Newsletter
Wyszukaj

P

kiosk_logo_maj

K S I Ę G A R N I A  A R T Y S T Y C Z N A 

 

Tytuły rozpoczynające się od litery P:

IMG_9729

Tytuł:  P2 Postmodernizm polski: architektura i urbanistyka

tekst:  Alicja Gzowska, Lidia Klein

Warszawa 2013

wydawca:  Stowarzyszenie 40 000 malarzy

oprawa miękka

ilość stron:  336

ISBN 978839601547

9788393601554

Niniejsza książka jest zapisem rozmów z sześcioma architektami, którzy w swojej praktyce projektowej na różne sposoby odnosili się do zagadnienia postmodernizmu. Zestawienie wypowiedzi Czesława Bieleckiego, Marka Budzyńskiego, Jerzego Gurawskiego, Wojciecha Jarząbka, Romualda Loeglera i Jakuba Wujka pokazuje w jaki sposób kształtowały się doświadczenia związane z tym nurtem w Polsce. Wspomnienia architektów pozwalają zaobserwować jak powstałe na Zachodzie teorie i rozwiązania formalne konfrontowano z technologiami dostępnymi w okresie schyłkowego komunizmu i transformacji ustrojowej oraz państwowymi normatywami budownictwa. Zebrane wywiady stanowią punkt wyjścia do rozważań nad sposobem obecności postmodernistycznych postulatów w pejzażu polskiej architektury lat 80. i 90. Tom uzupełnia antologia tekstów pod tym samym tytułem.

Cena: 36 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8739 (2)

Tytuł: Palmiarnia

Eliza Piotrowska

Poznań 2014

wydawca: Wydawnictwo Miejskie Posnania

oprawa miękka

ilość stron: 30

ISBN 9788377681091

Wspaniała wycieczka po Palmiarni Poznańskiej, podczas której poznamy egzotyczne rośliny pochodzące z różnych stref klimatycznych oraz niezwykłe okazy ryb i innych zwierząt. Książeczka to doskonały materiał edukacyjny i praktyczny miniprzewodnik. Utrwaleniu wiadomości służą zagadki oraz łamigłówki.

Cena: 8 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9065

Tytuł:  Paryska lewica w stalinowskiej Warszawie

tekst:  Karolina Zychowicz

Warszawa 2014

wydawca:  Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

oprawa miękka

ilość stron:  200

ISBN 9788364714009

Książka dotyczy jednego z ciekawszych wydarzeń, jakie miały miejsce w budynku Zachęty w okresie PRL-u – „Wystawy współczesnej plastyki francuskiej” z 1952 roku. W ówczesnej ogarniętej szpiegomanią Warszawie, gdzie obywatele francuscy mogli trafić do więzienia jedynie z powodu swego pochodzenia, zagościła sztuka m.in. Pabla Picassa, Fernanda Légera czy Henriego Matisse’a. Organizatorzy wystawy nie kładli jednak nacisku na obecność modernistów w stalinowskiej Warszawie, ale skupiali się przede wszystkim na pracach francuskich socrealistów (np. André Fougerona czy Borisa Taslitzky’ego), tworzonych według wytycznych płynących z Moskwy. W swych niepublikowanych wspomnieniach Oskar Hansen zanotował: „Dotąd komunistów-twórców kojarzyłem sobie z moim mistrzem Légerem, z Picassem, Éluardem, Aragonem, Sartre’em. A tu takie obrzydlistwo – olbrzymie, straszne w formie socrealistyczne kicze Taslitzky’ego i innych jemu podobnych z ich liderem Fougeronem na czele. Był to kubeł zimnej wody na moją bezpartyjną wprawdzie, ale czerwoną głowę”.

Książka Karoliny Zychowicz jest drugą z kolei publikacją z serii Archiwum Zachęty pod redakcją naukową dr hab. Gabrieli Świtek. W ramach serii publikowane są opracowania naukowe archiwaliów poświęconych historii i działalności wystawienniczej galerii oraz książki o współczesnych sztukach wizualnych.

Cena: 55 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9665

Tytuł: Kronika Miasta Poznania. Plac Wolności

red. Jan Skuratowicz, Danuta Książkiewicz – Bartkowiak

Poznań 2014

wydawca: Wydawnictwo Miejskie Posnania

oprawa miękka

ilość stron: 328

ISBN 978837768040712

Plac Wolności jest atutem Poznania i kłopotem zarazem. Imponująca przestrzeń, ale tak pusta, że wręcz niezauważalna. Długo ścierały się różne koncepcje jego zagospodarowania, problem rozwiązał się sam, kiedy w zachodniej części placu wybudowano teatr. Od tej chwili plac pełnił rolę forum, wokół którego stanęły budynki służące kulturze i gmachy reprezentacyjne. Na początku XIX wieku na placu pobudowano okazałe domu handlowe i banki. Dzięki działającym w nich instytucjom i eleganckim kawiarniom okolice placu stały się centrum życia towarzyskiego. Po wojnie pusty plac usiłowano zagospodarować, rozpisując kolejne konkursy urbanistyczne, ale wszystkie pomysły ery propagandy sukcesu umarły śmiercią naturalną, a plac został, wielki i pusty, ożywając jedynie okazjonalnie jako lodowisko, sala koncertowa, kiermasz, stadion, salon wystawowy.

Cena: 29 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8719 (2)

Tytuł: Pokonać obiekt. W wypadku rzeźby

Defeating the Object. In the Event of Sculpture

Kasia Fudakowski, David Alvarez Castillo

Warszawa 2009

wydawca: Fundacja Bęc Zmiana

oprawa miękka

ilość stron: 71

ISBN 9788392952718

Działanie Kasi Fudakowski oraz wspierającego ją astrofizyka Davida Alvareza Castillo, wizualizuje konieczność przemyślenia tradycyjnego pojęcia obiektywności. Za pomocą paraleli badań semantycznych oraz teorii kwantowej wkraczają w paradoksalny i szokujący obszar tego, co kryje się poza sztywnymi ramami budowanych przez nas systemów myślowych.

Cena: 20 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9783

Tytuł:  Polak, Żyd, artysta. Tożsamość a awangarda.

Redaktor tomu: Jarosław Suchan

Łódź 2010

wydawca:  Muzeum Sztuki w Łodzi

oprawa miękka

ilość stron:  400

ISBN 9788387937775

Książka niniejsza powstała w wyniku ponad dwuletnich badań i kwerend prowadzonych przez zespół pracowników i współpracowników Muzeum Sztuki w Łodzi w licznych archiwach i zbiorach zarówno polskich, jak i zagranicznych. Ich podsumowanie stanowiła wystawa otwarta w listopadzie 2009 roku w nowym budynku Muzeum Sztuki, ms2, oraz towarzyszące jej sympozjum, które zgromadziło badaczy z Polski, Francji, Kanady, Niemiec

i Stanów Zjednoczonych. W swoim układzie książka odzwierciedla strukturę tego badawczego projektu. Na pierwszą jej część składają się teksty wygłoszone na sympozjum, część drugą tworzy materiał ilustracyjny i tekstowy zaprezentowany w ramach wystawy w Muzeum Sztuki. Część trzecia, wreszcie, gromadzi artykuły prasowe, wywiady i wypowiedzi o charakterze programowym autorstwa bądź samych artystów, bądź też uważnych obserwatorów ówczesnego życia artystycznego.

Ze wstępu autorstwa Jarosława Suchana

Cena: 50 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8932IMG_8685

Tytuł:  Postmodernizm jest prawie w porządku

Autorzy: Piotr Bujas, Łukasz Stanek

Warszawa 2013

wydawca:  Fundacja Bęc Zmiana

oprawa miękka

ilość stron:  94

ISBN 9788362418145

Czy Warszawa staje się miastem Trzeciego Świata? – pytał w 2006 roku socjolog Bohdan Jałowiecki. Jeśli tak, to polscy architekci są przygotowani. Wielu najbardziej aktywnych z nich zna miasta Trzeciego Świata z własnego doświadczenia z lat 70. i 80., gdy praca intelektualna należała do najważniejszych polskich produktów eksportowych. Publikacja zadaje pytanie o wpływ doświadczeń projektowych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej na produkcję przestrzeni miejskiej w Polsce po socjalizmie. Pracując w Algierii, Iraku, Kuwejcie, Libii, Syrii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, polscy architekci poznali nie tylko zaawansowane programy funkcjonalne, technologie i materiały budowlane, ale także postmodernizm jako nowy nurt w praktyce i dyskursie architektonicznym. Postmodernistyczne nawiązanie do tradycyjnych wyobrażeń miasta i odrzucenie awangardowych „utopii” proponowanych przez architektów na początku XX wieku znalazło w latach 70. i 80. uznanie rządów i inwestorów w Bagdadzie, Damaszku, Trypolisie i Abu Zabi, ale także akceptację przedsiębiorców i znacznej części opinii publicznej w Polsce po socjalizmie.

Cena:  55 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8939

Tytuł: Propaganda. Współczesne oblicza. Technologia zabójstwa medialnego + CD

Paweł Znyk

Łódź 2011

wydawca: Bracia Zybert APR „Gryf” s.c.

oprawa miękka

ilość stron: 249

Książka „Propaganda. Współczesne oblicza” to swoista wiwisekcja dokonana na materiale „Tajemnica czterdziestego piętra”, wyemitowanym przez stację TVN. Poświęcona jest drobiazgowej i wnikliwej analizie tego reportażu, który można określić jako specyficzny majstersztyk manipulacji. Dołączony do książki film „Technologia zabójstwa medialnego” stanowi siedem odsłon, w których krok po kroku demaskowane są zabiegi socjotechniczne, mające na celu nie tylko sterowanie percepcją widza, ale będące także wyjątkowo skuteczną machiną zadawania „śmierci medialnej” bądź też jej gloryfikacji. Na części pierwsze rozłożony zostaje wielowarstwowy twór medialny, aby bezlitośnie obnażyć prawdę o współczesnym telewizyjnym dziennikarstwie śledczym. Całość przeplatana jest pikantnymi wypowiedziami dziennikarzy, którzy dzielą się spostrzeżeniami na temat manipulacji swoich kolegów po fachu.

Cena: 45 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9747

Tytuł:  Przemysław Kwiek

Redakcja: Paulina Kempisty, Przemysław Kwiek
Teksty: Paulina Kempisty, Małgorzata Stępnik, Tomasz Załuski

Lublin 2012

wydawca:  Galeria Labirynt

oprawa miękka

ilość stron:  92

ISBN 9788393802944

Publikacja wydana w związku z wystawą: Przemysław Kwiek Apperance 187 A) Pomysły 1987-2012

Niniejsza publikacja jest próba spojrzenia na dorobek Przemysława Kwieka po 1988 roku. Małgorzata Stępnik nakreśla jego twórczość z punktu widzenia socjologa analizując postawę artysty wobec sztuki i rzeczywistości. Tekst Tomasza Załuskiego jest interesującym spojrzeniem na indywidualną twórczość Przemysława Kwieka przez pryzmat działalności KwieKulik. Ostatnia część, rozmowa z artystą, w pewnym stopniu ujawnia jego osobowość i przybliża poglądy. Uzupełnieniem tekstów są fotografie pochodzące z archiwum artysty. Publikację wieńczy zbiór reprodukcji 575 Kart. Jest to wyjątkowy zbiór szkiców i notatek, będących zapisem pomysłów na realizację konkretnych prac.

Cena:  15zł

Zamów w Kiosku!

 

 

 

Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: