piątek, 19 kwietnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

z cyklu audioaktywni
Wykład „Performans islandzki”, który poprowadzi Małgorzata Dancewicz oraz koncert „Shipwreck score” formacji INIRE
4 października godz. 18.00, wstęp wolny
Formacja INIRE powstała wiosną 2001 roku. Skład grupy ściśle uzależniony jest od realizowanych projektów. Inicjatorem INIRE i głównym jej animatorem jest Krzysztof Pawlik. Do tej pory w projektach realizowanych przez INIRE uczestniczyli m.in: Małgorzata Dancewicz, Karolina Kozakiewicz, Grażyna K. Kaczmarek, Mirosław Rajkowski i Wojciech Benicewicz. W swoich działaniach formacja łączy filozoficzne i antropologiczne poszukiwania z audiowizualnymi środkami wyrazu, interpretując ugruntowane już w historyczno-literackiej i kulturowej tradycji treści, które zyskują tu swoje aktualne znaczenie.
„Shipwreck score” to projekt nierozerwalnie związany z przestrzenią. Nagrania, które posłużyły za bazę audio i wideo wykonane zostały podczas pobytu grupy w Islandii. Idea zainspirowana była osobliwą atmosferą zatoki Djúpalónssandur, gdzie w 1948 rozbił się angielski statek rybacki. Do pozyskiwania dźwięków i obrazów do projektu wykorzystano fragmenty wyrzuconych na brzeg metalowych części statku, co sprawia, że klasyczne pojęcie field recordigu przenika się tu z duchem muzyki industrialnej. Zarejestrowany w zatoce materiał dźwiękowy i wizualny poddany jest dekonstrukcji przez analogowe systemy modularne. http://www.inire.net/
„Performans islandzki” – wykład Małgorzaty Dancewicz
Wykład będzie przeglądem najbardziej interesujących performatywnych projektów islandzkich oraz analizą porównawczą, przeprowadzoną na przykładzie dwóch generacji performerów – pokolenia lat 50., których twórczość zorientowana jest na naturę, choć zainteresowanie i respekt dla żywiołów manifestowane są poprzez nowe media oraz pokolenia performerów działających od lat 90., którzy w post punkowej formie koncentrują się na kulturze, jako formie agresji i represji. W tym kontekście umiejscowiony zostanie „Shipwreck score”. Wykład wprowadzi w okoliczności i inspiracje performansu „Shipwreck score” oraz zaprezentuje sposób jego powstania – miejsca i czas, w których zarejestrowany został wizualny i dźwiękowy materiał do projektu.