sobota, 20 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Festiwal "República Femenina"

Fundacja Sfera i Galeria Miejska Arsenał zapraszają:

Spotkania podróżnicze w ramach Festiwalu "República Femenina"

9 marca 2010
16:00-17:30
Mirosław Baca: „Mój pierwszy bal” (Meksyk)

11 marca 2010
16:30-17:45 dr Grażyna Liczbińska: „Kobiety najbardziej andyjskie”
18.00 – 20.00
Magdalena Prask: „Kapelusze, meloniki, czapeczki, czyli współczesna moda latynoska”

Spotkania podróżnicze w ramach Festiwalu "República Femenina"

Cykl poświęcony będzie relacjom z podróży po krajach hiszpańskojęzycznych. Nasi goście to odważne podróżniczki i wrażliwi podróżnicy – podczas cyklu spotkań podzielą się z nami swoimi wrażeniami, zwracając szczególną uwagę na obecność kobiecości i problematyki kobiecej w odkrywanym przez nich świecie.

WTOREK
16:00-17:30
Mirosław Baca: „Mój pierwszy bal”
W krajach Ameryki Łacińskiej najważniejszym dniem w życiu młodej dziewczyny jest dzień jej piętnastych urodzin. Wtedy to staje się kobietą, a rodzina i społeczność, w której żyje, organizuje dla niej Wielki Bal zwany Fiesta de Quince Años. Tradycja zobowiązuje aby była to impreza wystawna, gdyż jest to wprowadzenie kobiety w dorosłość, prezentacja przyszłej kandydatki na żonę i oczywiście okazja do pokazania się szerszym kręgom. „Postaram się przybliżyć Państwu zwyczaje nieznane w Europie, a w Ameryce Łacińskiej mocno zakorzenione w kulturze i życiu społecznym. Podczas mojego pobytu w Meksyku wielokrotnie byłem zapraszany na podobne wydarzenia i, choć mogą nam się one wydawać trochę zabawne, myślę, że są ciekawym wstępem do dyskusji na temat roli kobiety w społeczności latynoskiej”.

CZWARTEK
16:30-17:45
dr Grażyna Liczbińska: „Kobiety najbardziej andyjskie”
Do roku 1980 kobiety w Peru traktowano jako obywatelki drugiej kategorii. Pojawienie się w latach 80-tych XX wieku Sendero Luminoso było z jednej strony okresem dramatycznym w historii współczesnego Peru, z drugiej strony jednak - paradoksalnie - zapoczątkowało transformację w relacjach społecznych, w tym zmianę sytuacji kobiet. W obliczu tych przemian, pytamy: jaka jest kobieta andyjska? Przewodniki turystyczne i bogato ilustrowane albumy o Peru, Boliwii i Ekwadorze pokazują nam kobiety w kapeluszach ozdobionych kokardami, wstążkami i cekinami. Widzimy wędrujące przez pustkowia Indianki w kolorowych ponczach, jakby wychodziły naprzeciw ciężkiemu życiu, surowej przyrodzie i krajobrazowi. W ramach proponowanego wykładu wybierzemy się w Andy i przekonamy, jak wygląda życie codzienne moich bohaterek: tych znanych z imienia i nazwiska i tych, które spotkałam w życiu tylko raz.

CZWARTEK
18.00 – 20.00
Magdalena Prask: „Kapelusze, meloniki, czapeczki, czyli współczesna moda latynoska”
Dla nas, ludzi Starego Kontynentu, Ameryka Południowa to kraina egzotyczna, pociągająca i kolorowa. Jednak dopiero podróżując i przebywając z mieszkającymi tam ludźmi możemy w pełni się przekonać o tym, że to kraina, w której współistnieją dwa różne światy: bogaty (należący do potomków konkwistadorów) i biedny (należący do rdzennej ludności indiańskiej). Ci pierwsi sprawują władzę; ci drudzy walczą o to, by być słyszalnymi we własnym kraju. Dla mnie to właśnie oni, Indianie, stanowią o wyjątkowości Ameryki Południowej. Ale nie jest to jednolita grupa. Najbardziej wyrazistym elementem, który tworzy tożsamość poszczególnych grup jest ubranie oraz nakrycie głowy. I tak wkraczamy w świat pięknie haftowanych kolorowych materiałów, starannie zaplecionych warkoczyków oraz szerokiej kolekcji kapeluszy.

Więcej o Festiwalu "República Femenina" na stronie www.fundacjasfera.org