piątek, 19 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Noc Muzeów 2015 w Galerii Miejskiej "Arsenał"

Godziny trwania: 16:30 – 00:30

W trakcie Nocy Muzeów dla zwiedzających bezpłatnie dostępne są wszystkie wystawy w Galerii Miejskiej „Arsenał”, odbędą się wydarzenia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także kiermasz książek, podczas którego można nabyć znakomite publikacje o sztuce (w tym końcówki nakładów) w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

Wydarzenia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Warsztaty z projektowania: REKREACJA – BIŻUTERIA I DEKORACJE Z RECYKLINGU [godz. 16:30, Sala Kameralna na I piętrze]

Prowadzenie: Małgorzata Masłowska-Bandosz, Małgorzata Góral,  Marta Siatka

Wystawie organizowanej w ramach „Poznań Design Days”, którą będzie można zobaczyć podczas Nocy Muzeów, potowarzyszą zajęcia z projektowania eko-biżuterii, prowadzone przez pracowników firmy Abrys, specjalizującej się w edukacji ekologicznej, m.in. w wydawaniu publikacji z zakresu ochrony środowiska. Uczestnicy warsztatów będą mieli sposobność wykonania własnych ozdób, które po zakończeniu spotkania staną się ich własnością. Na bezpłatne zajęcia zapraszamy chętnych w każdym wieku, mających ochotę stworzyć niepowtarzalne dekoracje, przyczyniając się tym samym do ochrony środowiska.

Warsztaty organizowane są we współpracy z firmą Abrys sp. z o.o., zajmującą się edukacją ekologiczną.

Warsztaty z designu dla dzieci [godz. 19:00, Sala Kameralna na I piętrze]

Prowadzenie: Julia Grochal, Tomasz Golański

W związku z odbywającymi się w Galerii Miejskiej „Arsenał” Poznańskimi Dniami Designu wszystkie dzieci – te małe, nieco starsze oraz dorosłych, którzy nie zdążyli jeszcze zatracić w sobie dziecka – zapraszamy na warsztaty z projektowania. Przez kolejne etapy tego procesu przeprowadzą Państwa studenci piątego roku Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureaci konkursów i stypendiów krajowych oraz zagranicznych, mający już w swoim dorobku pierwsze większe sukcesy. Ich projekty dyplomowe można znaleźć w Wielkopolskiej Platformie Innowacyjnej.

Prowadzący zachęcają uczestników zajęć do przyniesienia ze sobą niepotrzebnych, wysłużonych przedmiotów (puste butelki, nakrętki, jednorazowe naczynia i sztućce, opakowania etc.), które w ramach warsztatów poddane zostaną upcyclingowi i otrzymają „drugie życie”.

Patronem medialnym wydarzeń dla dzieci jest portal CzasDzieci.pl.

 

Oprowadzania kuratorskie po wystawie Poznań Design Days 2015 [godz. 20:00, sale ekspozycyjne na I piętrze]

Kuratorzy: Marcin Konicki, Jakub Owsian, Krzysztof Kochnowicz

W ramach drugiej edycji Poznań Design Days w Galerii Miejskiej „Arsenał”, zaprezentowana zostanie w dniach 8-31 maja 2015 r. wystawa „Nowe oczekiwania”, odpowiadająca na pytanie, czy design jest w stanie zmienić rzeczywistość, jakim oczekiwaniom w nowoczesnym świecie musi sprostać projektant, by jego dzieło mogło być społecznie użyteczne, a także – czym obecnie jest tzw. design spekulatywny. Tym trzem problemom poświęcona zostanie ekspozycja rozmieszczona w górnych salach Galerii. Podczas oprowadzania kuratorzy opowiedzą, jak zmierzyli się z tymi zagadnieniami: współkuratorka wystawy "Zapytaj / Alternatywne scenariusze" Magdalena Popławska opowie o designie spekulatywnym, Jakub Owsian (wraz ze studentami Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu) zaprezentował w Galerii przykłady ergonomicznego designu przedmiotów użytkowych, a kuratorzy Krzysztof Kochnowicz i dr Krzysztof Kwiatkowski skupili się wraz ze współpracownikami i studentami na wzornictwie produktów i projektowaniu graficznym opakowań. Kuratorzy opowiedzą zatem o nietypowych projektach, które eksponowane są na wystawie, stanowiącej jeden z kluczowych elementów Poznań Design Days 2015.

Organizatorem Poznań Design Days 2015 jest Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

 

Prezentacja Antoniego Ruta na temat historii fotoplastykonu oraz stereofotografii [godz. 21:00, Sala Kameralna na I piętrze]

Prowadzenie: Antoni Rut

Od października minionego roku w Galerii Miejskiej „Arsenał” dzięki odnowionemu fotoplastykonowi mieszkańcy Poznania obcować mogą z magią trzeciego wymiaru. Wielu poznaniaków może pamiętać Fotoplastykon Poznański z czasów, gdy prowadzony był jeszcze przez rodzinę państwa Rutów – najpierw Władysława i Zofię, a następnie ich syna, Antoniego. To właśnie jego były właściciel (ceniony fotograf, którego trójwymiarowe zdjęcia z koncertów, odbywających się w latach 80. eksponowane będą na wystawie od 17 kwietnia), opowie o tym, jak niegdyś funkcjonowało urządzenie i jaką rolę pełniło w czasach, gdy telewizja i kino nie były jeszcze tak popularne.

 

Prezentacja Ryszarda Kai na temat sztuki plakatów [godz. 22:30, Sala Kameralna na I piętrze]

Prowadzenie: Ryszard Kaja

Jeden z najsłynniejszych polskich autorów plakatów w trakcie Nocy Muzeów opowie o własnej twórczości oraz tym, czym jest obecnie plakat artystyczny. Ta wciąż często niedoceniona forma sztuki daje niezwykłe możliwości do prezentacji kunsztu autora, umożliwiając pełne napięcia wykorzystania grafizmu, koloru i prostych form. Ryszard Kaja projektuje jednak nie tylko plakaty, ale również ilustracje książkowe, katalogi i programy teatralne, przy czym to dzięki tym pierwszym zyskał międzynarodową sławę. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną również niektóre prace artysty, w tym najnowsze projekty.

 

Wystawy trwające podczas Nocy Muzeów

1) wystawa w ramach Poznań Design Days 2015 w górnych salach Galerii Miejskiej „Arsenał” [trwa od 8 maja do 31 maja br.];

2) wystawa okładek płytowych Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego w dolnej sali Galerii Miejskiej „Arsenał” [trwa od 8 maja do 24 maja br.];

3) ekspozycja w Fotoplastykonie Poznańskim prezentująca stereofotografie wykonane w latach 80. podczas koncertów („Od Kajagoogoo do Iron Maiden. Muzyczne lata 80. w 3D”) [trwa od 17 kwietnia do 14 czerwca br.]. Wystawę będzie można oglądać bezpłatnie w godzinach od 19:00 do 0:00. Z uwagi na czas trwania oglądania ekspozycji (ok. 20 minut) ostatnia grupa zwiedzających może zasiąść przy Fotoplastykonie o 23:30.