Newsletter
Wyszukaj

A

kiosk_logo_maj

K S I Ę G A R N I A  A R T Y S T Y C Z N A 

 

 

Tytuły rozpoczynające się od litery A:

IMG_9505

Tytuł: Aparycje współczesności

Marian Golka

Orońsko 2011

wydawca: Oficyna Naukowa

oprawa miękka

ilość stron: 262

Kultura zdaje się płynąć nurtem, na którego przebieg i kształt nie mamy większego wpływu. Nurt ten toczy się dość bezwiednie i jest bardziej spontaniczny i niezależny od nas jako jednostek, niż chcielibyśmy w to wierzyć. A jednak mamy ochotę korygować i krytykować jego przebieg mimo pewnej jałowości tej krytyki. Kiedy więc piszemy o współczesności, korci nas, by obnażać jej słabości, manowce, niebezpieczeństwa. A przy tym niemal zawsze grozi to blamażem, gdyż albo krytyka jest mało skuteczna, albo po latach okazuje się śmieszna, albo jej pobudki same w sobie wymagałyby krytycznego podejścia.

Paradoks polega na tym, że choć jako jednostki nie mamy większego wpływu na charakter współczesności, to jednak powinniśmy mieć wobec niej poczucie odpowiedzialności. Tak więc wobec współczesności i jej kultury nie możemy przejawiać postawy ani skrajnie krytycznej, ani w pełni aprobującej. Na współczesność nie można się obrażać, boczyć, wybrzydzać. Choć nie jest przecież całkowicie naszym własnym tworem, to jednak jest naszym depozytem, który nawet gdy nie jest nazbyt urodziwy i kształtny, musimy wszak przyjąć i uznać za swój.

Cena: 28,50 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8535 (2)

AMBROZIAK SYLWESTER

red. Krzysztof Stanisławski

Orońsko 2011

wydawca: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

oprawa miękka

ilość stron: 256

Bogato ilustrowane, syntetyczne opracowanie twórczości Sylwestra Ambroziaka zawierające obok tekstu głównego – autorstwa Krzysztofa Stanisławskiego – kalendarium wystaw artysty oraz bibliografię. Jest to jedyna na rynku wydawniczym publikacja analizująca tak dokładnie całą twórczość Sylwestra Ambroziaka.

Wydawnictwo w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Cena: 30 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9096

Tytuł: Adolf Loos. Ornament i zbrodnia – eseje wybrane

red. Jolanta Pieńkos

Warszawa 2013

wydawca: Fundamenty

oprawa miękka

ilość stron: 270

Wielu powtarza “ornament to zbrodnia”, wielu powołuje się na Loosa, ale prawie nikt go nie czytał. Pierwsza polska publikacja wyboru esejów architekta i publicysty wypełnia dotkliwie odczuwalną lukę. Oryginalne, prowokacyjne eseje żarliwego krytyka eklektycznej stylistyki przełomu wieków położyły fundament pod modernistyczny przewrót w architekturze i choć często dotyczą wydarzeń sprzed około stu lat, brzmią dziś bardzo aktualnie: wezwanie do kierowania się rzeczywistymi potrzebami, a nie powierzchownymi aspiracjami, eksponowania natury materiałów i technologii, ekonomicznego i celowego podejścia do architektury.

Przygotowywana edycja obejmuje 27 najciekawszych tekstów dotyczących nie tylko wąsko pojmowanej architektury, ale także projektowania wnętrz i przedmiotów codziennego użytku, stylu życia oraz etyki i odpowiedzialności projektantów wobec swoich odbiorców.

Książka ukaże się w serii wydawniczej Fundamenty, w której będziemy publikować najważniejsze teksty dotyczące architektury, nie tłumaczone dotychczas na język polski.

Cena: 48 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8966

Tytuł: Adolf Szyszko – Bohusz

Michał Wisniewski

Kraków 2013

wydawca: Instytut Architektury

oprawa miękka

ilość stron: 159

ISBN 9788363786038

To pierwsza monografia Adolfa Szyszko-Bohusza (1883-1948), jednego z  najważniejszych architektów polskich pierwszej połowy XX wieku. Twórczość Szyszko-Bohusza ukazuje znakomicie kontekst mentalny, kulturowy, artystyczny i polityczny, w jakim rodziła się w Polsce architektura nowoczesna. To jeden z najważniejszych architektów polskich I połowy XX wieku, który w znacznym stopniu ukształtował przestrzeń współczesnego Krakowa, będąc jednocześnie jednym z twórców narodowego mitu odrodzonej II Rzeczpospolitej. Był człowiekiem niezwykle wpływowym, piastującym wiele eksponowanych stanowisk i realizującym najbardziej prestiżowe zamówienia architektoniczne swoich czasów, zyskał sobie przydomek Adolf „Wszystko”-Bohusz. Twórczość architekta, zbudowana na rozdarciu, pomiędzy tradycją a poszukiwaniem nowej formy w architekturze, głęboko sięga do istoty procesów zachodzących w architekturze początku XX wieku.

Książka składa się z dwóch zasadniczych części: otwierającego publikację problemowego eseju Michała Wiśniewskiego osadzającego twórczość architekta w szerszym politycznym i artystycznym kontekście, oraz z części katalogowej, w której pogrupowano obiekty zaprojektowane przez Adolfa Szyszko-Bohusz według typologii budynków. Prezentacje zawierają krótki opis budynku, rysunki i zdjęcia archiwalne i współczesne fotografie. Publikację zamyka wybór z pism Adolfa Szyszko-Bohusza, prezentujący jego poglądy na architekturę i wyzwania nowoczesności, kalendarium życia i twórczości architekta i bibliografia.

To, co my uważamy za duch czasu, jest tylko naszem indywidualnem pojęciem o tych czasach. I lepiej zrobimy, jeśli się postaramy odzwierciadlić duch naszych czasów, nie kusząc się odtwarzać to, co po dziesięciu latach będzie rozumiane inaczej, niż dziś rozumianem było.

Adolf Szyszko-Bohusz

Cena: 47 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8954

Tytuł: Polietylen. W ciemności

Polyethylene. In the Darkness

Paweł Althamer

Wrocław 2013

wydawca: Muzeum Współczesne Wrocław

oprawa twarda

ilość stron: 125

Katalog towarzyszący wystawie pod tym samym tytułem, 15.2 – 15.4.2013 w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu.

Zastęp białych figur z polietylenu został wyprodukowany pod kierunkiem Pawła Althamera w Deutsche Guggenheim w Berlinie na przełomie 2011 i 2012 roku. Do Wrocławia przybyło ich 38 – wszystkie są wizerunkami osób, które odwiedziły Deutsche Guggenheim, zdecydowały się uczestniczyć w projekcie „Almech” i zgodziły się na wykonanie odlewu twarzy. . Grupa białych kosmitów wylądowała w schronie przeciwlotniczym z czasów II wojny światowej.

Paweł Althamer otrzymał prestiżową nagrodę Kairos ( znaną dawniej pod nazwą Nagrody Herdera), która przyznawana jest wyróżniającym się twórcom i naukowcom przez Fundację Alfreda Toepfera od 1964 r. Artysta został doceniony za swoje społecznie zaangażowane „pytania o partycypację, sprawiedliwość i pole manewru jednostki”.

Cena: 40 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8728 (2)

Tytuł: Andrzej Jeziorkowski. Rysunki  1958-2008

red. Danuta Kudła, Ryszard Książek

Poznań 2008

wydawca: Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

oprawa twarda

ilość stron: 83

ISBN 201000000250

Katalog wystawy Andrzeja Jeziorkowskiego, dziś 78 letniego grafika, nauczyciela i profesora w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu i na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej to przegląd wybranych nurtów twórczości tego nieprzeciętnego artysty. To obraz wieloletnich poszukiwań i studiów nad grą światła i cienia. To zbiór tajemniczych i pełnych uroku prac, które są wynikiem dogłębnego odkrywania natury i jej sekretów. To wreszcie „…precyzja rysunku, doskonałość kompozycji, mistrzowskie operowanie światłem… . Świat z pogranicza realności, marzenia i snu…”To gwasze, akwarele, tempery, to dzieła w ołówku i kredce, czy wykonane piórkiem, to obraz świata i jego wyobrażeń przedstawiony przez wspaniałego obserwatora i niezwykle wrażliwego artystę.

Cena: 20 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8906

Tytuł:  ANNA BAUMGART

red. serii: Waldemar Tatarczuk

Lublin 2013

wydawca:  Galeria Labirynt

oprawa miękka

ilość stron:  48

ISBN 9788393223976

Katalog do wystawy Anna Baumgart „ Nie pamiętam, ale wyobrażam sobie”.

Cena:  14 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9075

Tytuł:  Architektura Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka

tekst:  Tomasz Fudala, Paweł Giergoń, Owen Hatherley, Werner Huber, Grzegorz Piątek, Arseniusz Romanowicz, Hubert Trammer, Jarosław Trybuś

Warszawa 2012

wydawca:  Fundacja Centrum Architektury

oprawa twarda

ilość stron:  392

ISBN 9788393457410

Arseniusz Romanowicz (AR) i Piotr Szymaniak (PS) zaprojektowali jedne z najciekawszych budynków powojennej Warszawy: Dworzec Centralny, Dworzec Wschodni, stacje Ochota, Powiśle i Stadion. Nie dbali jednak o reklamę i przez większość życia pozostawali w cieniu. Również same budynki szybko podupadły i jeszcze do niedawna trudno było je docenić pod warstwami brudu i przybudówek. Dziś, gdy zostały lepiej lub gorzej zmodernizowane, nie trzeba już używać wyobraźni, by dostrzec kunszt Romanowicza i Szymaniaka. Jak dotąd nie było jednak książki, która pozwoliłaby lepiej ich poznać. ARPS jest opowieścią złożoną z tekstów polskich i zagranicznych autorów, prezentujących różne wątki i epizody z kariery Romanowicza i Szymaniaka od lat 30. do 90., oraz blisko 200 starych i nowych zdjęć, w tym niepublikowanych materiałów z archiwów rodzinnych. Oprócz klasycznych tekstów historyczno-artystycznych, w książce znalazły się m.in. pierwsze kalendarium życia i twórczości obu architektów, niepublikowany tekst Arseniusza Romanowicza z połowy lat 80. oraz wywiady z architektami, którzy ostatnio modernizowali warszawskie dworce duetu ARPS.

Dzięki książce można będzie lepiej poznać nie tylko pierwotną formę budynków, ale warunki, w których powstały oraz ich autorów. Szymaniak i Romanowicz dają lekcję nie tylko sprawności w kreowaniu ciekawych form, ale i odpowiedzialnego projektowania, które nigdy się nie starzeje.

Tłem ARPS są dzieje Warszawy i Polski XX wieku – od końcówki II RP z jej pokazowymi inwestycjami, przez lata okupacji i PRL, po dziki kapitalizm lat 90. i modernizacyjną falę ostatnich lat.
Premiera książki odbędzie się w 37. urodziny Dworca Centralnego i pierwszą rocznicę aukcji, podczas której zebrano środki na projekty upamiętniające Romanowicza i Szymaniaka. W trakcie premiery zaprezentowana zostanie koncepcja instalacji przestrzennej poświęconej autorom dworca, zaprojektowanej przez Aleksandrę Wasilkowską.

Cena:  89 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8626

Tytuł: Architektura i budownictwo w Poznaniu w latach 1780 – 1880

Zofia Ostrowska – Kębłowska

Poznań 2010

wydawca: Wydawnictwo Miejskie Poznań

oprawa twarda

ilość stron: 486

ISBN 9788375030952

Całościowa i wszechstronna prezentacja XIX-wiecznej architektury Poznania, w ramach której poszczególne obiekty i ich zespoły, zarówno mieszkalne, jak i użyteczności publicznej są omawiane i analizowane w szerokim kontekście. Kontekst ten stanowi nie tylko całość miasta, jego układ urbanistyczny, ale także środowisko mieszkańców – twórców i odbiorców, relacje ekonomiczno-społeczne, polityczne, kulturowe, przestrzenne. Punkty odniesienia dla XIX-wiecznego Poznania stanowią zarówno ówczesne Wielkie Księstwo Poznańskie i całe państwo pruskie, jak i ziemie polskie pod innymi zaborami. Dopiero analiza uwzględniająca te wszystkie czynniki umożliwia zrozumienie charakteru zabudowy Poznania i uchwycenie jej niejednorodności.

Cena: 39 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9692

 

Tytuł:  Archivo privado

Autor:  Zofia Chomętowska

tekst:  Karolina Puchała-Rojek

Warszawa 2012

wydawca:  Fundacja Archeologia Fotografii

oprawa miękka

ilość stron:  88

ISBN 9788393604555

Napisem „Archivo privado de negativos de Sophie Drucka-Lubecka de Chomętowski” [z hiszp. Archiwum prywatne negatywów Zofii Druckiej-Lubeckiej z Chomętowskich] opatrzona była cała skrzynia z negatywami fotografki, przekazana pod opiekę Fundacji w 2010 roku. W ramach zbioru grupę osobną stanowią zdjęcia rejestrujące życie codzienne rodziny Chomętowskiej – archiwum prywatne w dosłownym tego słowa znaczeniu. Na archivo privado, składają się więc fotografie z Polesia wykonywane w latach trzydziestych przedstawiające wnętrza majątku w Porochońsku, zabawy na wolnym powietrzu, wycieczki samochodowe i polowania – życie ówczesnego ziemiaństwa.

Do zbioru należą także fotografie wykonane po 1947 roku w Argentynie, już po emigracji. To zdjęcia spędzonego w gronie rodzinnym wolnego czasu: kąpiele, spływy kajakowe czy podróże samochodem.

Zofia Chomętowska, wybitna i fascynująca polska fotografka, dokumentalistka, poświęciła się fotografii w latach 1920. Początkowo dokumentowała życie rodzinne i towarzyskie na Polesiu, w rodzinnym majątku i okolicy oraz podróże po Europie. Jednak od lat 1930 fotografia stała się jej zawodem – otworzyła studio fotograficzne w Warszawie, wysyłała prace na wystawy i konkursy oraz publikowała w prasie.

Cena:  30zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9088

Tytuł: autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni. Niesamowitość 4 [47] 2014

red. Dorota Leśniak – Rychlak

Kraków 2014

wydawca: Małopolski Instytut Kultury

oprawa miękka

ilość stron: 98

ISBN 971173036100647

Tematem numeru 4 jest niesamowitość. W tym numerze po raz pierwszy polskim czytelnikom udostępniamy fragmenty najważniejszych tekstów, które wzbudziły dyskusję wokół architektonicznej (i nie tylko) niesamowitości.

Cena: 15 zł

Zamów w Kiosku!

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: