Newsletter
Wyszukaj

K

kiosk_logo_maj

K S I Ę G A R N I A  A R T Y S T Y C Z N A 

 

Tytuły rozpoczynające się od litery K:

IMG_9801

Tytuł:  Karteczki własnego wyrobu. Listy Wisławy Szymborskiej do Tadeusza Zakrzewskiego w Toruniu

Zefiryn Jędrzyński

Toruń 2012

wydawca:  Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu

oprawa twarda

ilość stron:  44

ISBN 9788362881307

„Do wielbicieli poezji Wisławy Szymborskiej (1923–2012) i miłośników torunianów trafia oto 13 kopii jej specyficznych listów, których adresatem jest Tadeusz Zakrzewski, znany toruński działacz społeczny, bibliofil, zapalony kolekcjoner toruńskich archiwaliów fotograficznych, widokówek i dokumentów, autor wartościowych publikacji dotyczących przede wszystkim Torunia.

Tadeusz Zakrzewski, Jubilat kończący 4 VIII 2012 r. 90 lat, mimo dolegliwych chorób, wciąż jest twórczy. Torunianin z urodzenia i rozmiłowania jest adresatem 13 wyjątkowych listów od Wisławy Szymborskiej. Wymiana ich z poetką z Krakowa zaczęła się… dzięki jego kolekcji widokówek, które ona też z pasją zbierała. Korespondencja trwała od kwietnia 1977 r. z przerwami do 1987 r., a zakończyła się podziękowaniem za gratulacje z okazji uzyskania przez poetkę 1 X 1996 r. literackiej Nagrody Nobla.”

Cena:  28zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9828

Tytuł: Gesty – osoby – teksty. Kino Hala Hartleya

Alicja Helman, Andrzej Pitrus

Kraków 2007

wydawca: RABID

oprawa miękka

ilość stron: 156

Hal Hartley od dwudziestu lat konsekwentnie buduje własny świat. Oglądając jego kolejne prace, mamy wrażenie powracania do znanego, dobrze zdefiniowanego środowiska, w którym raz po raz pojawiają się nowe postaci. Ale są tam także „ starzy znajomi ” – twórca stworzył bowiem znakomity zespół, z którym – w modyfikowanych na potrzeby konkretnego projektu konfiguracjach – współpracuje od początku swojej kariery. Nie znaczy to, że jego kino nie zmienia się. Bez trudu zauważymy stylistyczną ewolucję: od ascetycznej, choć na swój sposób wystudiowanej formy wczesnych dzieł, po bardziej impresyjny styl realizacji powstałych z wykorzystaniem cyfrowej.

Cena: 13 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9651

Tytuł: Komunikacja. Pogłębianie poczucia przestrzeni

Communication. Deepening the Feeling of the Space

Magdalena Starska, Dawid Wiener

Poznań 2009

wydawca: Fundacja Bęc Zmiana

oprawa miękka

ilość stron: 71

ISBN 2010000002940

Oś oraz istotę publikacji stanowi spotkanie Wienera i Starskiej, twórczych osobowości pochodzących z dwóch różnych światów. Okazało się, że osadzeni w tak różnych dyskursach Starska i Wiener, mają bardzo podobne intuicje dotyczące społeczeństwa i komunikacji.

Cena: 20 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8935

Tytuł: Konstelacje. Sztuka i doświadczenia nowoczesności

Constelations: Art and the experiences of modernity

red. Jan Koźbiel

Łódź 2014

wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi ms2

oprawa miękka

ilość stron: 485

ISBN 9788363820251

Teksty teoretyków i badaczy sztuki zawarte w publikacji sytuują doświadczenie nowoczesności w perspektywie filozofii historii Waltera Benjamina. Jak zaznacza recenzent publikacji profesor Andrzej Szczerski, „książka znakomicie pokazuje, w jakim stopniu propozycje Benjamina kontestujące kult postępu i racjonalizacji, a szukające związków między teraźniejszością i historią, pozwalają z dzisiejszej perspektywy docenić projekt `nowoczesności`”.

Wszystkie teksty zamieszczone w tomie wykorzystują wieloznaczną figurę konstelacji, między innymi w celu rekonfiguracji historycznych źródłowych materiałów, tak aby lepiej zrozumieć przeszłość. Dziś, kiedy jesteśmy świadomi rozpadu modernistycznych idei, stawką staje się ich ocalenie pomimo rozczarowań, katastrof i utopijnego charakteru, jaki posiadają.

Cena: 60 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9767

Tytuł:  Kruchy absolut

Slavoj Žižek

Warszawa 2009

wydawca: Wydawnictwo Krytyki Politycznej

oprawa miękka

ilość stron: 180

ISBN 9788361006640

Brawurowa eseistyczna prezentacja chrześcijańskiej nauki o zbawieniu, w której tkwi wzorzec prawdziwej lewicowej emancypacji. Efekt udanej filozoficznej dywersji na tyły przeciwnika. Polski Kościół i związani z nim konserwatywni intelektualiści rzadko interesują się dawną i współczesną myślą chrześcijańską. Warto sięgnąć po zainspirowaną nią współczesną refleksję lewicową. „Tak, można wyprowadzić bezpośredni rodowód marksizmu z chrześcijaństwa. Tak, chrześcijaństwo i marksizm powinny walczyć po tej samej stronie”

Cena: 34,90 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8551 (2)

Tytuł: Krystyna Piotrowska. Złote włosy Małgorzaty

Krystyna Piotrowska. Margareta’s golden hair

red. Krystyna Oiotrowska, Wojciech Makowiecki, Anna Kompanowska

Poznań, Toruń 2011

wydawca: Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Toruń, Galeria Miejska Arsenał, Poznań

oprawa miękka, usztywniona

ilość stron: 127

Publikacja towarzysząca wystawom sztuki Krystyny Piotrowskiej, które odbyły się w Galerii Miejskiej Arsenał (20.06. – 10.07.2011; kurator: Wojciech Makowiecki) oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu (23.09. – 20.11.2011; kurator: Marta Smolińska). W katalogu znajdują się teksty autorstwa: Ewy Toniak, Andy Rottenberg i Bożeny Kowalskiej.

Cena: 15 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8907

Tytuł:  KRZYSZTOF WODICZKO PROJEKCJE WETERANÓW WOJENNYCH

pod red.: Bożena Czubak

Lublin 2013

wydawca:  Galeria Labirynt

oprawa miękka

ilość stron:  80

ISBN 9788393223930

Katalog do wystawy Krzysztof Wodiczko „Sztuka domeny publicznej”.

Cena:  14 zł

Zamów w Kiosku!

 

 

 

 

Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: