Newsletter
Wyszukaj

M

kiosk_logo_maj

K S I Ę G A R N I A  A R T Y S T Y C Z N A 

 

Tytuły rozpoczynające się od litery M:

mylenie-architektur-nw-karakter

Tytuł: Myślenie architekturą

Peter Zumthor

Kraków 2012

Wydawca: Karakter

oprawa twarda

ilość stron:  112

ISBN 978-83-62376-02-5

Zbiór dziesięciu esejów jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów, laureata nagrody Pritzkera w 2009 roku. Czym jest piękno w architekturze? Jak kształcić architektów? Co to znaczy, że budynek ma duszę? Jakie są zadania współczesnej architektury? Architektura ma swój własny obszar istnienia. Pozostaje w wyjątkowo cielesnym związku z życiem. W moim wyobrażeniu nie jest ona zasadniczo ani przesłaniem, ani znakiem, lecz oprawą i tłem dla przemijającego życia, wrażliwym naczyniem dla rytmu kroków po podłodze, dla skupienia przy pracy, dla ciszy snu – pisze autor.W tekstach Petera Zumthora odzwierciedla się wrażliwość, z jaką traktuje swoją pracę. Skupienie, namysł, dogłębna znajomość architektonicznego rzemiosła i sztuki w ogóle sprawiają, że dla szwajcarskiego mistrza projektowanie to – prócz tworzenia budynków – zarazem kształtowanie rzeczywistości: wzbogacanie systemu odniesień pomiędzy rozmaitymi dziedzinami – architekturą, muzyką, literaturą.Czytelnicy mają wyjątkową okazję, by zajrzeć mistrzowi przez ramię podczas pracy. Jego przemyślenia będą stanowić inspirację nie tylko dla architektów, ale również dla projektantów z innych dziedzin, a także osób z projektowaniem niezwiązanych. Książkę ilustrują kolorowe zdjęcia z pracowni i domu autora w szwajcarskim Haldenstein.Peter Zumthor – urodzony w 1943 roku w Bazylei, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów. Zdobył wykształcenie meblarza, projektanta i architekta w Kunstgewerbeschule w Bazylei oraz w Pratt Institute w Nowym Jorku. Od 1979 roku posiada własną pracownię architektoniczną w szwajcarskim Haldenstein. Otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę Miesa van der Rohe w 1999 roku, Nagrodę Pritzkera w 2009 roku.

http://www.motyleksiazkowe.pl/home/11026-mylenie-architektur-nw-karakter-9788362376025.html?search_query=myslenie+architektura&results=3

Cena:  59,00 zł

Zamów w Kiosku!


moje-krolestwo-rozmowa-z-edwardem-dwurnikiem

Tytuł: Moje królestwo. Rozmowa z Edwardem Dwurnikiem

Małgorzata Czyńska

Wołowiec 2016

Wydawca: Czarne

oprawa twarda

ilość stron:  232

ISBN 978-83-8049-355-1

Edward Dwurnik: malarz celebryta, ulubieniec mediów, galerzystów, kolekcjonerów i koneserów sztuki. Artysta przewrotny, po witkacowsku ukrywający się za maską błazna i prowokatora. Tytan pracy doceniony w Polsce i na świecie. Wreszcie humanista, przenikliwy komentator życia społecznego, który czasami z sarkazmem, a czasami z głębokim zrozumieniem portretuje ludzkie niedoskonałości i ograniczenia.
Wywiad Małgorzaty Czyńskiej jest jak kolekcja obrazów malarza – na kolejnych stronach pojawiają się migawki z jego bogatego życia, opowieści o sobie, przyjaciołach, autorytetach, sztuce i kobietach. Balansuje na granicy zmyślenia i prawdy, nie boi się szczerych wyznań ani kontrowersji, rozmawia poważnie, by za chwilę puścić do czytelnika oko. I każdy sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie: czy król jest nagi?
Edward Dwurnik (ur. 1943) – malarz i grafik. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych polskich artystów. Cykle Podróże autostopem, Warszawa, Sportowcy czy Robotnicy przyniosły mu uznanie w kraju i za granicą, gdzie został zauważony jeszcze przed transformacją polityczną. W 1982 roku jako jedyny Polak wziął udział w wystawie documenta 7 w Kassel. Wielokrotnie nagradzany, między innymi Nagrodą Kulturalną Solidarności, Nagrodą Fundacji Sztuki Współczesnej, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Mieszka i pracuje w Warszawie.

http://www.motyleksiazkowe.pl/wspomnienia-wywiady-listy/28715-moje-krolestwo-rozmowa-z-edwardem-dwurnikiem-9788380493551.html

Cena:  39,90 zł

Zamów w Kiosku!


Okładka-780x1024

Tytuł: Malując progi

Stangret – Kantor Maria

Kraków 2016

wydawca: Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, Fundacja im. Tadusza Kantora

oprawa miękka

ilość stron:  241

ISBN 978-83-61213-89-5, 978-83-909718-5-8

W swoich wspomnieniach Maria Stangret-Kantor kreśli niezwykle barwny obraz życia artystycznego (i związanego z nim życia towarzyskiego) swoich czasów. Chociaż najważniejszym polem jej sztuki zawsze było malarstwo, to nie sposób pominąć w jej twórczym dorobku wielkich kreacji aktorskich w Teatrze Cricot 2 czy udziału w happeningach Tadeusza Kantora. Przez ponad 30 la małżeństwa Maria i Tadeusz stanowili nierozłączną parę artystów wzajemnie się inspirujących i wspierających. Maria była nie tylko czołową aktorką w Teatrze Cricot 2, odtwórczynią wybitnych ról m.in. w „Kurce wodnej”, „Nadobnisiach i koczkodanach”, „Umarłej klasie”, „Wielopolu-Wielopolu”, ale także pierwszą powierniczką, krytyczką i współpracowniczką Kantora w czasie powstawania spektakli. W powyższej książce autorka wiele miejsca poświęca swojej twórczości plastycznej, opisuje powody metamorfoz swego malarstwa,od najwcześniejszych informeli i „pejzaży kontynentalnych” po cykle „hommages”. Pisze o swoich inspiracjach, artystycznych podróżach, odkryciach i spotkaniach. Warto zaznaczyć, iż jest to pierwsza publikacja wspomnień Marii Stangret-Kantor. Tekst ilustrują liczne fotografie – zarówno reprodukcje prac artystki, jak i zdjęcia ze spektakli w których występowała, oraz zupełnie prywatne fotografie dwójki artystów i ich przyjaciół. Wiele z nich pochodzi z prywatnego archiwum artystki i nie było dotąd prezentowanych.

http://www.motyleksiazkowe.pl/biografieautobiografie/28663-malujac-progi-9788361213895.html?search_query=MALUJAC+PROGI&results=1

Cena:  40,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8884

Tytuł:  Lech Majewski  Telemach

pod red.: Mateusz Bieczyński

teksty: Mateusz Maria Bieczyński, Agnieszka Mori

Toruń 2013

wydawca:  Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu

oprawa miękka

ilość stron:  95

ISBN 9788362881345

Wystawa Telemach stanowi kolejną odsłonę znanego cyklu video autorstwa Lecha Majewskiego, zatytułowanego Krew Poety. Dzieło, które miało swoją premierę w Museum of Modern Art w Nowym Yorku było już wielokrotnie prezentowane w muzeach i galeriach na całym świecie (m.in. Art Institute of Chicago, Yokohama Museum of Art, Gallerie Embricos w Paryżu, Galerii Starmach w Krakowie). Również jego toruńska odsłona oparta została na scenariuszu przygotowanym specjalnie dla konkretnej przestrzeni wystawienniczej: wielkiej sali Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.

Dwadzieścia projekcji, w tym osiem z wykorzystaniem rzutnika i dwanaście na ekranach telewizyjnych, zostało wpisanych w przestrzeń monumentalnej sali kolumnowej. Opowiadają one wielowątkową historię młodego poety, mieszkańca zakładu psychiatrycznego, który zmaga się ze wspomnieniami o brutalności swojego ojca. W warstwie wizualnej utworu przeplatają się traumatyczne doświadczenia syna, oniryczne wizje powstające w jego umyśle oraz sceny z wnętrza zakładu zamkniętego. Prezentacja poszczególnych fragmentów projekcji została oparta na ścisłej symetrii i rytmice zastosowanych rozwiązań technologicznych (połączenie projekcji z rzutników z emisją na płaskich ekranach). Ekspozycję charakteryzuje dyscyplina aranżacji – poszczególne części cyklu, wyświetlane jednocześnie na ekranach i projektorach, otaczają centralnie ulokowaną rzeźbę filmowego ojca. Rzeźba dopełnia tym samym znaczenia omawianego cyklu. Dosłownie dominuje nad przestrzenią wielkiej sali. Jej nadrzędność została dodatkowo wzmocniona i zaakcentowana górnym światłem. Symultaniczna prezentacja poszczególnych części cyklu oraz nielinearna narracja zawarta w kolejnych fragmentach pracy sprawiają, że każde kolejne odczytanie jest jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Każdy widz układa opowieść zgodnie z własną intuicją.

Mateusz Maria Bieczyński

Cena:  39 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8740 (2)

Tytuł: Maltanka

Eliza Piotrowska

Poznań 2012

wydawca: Wydawnictwo Miejskie Posnania

oprawa miękka

ilość stron: 22

Autorka zaprasza dzieci na wspaniałą wycieczkę niezwykłą kolejką Maltanką. Napisane wierszem, zabawne historyjki przybliżą dzieciom nie tylko interesujące dzieje wąskotorowej kolejki, która już od 40 lat towarzyszy poznaniakom i turystom, ale i atrakcje umiejscowione na trasie pociągu wokół Jeziora Maltańskiego. Z okien kolejki widać więc zespół basenów kąpielowych, całoroczny stok narciarski i saneczkowy, kolejkę górską, alejki do jazdy na rolkach i rowerach czy spacerowania. Pasażerowie Maltanki wysiadają przy ogrodzie zoologicznym, któremu autorka poświęca szczególną uwagę.

Cena: 7 zł

Zamów w Kiosku!


 

 

IMG_8929

Tytuł: Wyzwolenie siły. Angelika Markul i współczesny demonizm

Unleashed Forces: Angelika Markul and Contemporary Demonism

red. Jarosław Lubiak

Łódź 2013

wydawca: Muzeum Sztuki w Łodzi ms2

oprawa twarda

ilość stron: 127

Coś powraca do nas z diablej gardzieli. Coś przedwiecznego powraca do nas w diabelskich wymiotach z najstarszej kipieli naszego świata. Cofają się wody i szczątki sczerniałej materii, przypominające momentami niedotrawione ciała trudnych do zidentyfikowania istot. Z czeluści dziejów powracają świadectwa przeszłości. Z takim obrazem, jednocześnie pociągającym i odpychającym, fascynującym i budzącym lęk, spotykamy się, oglądając Gardziel diabła Angelika Markul.

Cena: 40 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8955

Tytuł:  MASKARADY MĘSKOŚCI. PRAGNIENIE HOMOSPOŁECZNE W POLSKIM KINIE FABULARNYM.

Autor: Sebastian Jagielski

Kraków 2013

wydawca:  UNIVERSITAS

oprawa miękka

ilość stron:  556

ISBN 9788324222841

Przekrojowa historia ekranowych obrazów homospołeczności i homoseksualnych męskich pasji w kinie polskim w ujęciu Sebastiana Jagielskiego to lektura niezwykle pasjonująca. Autor postanowił prześwietlić całą historię polskiego kina fabularnego pod kątem mniej lub bardziej ukrytych czy aluzyjnych przedstawień zjawisk homoerotycznych rodzaju męskiego. Ich sekretną obecność Jagielski tropi na przestrzeni blisko ośmiu dekad – poczynając od jeszcze przedwojennych Ślubów ułańskich Mieczysława Krawicza z 1934 r. aż po Salę samobójców (2011) Jana Komasy. Tak ambitny i nowatorski projekt krył w sobie znaczne ryzyko, ponieważ łatwo mógł spalić na panewce, zważywszy niebezpieczeństwo powierzchownych obserwacji, subiektywnych czy tendencyjnych spostrzeżeń, epatujących obyczajową sensacyjnością lub wręcz skłonnością do skandalizujących rewelacji, gdyby nie godna podziwu rozległa i wielostronna erudycja autora, a także niebywały zmysł analityczny. Bardzo istotnym komponentem wywodów autora jest zmieniające się tło społeczno-obyczajowe kolejnych epok – od względnie liberalnych lat 30., poprzez represyjne przemilczenie o zmiennej skali nasilenia w różnych okresach PRL-u aż po konfrontację homofobii z ruchami emancypacyjnymi w III RP. Świetnie udokumentowana publicystycznymi źródłami historia polskiego homoseksualizmu rodzaju męskiego przyczynia się do pogłębienia i wycieniowania jego filmowego obrazu, a pod jej powierzchnią pulsuje budzący sympatię ton osobistego zaangażowania na rzecz stworzenia humanistycznego świata społecznej tolerancji oraz ludzkiej empatii, który, niestety, w dzisiejszej Polsce wydaje się być jeszcze bardzo odległym, nieomalże utopijnym ideałem. (prof. Tadeusz Szczepański).

Cena:  42 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8849

Tytuł:  Matka i inne zapiski

tekst:  Zofia Brzeska-Gaudier

Warszawa 2014

wydawca: Fundacja Culture Shock

oprawa miękka

ilość stron:  280

ISBN 9788362495528

“Dzięki publikacji tych rękopisów możemy po raz pierwszy wysłuchać opowiedzianą własnymi słowami historię życia Zofii Brzeskiej-Gaudier” – pisała Gillian Raffles we wstępie do angielskiego wydania książki.
Książka, będąca swoistym debiutem pośmiertnym, z pewnością wzbudzi zainteresowanie wielbicieli sztuki przełomu wieków XIX i XX . Interesujące są również feministyczne poglądy pisarki, jej pozycja towarzyszki zdobywającego uznanie rzeźbiarza. Autorka była nieformalną partnerką i wielką miłością francuskiego rzeźbiarza, Henriego Gaudiera-Brzeskiej. Stała się obiektem fantazji londyńskiego świata artystycznego już kilka lat po śmierci (choć umarła zupełnie zapomniana w szpitalu psychiatrycznym w Glouster).Do powstania jej mitu przyczynił się przede wszystkim Jim Ede, który opisał pasjonującą relację Zofii i Henriego w powieści „Dziki Mesjasz”. Obraz pisarki ukazany w książce Ede’a, a następnie w filmie Kena Russella o tym samym tytule, zdominował sposób patrzenia na Brzeską na wiele lat. Czy słusznie?

„Matka i inne zapiski” jest książką autobiograficzną, którą można podzielić na 3 części – wątki. Początek stanowi wprowadzenie do życia Brzeskiej przed poznaniem Henriego Gaudiera, z którym się związała w Paryżu w 1909 roku. Jest skrótowym obrazem jej życia w galicyjskiej wiosce, a następnie w miastach europejskich i amerykańskich, w których szukała pracy i niezależnego, na ile to było możliwe dla kobiety w początkach xx wieku, życia.

Kolejne fragmenty odnoszą się do czasu spędzonego wspólnie z Gaudierem, młodszym o 20 lat francuskim artystą. Są to krótkie opowiadania, w których Brzeska daje wyraz swojemu talentowi literackiemu. Ostatnią część stanowią zapiski kobiety samotnej, umęczonej cierpieniem po stracie ukochanego, w tej części znajduje się również korespondencja, jedna z ostatnich przed nasilającą się u niej chorobą psychiczną. Brzeska nie ukrywa się za społecznymi konwenansami, nie stara pokazać z najlepszej strony, nie mizdrzy do czytelnika. Być może jej szczerość wynikała z niepewności, czy teksty te zostaną wydane. To owa bezkompromisowa autentyczność decyduje o jej niezwykłym stylu.

Książka Brzeskiej zaskakuje czasem chropowatym językiem, a jednocześnie intryguje i urzeka, wciągając czytelnika w odmęty skomplikowanej duszy.

cena:  ???

Zamów w Kiosku!


IMG_9764

Tytuł:  Metastazy rozkoszy. Sześć esejów o kobietach i przyczynowości

Slavoj Žižek

Warszawa 2013

wydawca: Wydawnictwo Krytyki Politycznej

oprawa miękka

ilość stron: 327

ISBN 9788363855475

Fascynująca jazda bez trzymanki od filozofii Habermasa i Hegla po kino Davida Lyncha i mizoginię Ottona Weiningera… i oczywiście z powrotem.

Wszystko, co chcieliście wiedzieć o kobietach (i o mężczyznach też), ale baliście się zapytać mamy i taty. Najsłynniejszy filozoficzny DJ włącza swój intelektualny mikser, by wprawić czytelnika w chwilowe osłupienie, ale zaraz potem pozwala mu w pełni zrozumieć swoje zawiłe koncepcje.

Jeśli ci jeszcze mało, przeczytaj zawarty w książce obszerny wywiad Žižka z samym sobą, w którym żołnierskimi słowami wyjaśnia sam sobie po kolei co trudniejsze „kawałki” z Hegla i Lacana.

Cena: 39,90 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8727

Tytuł:  Miasto w Teatrze. Subiektywny przewodnik po Poznaniu i spektaklach Strefy Ciszy.

ilustracje:  Ola Szmida,

Tekst: Ewa Orębowska-Piasecka

Poznań 2013

wydawca:  Stowarzyszenie Teatr Strefa Ciszy

oprawa twarda

ilość stron:  124

ISBN 9788393814008

Ta książka to dwie narracje: plastyczna Oli Szmidy i literacka Ewy Obrębowskiej-Piaseckiej. Choć z pozoru występują niezależnie od siebie, zaplatają się na różnych piętrach opowieści. Na piętrze pierwszym poznajemy Teatr Strefa Ciszy i dwadzieścia jego spektakli wybranych z okazji dwudziestych urodzin zespołu. Wracamy do „Kwatery”, „Sąsiada 2000”, „Judaszy”, „last minute”, „Kurantów”, „36.6”, „DNA”… Na drugim piętrze nicujemy dwadzieścia terminów służących do opisu teatralnych zjawisk. Swoje tajemnice odkrywają przed nami: scena, kurtyna, zapadnia, widz, bankiet… Na trzeciej kondygnacji wędrujemy po symbolicznym mieście złożonym z domów ulic, podwórek, placów, rysunków, sklepów, biur, stadionów, świątyń i cmentarzy. A na Pietrze czwartym zwiedzamy miasto konkretne-Poznań. Oglądamy jego fasadę, strych i piwnicę. Zagłebiamy się w magiczne i przeklęte zakamarki. Jest pewnie i piętro piąte, ale tam Czytelnik wybiera się na własną rękę. Mamy nadzieję, że pomoże mu mapa pełniąca rolę spisu treści.

Cena: 30 zł

Zamów w Kiosku!


pobrane

Tytuł:  KIERUJEMY NA SZTUKĘ. DZIAŁ EDUKACJI MOCAK-u 2011-2012

red. Elżbieta Sala

Kraków 2013

wydawca:  MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

oprawa miękka

ilość stron:  104

ISBN 9788362435135

Publikacja jest podsumowaniem działań edukacyjnych prowadzonych przez MOCAK w latach 2011–2012. Przedstawia współczesny sposób myślenia o edukacji oraz roli, jaką dział edukacji powinien odgrywać we współczesnej instytucji kultury. Zawiera opisy i dokumentację fotograficzną warsztatów i spotkań o charakterze edukacyjnym dla różnych grup wiekowych i społecznych.

Kierujemy na sztukę! jest adresowane do osób zajmujących się edukacją kulturalną, nauczycieli i wykładowców kierunków  związanych z tą tematyką, studentów, jak również miłośników twórczych działań. Może stanowić inspirację dla osób zajmujących się realizacją projektów edukacyjnych oraz być źródłem wiedzy dla badaczy.

Cena:  12 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9062

Tytuł:  Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczpospolitej. Tom 1. Kraków województwo krakowskie

autor:  red. Andrzej Szczerski

wydawca:  Studio wydawnicze Dodo Editor

Kraków 2013

oprawa miękka

ilość stron:  360

W świadomości społecznej architektura II Rzeczypospolitej rzadko uchodzi za zabytkową. Często pomijana, szufladkowana razem z powojenną jako spuścizna okresu błędów i wypaczeń, powoli rozpada się na naszych oczach. Serią Modernizmy przypominamy jej genezę, monumentalizm i rozmach założeń architektonicznych.

Po odzyskaniu niepodległości polskie władze stanęły przed wyzwaniem zaprojektowania nowego państwa i zbudowania go od podstaw. Należało się skomunikować, zelektryfikować, uzbroić i uniezależnić gospodarczo od państw ościennych. Budzi podziw skala podjętych wówczas działań – w ciągu kilku lat powstały nowe miasta, osiedla, centra przemysłu i rozrywki.

Pierwszy tom Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej opowiada o przedwojennym województwie krakowskim. W pierwszej części zostało omówione budownictwo sakralne, publiczne i mieszkaniowe Krakowa. Kolejną część stanowią opracowania na temat mało znanych osiedli, które powstawały przy wielkich inwestycjach przemysłowych: przy zakładach azotowych w Tarnowie-Mościcach, przy zaporach w Porąbce i Rożnowie, a wreszcie w Chełmku wokół fabryki butów Bata. Ostatnia część jest poświęcona architekturze uzdrowiskowej – sanatoriom i domom zdrojowym w Zakopanem, Krynicy i Żegiestowie.

Cena: 95 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8689

Tytuł:  Wywiad-rzeka-Wisła

tekst:  Roman Lewandowski

Konin 2009

wydawca:  Centrum Kultury i Sztuki Galeria „Wieża Ciśnień”

oprawa miękka

ilość stron:  14

ISBN 2010000000441

Morze jest odwiecznym tematem malarskim. I chociaż wydawać by się mogło, że topos ten został już ostatecznie skompromitowany, sztuka współczesna w swym dość nieoczekiwanym renesansie figuracji przeczy podobnym sądom i nie dezawuuje „łatwych” motywów. Dowodzi tego chociażby słynny cykl druków cyfrowych oraz obrazów olejnych Gerharda Richtera, na których wielokrotnie „portretował” on morze. Marynistyczna maniera nie jest – oczywiście – wyznacznikiem tych prac, bo niemiecki artysta przede wszystkim kładzie tu nacisk na problematykę meta malarską. Podobnie w jakiejś mierze ma się rzecz w przypadku projektu „Może morze” Piotra C. Kowalskiego i Witolda Lubinieckiego. W tym zresztą przypadku nie mniej istotnym aspektem jest fakt, że przygotowany przez nich zestaw prac wiąże odmienne zgoła style i pojmowanie malarstwa, prezentując dialog rozmaitych postaw, które mieszczą się w odmiennych nurtach sztuki współczesnej.

Fragment tekstu Romana Lewandowskiego

Cena: 10 zł

Zamów w Kiosku!

 

Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: