Newsletter
Wyszukaj

Fotoplastykon

logo fotoplastykonu

Niegdyś  fotoplastykony  pełniły  rolę  trójwymiarowych  okien  na świat. Prezentując w okresie belle époque egzotyczne krainy ze wszystkich pięciu kontynentów, największe metropolie czy przepych  podniosłych  wydarzeń,  budowały  świadomość  kulturalną widzów, zaznajamiając ze zdobyczami ówczesnej fotografii.

 

Wynalazek Augusta Fuhrmanna, który zyskał na popularności na przełomie XIX i XX w., zawitał również do Poznania. Pierwsze takie urządzenie  stanęło  w  stolicy  Wielkopolski  w  1923  r.,  stając  się dużą atrakcją dla mieszkańców. Po wojnie fotoplastykon zakupiony został przez pana Władysława Ruta, który na rogu ul. Garncarskiej i Św. Marcin prezentował nie tylko dawne stereofotografie, ale również współczesne stereofotografie. Urządzenie, zakupione od  jego  syna,  Antoniego  Ruta,  odrestaurowano  staraniem  Wydawnictwa Miejskiego Posnania i od końca 2014 r. zyskało nowe życie w Galerii Miejskiej Arsenał. Unikatowy obiekt, którego historyczne wnętrze zachowano w maksymalnym możliwym stopniu, prezentować  będzie  zarówno  dawne  trójwymiarowe  fotografie, jak również otwiera się na współczesnych twórców. Nieporównywalny, niemal namacalny odbiór utrwalonej stereograficznie rzeczywistości  zespolony  z  magią  dawnego  urządzenia  pozwala choć na parę chwil wniknąć w wirtualną przeszłość ― i to o wiele naturalniej niż za pomocą czerwono-niebieskich okularów.

Fotoplastykon jest dostępny dla zwiedzających w zwyczajowych godzinach otwarcia Galerii Miejskiej „Arsenał”. Wstęp do Galerii Miejskiej “Arsenał” jest – jak zawsze – bezpłatny, natomiast pragnący skorzystać z Fotoplastykonu zobowiązani są nabyć specjalny bilet-naklejkę (normalny: 5 zł, ulgowy: 2 zł, rodzinny (dla dwóch dorosłych i trójki dzieci): 10 zł, grupowy: 20 zł). W przypadku grup zorganizowanych (powyżej 15 osób) uprzejmie prosi się o uprzednie poinformowanie o zamiarze skorzystania z Fotoplastykonu telefonicznie: (61) 853-12-91 lub mailowo: kiosk@arsenal.art.pl.

Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: