Newsletter
Wyszukaj

O

kiosk_logo_maj

K S I Ę G A R N I A  A R T Y S T Y C Z N A 

 

Tytuły rozpoczynające się od litery O:

433460-352x500

Tytuł: Oczko się odlepiło temu misiu… Biografia Stanisława barei

Maciej Replewicz

Warszawa 2015

wydawca: Fronda

oprawa miękka

ilość stron: 386

ISBN 978-83-8079-026-1

Żaden polski reżyser nie ma na swoim koncie tylu filmów określanych mianem „kultowe”, co Stanisław Bareja. Któż nie pamięta „Misia”, serialu „Alternatywy 4”, „Zmienników”, czy „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?”. Tylko Stanisław Bareja potrafił tak brawurowo pokazać absurdy PRL-u. Ilość cytatów, które jego filmy wprowadziły do potocznej polszczyzny dogania powoli „Wesele” Wyspiańskiego.
Uwielbiany przez widzów. Niszczony przez władzę. Wyszydzany przez „kolegów”. Jego życie nie było komedią, tylko nieustannym pasmem zmagań. Za realizację filmów i upartą wierność poglądom reżyser zapłacił własnym zdrowiem. Od lat 70. uczestniczył w działaniach demokratycznej opozycji. Na piedestał króla polskiej komedii wyniesiono go dopiero pośmiertnie. Pod niepozorną powierzchownością kryła się błyskotliwa inteligencja, odwaga i rzadka wśród filmowców uczciwość ukryta w ironicznym dystansie do świata.
W książce znajdziemy zdjęcia , niepublikowane dokumenty oraz relacje przyjaciół reżysera. Król z „krainy uśmiechu”, Mistrz Krzywego Zwierciadła powraca!

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/274052/oczko-sie-odlepilo-temu-misiu-biografia-stanislawa-barei

Cena: 39,90 zł

Zamów w Kiosku!


od-michaowskiego-do-fangora-wbc

Tytuł: Od Michalowskiego Do Fangora. Nowoczesne Malarstwo Polskie

Ryszard Jeremi Kluszczyński

Kraków 2016

wydawca: WBC

oprawa twarda

ilość stron: 440

ISBN 978-83-7447-500-6

Prezentowana Państwu książka jest osobistą historią najnowszego malarstwa polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki polskości i patriotyzmu. Napisana przystępnym, barwnym językiem, zawiera blisko 700 reprodukcji najpiękniejszych polskich obrazów, w tym wielu nieznanych.

http://www.motyleksiazkowe.pl/album/28908-od-michaowskiego-do-fangora-wbc-9788374475006.html?search_query=OD+MICHALOWSKIEGO+DO+FANGORA.+NOWOCZESNE+MALARSTWO+POLSKIE&results=1

Cena: 115,50 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9509

Tytuł: O kulturze protestu jako rdzeniu tradycji europejskiej

Piotr Żuk, Paweł Żuk

Warszawa 2015

wydawca: Książka i Prasa

oprawa miękka

ilość stron:  282

ISBN 9788365304018

Zbiór artykułów młodych naukowców dowodzących, że przejawem europejskości są właśnie te wszystkie ruchy protestu, rewolucje, oddolne inicjatywy społeczne, które zarówno w przeszłości, jak i obecnie starały się ulepszać rzeczywistość, w jakiej żyjemy. M.in. o Bakuninie i spuściźnie po Marksie, o miejskich ruchach społecznych, kontrkulturze, o walkach społecznych w kontekście welfare state, o postulatach skrócenia czasu pracy i generalnie o funkcji czasu w trybach kapitalizmu. Tom inspirujący zarówno badaczy społecznych, jak i wszystkich aktywnych ludzi, którzy chcą mieć swój mały wkład w świadome kształtowanie świata w jakim żyjemy.

http://www.ravelo.pl/o-kulturze-protestu-jako-rdzeniu-tradycji-europejskiej-praca-zbiorowa,p100391397.html

Cena:

Zamów w Kiosku!


IMG_9671

Tytuł:  O gramatologii

Jacques Derrida

Łódź 2011

wydawca: Wydawnictwo Oficyna

oprawa miękka

ilość stron:  416

ISBN 9788362409136

„Języki powstały po to, by były mówione, pismo służy tylko jako uzupełnienie mowy (…). Pismo jest tylko przedstawieniem mowy; to dziwne, że więcej starań poświęca się określeniu obrazu niż przedmiotu”. Jean-Jacques Rousseau Książka ta poświęcona jest właśnie tej dziwnej rzeczy. Ale odnosząc całość rozważań do pisma, poddaje je radykalnemu przewartościowaniu. A jego drogi są nieuchronnie ekstrawaganckie, gdy liczy się przekroczenie – w celu pomyślenia możliwości – czegoś, co podaje się za logikę jako taką: tę logikę, która ma określić relacje między mową i pismem, znajdując pewność w oczywistości zmysłu wspólnego, w kategoriach „przedstawienia” lub „obrazu”, w opozycji wnętrza i zewnętrza, pewnego więcej i pewnego mniej, istoty i pozoru, tego, co pierwotne, i tego, co pochodne. Analizując formy osaczenia znaku pisanego przez naszą kulturę, Jacques Derrida pokazuje również ich najbardziej aktualne i niekiedy najmniej uchwytne efekty. Jest to możliwe tylko dzięki systematycznemu przemieszczeniu tych pojęć: nie można by w istocie odpowiedzieć na pytanie: „co to jest pismo?” w stylu „fenomenologicznym” powołującym się na jakieś nieoswojone, bezpośrednie, samoistne doświadczenie. Zachodnia interpretacja pisma rządzi całym obszarem doświadczenia, praktyki i wiedzy, a nawet ostateczną postacią pytania („co to jest?”), które chcemy uwolnić z tych więzów. Historia owej interpretacji nie jest historią jakiegoś określonego przesądu, jakiegoś umiejscowionego błędu, jakiegoś przypadkowego ograniczenia. Kształtuje pewną skończoną, ale konieczną strukturę – w ruchu, który rozpoznany zostaje tutaj pod mianem różnicości (différance).

Cena:  25 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9835

Tytuł: O romskiej sztuce, estetyce i doświadczeniu

Romano Kher

Warszawa 2013

wydawca: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

oprawa twarda

ilość stron: 170

ISBN 9788360713860

Książka towarzysząca wystawie „Domy srebrne jak namioty” to ilustrowany zbiór esejów autorstwa Thomasa Actona, Daniela Bakera, Ethel Brooks, Tomasza Kopera, Delaine Le Bas, Timei Junghaus, Tomasza Malkowskiego i Marcina Szczeliny oraz kuratorki wystawy Moniki Weychert Waluszko. Zawiera także fotograficzną dokumentację wystawy w Zachęcie. Książka w polskiej wersji językowej ze streszczeniem w języku angielskim oraz dwóch dialektach języka romani (Polska Roma i Bergitka Roma).

Cena: 50 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8686

Tytuł:  Piotr C. Kowslaki, Joanna Janiak. Obrazy dla wszystkich i dla niektórych.

Tekst: Piotr C. Kowslaki, Joanna Janiak

Gorzów 2013

wydawca:  Galeria BWA Miejski Ośrodek Sztuki

oprawa miękka

ilość stron:  25

ISBN 9788361781288

Piotr C. Kowalski- Urodzony w 1951 roku w Mieszkowie. Studia w PWSSP w Poznaniu w latach 1973-1978. W latach 1993-1999 dziekan Wydziału Wychowania Plastycznego (od  1995 roku Wydział Edukacji Artystycznej) ASP w Poznaniu.

Organizator i kurator wystawy Kolekcja ASP w Poznaniu w latach 2003-2005. Od 2000 roku prowadzi studencką Galerię „Na Polskiej”. Obecnie profesor zwyczajny macierzystej uczelni (prowadzi X pracownię malarstwa). Autor cykli m.in. „Żywa natura” i „Obrazy przejściowe, przejezdne, przelotne, uliczne.”

Joanna Janiak- Dziennikarka i producentka. W latach 1991 – 2005 roku współpracowała ze wszystkimi antenami telewizji publicznej, gdzie prezentowała nowe trendy w sztuce. Autorka różnych form telewizyjnych: programów studyjnych, felietonów, reportaży, filmów dokumentalnych i artystycznych oraz tekstów do katalogów i czasopism o sztuce. Studiowała filozofię na UAM i Uniwersytecie Warszawskim.

Fragment z katalogu.

Cena: 19 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8688

Tytuł:  Piotr C. Kowalski, Obrazy Przeszłe.

tekst:  Eliza Gauer-Bernatowicz, Izabela Kowalczyk, Paweł Pawłowski

Kołobrzeg 2010

Wydawca: Wydawnictwo Kamera

oprawa miękka

ilość stron:  15

ISBN 9788362437191

Piotr C. Kowalski- Urodzony w 1951 roku w Mieszkowie. Studia w PWSSP w Poznaniu w latach 1973-1978. W latach 1993-1999 dziekan Wydziału Wychowania Plastycznego (od  1995 roku Wydział Edukacji Artystycznej) ASP w Poznaniu.

Organizator i kurator wystawy Kolekcja ASP w Poznaniu w latach 2003-2005. Od 2000 roku prowadzi studencką Galerię „Na Polskiej”. Obecnie profesor zwyczajny macierzystej uczelni (prowadzi X pracownię malarstwa). Autor cykli m.in. „Żywa natura” i „Obrazy przejściowe, przejezdne, przelotne, uliczne.”

Cena:  15 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9481

Tytuł: Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych

tekst:  Mateusz Torzecki

Poznań 2015

Wydawca: Fundacja Instytutu Kultury Popularnej

oprawa miękka

ilość stron:  391

ISBN 978-8393-790-07-28

Książka Mateusza Torzeckiego Okładki płytowe. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych to pionierska rozprawa, porządkująca nieopisane dotąd przez badaczy rejony kultury popularnej, poświęcona funkcjom użytkowym i wartościom artystycznym okładki płytowej. Autor rekonstruuje historię obwolut płytowych, rozważa zjawisko repetycji jako fundamentalnej zasady obowiązującej w świecie twórców i odbiorców muzyki popularnej, interpretuje najważniejsze w jej dziejach projekty okładek płytowych, m.in. twórców takich jak: Andy Warhol (The Rolling Stones, John Lennon), Storm Thorgenson (Pink Floyd, Led Zeppelin), Roger Dean (Yes, Budgie), Vaughan Oliver (4AD), Peter Saville (Joy Divivsion, New Order), Reid Miles (Blue Note), Alex Steinweiss (Columbia). Tradycyjne okładki – jak udowadnia Mateusz Torzecki – wciąż odgrywają ważną rolę w recepcji muzyki, mimo ekspansji nowych sposobów dystrybucji i słuchania.

Cena: 45,00 zł

Zamów w Kiosku!

Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: