Newsletter
Wyszukaj

F

kiosk_logo_maj

K S I Ę G A R N I A  A R T Y S T Y C Z N A

 

Tytuły rozpoczynające się od litery F:

IMG_9849

Tytuł: Fotoplastykon Poznański

Autorzy: Jadwiga Grzybak (Siatka), Sylwia Jarmuż, Georgi Gruew, Marcel Skierski

Poznań 2016

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka usztywniona

ilość stron: 112

ISBN 978 – 83 – 61886 – 66 – 2

Galeria Miejska Arsenał z okazji obchodzenia „Urodzin Fotoplastykonu” postanowiła wydać publikację „Fotoplastykon Poznański”. Fotoplastykon Poznański to jedyne takie urządzenie funkcjonujące w zachodniej Polsce, które umożliwia prezentowanie trójwymiarowych zdjęć, jak czyniono to powszechnie jeszcze  sto  lat  temu. Publikacja przybliży historię Fotoplastykonu Poznańskiego [„Dzieje wypraw  w głąb trzeciego wymiaru” Georgi Gruew], przedstawiając sposób jego działania, a także podkreślającej jego funkcję edukacyjną [„Wielka brązowa beczka. Przez zabawę  do nauki, czyli fotoplastykon jako narzędzie edukacyjne” Jadwiga Grzybak (Siatka)] i historyczno- artystyczną [„Trójwymiarowe ekspozycje.  O  wystawach  w  Fotoplastykonie Poznańskim” Marcel Skierski]. W książce znajdzie się bogata  dokumentacja fotograficzna obejmująca zarówno stereofotografie, które można było zobaczyć na organizowanych w Galerii wystawach, jak i zdjęcia z przeprowadzonych licznych warsztatów plastycznych dla dzieci, inspirowanych Fotoplastykonem. Wartość książki zwiększy rozdział złożony ze wspomnień poznaniaków [„Migawki ze wspomnień”  Sylwia Jarmuż], dzięki czemu publikacja stanie się jeszcze bardziej wyjątkową i unikatową pozycją na polskim rynku  księgarskim.

Fragment publikacji [z tekstu Sylwii Jarmuż pt. Migawki ze  wspomnień]

„Pamiętam czarną kotarę…

Leszek Jasiński:

 …za nią, w pomieszczeniu, w którym stał Fotoplastikon, było ciemno. Tylko błyszczały w tej ciemności te złote okulary… Światło tak na nie padało, że miało się wrażenie, iż świecą w mroku. Budowało to atmosferę tajemnicy. Gdy człowiek był dzieckiem, to w ogóle działało tajemniczo. Te okulary były jak prześwity do innej rzeczywistości.  (…)”

Cena: 45,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

formy-istnienia-fundcieszkowskiego

Tytuł: Formy Istnienia. Heidegger Według Arystotelesa

Wawrzyniec Rymkiewicz

Warszawa 2015

wydawca: Fundacja Augusta Hr. Cieszkowskiego

oprawa miękka

ilość stron: 353

Zacznijmy od prostego ćwiczenia. Patrzę w lustro. Widzę w nim własną twarz, która staje przede mną jako substancja wyposażona w różne atrybuty. Mogę dotknąć nosa i złapać się za ucho. Twarz jest czymś namacalnie uchwytnym, das Vorhandene, powiedziałby Heidegger. W podobny sposób zjawia się przede mną także inny człowiek – który wchodzi właśnie do pokoju. On również uczy (uczy filozofa zdrowego rozsądku) jest przedmiotem, rzeczą myślącą, poruszającym się ciałem, bytem substancjalnym. Nieadekwatność tej kategoryzacji stanie się oczywista, kiedy przełożymy pojęcia istnienia na obrazy czasu, a nastśpnie spróbujemy zdać sprawę z pierwotnego doświadczenia naszej tu obecności.

http://www.motyleksiazkowe.pl/home/25399-formy-istnienia-fundcieszkowskiego-9788362609178.html?search_query=formy+istnienia&results=4

Cena: 35,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9848

Tytuł: Strumiłło. Factum est. Dzienniki 1978-2006

red. Eugeniusz Kurzawa

Łomża 2008

wydawca: Andrzej Strumiłło, Oficyna Wydawnicza „Stopka”

oprawa twarda

ilość stron: 429

Wspomnienia Andrzeja Strumiłły zostały wydrukowane w niniejszej książce niemal bez zmian, a więc w żywej postaci, zapisywanej przez autora w ciągu prawie 30 lat.

Zachowano oryginalny autorski styl wspomnień. Bez zmian pozostała budowa zdań, często skomplikowanych, mocno rozbudowanych. Nie stosowano przypisów, gdyż poszerzyłyby tekst książki do ogromnych rozmiarów i zniekształciły formę pamiętnika.

Eugeniusz Kurzawa

Cena: 60 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8968

Tytuł: Film obyczajowy produkcji polskiej

A Drama Feature Film of Polish Production

Kuba Dąbrowski

Warszawa 2014

wydawca: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

oprawa miękka

ilość stron: 148

Książka towarzysząca wystawie „Kuba Dąbrowski. Film obyczajowy produkcji polskiej” jest jednocześnie niezależną, samowystarczalną książką fotograficzną artysty, kolejną po Western i Sweet Little Lies oraz 113,604 Stray Dogs. Znajduje się w niej rozmowa z autorem przeprowadzona przez Joannę Kinowską (kuratorkę wystawy) oraz bardzo bogaty wybór reprodukcji prac fotografa.

Cena: 45 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8717 (2)

Tytuł: Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego. Spatial Forms as the Centre of Everything.

red. Karolina Breguła

Warszawa 2013

wydawca: Fundacja Bęc Zmiana

oprawa miękka

ilość stron: 183

ISBN 9788362418220

W latach 60. i 70. XX wieku odbywało się w Elblągu Biennale Form Przestrzennych. Było ono wówczas największą w kraju cykliczną artystyczną imprezą plenerową. Brały w nim udział takie sławy jak Magdalena Abakanowicz, Edward Krasiński czy Henryk Stażewski. Biennale było wynikiem współpracy Galerii EL i Zakładów Mechanicznych Zamech. Zaproszeni przez galerię artyści przyjeżdżali na kilkumiesięczne pobyty twórcze, by z pomocą fachowców z Zamechu tworzyć ogromne metalowe rzeźby zwane Formami przestrzennymi. Większość z nich można oglądać w przestrzeni Elbląga. W ramach projektu „Przebudzenie” Karolina Breguła zaprosiła do Galerii EL naukowców różnych dziedzin, by wspólnie przeprowadzić dekonstrukcję elbląskich obiektów. Zostały umieszczone w niecodziennym dla nich – bo nieartystycznym – kontekście. Teksty zostały umieszczone w książce „Formy przestrzenne jako centrum wszystkiego”.

Autorzy tekstów: Karolina Breguła, Justyna Gabriel, Tomasz Gajda, Aanaida Ghazaryan, Krzysztof Herbst, Andrzej Kapusta, Paweł Laufer, Anna Maga, Paweł Mościcki, Daniel Muzyczuk, Ewa Opałka, Jan Suffczyński, Piotr Sułkowski, Joanna Świerczyńska, Urszula Zajączkowska.

Cena: 35 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8574 (2)

Tytuł: Formy zamieszkiwania. Publiczne i prywatne przestrzenie miasta. Formy zamieszkiwania. Domostwa w obrazach – poznaniaków portret zbiorowy.

red. Piotr Wołyński

Poznań 2010

wydawca: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Galeria Miejska Arsenał

oprawa  miękka

ilość stron: 163, 119

Formy zamieszkiwania to interdyscyplinarne przedsięwzięcie realizowane przez przedstawicieli dwóch środowisk akademickich Poznania: Katedry Fotografii Akademii Sztuk Pięknych oraz Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza.

Mieszkania są szczególną przestrzenią interakcyjną, symboliczną i emocjonalną. Obserwując i analizując zmiany obszaru zamieszkiwania, można się sporo dowiedzieć o naszej kondycji społecznej. Zarówno prace fotografów, jak i analizy socjologów rewidują sądy dotyczące samego zakresu znaczeniowego terminów dom i domostwo, wskazując, że można pojęcia te rozumieć znacznie szerzej niż dotychczas. Chcieliśmy wspólnymi siłami uzyskać, w miarę możliwości, pełny obraz problemów związanych z zamieszkiwaniem w aglomeracji poznańskiej, rozpatrywanych dwojako: poprzez strategie architektoniczno-materialne oraz społeczno-kulturowe sposoby definiowania domostwa. Liczymy na to, że projekt stanie się ważnym głosem w dyskusji na temat prywatnej i publicznej sfery aktywności poznaniaków.

Piotr Wołyński

Cena: 25 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9083

Tytuł:  Fotografie ruin. Ruiny fotografii 1944-2014

Autorzy opracowania:  Magdalena Wróblewska (koncepcja, tekst opracowania), Izabella Maliszewska (podpisy w części ilustracyjnej)
Recenzje naukowe: prof. Piotr Piotrowski, dr hab. Andrzej Leśniak

Warszawa 2014

wydawca:  Muzeum Warszawy

Wydanie I

oprawa miękka

ilość stron:  152

Trzy rodzaje obrazów fotograficznych prezentowane w książce: przezrocza, czarno-białe odbitki i barwne skany, mają wspólne źródło. Jest nim kolorowa klisza Agfy, naświetlona na Starówce w sierpniu 1944 roku przez uczestniczkę powstania warszawskiego, Ewę Faryaszewską. Każdy z 31 obrazów zrujnowanego Starego Miasta wykracza poza przedstawianą historię zniszczeń wojennych, odsyła do innych wydarzeń niż powstanie warszawskie. Celuloidowe slajdy, papierowe odbitki i cyfrowe pliki mówią wiele o fotografii i praktykach z nią związanych, zarówno w chwili fotografowanych wydarzeń historycznych – epizodów powstania warszawskiego, jak i potem, w procesach pisania historii, zachowywania, ale także niszczenia i wytwarzania na nowo jej świadectw.

Cena:  56,90 zł

Zamów w Kiosku!


1449233276_Beylin Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow

Tytuł: Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow

Marek Beylin

Kraków 2015

Wydawca: Karakter

oprawa miękka

ilość stron: 384

ISBN 978836237682-7

Pierwsza biograficzna opowieść o Alinie Szapocznikow, jednej z najwybitniejszych artystek XX wieku. Przedwojenny Kalisz i Pabianice, łódzkie getto, obozy, niemal nietknięta wojną Praga, Warszawa realnego socjalizmu i odwilży, rewolucyjny Paryż, Nowy Jork lat siedemdziesiątych – to najważniejsze, choć nie jedyne odsłony tej pasjonującej opowieści. Jej bohaterka była osobą tyleż fascynującą co tajemniczą; o wielu sprawach ze swego życia nie chciała mówić. Marek Beylin rekonstruuje losy Aliny Szapocznikow, pokazuje jej artystyczną drogę, a przede wszystkim przywołuje tę niezwykłą, elektryzującą postać. I staje ona przed nami – zuchwała, niespokojna, pragnąca czerpać z życia garściami. Marek Beylin pokazuje twórczość Szapocznikow na artystycznym, obyczajowym i politycznym tle Polski i Europy, a przy tym opowiada o jej zmaganiu się z materią, poszukiwaniu nowych form, o genialnych rzeźbach i o tym, jak dziś odpowiadają na nie młodzi artyści. Przez karty książki przewijają się postaci krytyków i artystów, z którymi Szapocznikow była związana, poznajemy jej przyjaciół, m.in. Wojciecha Fangora, Marcela Duchampa, Rolanda Topora, Niki de Saint-Phalle, i jej dwie wielkie miłości: Ryszarda Stanisławskiego i Romana Cieślewicza. Bo to książka o życiu i sztuce pełnych erotyzmu, a także o rolach, w jakie wpisuje się kobiety-artystki i o tym, jak wielka sztuka i wyjątkowa osobowość się w nich nie mieszczą i jak je demaskują.

Marek Beylin (ur. 1957), z wykształcenia historyk sztuki, jest publicystą i komentatorem „Gazety Wyborczej”. Pisze o polityce, problemach społecznych, demokracji i kulturze. Ostatnio wydałPrzygody Polaków z demokracją oraz Spokojnie, to tylko rewolucja.

https://www.karakter.pl/ksiazki/ferwor

Książka została wydana wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Cena: 49,00

Zamów w Kiosku!

 

 

Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: