środa, 24 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Mobilne ogrody. O roślinności w mieście
cykl warsztatów dla grup szkolnych, dzieci w wieku 11-15 lat
22.05-24.05.2018

Zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży szkolnej, w wieku 11-15 lat, na bezpłatne warsztaty artystyczne dotyczące zagadnienia bioróżnorodności i ekologii w mieście.  Odwiedziny w galerii będą też okazją do zwiedzenia wystawy Nowe Scenariusze Miast. Projektowanie dla miasta w procesie zrównoważonego rozwoju  (11.05-3.06.2018).

prowadzenie: Natalia Adamczyk, Joanna Zaworska

wstęp wolny

czas trwania: do 1,5 h (dla każdej z grup)

Program warsztatów:

22.05.2018, godz.9:00-12:00 Mobilne ogrodywarsztaty dla grup dzieci szkolnych (11-15lat)

Warsztat zbudowany wokół pytań i pomysłów na zwiększenie powierzchni dla roślinności w mieście. Zastanowimy się nad tym, jak i gdzie  stworzyć można miejskie ogrody; niekoniecznie stacjonarne. Spróbujemy zaprojektować swój kawałek zieleni w oparciu o pomysł na to, by także dachy samochodów, autobusów i bagażniki rowerów zamienić w mniejsze i większe ogrody.

Cele i aktywności: współpraca, ekologia, aranżacja przestrzeni, wyjście poza tradycyjne schematy myślenia o ogrodach i roślinności w mieście, praktyczne umiejętności związane z sadzeniem roślin.

 

23.05.2018, godz.9:00-12:00 Rośliny do stołu! warsztaty dla grup dzieci szkolnych (11-15 lat)

Warsztaty, których inspiracją była nie tylko idea bioróżnorodności połączona z motywem Obłąkanej Herbatki u Kapelusznika z Alicji w Krainie Czarów. Chcemy pokazać, że otaczanie się roślinami także we własnym domu, w życiu codziennym, jest prostsze i zabawniejsze, niż nam się wydaje. Dlatego... wyskakujemy z doniczek! Wspólnie zaaranżujemy stół, którego pełnoprawnymi gośćmi będą rośliny. Dowiemy się, jak je sadzić i pielęgnować tak, by mogły pomieszkać dłużej

w filiżankach, słojach, puszkach i pojemniczkach, które na co dzień służą do innych celów.

Cele i aktywności: ekologia, kształtowanie estetyki, interpretacja tekstów kultury, recykling, DIY, estetyka, dekoracja wnętrz, wyjście poza tradycyjne schematy myślenia o roślinności w przestrzeni domowej, praktyczne umiejętności związane z sadzeniem roślin.

 

24.05.2018, godz.9:00-12:00 Miasto z roślin warsztaty dla grup dzieci szkolnych (11-15 lat)

Rośliny to niezwykły świat kształtów i barw. Dlatego na warsztatach puścimy wodze wyobraźni i stworzymy niezwykłe makiety miast, których budynki i przestrzenie inspirowane będą formami, jakie można spotkać w świecie roślin. Pomoże nam w tym niezwykła książka – Botanicum (Wydawnictwo Dwie Siostry), pełna przedziwnych form, kolorów, która dostarczy nam masy inspiracji do budowy wymyślonego miasta. Oprócz budowania makiet, pracy w grupach, będziemy też rozmawiać  o różnorodności, o tym, dlaczego jest ona potrzebna i jak ją harmonijnie pielęgnować.

Cele i aktywności: ekologia, architektura, myślenie przestrzenne, budowanie makiet, trening współpracy w grupach, kolaż, praca z książką, kreatywne myślenie, praca techniczna.


Natalia Adamczyk – miała być polonistką, ale już w trakcie studiów, dzięki współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, postanowiła poszukać swojej ścieżki zawodowej nieco dalej, czyli mniej więcej za siedmioma górami i pięcioma czytelniami. Obecnie skupia się na działalności warsztatowej oraz animacji w obszarze sztuki dla dzieci oraz edukacji pozaszkolnej. Współpracuje m.in. z Bramą Poznania, wydawnictwami książek dla dzieci, CK Zamek (Rowerowa Bliblioteka), pismem "Inspiracje Nauczanki", a w ramach Fundacji Serdecznik realizuje roczne cykle zajęć plastycznych z elementami arteterapii oraz szpitalne bajkowe dyżury na oddziałach dziecięcych.

Joanna Zaworska – pochodzi z Gdyni, w Toruniu studiowała kulturoznawstwo, które postanowiła zamienić na poznańską teatrologię. Niezależnie od miejsca zamieszkania, od przeszło dekady odkrywa wraz z dziećmi tajniki świata w projektach muzycznych i tych "blisko natury". Dlatego po latach pracy w gastronomii, postanowiła zmienić swoje życie zawodowe i rozpoczęła studia pedagogiczne na UAM.


informacje/ zapisy: joanna.tekla@arsenal.art.pl, 61 852 9501