Newsletter
Wyszukaj

Publikacje Galerii Miejskiej Arsenał

kiosk_logo_maj

K S I Ę G A R N I A  A R T Y S T Y C Z N A 

Przed zakupem książki prosimy o mail KIOSK@ARSENAL.ART.PL celem ustalenia adresu oraz kosztów wysyłki. Przesyłka zostaje wysłana po zaksięgowaniu wpłaty na koncie Galerii. Zamówienia są realizowane wg kolejności.

Dane do przelewu:

Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6, 61-772 Poznań

Nr konta bankowego: 30 1020 4027 0000 1502 0049 2793

W tytule przelewu prosimy wpisywać: Opłata za <tytuł książki>.

 2016

IMG_0652

Tytuł: Polska Okładka Płytowa / Polish Record Cover

Poznań 2017

Galeria Miejska Arsenał

Autorzy tekstów: Mateusz Torzecki, Sylwia Jarmuż, Marcin Wicha

oprwa twarda w 3 wersjach kolorystycznych: białej błyszczącej, srebrnej błyszczącej i iluminującej (biel, róż, pistacja)

ilość stron: 336

ISBN 978-83-61886-81-5

język: polski/angielski

Album wydany do wystawy „Polska Okładka Płytowa” (kurator: Mateusz Torzecki) zawiera tekst kuratorski, wywiady z polskimi projektantami okładek płytowych oraz felieton. W katalogu zostało zamieszczonych ponad 200 okładek płyt prezentujących rozwój projektowanie okładki płytowej przez polskich grafików od lat 60. do współczesności.

Czy muzycy zawsze się godzili na moje propozycje? Nigdy nie miałem problemów
z muzykami. Jeśli już, to z marketingiem. Jak na przykład w przypadku okładki Eltona
Johna. Chcieli, żebym dodał podpis. Mówię – „Po co? To przecież Elton John”. Podpis
by tę okładkę zabił.

fragment wywiadu Sylwii Jarmuż przeprowadzonego z prof. Rosławem Szaybo

Cena: 89,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9594

 

Tytuł: Dominik Lejman, „Płot”  – katalog do wystawy

Poznań 2017

Galeria Miejska Arsenał

Autorzy tekstów: Marek Wasilewski, Marek Bartelik, Katarzyna Czarnota, Jarosław Urbański

oprawa miękka ze skrzydełkami

ilość stron: 88

ISBN 978 – 83 – 61886

Katalog wydany jako uzupełnienie merytoryczne do wystawy „Płot” Dominika Lejmana, a także dokumentacja projektu przygotowanego przez artystę na 57. Biennale Sztuki w Wenecji. W katalogu został opublikowany Wstęp kuratora wystawy poznańskiej – Dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał Marka Wasilewskiego, tekst kuratora projektu weneckiego – Marka Bartelika oraz esej autorstwa socjolożki Katarzyny Czarnoty. Katalog został przetłumaczony na język angielski i posłuży także jako prezentacja projektu „Płot” na weneckim sympozjum organizowanym przez The European Graduate School w dniach 29-31 lipca 2017 r.

Prezentowana w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu wystawa Dominika Lejmana „Płot” została przygotowana we współpracy z kuratorem Markiem Bartelikiem jako propozycja dla polskiego pawilonu na 57. Biennale Sztuki w Wenecji. Projekt nie został przyjęty przez jury kwalifikujące prace polskich artystów, jednakże ten brak akceptacji, niedopasowanie do koncepcji, marginalizacja i odrzucenie stworzyły dodatkową interesującą siatkę odniesień. Instalacja ta dotyczy bowiem problemu selekcji, ograniczenia dostępu i zabezpieczenia przed niepożądanym gościem. „Płot” to projekt, który łączy w sobie intrygującą minimalistyczną formę estetyczną z niezwykle aktualną refleksją dotyczącą kondycji naszej współczesnej geo- i biopolityki. Dominik Lejman w subtelny i precyzyjny sposób identyfikuje podświadome lęki mieszkańców Europy, a być może przede wszystkim Polski. Nieprzypadkowo artysta podkreśla słowiańskie konotacje tytułu swojej pracy. Słowo „płot” wywodzi się od słowa „plątać”, gdyż pierwsze płoty, tworzone były z gałęzi przewijanych poziomo między palikami i służyły do grodzenia pastwisk. W odróżnieniu od muru jest to przeszkoda transparentna, która nie dopuszcza do przekroczenia granicznej linii pozwalając jednocześnie na obserwację tego co jest po drugiej stronie.

Marek Wasilewski

Dominik Lejman’s exhibition, “Płot”, presented at the Arsenał Municipal Gallery in Poznań, was prepared in cooperation with curator Marek Bartelik as a proposed entry for the Polish pavilion at the 57th Venice Biennale. The project was not accepted by the jury that judged the works of Polish artists, but its non-qualification, conceptual unsuitability, marginalization and rejection have in fact created an additional, highly intriguing web of associations. The
installation, after all, deals with the problem of selection, limited access and protection from uninvited guests. The “Płot” project joins together within itself a fascinating, minimalist aesthetic form and a remarkably relevant reflection on the state of contemporary geo- and biopolitics. Dominik Lejman identifies, in a subtle and precise way, the subconscious fears of Europe’s inhabitants, perhaps especially those dwelling in Poland. The artist has underscored the Slavic connotations of the Polish title of the work, “płot,” which derives from the verb “plątać,” meaning to weave: the first fences were created from branches woven
horizontally between stakes and served to mark the boundaries of pastures. Unlike a wall, a “płot” is (or can be) a transparent barrier, one that bars us from crossing the boundary line while simultaneously allowing us to observe what lies on the other side.

Marek Wasilewski

Cena: 29,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

 

 

IMG_8417

Tytuł: Frymuśne obrazki. Ilustracja współczesna dla małych i dużych

Artyści: Emilia Dziubak, Gosia Herba, Jaga Słowińska, Katarzyna Bajerowicz, Marcelina Jarnuszkiewicz, Otecki (Wojciech Kołacz)

Poznań 2017

Galeria Miejska Arsenał

oprawa twarda

ilość stron: 108

ISBN 978 – 83 – 61886 – 76 – 1

Przed Wami zbiór pięknych ilustracji zaklętych w wyjątkowym przedmiocie – książce tworzonej z radością i pasją. Mam ogromną nadzieję, że obcując z nią poczujecie ciepłą i przyjazną atmosferę, która towarzyszyła nam od początku do końca pracy.
Wiele ze znajdujących się tutaj przedstawień publikowanych jest po raz pierwszy – są to prace ważne dla ich autorów, im bliskie, czasem przełomowe dla ich twórczości. Wszystkie zostały przygotowane z niezwykłą pieczołowitością i ogromnym zamiłowaniem do własnej pracy. Patrząc na nie, zostajemy wciągnięci w fantastyczne narracje, drobiazgowość szczegółów i wielość interpretacji, dzięki czemu stają się one nie tylko ucztą dla oka, ale także wspaniałym tematem do rozmowy. Każdy z artystów reprezentuje odmienną estetykę – od mocnych, wyrazistych przedstawień przez senne kreacje po konturowe wyobrażenia – pozwala nam to zgłębić się w przeróżne światy, jak gdyby podróżować po zupełnie innych krainach.
Co więcej, w myśl przekonania, że książka posiada duszę, postanowiliśmy tę duszę pokazać. W rezultacie mamy aż sześć duszków (znajdziecie je przy biogramach), a w zasadzie siedem, bo i na okładce znalazł się jeden – wyobrażony przez naszego grafika, który zajął się oprawą książki.

fragment Wstępu

Cena: 49,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

Tytuł: Piotrowicz. Arka

Autor: Piotr Bernatowicz

Poznań 2017

Galeria Miejska Arsenał

oprawa twarda

ilość stron: 165

ISBN 978 – 83 – 61886 – 76 – 1

Zmarły w 1999 roku poznański malarz i grafik Jerzy Piotrowicz pozostawił po sobie olbrzymi zbiór kilkuset znakomitych obrazów olejnych, gwaszy i grafik. Zostały one zaprezentowane po raz pierwszy w tak obszernym wyborze w lutym 2017 roku w ramach przedsięwzięcia wystawienniczego
pt.: „Piotrowicz”, w którym obok Galerii Miejskiej Arsenał uczestniczy Muzeum Narodowe
w Poznaniu, Galeria Ego, Galeria Garbary 48 oraz Galeria FWD.

Prezentacja w Galerii Miejskiej Arsenał koncentruje się na motywach i symbolach biblijnych
i judaistycznych w twórczości artysty. Jest to wątek, który pojawia się już w najwcześniejszych pracach Piotrowicza w latach siedemdziesiątych, poprzez obecność w obrazach i grafikach Mojżeszowych tablic z przykazaniami, oka opatrzności czy korony cierniowej. W latach osiemdziesiątych motyw ukrzyżowania i chusty św. Weroniki w jego sztuce towarzyszy doświadczeniom historycznym Polaków: najpierw tzw. karnawałowi Solidarności, a potem mrokom stanu wojennego. Natomiast w ostatniej dekadzie swojego życia Piotrowicz skupia się na historiach starotestamentowych, niejako portretując ich głównych bohaterów: Mojżesza, Noego i Hioba, a kończąc na przejmujących scenach z Apokalipsy.

Cena: 89,00 zł

Zamów w Kiosku!


16667331_1697135760576895_1651863227_o

Tytuł: O sztuce. Krytyka, teoria, rozmowy

Autor: Maciej Mazurek

Poznań 2017

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 428

ISBN 978 – 83 – 61886 – 72 – 3

Uwaga! Sztuka!

Maciej Mazurek „O sztuce. Krytyka, teoria, rozmowy” – spotkanie autorskie wokół książki

Jak zrozumieć sztukę współczesną i czym w ogóle jest ta sztuka? Co może wnieść lub wynieść z naszego życia? Jak tłumaczy ją literatura, prasa i co próbują przekazać nam osoby z nią związane – zastanawiał się i szukał odpowiedzi Maciej Mazurek – krytyk, malarz i publicysta. W rezultacie powstała książka będąca zbiorem tekstów dotyczących przede wszystkim najgłośniejszych wydarzeń i zjawisk w polskiej sztuce współczesnej.  Publikacja Macieja Mazurka to kolejny tom z cyklu dotyczącego krytyki artystycznej wydawanego przez Galerię Miejską Arsenał w Poznaniu. Publikacja została podzielona na trzy części: pierwszą – zawierającą krytyczne analizy wystaw, książek oraz zjawisk polskiego środowiska artystycznego, drugą proponującą czytelnikowi teoretyczno-filozoficzne rozważania dotyczące zagadnień generowanych przez dyskurs historyczno-artystyczny, oraz trzecią złożoną z wywiadów przeprowadzonych przez autora z czołowymi polskimi twórcami, krytykami oraz historykami sztuki.

Być może nie ma rzeczy bardziej zafałszowanej współcześnie niż rola i status artysty oraz sztuki. Malarz, poeta i krytyk, Maciej Mazurek niezwykle przenikliwie odsłania sprzeczności w postrzeganiu tych zjawisk. Wskazuje paradoks kultu artysty w społeczeństwie egalitarnym, które kształtują nierozpoznawalne dla niego siły. Czytajmy Mazurka, aby rozumieć, jak funkcjonuje to, co nazywamy dziś sztuką.

Bronisław Wildstein, pisarz, publicysta

Ta książka to mądra obrona suwerenności artysty i sztuki, w czasach wielkiej gry pozorów. Sztuki bowiem warto bronić. Bo tak naprawdę tylko ona nadaje nam człowieczeństwo i godność. Jeśli czytelnik tej książki nie zgodzi z rozsądnym i logicznym spojrzeniem Macieja Mazurka, zostaje z kolei zmuszony do tego, aby logicznie i rozsądnie uzasadnił, dlaczego się nie zgadza.

Janusz Kapusta, rysownik, malarz, scenograf

 

Cena: 39,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

IMG_9849

Tytuł: Fotoplastykon Poznański

Autorzy: Jadwiga Grzybak (Siatka), Sylwia Jarmuż, Georgi Gruew, Marcel Skierski

Poznań 2016

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka usztywniona

ilość stron: 112

ISBN 978 – 83 – 61886 – 66 – 2

Galeria Miejska Arsenał z okazji obchodzenia „Urodzin Fotoplastykonu” postanowiła wydać publikację „Fotoplastykon Poznański”. Fotoplastykon Poznański to jedyne takie urządzenie funkcjonujące w zachodniej Polsce, które umożliwia prezentowanie trójwymiarowych zdjęć, jak czyniono to powszechnie jeszcze  sto  lat  temu. Publikacja przybliży historię Fotoplastykonu Poznańskiego [„Dzieje wypraw  w głąb trzeciego wymiaru” Georgi Gruew], przedstawiając sposób jego działania, a także podkreślającej jego funkcję edukacyjną [„Wielka brązowa beczka. Przez zabawę  do nauki, czyli fotoplastykon jako narzędzie edukacyjne” Jadwiga Grzybak (Siatka)] i historyczno- artystyczną [„Trójwymiarowe ekspozycje.  O  wystawach  w  Fotoplastykonie Poznańskim” Marcel Skierski]. W książce znajdzie się bogata  dokumentacja fotograficzna obejmująca zarówno stereofotografie, które można było zobaczyć na organizowanych w Galerii wystawach, jak i zdjęcia z przeprowadzonych licznych warsztatów plastycznych dla dzieci, inspirowanych Fotoplastykonem. Wartość książki zwiększy rozdział złożony ze wspomnień poznaniaków [„Migawki ze wspomnień”  Sylwia Jarmuż], dzięki czemu publikacja stanie się jeszcze bardziej wyjątkową i unikatową pozycją na polskim rynku  księgarskim.

Fragment publikacji [z tekstu Sylwii Jarmuż pt. Migawki ze  wspomnień]

„Pamiętam czarną kotarę…

Leszek Jasiński:

 …za nią, w pomieszczeniu, w którym stał Fotoplastikon, było ciemno. Tylko błyszczały w tej ciemności te złote okulary… Światło tak na nie padało, że miało się wrażenie, iż świecą w mroku. Budowało to atmosferę tajemnicy. Gdy człowiek był dzieckiem, to w ogóle działało tajemniczo. Te okulary były jak prześwity do innej rzeczywistości.  (…)”

Cena: 45,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9555

Tytuł: Labirynty wyobraźni. Waldemar Masztalerz, Andrzej Dłużniewski, Edward Krasiński, Wacław Szpakowski

Autorzy: Paulina Sztabińska, Andrzej P. Bator, Bogdan Wojtasiak, Ryszard K. Przybylski, Adam Nowaczyk

Poznań 2016

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 164

ISBN 978-83-61886-71-6

Od wielu lat obserwujemy coraz silniejsze oddziaływanie rysunku jako autonomicznej i pełnowartościowej wypowiedzi artystycznej. Dzięki szerokim definicjom, niezamykającym go w ramach płaszczyzny, rysunek wkroczył w relacje z innymi dyscyplinami artystycznymi, dla których wcześniej pełnił funkcję podległą. Ta sytuacja sprawia, że warto zastanowić się nad jednym z podstawowych i pierwotnych aspektów języka rysunku: linii i jej wyobrażeń. To właśnie pojęcie linii oraz jej szczególny „przypadek”, jakim jest kreska, stał się celem naszych dociekań.

Dla wybitnych polskich artystów: Andrzeja Dłużniewskiego, Edwarda Krasińskiego i Wacława Szpakowskiego linia była bądź punktem odniesienia, bądź zasadniczym znakiem i pojęciem w ich sztuce zakorzenionym. Spotkanie twórców tak zdawałoby się odległych ma jeszcze jeden cel. Jest nim pytanie o twórczość Waldemara Masztalerza – artysty mniej od tej trójki znanego. W jakim stopniu jego twórczość współtworzy obraz fenomenu autonomiczności rysunku, jego samodzielnej, „skończonej” i OTWARTEJ ZARAZEM artykulacji?

Sztuka Waldemara Masztalerza mimo swej konsekwencji nie jest pozbawiona „pęknięć”, zmian perspektyw i wariacyjnych powrotów. Poprzez formę kreśloną linią i kreską, najczęściej zagęszczoną do granic czytelności struktury, interpretował on podstawowe dla naszej kultury symbole i pojęcia: piramidy, labiryntu, cienia, światła, horyzontu, przestrzeni, zjawiska, abstrakcji. Jaka jest siła wyobrażenia i intuicyjnej refleksji twórcy, który klucząc ścieżką rysunkowego labiryntu, tworzył nowe przestrzenie interpretacji, to znów błądził, zasłaniał i odkrywał.

Adam Nowaczyk [kurator]

Cena: 29,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9903

Tytuł: Narodowo-radykalny – Alexander Pushkin

Autorzy: Olga Szparaga, Marcel Skierski

Poznań 2016

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa twarda

ilość stron: 115

ISBN 978-83-61886-75-4

Katalog do wystawy pt. „Narodowo-radykalny – Alexander Pushkin” mającej miejsce w Galerii Miejskiej Arsenał w termini 26.08 – 09.10.2016 r.

Kim jest Alexander Pushkin?
Białoruskim artystą? Dysydentem? Twórcą ikon i fresków na cerkiewnych sklepieniach? Performerem? Portrecistą bohaterów białoruskiego nacjonalizmu? Wizjonerem walczącym z sowiecką bylejakością? Konserwatorem białoruskiej tradycji? Prowincjonalnym artystą mieszkającym w zapadłym białoruskim miasteczku, do którego przyjeżdżają kuratorzy z całej Europy? Orędownikiem białoruskiej niepodległości? Twórcą wyspy wolności w morzu strachu i konformizmu? Otwartym krytykiem reżimu Aleksandra Łukaszenki?

Kurator: Marcel Skierski

Cena: 28,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

NAKŁAD WYCZERPANY

IMG_9639

Tytuł: Ryszard Kaja

Autorzy: Monika Bakke, Maria Teresa Michałowska-Barłóg, Ryszard Kaja, Andrzej Zdanowicz, Georgi Gruew

Poznań 2016

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka usztywniona

ilość stron: 63

ISBN 978-83-61886-74-7

Katalog  „Ryszard Kaja” do wystawy pt. „Co oswaja Ryszard Kaja”, która odbyła się w Galerii Miejskiej Arsenał w terminie od 05.08. do 28.08.2016 r. Kuratorem wystawy był Georgi Gruew. W publikacji znajdują się teksty dotyczące osoby i twórczości artysty, a także bogata dokuemntacja fotograficzna wielu różnorodnych dzieł Ryszarda Kai.

Wystawa w Arsenale jest pierwszą przekrojową wystawą prac Ryszarda Kai – jednego z najbardziej znanych polskich twórców plakatu oraz autorów scenografii teatralnych. Na wystawie pokazane zostaną głównie prace na papierze (rysunki, plakaty, monotypie, projekty kostiumów oraz dekoracji teatralnych). Ekspozycję uzupełnią projekty scenograficzne, zarówno kostiumów, jak i dekoracji, a także kilka przykładów malarstwa olejnego. Mimo tak licznych obszarów aktywności artystycznej dzieła Ryszarda Kai, wybiórczo prezentowane wielokrotnie za granicą, dotąd nie pokazywane były w Poznaniu – jego rodzinnym mieście.

Urodzony w 1962 r. twórca pochodzi z artystycznej rodziny (Zbigniew Kaja i Stefania Patalas), a szlify plastyczne zdobył na studiach w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (ob. Uniwersytet Artystyczny), otrzymując w 1984 r. dyplom z malarstwa w pracowni doc. Norberta Skupniewicza. Przez dwie dekady współpracował z wieloma liczącymi się teatrami i operami w kraju jako scenograf oraz projektant plakatów (m.in. z Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Narodową w Warszawie, Polskim Teatrem Tańca, Operą Wrocławską, Teatrem Współczesnym w Szczecinie, Teatrem Wielkim i Teatrem Muzycznym w Łodzi, szczecińską Operą, Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi), a także przygotowywał prace do spektakli realizowanych za granicą. Za swą twórczość w tym zakresie czterokrotnie nagradzany był „Złotą Maską” za najlepszą scenografię sezonu, a w 1998 r. otrzymał Medal Młodej Sztuki. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace związane z przedstawieniami takimi jak „Carmen”, „Borys Godunow”, „Tosca”, „Sen Nocy Letniej”, „Grek Zorba”, „Skrzypek na dachu”, „Święto Wiosny” czy „Jezioro Łabędzie”. Działał również w obszarze filmu animowanego, otrzymując w 1998 r. nagrodę za najlepszy polski film autorski oraz dyplom honorowy „Złota Kreska” na Festiwalu FAFA.

Od kilkunastu lat zajmuje się głównie tworzeniem plakatów, współpracując m.in. teatrami muzycznymi i dramatycznymi, galeriami, w tym. z Polską Galerią Plakatu w Krakowie i we Wrocławiu oraz scenami niezależnymi. Dla wrocławskiej galerii rozwija liczący jak dotąd sto prac cykl „Plakat – Polska” (prezentujący autorską wizję kraju), którego sporą część obejrzeć można w Arsenale. Okazjonalnie zajmuje się malarstwem olejnym, choć z większym upodobaniem działa w obszarze sztuk graficznych. Poznaniacy znają Ryszarda Kaję ze spektakli w Teatrze Wielkim i Polskim Teatrze Tańca oraz z aranżacji ważnych wystaw w Muzeum Narodowym w Poznaniu (m.in. „Vanitas. Portret na tle sarmackich obyczajów pogrzebowych”, „Szlachetne dziedzictwo czy przeklęty spadek. Tradycje sarmackie w sztuce i kulturze” czy „Moda w dwudziestoleciu międzywojennym”), a ostatnio z wystawy monograficznej ojca artysty – Zbigniewa Kai. Ryszard Kaja zaprojektował również aranżację wnętrza części restauracyjnej Atrium i pasaży w Starym Browarze.

Wystawa przybliży zatem najważniejsze obszary działalności twórczej, starając się uprzystępnić widzowi całe imaginarium, z którego korzysta artysta. Konstrukcja ekspozycji bazuje w dużej mierze na przenikaniu się bardzo osobistego świata autora w wielu dziedzinach, uwydatnieniu malarskości prac teatralnych oraz teatralizacji monotypii, rysunków i malarstwa. Prezentowane na wystawie kostiumy wypożyczone zostały z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Spora część dzieł pokazana jest po raz pierwszy publicznie, w tym fragmenty tworzonego od lat osobistego dziennika artystycznego, liczącego obecnie 4 tysiące stron. Dla zwiedzających przeznaczony jest również niewielki katalog wystawy przybliżający poszczególne obszary twórczości Ryszarda Kai, zawierający teksty artysty, prof. Andrzeja Zdanowicza, Teresy Michałowskiej-Barłóg, Moniki Bakke oraz Georgiego Gruewa.

Cena: 15,00 zł

Zamów w Kiosku!


 IMG_9566

Tytuł: Jerzy Kalina. Wańka Wstańka

Autorzy: Jadwiga Siatka, Maria Skrzypczak, Jerzy Kalina, Maciej Mazurek Michał Haake

Poznań 2016

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka usztywniona

ilość stron: 111

ISBN 978-83-61886-69-3

Katalog  wystawy prac Jerzego Kaliny pt. „Wańka Wstańka”, która odbyła się w Galerii Miejskiej Arsenał w terminie od 24.06. do 24.07.2016 r. Kuratorką wystawy była Jadwiga Siatka. W publikacji znajdują się teksty dotyczące osoby i twórczości artysty, a także bogata dokuemntacja fotograficzna.

Spis treści: „Wańka Wstańka” – cóż to znaczy ? O semi-retrospektywnej wystawie prac Jerzego Kaliny – Jadwiga Siatka, Rozmowa Jadwigi Siatki z Jerzym Kaliną, Czas przełomu – Maria Skrzypczak, Kilka spostrzeżeń o twórczości Jerzego Kaliny – Maciej Mazurek, Symbolika metalowej płyty w twórczości Jerzego Kaliny – Michał Haake, Dokumentacja fotograficzna – Karol Szymkowiak

Cena: 29,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

Print

 

Tytuł: Upiór w kamerze. Zarys kulturowej historii kina grozy

Magdalena Kamińska

red. Bogna Błażewicz

Poznań 2016

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa twarda

ilość stron: 240

ISBN  978-83-61886-65-5

Horrory kojarzą się zwykle z kinem klasy B i przez badaczy traktowane są po macoszemu. Napisana żywym językiem książka autorki „Niecnych memów. Dwunastu wykładów o kulturze internetu” pomoże odnaleźć regularność w sprzecznościach, absurdach i paradoksach, którymi rządzi się film grozy, uporządkuje zawikłaną i międzykulturową historię „kina lęków”, a wreszcie spróbuje przewidzieć jego przyszłość.

Dr Magdalena Kamińska znajduje jednak również przykłady ambitnych filmów reprezentujących kino grozy oraz analizuje wzajemne interakcje pomiędzy zjawiskami zachodzącymi w społeczeństwach wybranych krajów i ewolucją horroru jako gatunku.

Jest to pionierski projekt wydawniczy – nie powstała dotąd w Polsce publikacja monograficzna ponad stuletniego gatunku, jakim jest horror, i co ciekawsze jest to projekt w ujęciu kulturowym. Pozycja ta wypełni lukę w badaniach nad zmianami zachodzącymi w szeroko pojmowanej kulturze popularnej i kinie grozy. Atrakcyjna szata graficzna oraz żywy język pozwolą zachęcić do przeczytania książki nie tylko badaczy, ale również pasjonatów kina grozy, których jest wielu, o czym świadczyła także frekwencja na wykładach. Publikację uświetniać będą rysunki poznańskiego artysty – Pawła Fliegera, natomiast składem i oprawą graficzną zajmie się ceniona graficzka – Blanka Tomaszewska.

„Jeśli za datę narodzin kina grozy uznać premierę Studenta z Pragi Stellana Rye (1913), gatunek ten ukończył niedawno sto lat. W tym czasie zdołał okrążyć glob ziemski od Berlina przez Hollywood aż po Tokio i z powrotem. W trakcie tej podróży zuniwersalizował swój język i upowszechnił przekaz, a przenikając przez kolejne filtry kulturowe, ekonomiczne, polityczne i społeczne imponująco wzbogacił swą formalną i treściową ofertę. Ta okrągła, choć umowna rocznica stanowi dobry moment, by podsumować jego historię.

Jako kulturoznawca z wykształcenia, medioznawca ze względu na wybraną specjalizację, a prywatnie fanka horroru filmowego pragnę niniejszym przedstawić monografię skoncentrowaną na tym właśnie gatunku. Rezygnując z modelu leksykonu na rzecz linearnej narracji, postaram się zaprezentować uporządkowany chronologicznie zarys jego historii, przede wszystkim jednak spróbuję zinterpretować jego rozwój w perspektywie kulturoznawczej. Uczynię to proponując rozumienie horroru jako kolejnego – ani historycznie pierwszego, ani też z pewnością nie ostatniego – medium w łańcuchu remediacji opowieści niesamowitej.”

Magdalena Kamińska– doktor nauk o poznaniu i komunikacji, adiunkt w Zakładzie Badań nad Kulturą Filmową i Audiowizualną w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Zainteresowania naukowe: cyberkultura, kino popularne i archeologia mediów audiowizualnych. Autorka i współautorka ponad 40 artykułów naukowych oraz 4 monografii: „Rzeczywistość wirtualna jako ponowne zaczarowanie świata. Pytanie o status poznawczy koncepcji”, „Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu”, „Prosumpcjonizm popprzemysłów. Analiza polskich przedsiębiorstw z branży rozrywkowej” oraz „Cultural Theory and History: Innovation”.

Cena: 45,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

NAKŁAD WYCZERPANY

IMG_9598

Tytuł: Szczelbaczechowa. Co było, a nie jest. Poznań artystyczno – towarzyski lat 70/80. zeszłego wieku

Autorzy: Janusz Beger, Marian Golka, Jacek Juszczyk, Roman Kordziński, Wojciech Makowiecki, Krzysztof Szkurat

red. Wojciech Makowiecki, Janusz Beger

Poznań 2016

wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Jerzego Piotrowicza / Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 345

ISBN  978-83-945230-0-8

978-83-61886-70-9

„Opowiedzieć miasto… A do tego, opowiedzieć miasto sprzed laty… Nie jest zadanie łatwe. Miasto czyta się niczym palimpsest. To, co na powierzchni skrywa to, co znajduje się pod spodem. Ale też to, co pod spodem nasyca znaczeniem to, co na powierzchni. Jak w laserunku, pojawia się głębia. Oto grupa przyjaciół, pamiętająca lata sześćdziesiąte, siedemdziesiąte i osiemdziesiąte, postanowiła opowiedzieć o Poznaniu tamtego czasu. Choć są to przedstawiciele różnych profesji, to jednak łączy ich aktywne uczestnictwo w kulturze. A jednak nie o tym snują swą opowieść. Interesuje ich nie to, co oficjalne; uwagę ich skupia raczej to, co przeżyte, lecz nie zapisane, co umyka ze zbiorowej pamięci i zmierza ku zatraceniu. Pozostają pewni, że bez przypomnienia miejsc i ludzi tamtego czasu dzisiejszy Poznań stanie się uboższy, aż nadto płaski. Może te opowieści właśnie pobudzą również pamięć innych, którzy uzupełnią swymi wspomnieniami obraz nie tylko tamtego czasu? Może Poznań okaże się wtedy miastem nie tak zwyczajnym, jak się wielu wydaje? Może nabiorą nowych znaczeń stare miejsca?”

Ryszard K. Przybylski

Cena: 29,00 zł

Zamów w Kiosku!


pozapoznaniem-arsena

Tytuł: pozaPOZNANIEM

Autorzy tekstów: Piotr Bernatowicz, Dariusz Głowacki

Redakcja: Ewelina Muraszkiewicz

Poznań 2016

Galeria Miejska Arsenał

oprawa twarda

ilość stron: 91

ISBN 979-83-61886-68-6

pozaPOZNANIEM – cykl wystaw przygotowanych w ramach wspólnej inicjatywy Galerii Miejskiej Arsenał, Galerii Centralne Oko, Galerii Rozruch oraz Think Art – Myślenie Sztuką.

Projekt jest oddolnym przedsięwzięciem galerii, stowarzyszeń, fundacji i inicjatyw prywatnych oraz grup nieformalnych związanych z miastem Poznań. Ukazuje dorobek środowisk artystycznych, które rozpoczęły swoją aktywność w latach osiemdziesiątych lub na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Są to środowiska skupiające wokół siebie różnych artystów i odbiorców. Dynamika ich działania jest różna, tym co je łączy, jest ich lokalność. Eksponowane prace są mocno zindywidualizowane, tworzone poza kontekstem społecznym czy politycznym. Mamy tutaj do czynienia z zaangażowaniem skrajnie spersonalizowanym, zaangażowaniem obok czy wręcz poza doraźnością spraw bieżących, koncentracją na własnych poszukiwaniach. Jest to tym bardziej frapujące, jeśli zważymy na kształtowanie się osobowości artystów w skomplikowanym czasie zmian lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych minionego stulecia.

 Cena: 20,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

IMG_0950

Tytuł: Rozrywki

Jan Michalski

z Posłowiem Autora

projekt graficzny: Marcin Dzbanuszek

wyd. Galeria Miejska Arsenał, Poznań 2016

oprawa broszurowa

ilość stron: 432

ISBN 978-83-61886-64-8

„Rozrywki” Jana Michalskiego to satyry na polskie środowisko artystyczne. Pisane w latach 2009-2015 i rozsyłane mailowo subskrybentom budziły wielkie kontrowersje – autor nie uznawał żadnych autorytetów, a środowisko artystyczne opisywał ze znawstwem i socjologicznym dystansem, od środka i od zewnątrz, żywo, barwnie, zabawnie. Wiele tekstów ma formę opowiadań – od klasycznej opowieści grozy do opowieści łotrzykowskiej. Do książki wybrano 43 z 54 utworów i opatrzono ją Posłowiem autora.

Bohaterem „Rozrywek” jest liberalny krytyk zagubiony w realiach współczesnego Sozialstaat. To konsekwentny indywidualista, który uznaje jedynie kryterium smaku i wartość prywatnej opinii, sceptycznie odnosi się do poglądów kolektywnych, z własnego punktu widzenia komentuje postawy ludzi i przemiany społeczeństwa.

Oprócz Krytyka przez „Rozrywki” paraduje cała galeria postaci: przyjaciół, z którymi wędruje po wystawach, barach, salach koncertowych, halach sportowych, żartuje i toczy burzliwe spory; plastyków i muzyków, marszandów, krytyków, polityków, filozofów. Występują i zabierają głos dorośli, dzieci i zwierzęta, postaci rzeczywiste, znane Krytykowi osobiście, oraz postaci historyczne i alegoryczne. Pojawiają się Papież, Prezydent, Premier, Ministrowie i Senatorowie obok „zwykłych idiotek”.

Obraz polskiego środowiska artystycznego z okresu boomu, jaki wyłania się z „Rozrywek”, jest jedyny w swoim rodzaju – to jego przekrój poziomy, pionowy i boczny. Autor ukazuje ludzi w działaniu, interesują go fakty, opinie, plotki, teorie naukowe, strzępy podsłuchanych rozmów, ale przede wszystkim – dziwactwa epoki, której jest wnikliwym obserwatorem i aktywnym uczestnikiem. Wiele partii tekstów to wielogłosowe dialogi – dowcipne, pisane ciętym, naturalnym językiem.

W „Rozrywkach” przedstawiane są na konkretnych przykładach typy społeczne właściwe epoce transformacji: Artysty Bez Osobowości, Homo Oeconomicusa, Krytyka, Kupca, Polityka Kulturalnego… Pojawiają się także tematy nieobecne we współczesnej refleksji o sztuce, takie jak zachwyt, duma i honor artysty. Jest to wewnętrzny nurt „Rozrywek” – sztuka i filozofia są dla Krytyka wartościami absolutnymi i nieprzemijającymi.

„Rozrywki” Jana Michalskiego są osobliwością w polskim piśmiennictwie o sztuce – ze względu na temat należą do dziedziny krytyki artystycznej, ze względu na horyzont zagadnień do dziedziny filozofii kultury, ze względu na wartości literackie do literatury pięknej.

Cena: 39,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

 2015

IMG_9468

Tytuł: Strategie buntu

Piotr Bernatowicz, Kazimierz Piotrowski, Marcel Skierski, Karolina Staszak

red. Ewelina Muraszkiewicz

Poznań 2015

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 160

„Strategie buntu” to katalog poświęcony wystawie już teraz odbieranej jako jedno z bardziej głośnych wydarzeń kulturalnych roku 2015. Jest to jeden z pierwszych w Polsce głosów upominających w sztuce wypartych obecnie, ponadczasowych wartości.

Pojęcie artystycznego buntu zostało dziś pozbawione związanego z nim niegdyś etosu. Kojarzy się z marketingowym chwytem, wywołaniem skandalu, który powoduje tylko nagłośnienie nazwiska artysty i błyskawiczne wejście do systemu świata sztuki, skonsumowanego przez nagrody, granty, zakupy do kolekcji. Bunt spowszedniał. Są jednak obszary współczesności wobec których artyści buntują się rzadko. Obszary, które podporządkowane zostały politycznej poprawności manipulującej językiem i sposobem myślenia o świecie. Na miejsce pojęć i wartości umożliwiających rozumienie świata wprowadza tyranię komunałów.

Przeciwko tak rozumianemu, wypaczonemu pojęciu sprzeciwu występowała wystawa „Strategie buntu”, Uzupełnienie tej kontrowersyjnej ekspozycji stanowi wydany obecnie katalog, podsumowujący i podejmujący najważniejsze wątki wystawy. Publikacja składa się z trzech, uzupełniających się elementów: tekstów poświęconych różnym formom buntu w sztuce i kulturze, fotograficznej dokumentacji ekspozycji, oraz słownik „Strategii buntu” – objaśniającego hasła, słowa-klucze używane we współczesnym dyskursie społecznym i politycznym, takich jak np. faszyzm, feminizm, gender, homofobia, wolność, polityka historyczna.

Katalog stanowi prekursorski projekt przywrócenia etycznego aspektu sztuce – zwrócenie uwagi na nieprzemijające wartości, które stanowią nieodłączny przejaw szczerej działalności artystycznej, działającej w obronie wolności jednostki i pluralizmu. Była to główna intencja autorów licznych tekstów, w których dzieła eksponowane w ramach „Strategii buntu” stanowią punkt wyjścia dla rozważań nad współczesną kulturą artystyczną, polityką i nauką.

Artyści, których prace prezentowano na wystawie „Strategie buntu”: Jacek Adamas, Wojciech Korkuć, grupa The Krasnals, Zbigniew Warpechowski, Jerzy Jurry Zieliński.

Cena: 39,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

2

Tytuł: 9. Biennale Fotografii. Eksploracje

Wydawca: Galeria Miejska „Arsenał”

Poznań 2015

oprawa miękka

ilość stron: 475

ISBN 978-83-61886-61-7

Eksploracja to badanie, zgłębianie, eksploatowanie, poszukiwanie, odkrywanie. Eksploruje się nieznane tereny, by odnaleźć zasoby i skarby. Nawet współczesne gry komputerowe zakładają eksplorację fantastycznych lokacji i wymyślonych geografii.

Czym może być eksploracja w fotografii? Po pierwsze – może być narzędziem eksploracji, za pomocą którego odkrywamy nieznane obszary ziemi lub kosmosu, a także ludzkiego ciała. Takie badanie wykorzystuje rozmaite technologie, poszerzające nasze pole widzenia: od prostych teleobiektywów po skomplikowane narzędzia przybliżania i modelowania mikro- i makrokosmosu. Po drugie – eksplorujemy samą fotografię, badając jej język, możliwości, strukturę. Ten metadyskurs fotografii pozwala jej samej przekształcać się i wskazywać na nieznane wcześniej możliwości. Po trzecie wreszcie – eksplorujemy fotografię jako sztukę i sztukę jako fotografię.

Proponując temat eksploracji chcemy zachęcać artystów i kuratorów do przyjęcia postawy odkrywcy: nieznanych światów i fascynujących zjawisk. Fotografia może być tu instrumentem i celem, narzędziem kreacji i przedmiotem analizy. Fotograficzne eksplorowanie znajduje się bowiem u podstaw działań badawczych i artystycznych jednocześnie.

Vilém Flusser napisał, że obrazy techniczne (do których należy fotografia) dlatego odróżnia się od wszelkich obrazów wytwarzanych wcześniej, że do ich powstania konieczna jest wiedza naukowa: z dziedzin fizyki, chemii i matematyki. Inspiracja i wiedza w nich się splatają. Mylił się zatem niemal dwa wieki temu Charles Baudelaire, gdy przypisywał fotografii zadania jedynie „służki nauki” – nauka bowiem jest twórczością, tak jak sztuka jest poznaniem. Fotografia w obu dziedzinach jest niezastąpiona. Bez fotografii nie wiedzielibyśmy, jak wygląda Mars i nadal, być może, miałby formę z wyobrażeń fantastycznych, bez narzędzi fotograficznego obrazowania chirurdzy nie potrafiliby tak sprawnie wdzierać się w komórki naszego ciała, bez fotografii jednak także artyści utraciliby część języka wypowiedzi.

Kierujemy nasze zainteresowanie twórczym i badawczym jednocześnie podejściem do trzech obszarów eksploracji: ciała, topografii i czasoprzestrzeni. W każdym z nich chcemy przedstawić związki nauki i sztuki, wzajemne inspiracje, ale także spory i sprzeczności: o istotę obrazu, cel wykorzystania czy formę i treść.

Chcielibyśmy również zaproponować namysł nad historią związków pomiędzy sztuką i nauką, nad nieznanymi i fascynującymi obszarami historii polskiej fotografii, które domagają się wnikliwej analizy. Przypomnimy fakty z pionierskiego okresu, kiedy zaraz po odzyskaniu niepodległości restytuowano polskie szkolnictwo, w którym swoje miejsce odnaleźli twórcy, związani z różnorodnymi zastosowaniami fotografii. Poszukiwanie genezy związków fotografii ze szkolnictwem i nauką stanie się także pretekstem do stawiania pytań o dzisiejszą intensywność tych relacji.

Proponujemy trzy główne wystawy, poświęcone odmiennym obszarom badania: topografii, ciału i przestrzeni. W każdej z nich zwracamy uwagę na fotograficzne eksploracje, zaliczane często do odmiennych praktyk: sztuki i nauki. Ich prezentacja ma w założeniu wskazać na możliwe związki międzydziedzinowe.

http://biennalefotografii.eu/

Cena: 20,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

2015

 

Bez nazwy-1 (2)

WRACAJĄC DO ŹRÓDEŁ. ABSOLWENCI FOTOGRAFII UAP

 

Dwudziestą piątą rocznicę nauczania na kierunku Fotografia, na obecnym Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, uświetniła wystawa „Wracając do źródeł”, eksponowana w Galerii Miejskiej „Arsenał” od 1 do 19 października ubiegłego roku. Jej kuratorkami były dr hab. Marianna Michałowska oraz Anita Lipiec, które zaprosiły do udziału najbardziej rozpoznawalnych absolwentów z ostatnich kilku dekad: Ewę Axelrad, Jakuba Bąkowskiego, Pawła Bownika, Michała Grochowiaka, Pawła Kulę, Katarzynę Majak, Marka Noniewicza, Adama Pańczuka, Daniela Rumiancewa, Dorotę Walentynowicz oraz członkinie Zorka Project – Monikę Bereżecką i Monikę Redzisz. W ich pracach znakomicie się dała uchwycić specyfika poznańskiego środowiska fotograficznego i istotnych aspektów nauczania akademickiego. Jak zauważono w nocie prasowej, towarzyszącej wystawie: „Artystyczne wybory podejmowane po ukończeniu szkoły popchnęły ich w różnych kierunkach – niektórzy pozostali przy fotografii, inni – zawsze zainteresowani bardziej estetyką intermediów – tworzą dzisiaj prace przestrzenne, audiowizualne. (…) Artyści łączą często praktykę artystyczną z kuratorską, zaś zawsze aktywnie wspierając środowisko twórcze w Polsce, przyczyniają się także do budowania marki poznańskiej tradycji szkolnictwa fotograficznego”.

Publikacja „Wracając do źródeł. Absolwenci Fotografii UAP” jest pierwszą z planowanych dwóch publikacji, dotyczących tradycji nauczania fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i jej wpływu na lokalne i krajowe środowisko artystyczne. W pierwszej publikacji, pod redakcją dr hab. Marianny Michałowskiej, autorzy skupili się na poszczególnych aspektach sytuacji młodych twórców – absolwentów i dyplomantów poznańskiej uczelni – na tle ich rówieśników i aktualnej sytuacji polskiego i międzynarodowego rynku sztuki. Oddano również głos samym absolwentom, uzupełniając książkę bogatą fotograficzną dokumentacją wystawy oraz eksponowanych na niej prac. Bazą drugiej publikacji, która zostanie wydana niebawem, jest historyczna perspektywa kształcenia fotograficznego w Poznaniu od 1919 r. do czasów współczesnych.

Książka stanowi wspólny projekt wydawniczy Galerii Miejskiej „Arsenał” i Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Redakcja: Marianna Michałowska, Piotr Wołyński, Anita Lipiec

Tytuł: „Wracając do źródeł. Absolwenci Fotografii UAP”

Autorzy tekstów: Marianna Michałowska, Anita Lipiec, Grzegorz Dziamski, Daniel Rumiancew, Ewelina Jarosz

Koordynacja wydawnicza: Paulina Gwizdek

Szata graficzna: Marcin Dzbanuszek

Wydawca: Galeria Miejska „Arsenał”, Poznań 2015

Cena: 20,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

Nakład wyczerpany 

IMG_6393

Tytuł: Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce

Sebastian Frąckiewicz

Poznań 2015

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa: miękka

ilość stron: 368

CZAS NA DYSKUSJĘ O STREET ARCIE

„Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce” Sebastiana Frąckiewicza to pierwszy w Polsce zbiór obszernych rozmów z polskimi twórcami street artu i murali.

Moda na street art nie maleje, jednak o samym zjawisku wciąż niewiele wiadomo. Dotychczas temat rozpatrywany był głównie na poziomie wizualnym, w postaci albumów przedstawiających prace artystów.

Nie mieliśmy jeszcze okazji zetknąć się z publikacją przedstawiającą street art od podszewki. Książka Sebastiana Frąckiewicza nie jest kolejnym albumem, choć nie brakuje w niej kolorowych zdjęć. Jest serią wywiadów przeprowadzonych przez autora z twórcami street, a właściwie – urban artu. Wśród rozmówców znaleźli się artyści  reprezentujący różne pokolenia oraz organizatorzy festiwali streetartowych. Umiejętnie sformułowane pytania sprawiają, że dyskusja staje się pasjonującą, wciągającą lekturą oraz ciekawym dyskursem ujmującym zjawisko z krytycznego punktu widzenia.

Publikacja uświadamia przede wszystkim problem komercjalizacji i niebezpiecznego sposobu myślenia o sztuce ulicy jako dekoracji pozbawionej cech sztuki krytycznej, która ma skłaniać odbiorcę do myślenia. Uzmysławia jak skomplikowana jest  praca w przestrzeni publicznej .Pomaga też zrozumieć mechanizmy  prawne, społeczne i polityczne, z którymi zmagają się artyści, organizatorzy oraz odbiorcy.

Istotnym wątkiem, przewijającym się przez niemal wszystkie wywiady jest temat murali, opanowującej miasta tzw. muralozy. To jak malarstwo wielkoformatowe zdominowało inne formy street artu i przyczyniło się do narastającej tendencji komercjalizacji oraz wykorzystywania przez władze tego rodzaju sztuki do gentryfikacji miast.

Dyskusja zwraca uwagę na powiązania wynikające z legalnych jak i nielegalnych działań w przestrzeni publicznej, ich odbioru przez  mieszkańców i wypływające z tego powodu zarówno inspiracje jak i ograniczenia dla twórców.

„Żeby było ładnie” jest pozycją obowiązkową dla każdego zainteresowanego tematyką street artu i sztuki w przestrzeni publicznej, ale również cenną publikacją dla wszystkich, którzy interesują się problematyką przestrzeni publicznej.

W książce znajdują się wywiady z następującymi osobami: Adam Jastrzębski (Ixi Color), Grzegorz Kmita (Patyczak), Mariusz Liber (Twożywo), Peter Fuss, Rafał Roskowiński, Magdalena Drobczyk, Michał Wręga (Sepe), Michał Kubieniec (kurator Katowice Street Art Festival), Teresa Latuszewska-Syrda (prezes Fundacji Urban Forms), Przemysław Blejzyk (Sainer), Michał Linow (Pikaso), Sławek Czajkowski (Zbiok), Wojciech Kołacz (Otecki), Mariusz Waras (M-city).

Sebastian Frąckiewicz (ur.1982) jest dziennikarzem kulturalnym i krytykiem komiksowym. W latach 2007 – 2012 współpracował z czasopismem „Przekrój”, pisał także m.in. dla „Lampy”, „Tygodnika Powszechnego”, Dwutygodnik.com. Obecnie publikuje w tygodniku „Polityka”. Prowadzi również bloga Outline (www.komiks.blog.polityka.pl). W 2012 r. opublikował książkę „Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce”.  Stypendysta MKiDN.

Książka „Żeby było ładnie” została zrealizowana w ramach stypendium MKiDN na II połowę 2014.

Wydawcą publikacji jest Galeria Miejska „Arsenał” w Poznaniu, skład i oprawę graficzną przygotował artysta Honza Zamojski.

Cena: 39 zł

Zamów w Kiosku!


 

Adam-Gołembiewski-580x411

Tytuł: In front of their eyes (CD + ALBUM)

Adam Gołębiewski

Poznań 2015

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa: miękka

ilość stron: 62

Nagrania związane z realizowanym w minionym roku projektem „In Front of Their Eyes” (w ramach projektu wystawienniczo-edukacyjnego „Mediamorfozy” z okazji 65. rocznicy powstania Galerii Miejskiej „Arsenał”) usłyszeć można na nowo wydanej płycie Adama Gołębiewskiego „In Front of Their Eyes”.

Adam Gołębiewski to perskusista, improwizator, muzykolog i socjolog, który na czterech utworach dźwiękowych zawarł nietypowy zapis działania artystycznego na skonstruowanym przez siebie instrumencie umożliwiającym binauralny odbiór dźwięku.

Na sam projekt artystyczny złożyła się instalacja dźwiękowa na system binauralny i wykonawcę (realizatora) oraz warsztaty na eksperymentach dźwiękowych. Dźwiękowość trójwymiarowa to rzadko używana technika dostarczająca słuchaczowi „anatomicznie precyzyjny” obraz dźwiękowy za pośrednictwem fantomu głowy ludzkiej z wbudowanymi w miejscach uszu mikrofonami. Drugim elementem jest pojedynczy orkiestrowy bęben (tom-tom), na którym artysta zastosował rozszerzone techniki instrumentalne. Fantom głowy był umieszczony wewnątrz bębna, a odbierany przez niego dźwięk dalej został przekazany do systemu słuchawkowego dostępnego dla uczestników. Dzięki temu, wrażenia dźwiękowe odbierane przez uczestnika sytuacji są niemalże takie, jak gdyby znajdował się wewnątrz instrumentu. Założeniem pracy Adama Gołębiewskiego jest dostarczanie wiernego człowiekowi sposobu słyszenia, ujawniając jednocześnie zupełnie nową treść dźwiękową pochodzącą z fundamentalnej reinterpretacji instrumentu muzycznego, a więc tego, co uznane być powinno za pozornie niezmienne i społecznie utrwalone. W ten sposób został zaburzony porządek odbioru i uczestnictwa w sytuacji dźwiękowej.

Adam Gołębiewski był zapraszany do współpracy przez takie ikony muzyki jak Yoko Ono czy Thurston Moore, a także Mats Gustafsson, Fred Lonberg-Holm, Ken Vadermark, John Edwards, Alex Ward, Mazen Kerbaj, Sharif Sehnaoui, Mikołaj Trzaska, Majk Majkowski oraz Witold Oleszak.

Cena: 35 zł

Zamów w Kiosku!


lokalsi-okładka-502x696

Tytuł: LOKALSI

Redakcja: Jadwiga Siatka, Anna Czaban, Magdalena Popławska, Sylwia Czubała

Wydawca: Galeria Miejska Arsenał

Poznań 2015

ISBN 978-

„LOKALSI” to roczny projekt, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przy w współpracy z poznańskimi organizacjami pozarządowymi: Jeżycka Fundacja Senioralna, Fundacja Animatornia, Stowarzyszenie „Jasna Rola” oraz ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików (Okręg Wielkopolski). Kierując naszą inicjatywę do mieszkańców stolicy Wielkopolski i dążąc do pogłębienia integracji lokalnych społeczności, namysłowi poddaliśmy kategorie miejsca i tożsamości wspólnotowej. Na potrzeby projektu zawiązano trzy grupy: Naramowicka, Jeżycka i Arsenałowa. Dwie pierwsze skupiały osoby związane z poszczególnymi dzielnicami Poznania, a ostatnia składała się z bywalców „Arsenału”. Przedstawiciele wymienionych zespołów byli zróżnicowani wiekowo, mentalnie, narodowościowo, a także pod względem światopoglądu, zainteresowań czy umiejętności.

Punktem wyjścia projektowych działań były spotkania z animatorami, podczas których członkowie grup w sposób werbalny, ale też pozawerbalny, dzielili się prywatnymi historiami, najczęściej związanymi z Naramowicami, Jeżycami i Arsenałem. Opowieści te stanowiły z kolei impuls do różnorakich akcji artystycznych, które odbywały się pod okiem artystów: Agnieszki Grodzińskiej (Grupa Naramowicka), Marka Glinkowskiego (Jeżycka) i Łukasza Surowca (Arsenałowa). Współpraca twórcza w przypadku każdego zespołu samoistnie sprofilowała się w odmienny sposób, czego efektem była ekspozycja, bardzo zróżnicowanych prac Lokalów oraz wspomnianych artystów, które można było oglądać w Galerii między 29 sierpnia a 28 września 2014 r. Przygotowania do wystawy zostały poprzedzone spotkaniami z ekspertami: kuratorem – Sebastianem Cichockim, fotografem – Zdzisławem Orłowskim, właścicielami studia Mode:lina Architekci – Pawłem Garusem i Jerzym Woźniakiem oraz założycielami poznańskiej Galerii „Raczej” – Agnieszką Szablikowską i Łukaszem Trusewiczem.

Książkę „LOKALSI” inicjuje wstęp autorstwa inicjatorek i pomysłodawczyń projektu. Na publikację składają się m.in.: eseje koordynatorek grup, wywiady, teksty, grafiki i fotografie uczestników spotkań oraz artystów, a także zdjęcia dokumentujące całoroczne działania.

Cena: 8,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

2014

IMG_4494

Tytuł: Serkan Ozkaya. Nagłe podmuchy wszystkich krajów…

The sudden gusts of the world

Autorzy: Marta Smolińska, krzysztof Moraczewski

Poznań 2014

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 77

ISBN 978-836-1886-54-9

Katalog towarzyszący pierwszej w Polsce indywidualnej wystawa Serkana Özkaya, tureckiego twórcy mieszkającego w Nowym Jorku, koncentruje się na prezentacji dwóch instalacji site specific: „Proletarier Aller Länder…” oraz „A Sudden Gust of Wind”, w połączeniu z kilkoma pracami wideo: „Mirage”, „Empire” i „Crazy tourist”. Taki dobór prac ma na celu wykreowanie nowych znaczeń, konstytuujących się w wyniku korelacji pomiędzy poszczególnymi realizacjami i przestrzenią poznańskiej galerii oraz lokalnym kontekstem. Özkaya bywa często określany przez krytyków sztuki  jako ikonoklasta, żartowniś, utopista i postkonceptualista, który zajmuje się powtórzeniem i – używając pojęcia zaproponowanego przez Nicolasa Bourriaud – artystyczną postprodukcją. Prace tego twórcy często zaskakują i niepokoją jednocześnie: Özkaya z przymrużeniem oka dotyka bowiem istotnych, drażliwych kwestii związanych z współczesnością, bardzo inteligentnie nawiązując przy tym do tradycji artystycznej i niejednokrotnie „zatrudniając” tę tradycję we własnych realizacjach w przewrotny sposób.

Serkan Özkaya – ur. w 1973 roku w Stambule, mieszka i pracuje w Nowym Jorku, absolwent Bard College w Nowym Jorku w dziedzinie rzeźby, w roku 2005 na Uniwersytecie w Stam-bule uzyskał doktorat z filologii niemieckiej, absolwent podyplomowego studium E.R.B.A.N. w Nantes w dziedzinie filmu i wideo. Autor licznych wystawa indywidualnych m. in. w Amsterdamie, Nowym Jorku, Berlinie, Stambule.

Cena: 10,00 zł

Zamów w Kiosku!


14580407_1641926286097843_162528482_n

Tytuł: Prawdopodobnie Ziemia lubi się kręcić

Probably the Earth likes to revolve
artyści: grupa NAZWA (Magdalena Kleszyńska, Jagoda Matuła, Krystyna Różańska-Gorgolewska oraz Mariusz Kruk)

Autorzy: Piotr Bernatowicz, Bogna Błażewicz, Rafał Boettner-Łubowski, Justyna Ryczek, Karolina Staszak

Poznań 2014

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka usztywniona

ilość stron: 62

ISBN 978-836-1886-53-2

Wystawa malarstwa, rysunku, grafiki i obiektów.

Kilka słów od artystów:
„Nie określamy naszej twórczości, by nie zawężać pola odbioru.
A, że większość form i sytuacji posiada jakąś nazwę, przyjęliśmy nazwę Nazwa.
Pytania, czym to jest i o co nam chodzi, proszę zadawać sobie.
Przedstawiamy to, co nazwie się poddaje, a jednak jej umyka i to, czego nazwać w pełni niepodobna”.

Cena: 10,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

NAKŁAD WYCZERPANY

 

zawód-na-strone-502x334

Tytuł: ZAWÓD: kurator

red. Marta Kosińska, Karolina Sikorska, Anna Czaban

Poznań 2014

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 646

Zawód: kurator to publikacja poświęcona szeroko pojmowanym praktykom kuratorskim. Działania kuratora sytuuje w szerokiej perspektywie interdyscyplinarnej, włączającej w swój zakres szerokie pole praktyk kulturowych, animacyjnych, badawczych, edukacyjnych, mediacyjnych i aktywistycznych. Redaktorkom niniejszego tomu zależało, by ukazać rolę kuratora nie tylko na gruncie sztuk wizualnych, ale także w praktykach teatralnych, muzycznych, czy związanych z designem. Zasadniczym celem publikacji jest jednak wydobycie specyfiki praktyk kuratorskich w Polsce, tak, jak kształtowały się one w szerokim polu działalności artystycznej od początku XX wieku, a które współcześnie stanowią inspirację dla otwartych, interdyscyplinarnych postaw kuratorskich. Publikacja ma zatem charakter teoretyczno-badawczy. Składają się na nią : teksty analityczne, historyczne rekonstrukcje oraz teoretyczne opracowania dotyczące idei i praktyk kuratorskich; wywiady pogłębione z kuratorami, pracownikami instytucji kultury, praktykami i animatorami oraz wypowiedzi dyrektorów publicznych i niepublicznych polskich instytucji kulturalnych dotyczące realizowanych przez nie modeli praktyk kuratorskich.

Cena: 49 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8581 (2)

Tytuł: De-Olek

red. Anna Rojkowska

Toruń 2013

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 203

Publikacja związana jest z wystawą Jerzego Olka, de-, w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (02.03.-25.03.2012) oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu (2013).

Cena: 10 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_4636

Tytuł: Rozmowy wokół Zygmunta Warczygłowy

Autor: Ewa Obrębowska – Piasecka.

Poznań 2013

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 171

ISBN 978-83-61886-49-5

Ta książka nie jest jego biografią. Nie zakopałam się bowiem w archiwach ani w rodzinnych pamiątkach. Kilkoro moich rozmówców wspomina, ale znacznie więcej niż wspomnień jest tu zanurzenia w teraźniejszości, a także wybiegania myślą w przyszłość.

Wiele godzin przegadałam z panią Julią Szelangiewicz, córką Zygmunta Warczygłowy oraz panem Adamem Kochanowskim, jego przyjacielem i promotorem. Oni stali się moimi pierwszymi przewodnikami w tej niezwykłej podróży. Nie znajdziecie jednak Państwo tych rozmów na łamach książki. Pierwsza była zdecydowanie zbyt prywatna, żeby ją przelewać na papier i upubliczniać. Druga zaś nawet w części nie wyczerpała tych wszystkich wątków, które – mam nadzieję – znajdą się w innej książce. Tej, którą napisze Adam Kochanowski. […]

Kim był Zygmunt Warczygłowa? Kim jest dzisiaj? Kim może się stać w przyszłości?

Pomińmy biograficzną notkę. Znajdziecie ją państwo w łatwo dostępnych źródłach. Zapraszamy do lektury. Niech ta niezwykła postać da się poznać Państwu poznać tak, jak pozwalała się poznawać i zaskakiwać mnie.

                                                                                                                               Ewa Obrębowska – Piasecka

Cena: 10,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

IMG_8579 (2)

Tytuł: W stronę instytucji krytycznej

red. Anna Czaban, Sylwia Czubała, Magdalena Popławska

Poznań 2014

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa sztywna

ilość stron: 101

W stronę instytucji krytycznej to projekt interdyscyplinarny, na który składają się wystawa, rezydencje artystyczno-badawcze, publikacja oraz szereg działań o charakterze krytyczno-edukacyjnym, związanych z zagadnieniem krytyki instytucjonalnej i nowej muzeologii. Punktem wyjścia zadania jest Galeria Miejska Arsenał jako publiczna instytucja sztuki współczesnej, jej sposoby funkcjonowania oraz status, które w ostatnich miesiącach były głośno komentowane w Poznaniu i w środowiskach twórczych całej Polski. Koncepcja projektu odnosi się do praktyk artystycznych i praktyk środowiska kuratorów, krytyków i edukatorów sztuki, które to praktyki zostały w historii sztuki i kultury określone mianem krytyki instytucjonalnej. Poddając pod namysł te praktyki, przemyślenia i historię artystyczno-krytycznych działań rozpatrujących rolę instytucji sztuki w rzeczywistości społecznej, realizujemy przedsięwzięcie, które konstytuować może podstawy do rewizji i przemyślenia form i sposobów działania Galerii Miejskiej Arsenał obecnie i w przyszłości.

Cena: 12,00 zł

Zamów w Kiosku!


2013

 

IMG_8659 (2)

Tytuł: Piotr Wołyński. Oddalenie. Withdrawal

red. Karolina Sikorska

Poznań 2013

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa twarda

ilość stron: 205

Na wystawie Oddalenie Piotr Wołyński zaprezentował zarówno najnowsze prace fotograficzne, jak i autorskie formy okołofotograficzne, w których współczesne praktyki rejestracji oraz operowania obrazem stały się przedmiotem twórczego doświadczenia.

Książka towarzysząca wystawie jest pomyślana jako wysmakowany graficznie artbook i zawiera teksty krytyczne na temat twórczości artysty oraz  bogatą dokumentację fotograficzną z wystawy. Wydawnictwo jest dwujęzyczne.

Piotr Wołyński – od końca lat 70. zajmuje się fotografią kreacyjną. Oprócz działalności artystycznej pisze teksty o sztuce, jest kuratorem wystaw. Od 1985 roku związany z Uniwersytetem Artystycznym (dawniej ASP) w Poznaniu, gdzie kieruje Katedrą Fotografii oraz prowadzi własną pracownię. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestnik kilkudziesięciu zbiorowych. Jego prace znajdują się w prywatnych i publicznych kolekcjach w Polsce i za granicą.

Cena: 20,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_4522

Tytuł: Przesunięcia błękitu

Blueshift

Autorzy: Jarosław Kozłowski, Mikołaj Poliński

Poznań 2012

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 80

ISBN 978-836-1886-43-3

Wystawa pod tytułem Przesunięcie błękitu Mikołaja Polińskiego to czwarta kuratorska prezentacja wybranych postaw artystów poznańskich nawiązujących do tradycji awangardowych, przygotowana przez Jarosława Kozłowskiego.

Mikołaj Poliński to jeden z najbardziej aktywnych artystów młodszego pokolenia, pedagog Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, malarz, twórca wielkoformatowych rysunków, instalacji przestrzennych i działań penetrujących związki między sztukami wizualnymi a muzyką i dźwiękiem. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych w Polsce, Niemczech i Japonii, uczestnik kilkudziesięciu wystaw międzynarodowych w Polsce i na świecie. Od 9 lat prowadzi alternatywną Galerię Naprzeciw, w latach 2006-2010 współtworzył również Galerię Aneks. Na wystawę w Arsenale, której towarzyszy retrospektywny katalog jego twórczości, składają się prace najnowsze oraz wybór realizacji z lat 2001-2012

Cena: 15,00 zł

Zamów w Kiosku!


2012

150488_10150847870248811_32478722_n

Tytuł: Ciało filmu. Medium obecnego w powojennej amerykańskiej awangardzie

Marta Kosińska

Poznań 2012

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 251

Marta Kosińska w książce „Ciało filmu. Medium obecnego w powojennej amerykańskiej awangardzie filmowej” opowiada z ogromnym zaangażowaniem i pasją badawczą o praktykach artystycznych, które ukonstytuowały amerykańską awangardę filmową. Autorka proponuje interdyscyplinarne spojrzenie na tę ukształtowaną po II wojnie światowej formację artystyczną, ukazywane przez nią problemy i tematy przecinają bowiem obszary zainteresowania kulturoznawstwa, filozofii, historii sztuki i filmu. W sposób krytyczny, ale i z niezwykłą erudycją opisuje postaci, zdarzenia, filmy, instytucje, które kształtują historię filmowej awangardy. Odsłania związki i opozycje, w jakich funkcjonowało to środowisko artystyczne, przedstawia też sposoby, poprzez które konstruowano zróżnicowaną wspólnotę, dla której punktem odniesienia mogła być Wielka Awangarda. Marta Kosińska błyskotliwie analizuje koncepcje i wysiłki twórcze tego środowiska, kieruje także uwagę na szereg zjawisk, mogących stanowić pole intertekstualnych odwołań dla współczesnej sztuki, nie tylko filmowej. „Ciało filmu” to lektura, która nie tylko pozwoli zdobyć bogatą wiedzę o twórczości teoretycznej i artystycznej takich postaci jak Maya Deren, Jonas Mekas czy Stan Brakhage – to także interesująca, wnikliwa i oryginalna propozycja przyjrzenia się powojennej amerykańskiej awangardzie filmowej – z uwzględnieniem szerokich kontekstów społecznych oraz z wyczuleniem na czasem wieloznaczne relacje filmu artystycznego z innymi praktykami kultury.

Cena: 19,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

011-502x532

Tytuł: Podstawowe funkcje życiowe

Basic life functions

Autorzy: Magdalena Popławska, Joanna Walewska

Poznań 2012

Galeria Miejska Arsenał

ISBN 978-836 1886-40-2

Jerzy Goliszewski, Eno Henze, Kosmos Project, Łukasz Paluch, Michał Piasecki, Ewa Żuchnik
Kuratorka: Magda Popławska
Czas trwania wystawy: 5.10-4.11.2012
Wernisaż: 5.10.2012 (piątek), godz. 18.00

Wystawa Podstawowe funkcje życiowe łączy ze sobą świat sztuki i dizajnu. Zaprojektowane obiekty prowokować mogą niematerialne konsekwencje oraz okazywać się funkcjonalne jedynie w odniesieniu do potrzeb psychologicznych. Odwołując się do odczuwania rzeczywistości, przedmioty, projekty oraz wizje służyć nam mogą do wczuwania się w egzystencję na nieobserwowanym dotychczas poziomie. Emocje wyłamują się więc z dnia codziennego i wkraczają w laboratoryjną przestrzeń galerii. Tam natomiast dotykają obszarów granicznych nauki, pełnych iluzji, spekulacji, niewyjaśnionych zjawisk. Z równań o wielu rozwiązaniach, naśladownictwa według wzorów czy analizy zależności wynikają nowe relacje między znakiem a obrazem oraz systemy łączące materialne i niematerialne oddziaływania.
Wystawa zrodzona z myślenia artystów i projektantów, łączących formuły logiczne oraz magiczne, odkrywa procesy tworzące wewnętrzne życie obiektów. Rezultaty mogą pozostawać w pewnym stopniu nieprzewidywalne i nie poddawać się kontroli, być również dziedziną intuicji, przypadku, chaosu – wyłamując się tym ze wzoru myślenia o nadzorowanym projekcie oraz zaprojektowanym obiekcie.

Jerzy Goliszewski (1981) – studiował malarstwo i grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się instalacją, malarstwem i grafiką warsztatową. Realizuje projekty site-specific. Najbardziej interesują go skomplikowane i złożone struktury. Lubi używać prostych materiałów. Wybrane wystawy indywidualne: Tranzyt(Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana, Warszawa 2012), Wychodzimy (Galeria Art NEW media, Warszawa 2011), Obscure (SPACES, Cleveland, Ohio, 2010), Crash(Weissfaktor, Raum für zeitgenössische Kunst, Berlin 2010), DYNAMO (Instytut Teatralny, Warszawa 2010), Kai (Pracownia Miejsce, Warszawa 2009), Lac Bleu (Le Guern Gallery, Warszawa 2008). Wybrane wystawy zbiorowe: Nowa rzeźba?(Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2012), 6TM – Triennale Młodych (Centrum Rzeźby Polskiej Orońsko, 2011), Festiwal Wola Art (przestrzeń publiczna, Warszawa, 2008, 2009). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Eno Henze (1978) – studiował na HfG Karlsruhe oraz HfbK Städelschule we Frankfurcie. Stypendysta German National Academic Foundation. Wykłada cyfrową rzeźbę oraz sztukę algorytmiczną na HfK Bremen, Bauhaus University Weimar, HFF Potsdam oraz FH Hagenberg/Linz. Był kuratorem wystawy NODE08. Tworzy rysunki, instalacje i performansy, które obracają się w polu zarówno ludzkiej sprawczości, jak i kreacji maszyny, sięgają źródeł cyfrowych oraz analogowych, determinizmu oraz intuicji. Wybrane wystawy indywidualne: Tomorrow will be like today (Soho House Berlin, 2010), New Works (untitled Projects Berlin, 2010), Von Dunkler Materie und Grauer Masse (Galerie Marion Scharmann, Kolonia 2009). Wybrane wystawy zbiorowe: Aus der Zeit (frontviews Gallery, Berlin 2012), Generative Art, The FourthMoscow Biennale of Contemporary Art – special projects (2011), New Contemporaries (Art Cologne, Galerie Marion Scharmann, 2011), Auszeit (Kunsverein Arnsberg, 2009). Mieszka i pracuje w Berline.

Kosmos Project – studio projektowe założone w 2006 r. przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. Projektanci studiowali na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Politecnico di Milano. Po studiach zdobywali doświadczenie w Mediolanie, pracując z takimi projektantami, jak Alessandro Mendini i Denis Santachiara. Ważnym aspektem projektowania Kosmos Project jest konceptualne podejście do przedmiotu jako wyraziciela emocji, przekaźnika treści. Wiara w możliwość przekazania komunikatu za pomocą codziennych przedmiotów produkowanych zarówno masowo, jak i unikatowych. Projektanci poszukują roli i formy dizajnu w postindustrialnej rzeczywistości. Mają na swoim koncie szereg udanych wdrożeń projektów we współpracy z włoskimi fabrykami, część z nich pod własną marką. Studio zdobyło I nagrodę w konkursie Suite d’Autore w Palermo we Włoszech, II nagrodę w World Space Creators Award w Tokio w Japonii, wyróżnienie w konkursie Beyond Silver Macef & Designboom w Mediolanie we Włoszech. Projekty Kosmos Project pokazywane były m.in. podczas: Salone Satellite (Mediolan 2009), Gdynia Design Days 2009, DMY Festiwal Berlin 2008, Salone del Mobile (Zona Tortona, Mediolan 2008), Łódź Design Festival (2008, 2009, 2010), wystaw Naturalne zasoby polskiego wzornictwa (Stalowa Wola 2009) oraz Un-Polished (Bruksela 2009). Ewa Bochen i Maciej Jelski mieszkają i pracują w Warszawie.

Łukasz Paluch (1979) – ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Grafiki w Katedrze Projektowania Graficznego. Jest dyrektorem artystycznym i głównym projektantem AnoMalia art studio. Interesuje się sztuką i dizajnem, oraz zjawiskami, które powstają w momencie ich przenikania. Od 2007 r. odpowiada za identyfikację wizualną Przeglądu Sztuki SURVIVAL, oprawę graficzną galerii Mieszkanie Gepperta oraz projektów Fundacji Art Transparent. Realizował m.in. oprawy graficzne dla wystaw w BWA Wrocław oraz muzycznych projektów Igora Pudło (Skalpel). Brał udział w wystawach polskiego dizajnu w kraju i za granicą. Jego prace były publikowane m.in. w albumie „PGR. Projektowanie graficzne w Polsce” (Wydawnictwo Karakter), „2+3D”, w rosyjskim magazynie „[kak)”. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Mieszka we Wrocławiu, pracuje we Wrocławiu i w Poznaniu.

Michał Piasecki (1984) – ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej, Institute of Advanced Architecture of Catalonia w Barcelonie oraz Msc Adaptive Architecture and Computation na Bartlett w Londynie. Jest współzałożycielem Bridge, interdyscyplinarnego studia specjalizującego się w technologii augmented reality oraz masowej personalizacji. Od 2009 r. prowadzi działalność konsultingową w zakresie cyfrowego wspomagania projektowania i wytwarzania. Tworzone przez niego dedykowane algorytmy i parametryczne modele pozwalają na generowanie, zarządzanie i produkcję form o wysokim stopniu złożoności. Michał współpracuje m.in. z: Joris Laarman Lab, 137kilo, NEX Architecture, Super Super i WWAA. Działa w wielu skalach: od niewielkich instalacji, mebli czy obiektów rzeźbiarskich (scenografia festiwalu Przemiany 2011 we współpracy z Super Super) aż po architekturę (model parametryczny elewacji stadionu miejskiego w Katowicach dla PLUS8). Prowadził też warsztaty i seminaria z projektowania wspomaganego algorytmicznie w Warszawie, Wrocławiu, Londynie i Lund. Mieszka w Warszawie.

Ewa Żuchnik (1986) – studiowała na wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tworzy m.in. achromatyczne obrazy, obiekty oraz instalacje. Z czasem odstępuje od płótna na rzecz tworzyw sztucznych, głównie przeźroczystych, kontynuując przy tym poszukiwania z zakresie formy. Interesuje się różnymi mediami. Finalistka APH 2012. Wybrane wystawy zbiorowe: Woliery, I edycja (Muzeum Współczesne Wrocław, 2012), Longing for Tesla (Czarny Neseser, Galeria Design – BWA Wrocław, 2011), House of Change (willa rodziny Dzieduszyckich, Wrocław 2011), In’ n’ out/intencje (Galeria Emdes, Wrocław 2009). Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Cena: 10,00 zł

Zamów w Kiosku!


301179_10151352524437938_176441202_n

Tytuł: The Manual

Autor: Jo-ey Tang

Poznań 2012

Galeria Miejska Arsenał we współpracy z Wydawnictwem Morava

oprawa twarda

ISBN 978-83-61886-42-6

Książka „Manual” to przerobiony na tomik poezji podręcznik do analizy pisma wydany przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze w 1987 roku. Poetycki tekst, który dostajemy do rąk, został „wyrzeźbiony” w zawartości wcześniej zeskanowanej książki, przy zachowaniu oryginalnej kolejności stron oraz reprodukcji. Prosty zabieg wymazywania tekstu pozwolił autorowi na bezpretensjonalne konstruowanie nowych treści, na kształt budowania wniosków w oparciu o poszlaki i dowody zbrodni.

Swoją pierwszą autorską publikacją Jo-ey Tang podtrzymuje interesujące go najbardziej nieustanne krążenie obrazów, obiektów oraz idei. Jego dotychczasowe prace oscylowały wokół fotografii, wideo, dźwięku oraz tekstu w nieustannym procesie zamazywania i budowania kolejnych konstelacji rzeczy i znaczeń.

Cena: 10,00 zł

Zamów w Kiosku!


488306_10151032533833811_183834978_n

Tytuł: Edukacja kulturalna jako projekt publiczny?

Redakcja:  Marta Kosińska, Karolina Sikorska, Agata Skórzyńska

Poznań 2012

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 375

ISBN 978-83-61886-39-6

Edukacja kulturalna jako projekt publiczny? to książka stawiająca problem edukacji w obszarze instytucji kultury, działań animacyjnych, krytycznego i otwartego Uniwersytetu oraz działalności organizacji pozarządowych. Rezygnując z myślenia o edukacji jako o relacji autorytet-uczeń, mierzy się z ambiwalencjami i ostrożnie projektowanymi powinnościami praktyk edukacyjnych w kontekście równego dostępu do wiedzy, poszerzania granic krytycznej świadomości i partycypacji. Traktuje edukację jako formę aktywności krytycznej, obarczonej koniecznością nieustannego rozważania swoich zadań pomiędzy inkluzyjnymi mechanizmami logiki rynku, polityki kreatywności, populizmu kulturowego czy też alienacji współczesnych form humanistyki zintegrowanej względem problemów swych społeczno-kulturowych podmiotów. Książka otwiera dyskusję nad sprawczością działań edukacyjnych. Pyta o to, dokąd ma szansę zmierzać krytycznie projektowana misja publicznych edukatorów i jaki porządek reprodukuje edukacja, jeśli pozostaje nieprzemyślanym i wciąż nieodrobionym zadaniem polskich edukatorów.

 Cena: 29,00 zł

Zamów w Kiosku!


251986_10150995746163811_1559096510_n

Tytuł: Prowizorka

Redakcja: Anna Czaban

Tłumaczenie na język angielski: Tom Anesi, Marcin Turski.

Poznań 2012

Galeria Miejska Arsenał we współpracy z Galerią Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

oprawa twarda

ilość stron: 118

ISBN: 978-83-61886-38-9

„Pojęcie prowizorka w pierwszym momencie odsyła do porządku architrektoniczno-budowlanego. To tymczasowa struktura materialna spełniająca doraźne potrzeby, głównie swojego twórcy oraz jego najbliższego otoczenia (…). Prowizorka wielokrotnie kojarzona jest z niechlujstwem, powierzchownym byciem w świecie, krótkotrwałą refleksją bądź nawet jej brakiem. Paradoksalnie może stać się stanem permanentnym. Jednak stan prowizoryczny nie może być pojmowany wyłącznie negatywnie, jako brak perspektywicznego myślenia. Prowizoryczność może być atutem, kiedy przyjmuje formę pomysłowości i sprytu w tworzeniu funkcjonalnych obiektów materialnych…”

                                                                                                                                                             Anna Czaban

Cena: 10,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8653 (2)

Tytuł: Jacek Jagielski

Tekst: Eulalia Domanowska

Tłumaczenie na języka angielski: Marcin Turski

Poznań 2012

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

Ilość stron: 38

ISBN 978-83-61886-37-2

Publikacja towarzyszy wystawie Jacka Jagielskiego „Anamorfoza” w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu (11 – 27.05.2012).

Cena: 4,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

AKIO-502x713

Tytuł: Artysta – kurator – instytucja – odbiorca. Przestrzenie autonomii i modele krytyki.

Redakcja: Marta Kosińska, Karolina Sikorska, Agata Skórzyńska

Poznań 2012

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 434

ISBN 978-83-61886-41-9

Wydana przez Galerię Miejską Arsenał książka „Artysta – kurator – instytucja – odbiorca. Przestrzenie autonomii i modele krytyki” gromadzi analizy krytyczne, ukierunkowane na badanie relacji zachodzących między uczestnikami współczesnego świata sztuki, którego umowne i przepuszczalne bez wątpienia ramy wyznacza tytułowy czworokąt.

Teksty autorstwa teoretyków i praktyków łączy przekonanie o konieczności krytycznej reorientacji i stałej, czujnej obserwacji dynamiki relacji, zachodzących między głównymi aktorami świata sztuki. Dynamiki wymykającej się dziś nierzadko dobrze rozpoznanym na gruncie historii i teorii sztuki opozycjom: autonomia – zaangażowanie. Opierającej się także zwodniczemu odróżnieniu praktyk instytucjonalnych od krytyki instytucji jako, trudnemu do podtrzymania w dzisiejszych warunkach, wyznacznikowi  postaw systemowych i antysystemowych.

Cena: 29,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

IMG_8557 (2)

Tytuł:  Rubieże – kultury – popularnej. popkultura w świecie przepływów.

Anna Nacher

Poznań 2012

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 397

Publikacja ukazuje różnorodność współczesnych praktyk kulturowych, które zwykło się określać jako zjawiska czy teksty kultury popularnej. Autorka zaproponowała odbiorcy interesującą wędrówkę szlakiem wydarzeń i procesów mało rozpoznanych w podejmującej problemy popkultury literaturze. Autorka analizuje działalność undergroundowych wytwórni muzycznych, pojawienie się kultury używania substancji psychoaktywnych, slow food, miejskie praktyki oporu w postaci guerilla gardening, hipsterstwo, etnodesign czy fenomen tzw. world music. Swoje rozważania prowadzi w oparciu o krytyczny aparat pojęciowy współczesnego kulturoznawstwa, ale i z zaangażowaniem, które jest jednym z największych walorów książki.

Cena: 19,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

IMG_8612 (2)

Tytuł: Zuzanna Janin. All that music!

red. Zuzanna Janin

Poznań 2012

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa: miękka

ilość stron: 80

Katalog prezentuje najnowsze prace wideo artystki. „Dreaming about the speed and adventure” to ciekawa, skonstruowana z wielu rozmaitych przedmiotów instalacja multimedialna, której celem jest ukazanie w dynamicznej przestrzeni ludzkich doświadczeń problematyzujących sferę czasu, przemijalności i młodości. Prace Janin wnikają głęboko w emocje ludzkie, artystka wydobywa intymne zwierzenia, wzruszające opowieści ludzi o najbardziej znamiennych momentach w ich życiu.

Publikacja zrealizowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cena: 6 zł

Zamów w Kiosku!


2011

 

IMG_8577 (2)

Tytuł: Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu

tekst: Magdalena Kamińska

Poznań 2011

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 318

W książce „Niecne memy. Dwanaście wykładów o kulturze internetu” Magdalena Kamińska stawia przenikliwe pytania o kształt współczesnej kultury internetu i formułuje niezwykle barwne i cenne poznawczo odpowiedzi. Badaczka analizuje zróżnicowane praktyki kulturowe i społeczne, które współtworzą otaczający nas pejzaż medialny. Cyberplotka, portale aukcyjne, slangi internetowe, cyberkościoły czy fanfikcja to tylko kilka spośród opisanych zjawisk, które stały się już elementami naszej codzienności. Magdalena Kamińska ukazuje te procesy, zdarzenia i fenomeny z pasją, próbując oddać ich złożony charakter. W ten sposób powstała książka, która jest przewodnikiem po obfitujących w niebezpieczeństwa i sprzeczności kulturowych przestrzeniach internetu. Ta błyskotliwa propozycja skłania także do krytycznego namysłu nad wytworami i działaniami lokalnych i globalnych cyber kultur.

Cena: 19 zł

Zamów w Kiosku!


 

Tuytuł: 7. Ogólnopolskie Biennale Grafiki Studenckiej
28.02.- 8.03.2011
kuratorzy: prof. Mirosław Pawłowski, prof. Stefan Ficner

Poznań 2011

Galeria Miejska Arsenał

ilość stron: 77

ISBN 978-838-8400-43-8

Katalog 7. edycji 7. Ogólnopolskiego Biennale Grafiki Studenckiej
Obserwowany w ostatnich latach rozwój mediów graficznych spowodował renesans
zainteresowania klasycznymi technikami graficznymi, co znajduje realne odbicie na rynku sztuki.

Celem Biennale jest zgromadzenie prac o wysokich walorach artystycznych i warsztatowych wykonanych w dowolnej technice graficznej. Organizatorzy oczekują dzieł będących wynikiem indywidualnych przemyśleń i wyborów. Powołanie do życia tego typu imprezy służy wyłonieniu najzdolniejszej młodzieży studenckiej i jest formą pomocy w starcie do dojrzałej kariery.

Cena: 7 zł

Zamów w Kiosku!

 


 

IMG_8656 (2)

Tytuł: Lucjan Mianowski 1933 – 2009

red. Zofia Starikiewicz

Poznań 2011

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 170

„Niewielu można znaleźć artystów w sztuce polskiej, którzy w tak różnorodny sposób wyrazowy na przełomie całego życia realizowaliby równie konsekwentnie i świadomie własną ideę twórczą, od końca lat 50. po czasy obecne stale zadając sobie i odbiorcom pytania o stan i kondycję sztuki w życiu współczesnym. Czerpiąc zawsze rzeczową inspirację z otaczającego świata oraz idąc własną drogą sztuki przedstawiającej opartej na skojarzeniach i bogatej wyobraźni, artysta znajdował ciągle „nową estetykę”. Korzystał przy tym ze wzorów z różnych kierunków i stylów obecnych w drugiej połowie XX wieku oraz nowości technicznych tego czasu. Zaczął od ekspresjonizmu i groteski cyklu Małych miasteczek, potem pojawiają się w jego pracach wpływy surrealizmu, a następnie malarstwa materii charakterystyczne dla sztuki informel. W latach 60. i w pierwszej połowie lat 70. stał się polskim przedstawicielem pop-artu, w mniejszym stopniu op-artu, a od około 1977 roku w jego pracach pojawia się estetyka bliska hiperrealizmowi. Przez ostatnie kilkanaście lat życia eksperymentował z grafiką komputerową. Otwarty na nowy język sztuki, który traktował jedynie jako poligon do realizacji własnych działań, balansując na krawędzi ironii, z dystansem i ciepłem, dawał zawsze spojrzenie świeże i głęboko przemyślane. Dzięki temu jego sztuka jest nadal żywa i zaskakująca, rozpoznawalna i ponadczasowa” (Katarzyna Podniesińska, fragment tekstu).

„Pośpiech poniża – zwykł mawiać Lucjan Mianowski. I zgodnie z tym twierdzeniem niespiesznie malował, a potem całymi tygodniami cyzelował swoje obrazy, zanim uznał, że mogą już stanowić podstawę do dalszych działań i tworzenia grafik. Bardzo często również wracał, nierzadko po wielu latach, do wcześniej podejmowanych motywów, modyfikował je, udoskonalał, dodawał nowe szczegóły, znowu poprawiał i komponował nowe warianty” (Zofia Starikiewicz, fragment tekstu ).

Cena: 10 zł

Zamów w Kiosku!


 

IMG_8539 (2)

Tytuł: W stronę miasta kreatywnego. Sztuka Poznania 1986 – 2011

red. Wojciech Makowiecki

Poznań 2011

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 302

Książka ukazuje życie artystyczne Poznania ostatnich dwudziestu pięciu lat w jego dynamicznym i różnorodnym charakterze ,ich oznaką będzie ruch, przemiany, przenikanie postaw, poszukiwanie nowych strategii artystycznych i rodzenie się nowych inicjatyw. Coraz ważniejszym elementem innego „życia” sztuk wizualnych staje się miasto jako demokratyczna przestrzeń artystycznych manifestacji i jego mieszkańcy jako współuczestnicy, ale także – współkreatorzy wydarzeń. Stąd próba pokazania sztuki Poznania w kontekście miasta, jej obecności widzianej przez instytucje kultury, fundacje, kolekcje – także przez aktywność środowiska przejawiającą się w inicjatywach galerii, pism artystycznych, stowarzyszeń i uczelni, ale również – różnych nieformalnych grup realizowanych w przestrzeniach alternatywnych. Problematykę tę podejmują poznańscy autorzy osiemnastu zupełnie nowych tekstów, napisanych specjalnie do tej książki (m. in. o Galerii Wielka 19 pisze Justyna Kowalska, o poznańskiej szkole instalacji Magdalena Moskalewicz, o sztuce krytycznej Izabela Kowalczyk, Marta Smolińska o Penerstwie i The Krasnals, Marianna Michałowska o pomnikach w przestrzeni miejskiej, o galeriach Joanna Bryl, Wojciech Makowiecki o kolekcjach sztuki…). Książkę otwiera rozmowa o sztuce Poznania z udziałem kuratorów i krytyków spoza Poznania (M. A. Potockiej, J. Lubiaka. G. Borkowskiego i L. Gorczycy) oraz tytułowy esej Grzegorza Dziamskiego o Poznaniu kreatywnym. Teksty ilustrowane są przeszło 150 reprodukcjami, a zamyka książkę kalendarium obejmujące wystawy twórców poznańskich w galeriach Poznania , galeriach w kraju i na świecie oraz bibliografia zawierająca kilkaset pozycji.

Cena: 20,00 zł

Zamów w Kiosku!


407727_375095699170442_330893466923999_1606207_1460520058_n

Tytuł: Miłość do tego, co naturalne

Redakcja: Anna Czaban

Teksty:
Marcin Czerkasow, Nieznane przyjemności;
Anna Czaban, A miała być przygoda!;
Ula Ryciak, Anatomia ulotności.

Tłumaczenie na język angielski: Marcin Turski

Poznań 2011

Galeria Miejska Arsenał

Oprawa twarda

Ilość stron:  179

ISBN 978-83-61886-30-3

 […] W tym znaczeniu Miłość do tego, co naturalne / Love for the Real Thing byłaby umiłowaniem rzeczy takimi, jakie są w istocie. To czujne, wręcz namacalne spojrzenie na rzeczywistość, zdolne w prostocie i niewinnych zdarzeniach uchwycić jej fenomeny.

Co za tym idzie, to również przewartościowania nic nie znaczących momentów w pełne pasji i namiętności chwile drobnych ekscytacji. To chęć eksplorowania świata wszystkimi zmysłami, czułe mu się przyglądanie, by otworzyć się i wzruszyć, zafascynować każdym jego detalem. I na tym poziomie zaczyna się już przygoda, być może nie w swoim najbardziej spektakularnym, zatrzymującym dech w piersiach wydaniu, ale dająca przedsmak zachwytu, poruszająca w swoich delikatnych, nawet błahych przejawach, ale już pretendujących do miana osobliwości. Kategoria, która z nieznanych przyczyn jest w sztuce wielokrotnie pomijana i bagatelizowana, stała się hasłem przyświecającym wystawie.[…]                                                                         

                                                                                                                                              Anna Czaban [kurator]

Cena: 39,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_4643

Tytuł: Sylwester Ambroziak.

Autor: Krzysztof Stanisławski

Orońsko 2011

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

oprawa miękka

ilość stron: 256

ISBN 978-83-85901-90-7

Sylwester Ambroziak jest jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy, bardzo aktywnie wystawiającym od blisko ćwierćwiecza, regularnie zaskakującym publiczność i krytykę nowymi pomysłami i zastosowanymi technologiami. […]

Ambroziak od początku był artystą osobnym i pewnie już takim pozostanie. Od początku też klarownie ustalił pewien kanon, typ bohatera swoich prac, a także zakres poruszanych tematów: uniwersalnych nawiązujących silnie do tradycji europejskiej sztuki, ale i nieobojętnych na popkulturowe znamiona naszych czasów, oraz angażujących się w najważniejsze współczesne problemy – natury już nie tylko filozoficznej, religijnej czy politycznej, jak na początku, ale także etycznej i społecznej. Artysta, skupiony na własnych tematach, angażuje się także w sprawy pozornie dalekie od sztuki, jak problemy z rozprzestrzenianiem się AIDS, z wykluczeniem społecznym oraz tzw. Eurosierotami. Warto o tym pamiętać, oglądając jego figury o charakterystycznych negroidalnych, zdeformowanych twarzach, o coraz większych rozmiarach, zdających się rozbijać mury galerii i muzeów, gdzie są prezentowane, coraz częściej wkraczających do przestrzeni publicznej (Laleczki) i sali kinowej (ostatnie filmy animowane). Tak jak w przypadku Mirosława Bałki, z jednej z najważniejszych formacji rzeźbiarskich Nowej ekspresji, Neue Biriemiennosti, kontekst źródłowy z lat 80. W dzisiejszej twórczości Sylwestra Ambroziaka jest niemal niewidoczny, choć z pewnością nie jest nieobecny. I znów podobnie jak u Bałki bez tego kontekstu dzisiejszy sens tej sztuki byłby mniej zrozumiały i czytelny.

                                                                                                                                              Krzysztof Stanisławski

 

Cena: 20,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_4625

Tytuł: 7.Biennale Fotografii – Marginesy?

Teksty: Marianna Michałowska i Justyna Ryczek; Anna Maximová; Marek Krajewski; Maciej Szymanowicz; Marta Raczek; Katarzyna Majak; Sławomir Tobis; Stefan Wojnecki; Magdalena Popławska.

Redakcja: Karolina Sikorska

Poznań 2011

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 291

ISBN: 978-83-61886-27-3

„Od drugiej połowy XX wieku przyglądamy się stopniowemu odchodzeniu od pojęcia centrum i promocji marginesu. Towarzyszy ono zmianom w filozofii (dekonstrukcja, poststrukturalizm), studiach kulturowych (w koncepcjach feministycznych i postkolonialnych), sztuce (jako szukanie „innych” nowych estetyk) i myśli socjologicznej (refleksje o „alternatywnych przyrodach”). Czy jednak powyższa zmiana nie doprowadziła jedynie do „nieoczekiwanej zamiany miejsc”, w wyniku której to, co kiedyś stanowiło dyskurs mniejszościowy, nie stało się dyskursem dominującym?
Takie same zmiany obserwujemy w polskiej fotografii: znajdujący się jeszcze w latach 80. XX wieku na poboczu sztuki dyskurs dokumentalny stanowi dzisiaj niemal główny nurt, zmienia się także recepcja przeszłości – wysunięta w latach 50. ideologicznie na pierwszy plan fotografia socrealistyczna, odrzucana w ramach oporu w latach 70 i 80., obecnie powraca jako interesujący obszar twórczości. Podobna zmiana dotyczy zainteresowania twórczością kobiet-fotografów. Czy i w jakich obszarach były marginalizowane kiedyś? Jaka jest ich pozycja dzisiaj? Chcemy zatem sprawdzić, na ile granica między marginesem i centrum się przesuwa.
Proponując jako temat Biennale hasło „MARGINESY” postawiliśmy przy nim znak zapytania, by zachęcić uczestników i odbiorców do dyskusji na temat tego, co współcześnie stanowi centrum, a co jest jedynie (albo aż) marginesem życia społecznego i artystycznego oraz co stanowi punkt zainteresowania dzisiejszej fotografii. Interesujący nas temat podzielony został na trzy obszary:
– marginesy historii
Jaka jest dzisiaj pozycja przeszłości? Jak myślimy o statusie „odrzucanych”, niechcianych dyskursów fotografii oficjalnej? Jakim obszarem wolności operowali artyści, by znaleźć własne pole ekspresji artystycznej?
– marginesy sztuki
Jaka jest relacja pomiędzy awangardową „fotografią jako sztuką” a dzisiejszymi podejściami? Czy modernizm jest jeszcze dla nas ważny? Jaka sztuka dzisiaj jest marginalizowana?
– marginesy zmysłów
Jak doświadczamy dzisiaj fotografii? Czy jest ona dla nas procesem czy obrazem? Czym różni się spojrzenie kobiece od męskiego? Czy w naszym kontakcie z rzeczywistością potrafimy wyjść poza zmysł wzroku?”

Marianna Michałowska

Cena: 10,00 zł

Zamów w Kiosku!


294738_10150321134838811_1976783374_n

Tytuł: Kłusownicy

Teksty: Anna Czaban, Jacek Staniszewski, Dawid Wiener

Redakcja: Anna Czaban

Tłumaczenie na język angielski: Marcin Turski, Jacek Staniszewski

Poznań 2011

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 101

ISBN 978-83-61886-26-6

Katalog towarzyszący wystawie Kłusownicy, która miała miejsce w Galerii Miejskiej Arsenał w dniach 13.05-12.06.2011. Artyści:Ewa Axelrad, Alexander Binder, Olaf Brzeski, Jakub Czyszczoń, Michał Dudek, E. S. Mayorga, Zofia Nierodzińska, Konrad Smoleński, Piotr Żyliński.

 Cena: 8,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8584

Tytuł: Marek Wasilewski, Hubert Czerepok. KWIATY ZŁA

Teksty: Stanisław Obirek, Kazimierz Piotrowski

Redakcja: Magdalena Popławska

Poznań 2011

Galeria Miejska Arsenał we współpracy z Galerią BWA w Zielonej Górze

oprawa twarda

ilość stron: 80

ISBN 978-83-61886-22-8

Skąd zło? Tego nikt nie wie, choć nie brak prób odpowiedzi na to pytanie. Biblia Hebrajska jest jednoznaczna – zło na świat wprowadził szatan, kusząc pierwszych ludzi (Rdz 3, 1-24). Jednak według przesłania biblijnego to człowiek popełnia pierwszą zbrodnię (Rdz 4, 8), a więc nie jest to takie proste. Zło również dla autorów biblijnych pozostaje zagadkowe. Nawet autor Księgi Hioba pozostał milczący wobec zła, jakiego doświadczył jego bohater, a optymistyczne zakończenie należy uznać bardziej za ukłon wobec nazbyt wrażliwych i żądnych pocieszenia czytelników niż za oryginalną myśl nieznanego autora”. [Stanisław Obirek, Unde malum. Zło w nas?]

Publikacja towarzysząca wystawie „Kwiaty zła” Marka Wasilewskiego oraz Huberta Czerepoka, która odbyła się w grudniu 2010 roku w Galerii Miejskiej „Arsenał” w Poznaniu oraz w styczniu 2011 roku w Galerii BWA w Zielonej Górze. Dokumentacja prac, w których refleksja filozoficzna i etyczna zbiega się z komentarzem na temat ciągle obecnego „zła w nas” i jego współistnienia. Stanisława Obirka oraz Kazimierza Piotrowskiego rozważania o genezie i prapoczątkach…

 Cena: 10,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8681 (2)

Tytuł: Przestrzeń przekształcana. 50 lat pracy prof. Dimitrija Mladenovica 1961 – 2011

Poznań 2011

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 39

Profesor Mladenovič jest serbskim architektem, mieszkającym w Belgradzie. Związany jest, między innymi, z Politechniką Belgradzką, Politechniką w Nowym Sadzie i Politechniką w Prisztiwnicy. Od wielu lat, jako profesor wizytujący, pracuje ze studentami i dyplomantami Politechniki Poznańskiej. Wystawa będzie przeglądem najciekawszych prac z prawie 50-letniej działalności Dmitri Mladenovicia z zakresu urbanistyki, architektury i rzeźby. Na wystawie prezentowane będą również prace studenckie, wykonane pod kierunkiem Profesora. Mita, bo tak nazywają go przyjaciele, jest swoistym „ambasadorem” polskiej sztuki i architektury w Serbii.

„Mitę poznałem w roku 1985, w czasie gorących dyskusji architektów z dwunastu stolic europejskich o transformacjach Śródmieścia Warszawy, z okazji finału międzynarodowego konkursu KONFRONTACJE WARSZAWSKIE 86. Od tego wydarzenia zaczęła się nasza znajomość, przyjaźń, współpraca.

Mita jest mistrzem przestrzeni. Jego wizje wyrastają z ducha miejsca.

Rozumie, kocha, czuje miasto, przestrzeń, architekturę. I jeszcze jedno: kocha ludzi, kocha życie. Wydaje się, że dopiero ten zbiór właściwości charakteryzujący Jego osobowość, Jego tożsamość, stanowi o wartości Jego działań w przestrzeni”

Cena: 2 zł

Zamów w Kiosku!


2010

 

IMG_8546 (2)

Tytuł: Puls sztuki. Około wybranych zagadnień sztuki współczesnej

tekst: Marta Smolińska

Poznań 2010

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 389

Widoczny na okładce niniejszej książki „Espectador” (2006) argentyńskiego artysty Leóna Ferrari przypomina różową organiczną masę, obdarzoną wieloma oczami zwróconymi we wszystkie strony – mimo iż przykuty do własnego miejsca i uwarunkowany określonymi okolicznościami, bacznie obserwuje sytuację dookoła, wpatruje się, penetrując przestrzeń wzrokiem i dzięki temu „wykraczając” poza siebie. Ze względu na ową czujność spojrzenia i jego zwielokrotnienie chciałabym widzieć w tej postaci moje alter ego. Jako historyk i krytyk sztuki staram się wnikliwie przyglądać zjawiskom ze świata sztuki współczesnej, mierzyć jej puls i bez uprzedzeń opisywać to, co mnie osobiście zaintryguje, dotknie, nakłuje moją świadomość i emocje. Ślady tych fascynacji odciskają się w zamieszczonych tutaj tekstach z lat 2002-2009, cechujących się dużą różnorodnością, zarówno pod względem formy, rozległości, jak i podejmowanej tematyki. Owa rozmaitość pozwala uniknąć próby budowania syntez i podsumowań, które byłyby przedwczesne, a otwiera drogę do przyglądania się sztuce współczesnej z ciągłą świadomością jej (nie)uchwytności. Chodzi więc raczej o dotykanie wybranych fenomenów współczesnej sceny artystycznej niż o ambicję stworzenia jej pełnego, określonego obrazu. Sztuka XX wieku zdecydowanie zaktywizowała odbiorcę i dała mu uprawnienia do współtworzenia dzieła – analogicznie rzecz się ma z niniejszą publikacją, która oczekuje od czytelnika inicjatywy i poszukiwania w niej własnych ścieżek. Podział na pięć rozdziałów jest bowiem jedynie propozycją, którą można zaakceptować lub zanegować, podążając za własnym instynktem, motywowanym innymi niż moja rodzajami ciekawości. Każde oko „Espectadora” widzi przecież pod nieco innym kątem…

Cena: 10,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

IMG_8555 (2)

Tytuł: Matki – Polki, Chłopcy i Cyborgi… Sztuka i feminizm w Polsce

tekst: Izabela Kowalczyk

Poznań 2010

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 231

Publikacja zrealizowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

„Sztuka jest dla mnie pełną tajemnic księgą, opowiadającą o życiu, o rzeczywistości i o historii, a także o tym, co ukryte; o marzeniach i snach, na które oddziałuje kultura, o schematach wizualnych wpływających na nasz sposób widzenia i pojmowania świata. Nie chciałabym, aby moje opowieści o sztuce, kulturze wizualnej i feminizmie zgubiły się gdzieś na bezdrożach przestrzeni wirtualnej. Dlatego postanowiłam zebrać część swoich tekstów i przedstawić je w wersji książkowej podejmującej problematykę reprezentacji płci w polskiej sztuce. Pojawiają się tu z jednej strony problemy płci, seksualności, wykluczenia, a z drugiej: subwersji, różnorodności oraz przyjemności. Starałam się ułożyć te teksty w taki sposób, aby zarazem wskazać na najważniejsze problemy, które podejmuje współczesna sztuka polska odnosząca się do kwestii płci” Izabela Kowalczyk

Cena: 10,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

IMG_8567 (2)

Tytuł: Maciej Kurak. Sag mir wo die Blumen sind

red. Magdalena Popławska

Poznań 2010

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa  miękka

ilość stron: 157

Publikacja zawiera dokumentację działalności artystycznej Macieja Kuraka. W katalogu znajdują się teksty autorstwa: Stacha Szabłowskiego, Piotra Bernatowicza, Gabrieli Zagdańskiej oraz wywiad z artystą przeprowadzony przez Kubę Szredera.

Cena: 10,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

 

IMG_8682 (2)

Tytuł: Adam Adach. Modlitwa o ptaka

Poznań 2010

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 32

Katalog towarzyszący wystawie prac Adama Adacha, która odbyła się w Galerii Miejskiej Arsenał (06. – 25.04.2010r.)

Cena: 1 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_4588

Tytuł: Remigiusz Borda. Malarstwo i rysunek

Tekst: Bogna Błażewicz

Redakcja: Gustaw Nawrocki

Tłumaczenie na język angielski: Gustaw Nawrocki

Miejski Ośrodek Sztuki/ Galeria BWA we współpracy z Galerią Miejską Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 40

ISBN 978-83-61781-52-3

Remigiusz Borda jako artysta (malarz, fotograf, rysownik) nie tyle pyta siebie, kim jest, ale raczej, kim w ogóle są ludzie, czym są przedmioty i co za tym idzie – czym jest materia, energia? Konstruując swoją wizję, określa też własny status jako składowej cząstki substancji, z której wszystko jest zbudowane. Kwestie tożsamości są w jego twórczości silnie obecne, i to na kilku różnych poziomach. Także poprzez utrudnianie identyfikacji obiektów, swoiste zacieranie granic.

 Cena: 2,00 zł

Zamów w Kiosku!


2009

 

IMG_8614 (2)

Tytuł: Odkrywam. O Stanisławie Mrowińskim

Andrzej Niziołek

Poznań 2009

wydawca: Galeria Miejska Arsenał, Związek Polskich Artystów Plastyków

oprawa miękka

ilość stron: 115

„Ulica Wodna w Poznaniu. Miejska kamienica odbudowana po wojnie – mija się ją nie zauważając. Ostatnie piętro, poddasze. Dwa pokoje o małych, wysoko umieszczonych oknach plus łazienka. I coś w rodzaju podniebnej werandy, pełnej światła i zieleni, do której wchodzi się po stromej schodo-drabinie. Przez oszklony szczyt dachu widać ratuszową wieżę. Światła jest tak dużo, że to najmniejsze pomieszczenie wydaje się najprzestronniejsze. Mrowiński zbudował je na pracownię rzeźby, ale glinę wyparły kaktusy. Cactaceae – to była jedna z największych pasji kolekcjonerskich artysty…” – ze słów wstępnych Andrzeja Niziołka.

Cena: 18,90 zł

Zamów w Kiosku!


sztuka-po-kocu-sztuki-sztuka-poczatku-xxi-wieku

Tytuł: Sztuka po końcu sztuki. Sztuka początku XXI wieku.

Autor: Grzegorz Dziamski

Redakcja: Karolina Sikorska

Poznań 2009

Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 255

ISBN 978-83-88947-95-8

Książka ta pod pewnym względem przypomina moją wcześniejszą książkę „Lata dziewięćdziesiąte”, wydaną również przez Galerię Miejską „Arsenał” w Poznaniu. Jednak różni się od niej, tak jak lata 90. Ubiegłego stulecia różnią się od pierwszej dekady XXI wieku. Prowadzone tu rozważania oscylują wokół kilku zagadnień, ale główny problem stanowi rozrastający się i globalizujący świat sztuki.

Pojęciem świat sztuki posługujemy się coraz częściej, ponieważ jest ono bardziej precyzyjne niż pojęcie sztuki. Sztuką może być dziś wszystko, jednak nie wszystko zyskuje akceptację świata sztuki, także w jego globalnym wymiarze, bo przecież nadal istnieją lokalne światy sztuki. Mogą one bronić swojego systemu wartości, swoich hierarchii artystycznych i często to robią, ale globalny świat sztuki wywiera coraz większą presję na te lokalne światy, uwodzi je i podporządkowuje sobie pod groźbą wykluczenia z międzynarodowego obiegu artystycznego.

Mnie interesuje nas dzisiaj specyfika lokalnych światów artystycznych (na tych zagadnieniach koncentrowała się moja książka o latach 90.), znacznie ciekawsze natomiast jest przenikanie się lokalnego i globalnego świata sztuki, a więc globalizacja sztuki. Czy polski świat sztuki jest już takim globalnym światem? To jedno z głównych pytań, jakie stawia ta książka.

                                                                                                                                                Grzegorz Dziamski

 

Cena: 10,00 zł

Zamów w Kiosku!


 

2008

 

IMG_8692

Tytuł:  Krzysztof Gliszczyński. Autoportret a retour.

Redakcja katalogu:  Agnieszka Włodźko

Poznań 2008

wydawca:  Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron:  32 str

Katalog towarzyszy wystawie Krzysztofa Gliszczyńskiego.

Krzysztof Gliszczyński (ur. 16 stycznia 1962 w Miastku) – polski malarz, pedagog, profesor ASP w Gdańsku.

Studiował w gdańskiej PWSSP (ASP) w latach 1982–1987. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1987 r. Na gdańskiej uczelni pracuje od 1987, kieruje Pracownią Podstaw Rysunku i Malarstwa na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W latach 1995-2002 z grupą przyjaciół: Janem Buczkowskim, Dominiką Krechowicz, Maciejem Sieńkowskim i Krzysztofem Wróblewskim był współzałożycielem i współprowadzącym Galerię „Koło” w Gdańsku.

Cena:  2,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8699 (2)

Tytuł: Ewa Harabasz

red. Bożena Czubak

Poznań 2008

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 52

Katalog towarzyszący wystawie prac Haliny Jaworski, która odbyła się w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (styczeń 2008).

Cena: 3 zł

Zamów w Kiosku!


 

 

IMG_8646 (2)

Tytuł: Halina Jaworski. Po drodze do domu.

On the way home

Bożena Kowalska, Halina Jaworska

Poznań 2008

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 50

Katalog towarzyszący wystawie prac Haliny Jaworski, która odbyła się w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (29.08. – 24.09.2008r.)

Cena: 3 zł

Zamów w Kiosku!


 

IMG_8553 (2)

Tytuł: Jerzy Piotrowicz

red. Wojciech Makowiecki

Poznań 2008

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa twarda

ilość stron: 110

Wydawnictwo albumowe z tekstem kuratorskim Wojciecha Makowieckiego.

Cena: 25 zł

Zamów w Kiosku!


 

IMG_8678 (2)

Tytuł: Elżbieta Wasyłek. Kształt obecności

Elżbieta Wasyłek

Poznań 2008

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 15

Katalog towarzyszący wystawie prac Elżbiety Wasyłek, która odbyła się w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu (28.04. – 15.05.2008r.)

Cena: 1 zł

Zamów w Kiosku!


 

IMG_8666 (2)

Tytuł: Andrzej Leśnik. Pismo obrazu.

red. Bogna Błażewicz

Poznań 2008

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 63

Katalog do wystawy (2. 02. – 22.02.2009) znanego poznańskiego artysty-malarza, Andrzeja Leśnika, zaprezentowanej w Galerii Miejskiej „Arsenał” w dwóch odsłonach (pierwszej: od 2 do 11 lutego i drugiej od 13 do 22 lutego). W I części artysta pokazał swoje starsze prace, wśród których znalazło się zaledwie parę nowych obrazów, w części II natomiast proporcje się zmieniały i wśród nowych płócien zawisły bardzo nieliczne obrazy, które powstały wcześniej.

Andrzej Leśnik jest artystą o rozpoznawalnym stylu, od lat związany jako absolwent a potem pedagog z poznańską ASP. Wystawie towarzyszy barwny katalog. Prezentacja w „Arsenale” należy do serii wystaw artysty (Gorzów Wlkp. – Poznań – Słupsk – Leszno).

Cena: 3 zł

Zamów w Kiosku!


2007

 

IMG_8677 (2)

Tytuł: Kolekcja Starej Winiarni

Magdalena Gryska

Poznań 2007

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 64

Galeria Stara Winiarnia w Zielonej Górze została powołana przez Magdalenę Gryska i Zenona Polusa w roku 2003.  Działalność i program Galerii nawiązuje do dwóch tradycji; z jednej strony, poprzez nazwę do przemysłu winiarskiego od lat kojarzonego w Polsce z Zieloną Górą oraz do zakorzenionych tu tradycji wystawienniczych dotyczących ogólnie pojętych zjawisk sztuki współczesnej. W związku z tym program galerii można określić jako kontynuację tych idei artystycznych, które stanowiły istotę działania Biennale Złotego Grona w latach 70-tych i Biennale Sztuki Nowej w latach 80-tych i 90-tych.

Galeria nie ma określonych preferencji programowych służy raczej artystom, tak, aby ich idee tworząc aktualny obraz sztuki kształtowały istotne dla niej wartości.

Wszelkie formy aktywności artystycznej, spotkania i dyskusje doprowadziły do zbudowania własnego kapitału symbolicznego, o tyle silnego, że pozwolił on na ewolucje miejsca.(…) Stara Winiarnia stała się obszarem dyskusji wokół malarstwa i malarskości zarówno tej rozumianej i interpretowanej w sposób tradycyjny, ale również będącej wynikiem wszelkich eksperymentów artystycznych. Jest to miejsce cenne ze względu na żywe pole polemiki między artystami różnych środowisk i różnego pokolenia, ale również jest cenna z innego powodu, wydobywa i konfrontuje artystów działających w samej Zielonej Górze. Pozwoliło to na skonsolidowanie środowiska, które przez pewien czas ulegało rozproszeniu. Jest to miejsce cenne na mapie artystycznej miasta również dla tego, że galeria daje możliwość bycia świadkiem, bycia obok, bycia widzem, obserwatorem, który przeżywa i ocenia odrębnie każdą sytuację – prezentację czy pokaz. (fragm. tekstu do katalogu Konrad Schiller).

Wystawa Kolekcja Starej Winiarni odnosi się do rozmaitych działań na polu sztuki, poszerza zakres działania w sferze malarskiej, obok nowych mediów zmierza ku  intermedialności. Wystawa ta jest próbą podsumowania zjawisk jakie miały miejsce w przestrzeniach Galerii.

Kolekcja zawiera obok niespotykanych przedmiotów, przedmioty wyrafinowane, obok malarstwa obiekty malarskie.

Kolekcja, to jak wiadomo, zespół przedmiotów naturalnych lub wytworów działalności ludzkiej, utrzymywanych czasowo lub trwale poza obszarem czynności gospodarczych, poddanych  szczególnej opiece w miejscu zamkniętym i wystawionych do oglądania.  Kolekcja ta nie ma swojego miejsca stałego pobytu, może istnieć tylko w miejscach czasowo użyczonych w których może przeżyć swoje chwile świetności, dać się oglądać, by potem zasnąć w magazynach.

Galeria jest również otwarta na projekty kuratorskie młodych ludzi którzy podejmują trud prezentacji wystawienniczych, prezentacji swoich Kolekcji, które pokazują ich wybory, ich preferencje; odbyły się m.in. projekty; Tęsknota za malarstwem, kurator: Dawid Radziszewski; Dni Sztuki Współczesnej, kuratorki: Lila Lewandowska i Marta Gendera; Młode Forum Ulicy, kuratorzy: Jacek Milewski, Jakub Bitka.

Cena: 2 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8669 (2)

Tytuł: galeria aneks 2007

red. Diana Fiedler, Mikołaj Poliński

Poznań 2007

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 36

Galeria Aneks prowadzona jest przez Dianę Fiedler i Mikołaja Polińskiego. Oboje są artystami i uczą również w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Galeria Aneks jest alternatywnym miejscem dla młodych artystów, w tym także studentów Akademii Sztuk Pięknych, z Polski i zza granicy. Program Galerii zakłada dużą otwartość na idee, tworzone w różnych językach plastycznych. Poprzez nasze kontakty z uczelniami artystycznymi w innych krajach.

Cena: 1 zł

Zamów w Kiosku!


2006

IMG_8668 (2)

Tytuł: galeria aneks 2006

red. Diana Fiedler, Mikołaj Poliński

Poznań 2006

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 36

Galeria Aneks prowadzona jest przez Dianę Fiedler i Mikołaja Polińskiego. Oboje są artystami i uczą również w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Galeria Aneks jest alternatywnym miejscem dla młodych artystów, w tym także studentów Akademii Sztuk Pięknych, z Polski i zza granicy. Program Galerii zakłada dużą otwartość na idee, tworzone w różnych językach plastycznych. Poprzez nasze kontakty z uczelniami artystycznymi w innych krajach.

Cena: 1 zł

Zamów w Kiosku!


 

2005

 

IMG_8680 (2)

Tytuł: Magia animacji. 60 lat Teatru Animacji w Poznaniu

red. katarzyna Grajewska

Poznań 2005

wydawca: Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Teatr Animacji w Poznaniu

oprawa twarda

ilość stron: 57

„Gdy myślę o lalce w teatrze, to wydaje mi się, iż najbardziej pociągający jest w niej brak psychologii. […] Dlatego też lalka jest interesująca jako znak, fantazmat, który nie musi wcale powtarzać żadnego istniejącego w rzeczywistości wzoru. Nie jest więc ona skazana na odnajdywanie swojej prawdy w otaczającej realności, ponieważ odsłania własny sens wśród i poprzez inne znaki. W tym otwartym semantycznie polu dokonuje się żywiołowe widowisko tworzenia: nie obowiązuje tu predestynacja, nie rządzi determinacja, nie dochodzą do głosu żadne zewnętrzne uwarunkowania. Przeciwnie, wokół rozpościera się aura beztroskiej wolności…” – ze wstępu Ryszarda K. Przybylskiego.

Cena: 2 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8696 (2)

Tytuł: Maciej Łubowski

red. Barbara Łężewska

Poznań 2005

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 52

Malując cykl fotorealistycznych obrazów też aranżowałem sytuacje, może już nie takie zabawne tylko poważniejsze, w każdym razie też stosowalem rekwizyty, fotografowałem, wybierałem najciekawsze ujęcia.

Maciej Łubowski

Cena: 10,50 zł

Zamów w Kiosku!

 


2003

 

IMG_8670 (2)

Tytuł: Andrzej Bereziański 1939 – 1999

red. Wojciech Makowiecki

Poznań 2003

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 61

Katalog towarzyszący wystawie prac Andrzeja Bereziańskiego, która odbyła się 26.09. – 19.10.2003 r. w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu.

Andrzej Bereziański studiował malarstwo i architekturę wnętrz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w poznaniu w latach 1961 – 1966. W latach 60. i 70. związany był z awangardowymi nurtami w sztuce – abstrakcją, sztuką konceptualną, performance.

Swoje prace i akcje plastyczne prezentował w prestiżowych wówczas, a dzisiaj już historycznych, galeriach, m.in. w galerii Foksal w Warszawie, we wrocławskiej Galerii „Mona Lisa” oraz w galerii „Akumulatory” w Poznaniu. Z ta ostatnią był szczególnie blisko związany, zrealizował tam szereg pokazów i działań plastycznych. Organizował również wystawy, spotkania i dyskusje w swojej obszernej pracowni przy Rynku Wildeckim w Poznaniu.

Był artystą niepokornym i kontrowersyjnym, obdarzonym dużą inwencją twórczą. Starał się realizować swoje nawet najbardziej szalone pomysły. Tworzył wielkoformatowe obrazy na płótnie i papierze w określonych cyklach tematycznych. Były to abstrakcyjne kompozycje malarskie zazwyczaj w intensywnych kolorach. Równolegle tworzył prace konceptualne bardzo oryginalne i nowatorskie w zamyśle.

Po przeniesieniu się w 2 poł. lat 90. na wieś pomorską zaczął malować monumentalne obrazy inspirowane przyrodą, zwłaszcza morzem. Dynamiczne w formie, oparte często na śmiałych kontrastach barwnych, np. kobaltowy błękit łączony z ostrymi żółciami i czerwienią, sposobem malowania przywodziły na myśl obrazy z kręgu action painting.

Cena: 1 zł

Zamów w Kiosku!


2002

 

IMG_8732 (2)

Tytuł: Wolf Vostell. Television

red. Wojciech Makowiecki, Katarzyna Grabowska

Poznań 2002

wydawca: Galeria Miejska Arsenał, Galeria Vostell w Berlinie

oprawa twarda

ilość stron: 73

Wolf Vostell zaczął wcielać w życie swoje artystyczne pomysły od 1950 roku. W 1953 rozpoczął naukę na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Użytkowych w Wuppertalu. W roku 1954 stworzył swój pierwszy dé-coll/age. Publikacja jest zbiorem reprodukcji prac artysty oraz źródłem informacji o samym twórcy i jego działalności artystycznej.

Cena: 15 zł

Zamów w Kiosku!


 

2000

 

IMG_8616 (2)

Tytuł: XII biennale rzeźby Poznań

architektura rzeźby

szkice rzeźbiarskie i przestrzenne

małe formy rzeźbiarskie

Poznań 2000

wydawca: Galeria Miejska Arsenał

oprawa miękka

ilość stron: 64

Katalog towarzyszący XII biennale rzeźby, które odbyło się 27.10. – 22.11.2000r. Organizatorzy: Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu oraz Związek Artystów Rzeźbiarzy Oddział w Poznaniu.

Cena: 15 zł

Zamów w Kiosku!

 

 

Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: