Newsletter
Wyszukaj

N

Tytuły rozpoczynające się od litery N:

nimfa-postpostmoderna-dzialania-obrazow

Tytuł: Nimfa Post/Post/Moderna. Działania Obrazów

Karolina Charewicz-Jakubowska

Warszawa 2016

wydawca: Narodowe Centrum Kultury

oprawa miękka

ilość stron: 316

ISBN 978-83-7982-180-8

Rozprawa jest próbą rozwinięcia dziedziny kulturoznawstwa stosowanego. Autorka zajmuje się w niej obrazem i jego umocowaniem jako fenomenu kulturowego, w szczególności w wymiarze praktycznym. Podstawą do rozwijania swojej koncepcji uczyniła teorię interpretacji obrazów Aby’ego Warburga i skonfrontowała ją ze współczesnymi propozycjami, w tym mało znanymi w Polsce propozycjami Bildwissenschaft(en), wzmocnionymi o założenia performatyki oraz o własne badania, przeprowadzone z udziałem artystów, performerów i edukatorów sztuki.

http://www.motyleksiazkowe.pl/kultura-i-sztuka/28689-nimfa-postpostmoderna-dzialania-obrazow-9788379821808.html

Cena: 35,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9499

Tytuł: Najweselszy barak w obozie

Jarosław Jakimczyk

Warszawa 2015

wydawca: Akces Agencja Wydawnicza

oprawa miękka

ilość stron: 371

ISBN 9788362761258

Najweselszy barak w obozie – tajna policja komunistyczna jako krytyk artystyczny i kurator sztuki w PRL.

Książka Jarosława Jakimczyka to swoistego rodzaju ponaglenie skierowane do historii sztuki polskiej czasów PRL-u, by zaczęła korzystać z niezwykle obszernego źródła historycznego, jakim są archiwalia wytworzone przez PRL-owskie służby specjalne, a których to archiwaliów ocalała z nielegalnego procederu ich niszczenia część, zdeponowana została w Instytucie Pamięci Narodowej. Rzecz jasna chodzi o te dokumenty, które dotyczą artystycznego życia w PRL-owskim systemie politycznym – fragment posłowia Piotra Juszkiewicza.

http://multibook.pl/pl/p/Jaroslaw-Jakimczyk-Najweselszy-barak-w-obozie/5060

Cena: 39,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9829

Tytuł: Nam niebo pozwoli. O filmowej i telewizyjnej twórczości Todda Haynesa

Andrzej Pitrus

Kraków 2004

wydawca: RABID

oprawa miękka

ilość stron: 199

ISBN 978838866877

Twórczość Todda Hatnesa jest niezwykłym zjawiskiem na tle amerykańskiego

filmu niezależnego: reżyser jest kontynuatorem europejskiej tradycji

autorskiej i wyraźnie „nie pasuje” do wizerunku amerykańskiego filmu

ostatnich lat. Kino tego artysty jest bowiem przejawem sztuki erudycyjnej,

sięgającej do licznych tropów literackich, kulturowych czy filmowych. W jego

dokonaniach ważne są odniesienia do sfery kultury wysokiej i popularnej.

Cena: 14,50 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9719

Tytuł: Agnieszka Grodzińska. Flex – o view. S-q-u-e-e-z-e to focus

tekst:  Jakub Bąk

Warszawa 2014

wydawca: Galeria Starter

oprawa miękka

ilość stron: 96

ISBN9788487104848

Albu towarzyszący wystawie Flex-O-View. S-q-u-e-e-z-e to Focus, która odbyła się w Galerii Garbary 95, Poznań, 2014 Absolwentka Wydziału Edukacji Artystycznej poznańskiej ASP, laureatka Medalu Młodej Sztuki (2014), rezydencji artystycznej BANSKÁ ST A NICA Contemporary (BSC) na Słowacji (2014), Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011) oraz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Współtworzyła grupę artystyczną Rżnięty Kryształ. Pracuje jako adiunkt na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz wykładowca na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Artystka działa w obszarze malarstwa, rysunku, instalacji. Odnosi się do współczesnego zjawiska powielania wizualnych komunikatów. Szczególną uwagę poświęca zagadnieniom oryginału i kopii. Wykorzystuje reprodukcje, poddaje je własnej ingerencji. Używa wydruków, kserografii, zeskanowanych obrazów, fotografii i kolażu, miesza różnorodne media. Ważna jest dla niej złożona genealogia dzieła. Odwołuje się do percepcyjnych nawyków odbiorcy, uwarunkowanych kulturowo skojarzeń i ścieżek interpretacyjnych.

Cena: 90 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8662 (2)

Tytuł: NOWE MALARSTWO NIEMIECKIE – SZKOŁA LIPSKA

NEUE DEUTSCHE MALEREI – LEIPZIGER KUNST

red. Krzysztof Stanisławski

Warszawa 2006

wydawca: VNG art

oprawa miękka

ilość stron: 123

Katalog towarzyszący wystawie NOWE MALARSTWO NIEMIECKIE – SZKOŁA LIPSKA, która prezentowana była w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni w Warszwie(24.02.-15.03.2006), Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu  (20.03.-09.04.2006), Muzeum Regionalnym w Krokowej (28.04.-31.05.2006) oraz w Bałtyckiej Galerii Sztuki w Koszalinie (14.06-16.07.2006).

Cena: 10 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8874

Tytuł: Nowoczesność na perypetiach. Krytyka Polityczna 37 – 38

red. Yael Bartana

wydawca: Wydawnictwo Krytyki Politycznej

oprawa miękka

ilość stron: 367

Indie były i są dla nas wielką niewiadomą. Pozostały krajem tajemniczej egzotyki, gdzie wszystko jest inaczej i bardziej. Nowy orientalizm jest jednak subtelniejszy, często skrywa się za parawanem wrażliwości społecznej. Kiedy załamujemy teatralnie ręce nad utrzymującymi się podziałami kastowymi i jednocześnie oburzamy, gdy obok slumsów wyrastają luksusowe siedziby potentatów IT, nie przejdzie nam przez myśl, że moglibyśmy z indyjskich przykładów dowiedzieć się na przykład czegoś o polskiej transformacji.

Chcemy budować gospodarkę opartą na wiedzy? To zobaczmy, jak Indie modernizują się dzięki kultowi nauki (pisze o tym Marcin Zaród) i na jakie problemy natykają się radykalne projekty walki z wykluczeniem cyfrowym (opowiada o tym w reportażu o „komputerze Gandhiego” Siddhartha Deb). Wierzymy, że lekarstwem na fanatyzm religijny jest kapitalistyczna prosperita? Prześledźmy nakreśloną przez Vinoda K. Jose karierę polityczną Narendry Modiego, pupilka zagranicznych inwestorów, kandydata hinduistycznej prawicy na premiera, którego obarcza się odpowiedzialnością za krwawe pogromy antymuzułmańskie. A może pocieszamy się, że choć Polska ma jeszcze wiele do zrobienia w kwestii równouprawnienia kobiet i mężczyzn, to przynajmniej u nas rozwija się ruch feministyczny? Urvashi Butalia pokazuje, że choć do nas docierają jedynie informacje o kolejnych brutalnych gwałtach w Delhi, Mumbaju czy Kalkucie, to indyjski ruch feministyczny ma w ostatnich latach na swoim koncie wiele znaczących sukcesów w działaniu na rzecz zmiany sytuacji kobiet. Wśród autorów również m.in. Arundhati Roy, Dipesh Chakrabarty, Richard Stamp, Igor Stokfiszewski, Sebastian Cichocki. Do tego rysunki Prabhakara Pachpute i projekty pochodzącego z Mumbaju kolektywu CAMP.

Poza głównym tematem numeru prezentujemy również m.in. dramat Niebieski bus Dmitrija Lewickiego, prezentujący wydarzenia na kijowskim Majdanie, zdjęcia Majdanu Tomasa Rafy, Aleksandra Burłaki i Saszy Kurmaza. Zajmujemy się też modernizmem w radzieckiej Azji Środkowej, wydobyciem łupków w pewnej wsi na Lubelszczyźnie oraz wpływem rewolucji na Haiti na losy nowoczesnej Europy, a Cezary Michalski kontynuuje swój Dziennik człowieka politycznego. Zapraszamy do lektury!

Cena: 19,90 zł

Zamów w Kiosku!

Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: