzynarodowej w ostatniej dekadzie obserwujemy znaczący postęp w obszarze praw obywatelskich, jak i ekspresji kulturowej osób nieheteroseksualnych, a jednocześnie nasilają się represje i nowe wykluczenia. Kolejne kraje legalizują związki partnerskie, otwierają się różne religie,  organizowane są liczne wystawy sztuki queer, czasy marginalizacji i niewidzialności odchodzą w przeszłość. Tymczasem  w Europie Wschodniej, pod wpływem Rosji i religijnego fundamentalizmu, zwiększa się homofobia, cenzura ogranicza wolność wypowiedzi, wycofanie w prywatność staje się strategią przetrwania jak w czasach totalitaryzmów.  Rola kultury i praw osób LGBT bardzo silnie uzależniona jest od lokalnego kontekstu, a w perspektywie międzynarodowej zawieszona jest pomiędzy nową emancypacją i dawną opresją, w zależności od miejsca, gdzie się tworzy i żyje. Zastanowimy się, jak ta sytuacja artystyczna, polityczna i osobista wygląda u nas, jakie są strategie artystyczne, wystawiennicze i społeczne.  Czy sztuka lub wizualny aktywizm mogą odegrać jakąś rolę wobec martwego punktu, w jakim utknęły prawa obywatelskie i miłosne mniejszości w Polsce?

Dialogowanie historyków sztuki i artystów to cykl spotkań prowadzonych przez pracowników Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i zaproszonych przez nich artystów. Tematy poszczególnych spotkań – nawiązujące do programu aktualnych wystaw w Galerii Miejskiej Arsenał – staną się punktem wyjścia do rozmowy o sztuce, wystawiennictwie czy krytyce, w której istotną rolę odegra skonfrontowanie dwóch perspektyw patrzenia, rozumienia i mówienia o sztuce – historyków sztuki i artystów. Tym razem rozmawiać będą: dr Paweł Leszkowicz (historyk sztuki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Historii Sztuki) i Daniel Rycharski (artysta, aktywista środowiska LGBTQ).


Paweł Leszkowicz – wykładowca akademicki i niezależny kurator specjalizujący się w obszarze sztuki i kultury współczesnej, wystawiennictwa i studiów LGBTQ.  Zorganizował wystawy:  Miłość i Demokracja (2006),  Vogue (2009),  Ars Homo Erotica (2010), Love is Love. Sztuka jako aktywizm LGBTQ od Wielkiej Brytanii do Białorusi (2011),  Civil Partnerships. Feminist and Queer Art and Activism in the UK (2012).  Autor książek: Helen Chadwick. Ikonografia podmiotowości (2001), Miłość i Demokracja. Refleksja o kwestii homoseksualnej w Polsce (2005),  Art Pride. Sztuka gejowska z Polski (2010), Nagi mężczyzna. Akt męski w sztuce polskiej po 1945 roku (2012).

Daniel Rycharski – artysta wizualny, aktywista. Urodził się w 1986 roku w Sierpcu. Mieszka i pracuje w Sierpcu i Szczecinie. Zajmuje się działaniami artystycznymi w przestrzeni wsi, jest twórcą wiejskiego street artu. Jest autorem filmów, instalacji multimedialnych i obiektów site-specific, a także animatorem kultury. Tworzy projekty publiczne w przestrzeni wiejskiej, angażujące lokalną społeczność. W latach 2005–2009 tworzył grupę artystyczną ze Sławomirem Shuty. W 2009 postanowił wrócić do rodzinnej wsi Kurówko. W swojej praktyce artystycznej Rycharski inspiruje się m.in. elementami sakralnymi, wierzeniami ludowymi. W 2012 otrzymał tytuł Kulturysty roku przyznawany przez Program Trzeci Polskiego Radia. W 2017 nagrodzony został Paszportem Polityki w kategorii sztuki wizualne. Brał udział m.in. w takich wystawach jak: „Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2016; „Into the Country”, Salt Ulus, Ankara, 2014; „Co widać. Polska sztuka dzisiaj”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2014; „Street art na wsi”, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń, 2012. ,,Późna Polskość” CSW w Warszawie.

White power – jak zaprzyjaźnić się z grzybem

17.01.2018, godz. 17.00

  Edukacja / Warsztaty
WHITE POWER - KWADRAT Z NAPISEM

Prezentacja i warsztaty praktyczne dla młodzieży i dorosłych

prowadzenie: Monika i Hubert Wińczyk

Warsztaty poprzedzone wykładem performatywnym, podczas którego zademonstrowany będzie proces metamorfozy mleka przy pomocy grzyba z Kaukazu oraz wyjaśniona przewrotna historia jego pochodzenia i działania. W ramach spotkania będą rozdawane niespodzianki do osobistego użytku domowego.

Rozciągnięty w czasie i przestrzeni projekt Wińczyków znajduje się na pograniczu bioartu, performensu, nauki i paranauki oraz New Age i medycyny naturalnej. Każde spotkanie jest podsumowaniem pewnego etapu akcji. Zapraszamy zarówno osoby które już piją kefir z grzyba kaukaskiego i chciałyby się wymienić doświadczeniami, opowiedzieć, jak wpłynął na ich życie, jak i tych, którzy są ciekawi mechanizmów jego działania oraz samego kefiru.

 

 

SZTUKMISTRZOWIE – warsztaty artystyczne dla dzieci szkolnych

16.01.2018, godz. 9.00-12.00

  Edukacja / Warsztaty
sztukmistrzowie_ostat

Jan Dziaczkowski, Poznań tropikalny

prowadzenie: Stowarzyszenie Zielona Grupa
czas trwania: 1,5 h (dla każdej z grup)

Sztukmistrzowie to nowy cykl comiesięcznych zajęć dla dzieci szkolnych mający sprowokować twórczy dialog z dorobkiem zasłużonych polskich artystów. Naszym celem jest oswajanie dzieci szkolnych z zagadnieniami sztuki współczesnej, często uważanej za mniej wartościową pod względem stosowanych technik i warsztatu oraz niezrozumiałą pod względem treści. Każde ze spotkań poświęcone będzie innemu artyście. W styczniu proponujemy spotkanie z twórczością Jana Dziaczkowskiego – pt. Poznań Tropikalny.

Zapraszamy grupy zorganizowane: dzieci w wieku 9 – 12 lat wraz z opiekunami. Zajęcia odbywają się danego dnia dwukrotnie (9: 00-10:30 I grupa, 10:30-12:00 II grupa). Wstęp na zajęcia jest bezpłatny, obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Rezerwacji można dokonywać telefonicznie pod numerem telefonu: 61 852 9501 lub mailowo: joanna.tekla@arsenal.art.pl.
W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu z Galerią.

Aby skrócić obecny dystans pomiędzy odbiorcami a dziełami, na naszych zajęciach poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak poruszać się po trudnym w interpretacji obszarze sztuki współczesnej. Będziemy m.in. przeplatać wątki twórczości artystycznej z otaczającą nas rzeczywistością. Inspirując się znakomitymi polskimi artystami, twórczo zinterpretujemy także nasze najbliższe otoczenie, miasto Poznań, na nowo.

A gdyby tak panował u nas klimat tropikalny? Liany zwisające z mostu, bananowce na osiedlu, małpa wyglądająca z okna, tygrys przechadzający się po ulicy. Dlaczego nie? Odwołując się do twórczości Jana Dziaczkowskiego i sztuki kolażu stworzymy nową odsłonę naszej okolicy w wersji tropikalnej. Podczas styczniowego spotkania nie tylko zapoznamy się z pracami artysty, ale także wykonamy własne pocztówki zachęcające do odwiedzenia wykreowanego przez nas świata.

Stowarzyszenie Zielona Grupa zajmuje się szeroko pojętą edukacją artystyczną i międzykulturową. Skupieni wokół niego edukatorzy stworzyli własną metodę pracy z dziećmi i młodzieżą opartą m.in. na technice japońskiego teatru kamishibai. Prowadzą własne wydawnictwo oraz organizują liczne szkolenia dla nauczycieli, animatorów, bibliotekarzy. Ich działania docenione zostały wielokrotnie, m.in.: przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Miasta Poznania, powiat koniński oraz Centrum PISOP i konkurs grantowy Społecznik 2.0 oraz Patriotyzm Jutra.

Trencadís. Kolorowy świat Antonia Gaudiego

13.01.2018, godz. 12.00-14.00

  Edukacja / Warsztaty
23730982_1866314520290629_238244819_o

prowadzenie: Ewa Grajber

Zapraszamy dzieci w wieku 5 – 8 lat wraz z opiekunami.

wstęp wolny

informacje / zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl, tel.: 61 852 9501

„Kolor to życie” – mawiał znany kataloński architekt Antonio Gaudí. Z kolorowych fragmentów potłuczonej ceramiki wyczarowywał obrazy-mozaiki (trencadís). W ten sposób nie tylko wykorzystywał wyroby tradycyjnego rękodzieła, ale też przywracał do życia te wyrzucone, pozornie nieużyteczne. Podczas warsztatu poznamy postać Antonia Gaudiego i stosowaną przez niego technikę, którą się zainspirujemy, przyozdabiając własne fantazyjne projekty.

Szablon z zarysem obiektów autorstwa Gaudiego będzie przez dzieci przyozdabiany małymi kawałkami kolorowego papieru. Dowiemy się m.in., czym jest mozaika i do czego była wykorzystywana przez katalońskiego architekta. Wyświetlony zostanie także krótki pokaz ukazujący prawdziwe budowle, które posłużyły za wzór dla szablonów. Dzieci będą mieć szansę poćwiczyć umiejętności manualne, w szczególności wycinanie i wyklejanie.

Ewa Grajber – doktorantka w Instytucie Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy badawczej zajmuje się aspektem słowa w twórczości katalońskiego architekta Antonia Gaudiego. Kursy jej autorstwa: „Czego możemy się nauczyć od Antoniego Gaudiego?” oraz „Sztuka ludowa Meksyku w teorii i praktyce” zostały włączone do oferty edukacyjnej Uniwersytetu Otwartego UW. Przez wiele lat zajmowała się promocją kultury Meksyku. W 2011 roku wzięła udział w warsztatach alebrijes (papierowych rzeźb przedstawiających fantastyczne zwierzęta) prowadzonych przez artystę-rzemieślnika Irvinga Mondragona na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Kaliszu. Tak narodziła się pasja tworzenia papierowych rzeźb. Prowadzi zajęcia edukacyjne i warsztaty o tematyce związanej z kulturą Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej.

Domy, domki i kryjówki

10-12.01.2018, godz. 9.00-12.00

  Edukacja / Warsztaty
baner FB_1

prowadzenie: Magdalena Garczarczyk, dr Anna Gałecka-Drozda

zapisy / informacje: joanna.tekla@arsenal.art.pl, tel.:61 852 9501

wstęp wolny

Zapraszamy grupy dzieci wczesnoszkolnych na praktyczne warsztaty plastyczno-konstruktorskie stanowiące wstęp do architektury, myślenia o budynkach, przestrzeni miasta i najbliższym otoczeniu człowieka. Warsztaty trwają do 1,5 h: I grupa w godz. 9:00-10:30, II grupa 10:30-12:00. Jedna grupa może wziąć udział w więcej niż jednym warsztacie.

Wspólnie zastanowimy się m.in., jak wyglądały domy dawniej, a jak będą wyglądać domy
w przyszłości? I tak właściwie – co to jest dom? Czy domy budują jedynie ludzie? Zapraszamy dzieci na warsztaty, w trakcie których poznamy historię domów, odkryjemy nietuzinkowe budynki, siedziby, kryjówki. Porozmawiamy także o idei domów na drzewach, wykorzystywanych coraz śmielej przez architektów, i wspólnie zastanowimy się, dlaczego są tak lubiane? Na koniec stworzymy własne i nietuzinkowe makiety mniej i bardziej zwariowanych domów, będące odpowiedzią na problemy współczesnego miasta. Efektem działań dzieci będą m.in. makiety współczesnego miasta.

Warsztat przygotowany jest w oparciu o książkę D.O.M.E.K wydawnictwa Dwie Siostry oraz
o architekturę Starego Miasta. Dobra zabawa gwarantowana!

Magdalena Garczarczyk – architekt krajobrazu, animator, pedagog, a także pasjonatka działań współtworzonych wraz z dziećmi.  Organizuje warsztaty i wydarzenia przyrodnicze, kulinarne,
z zakresu edukacji przestrzennej dla dorosłych oraz dla dzieci. Sieje, sadzi, buduje, projektuje
i namawia do przejścia na zieloną stronę życia.

Anna Gałecka-Drozda – architekt krajobrazu, pracownik naukowo-dydaktyczny w Katedrze Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Autorka
i współautorka publikacji dotyczących systemów zieleni miejskiej oraz otwartego krajobrazu kulturowego. W swoim dorobku posiada liczne opracowania dokumentacji projektowych dotyczących założeń zieleni w różnej skali, w tym także tych zabytkowych.

POTWORKI WARSZTATY FOTOGRAFII OTWORKOWEJ DLA DZIECI

9.12.2017, godz. 11.00-15.00

  Edukacja / Warsztaty
potworki_6b

Zapraszamy dzieci w wieku 7 – 12 lat

czas trwania: 4 godziny

prowadzenie: Magdalena Ośko, Maciej Bogunia

wstęp wolny

Informacje / zapisy: sekretariat@arsenal.art.pl,  tel.: 61 852 9501

Potworki to aparaty typu camera obscura, które pomagają oswoić się z fotografią analogową i udowadniają, że nie trzeba mieć drogiego aparatu, aby robić wyjątkowe zdjęcia. Podczas warsztatów uczestnicy wejdą do środka aparatu fotograficznego, skonstruują własny aparat potworkowy z materiałów z odzysku, wykonają nim zdjęcia i samodzielnie wywołają je w miniciemni fotograficznej.

Dzieci i młodzież przekonają się, że wbrew pozorom zrobienie własnego aparatu i wywołanie czarno-białego zdjęcia nie jest takie trudne. Warsztaty mają na celu rozwijanie kreatywności oraz przekazanie praktycznej wiedzy, którą następnie będzie można samodzielnie wykorzystywać w domu. Prowadzący mają bogate doświadczenie w prowadzeniu podobnych warsztatów dla różnych grup wiekowych, w Poznaniu i okolicach.

Magdalena Ośko – fotografka i animatorka kultury. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Na co dzień pracuje w Teatrze Wielkim w Poznaniu jako grafik i filmowiec.

Maciej Bogunia – fotograf, grafik. Absolwent fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Pasjonat fotografii otworkowej. Swoje prace prezentował m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Otworkowej w Jastrzębiu Zdroju, Festiwalu Fotografii Otworkowej Lochkamera w Iserlohn w Niemczech, Biennale Fotografii w Poznaniu.

Czy kitku wolno do nieba? Zwierzęta i emocje w memach internetowych

7.12.2017, godz. 17.00-18.00

  Edukacja / Prezentacje / Warsztaty
maxresdefault

Warsztaty i prezentacja dla młodzieży i dorosłych

prowadzenie: Magdalena Kamińska i Emilia Stachowska

Internet jest medium tworzonym przez ludzi i dla ludzi. Jednak zaskakująco dużo miejsca zajmują w nim zwierzęta – ulubieni bohaterowie memów, animowanych GIF-ów i wiralowych filmów. Stare internetowe przysłowie mówi, że „w Sieci wszystko staje się lepsze po dodaniu kota”, lecz nie dzieje się tak tylko dlatego, że jest to zwierzę odbierane jako szczególnie urocze i od wieków bliskie człowiekowi.

Cytowane powiedzenie nie odnosi się zresztą tylko do kotów. Użytkownicy posługując się wizerunkami wielu różnych zwierząt, kreując je na świadome podmioty i dubbingując,  komunikują bardzo wiele, często osiągając zaskakujące rezultaty uboczne (np. terapeutyczne).

W trakcie godzinnych warsztatów uczestnicy wezmą udział w kilku eksperymentach i ćwiczeniach, dzięki którym będą mogli przekonać się, czy i na ile wizerunki zwierząt mogą być efektywnym medium komunikowania emocji i zarazem ich regulatorem.

Na spotkanie złożą się prezentacja oraz warsztaty. Prowadzące przedstawią kilka hipotez dotyczących tego, czym są memy internetowe i jaką rolę pełnią w komunikacji zapośredniczonej komputerowo. Zaprezentują też pokrótce, w jaki sposób w cyberkulturze wykorzystywane są wizerunki zwierząt. Na koniec zapoznają uczestników z kilkoma zwierzęcymi bohaterami popularnych memów: psem Gabe`em, gorylem Harambe, kotem Paczaczem, Piesełem czy Małpą Polakiem.

wstęp wolny

Rynek sztuki mówi! Ale co mówi?

6.12.2017, godz. 18.00-19.30

  Edukacja
logotyp_PRZEWODNIK_pion

Spotkanie z cyklu PRZEWODNIK PO RYNKU SZTUKI I ANTYKÓW

wstęp wolny

prowadzenie: dr Dorota Żaglewska

 Na ostatnim w tym roku spotkaniu z cyklu Przewodnik po rynku sztuki i antyków, przyjrzymy się retorykom rynkowym i różnorakim strategiom, także językowym, które pozwalają kupować, sprzedawać i z powodzeniem utrzymywać się na rynku. Zobaczymy, jak rynek polski różni się w tym względzie od zachodniego. Sprawdzimy, czym może być kapitał językowy oraz co kryją opowieści uczestników rynku i czy warto im wierzyć?

Będzie to także podsumowanie całorocznego cyklu poświęconego rynkowi.
W minionych miesiącach przyglądaliśmy się zarówno ekonomii kultury, ocenie i wycenie dzieł, jak i segmentowi aukcji. Omawialiśmy także aktualny stan prawny i perspektywy inwestowania w sztukę. Dyskutowaliśmy o kolekcjonerstwie, ekspertach i o tym, jak walczyć z fałszerstwami sztuki. Zebrane historie, dane i spostrzeżenia staną się materiałem do powstającej książki o rynku.

dr Dorota Żaglewska – absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na rynku antykwarycznym działa od 2009 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską pt. Wpływ kapitału kulturowego na polski rynek antykwaryczny. Przez wiele lat pracowała na stanowisku specjalistki ds. edukacji w Galerii ARTYKWARIAT w Poznaniu. Obecnie pracuje w zespole ds. projektów interdyscyplinarnych CK Zamek w Poznaniu.


Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: