Newsletter
Wyszukaj

W

kiosk_logo_maj

K S I Ę G A R N I A  A R T Y S T Y C Z N A 

 

Tytuły rozpoczynające się od litery W:

ewidziewiedzie-br-karakter (1)

Tytuł: Widzieć/Wiedzieć

Kraków 2011

wydawca: Karakter

oprawa miękka

ilość stron: 464

ISBN 978-83-62376-90-2

Wznowienie poszukiwanej – bo obowiązkowej – książki z 2011 roku, jednej z pierwszych, a także jednej z najbardziej do dziś wartościowych pozycji dotyczących projektowania graficznego.

WIDZIEĆ/WIEDZIEĆ to blisko czterdzieści tekstów stanowiących zwięzły przegląd teorii i historii dizajnu ostatnich stu lat, lecz tak naprawdę – niezbędnik każdego projektanta i niewyczerpane źródło inspiracji. To nie jest kolejna książka z obrazkami. To eseje, apele i polemiki najważniejszych teoretyków i praktyków projektowania graficznego na świecie.

Jedyne, co może zirytować bardziej niż zapomnienie lub zignorowanie cię przez następne pokolenia, to przyglądanie się, jak powtarzają twoje głupie błędy – pisze Jeffery Keedy. Po raz pierwszy polscy czytelnicy mają okazję prześledzić gorące dyskusje towarzyszące kształtowaniu się nowoczesnego dizajnu. Dyskusje, które w swoim czasie odbiły się szerokim echem w projektowym świecie, do których powracają kolejne pokolenia dizajnerów i bez których znajomości trudno się obejść.

Czy typografia powinna być przezroczysta? Czy istnieje projektowanie ponadczasowe? Czy ornament to zbrodnia? Czym jest etyka w dizajnie? Legendarni autorzy – El Lissitzky, Jan Tschichold czy Paul Rand z jednej strony, zwariowani kalifornijscy postmoderniści spod znaku Emigre z drugiej – wybór autorów jest szeroki, wachlarz poglądów również. Jedna książka zawiera najważniejsze wątki i pytania, na które odpowiedzi szukali główni projektanci XX i XXI wieku i na które każdy projektant wcześniej lub później będzie musiał znaleźć odpowiedź.

Jeśli nie rozmawiamy o projektowaniu, jeśli o dizajnie nie piszemy, nie zgłębiamy go – skazujemy się na bezmyślne powielanie wzorów. Projektowanie jest pracą świadomą, wymagającą znajomości światowych nurtów. WIDZIEĆ/WIEDZIEĆ to antologia, która tę świadomość poszerza, zadaje pytania, inspiruje do szukania odpowiedzi i zmusza do zastanowienia nad istotą naszej pracy.

http://www.motyleksiazkowe.pl/home/25279-widziewiedzie-br-karakter-9788362376902.html

Cena: 69,00 zł

Zamów w Kiosku!


witkacy-i-reszta-wiata

Tytuł: Witkacy i reszta świata

Tomasz Bocheński

Łódź 2010

wydawca: Officyna S.C.

oprawa miękka

ilość stron: 248

ISBN 978-83-929572-9-4

Książka Tomasza Bocheńskiego Witkacy i reszta świata stawia twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza w nowej perspektywie – wydobywając na światło dzienne obszary aktywności intelektualnej i artystycznej do tej pory zaniedbane, zapomniane, niedostrzeżone. Wyznacza tym samym nowy horyzont odczytania twórczości innych twórców modernizmu, proponując spojrzenie właśnie przez pryzmat twórczości Witkacego.
Jej celem jest pokazanie artysty włączającego się we wszystkie ważne „spory” modernizmu: o tajemnicy i niewyrażalności, o ironii i autoironii, o piekle współczesności, o roli artysty w społeczeństwie masowym, o relacji wobec pokolenia ojców, o pojedynkach właściwych i słownych, o normach obyczajowych.
Książkę dzieli się na cztery części. Pierwsza stanowi próbę wieloaspektowego zrozumienia artysty, odtworzenia jego drogi dojścia do „dziwności istnienia”. Rozpoczyna ją esej o Lovranie – miejscu, gdzie Witkiewicz-ojciec zmarł, gdzie Witkacy porzucił kopiowanie realności i zaczął ją przekształcać na sposób fantastyczny. Po nim następuje m. in. tekst o Witkacym-Społeczniku, artyście wcale nie oderwanym od rzeczywistości. Część druga to analiza spojrzenia trzech wielkich znawców na Witkacego: Puzyny, Błońskiego oraz Deglera. W części trzeciej oświetlającej twórczością Witkacego działania innych twórców znajdują się eseje o Bolesławie Leśmianie, Aleksandrze Wacie i o Zbigniewie Herbercie. Książkę zamyka esej o Andrzeju Nowickim, uspójniający merytoryczny i graficzny kształt książki.W książce znajdują się także reprodukcje kompozycji muzycznych Stanisława Ignacego Witkiewicza, do tej pory nieznane i niepublikowane, które autor tomu odnalazł 10 lat temu.

http://www.motyleksiazkowe.pl/home/13128-witkacy-i-reszta-wiata-9788392957294.html?search_query=witkacy+i+reszta&results=1

Cena: 26,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8962

Tytuł: Modernizm w Polsce. W poszukiwaniu rzeczywistości. Mediacyjna rola fotografii we współczesnej prozie polskiej

Marta Koszowy

Kraków 2013

wydawca: Marta Koszowy and Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych  UNIVERSITAS

oprawa miękka

ilość stron: 315

ISBN 9788324223157

Już w pionierskich czasach fotografii uznano jej podwójną siłę – dawania świadectwa i kreowania obrazu rzeczywistości. Dzięki swej ambiwalentnej naturze wschodząca sztuka szybko znalazła miejsce w obszarze innych dziedzin, jako narzędzie podstawowe lub pomocnicze. Przedstawiający charakter fotografii i techniczne możliwości reprodukcji z nią związane kontrastowały z metafizycznym niepokojem, który wzbudzały obrazy malowane światłem. Żywo komentowana w literaturze fotografia stała się jej ważnym tematem. Przekształciła funkcje obrazowania, ewoluując od ilustracji tekstu, pretekstu opisu, aż po autonomiczną figurę oraz środek fototekstualnych gatunków. Literackie sposoby odwoływania się do rzeczywistości poprzez zdjęcie mają już niemal dwuwiekową tradycję. Obok reprezentacyjnych chwytów (takich jak wysnuwanie historii ze zdjęć, poświadczanie rzeczywistości poprzez nie, ekfrastyczność etc.), fotografia stała się strategią opowiadania świata. Dialektyczny charakter fotografii obecny w jej różnych rozumieniach wpływa na kształt współczesnej prozy. Ujmując doświadczenie i obraz rzeczywistości, zdjęcie staje się tropem odmiennych modeli reprezentacji. Odczytanie jego roli w tekście stanowi podstawowe zagadnienie badawcze niniejszej pracy. Fotograficzne odniesienie do rzeczywistości jest polem literackiej interpretacji, kluczem do rozumienia świata.

cena: 42 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9098

Tytuł: Warszawa Funkcjonalna. Przyczynek do urbanizacji regionu warszawskiego

Szymon Syrkus, Jan Chmielewski

Warszawa 2013

wydawca: Centrum Architektury

oprawa miękka

ilość stron: 115

ISBN 9788393771615

W latach 30. Warszawa była jednym z najprężniejszych ośrodków myśli urbanistycznej w Europie. Wieloletnia praca badawcza i projektowa prowadzona w stołecznym ratuszu oraz na politechnice m.in. przez Jana Chmielewskiego, połączona z ideałami awangardy ze środowiska Praesensu (Szymon Syrkus) zaowocowała pionierskim dziełem – Warszawą funkcjonalną.

Przyjęta z entuzjazmem przez Le Corbusiera i Gropiusa, podchwycona przez Stefana Starzyńskiego, Warszawa funkcjonalna to projekt harmonijnego rozwoju „regionu miejskiego” w oparciu o ponadczasowe czynniki: od naturalnych cech krajobrazu po wyjątkową lokalizację na przecięciu transkontynentalnych szlaków.

Wizjonerska, choć osadzona w konkrecie, Warszawa funkcjonalna jest dziś wzorem odpowiedzialnego, dalekowzrocznego myślenia o urbanizacji.

Cena: 39 zł

Zamów w Kiosku!

 


IMG_8815

Tytuł:  WIDOKI WŁADZY

Autor: Konrad Pustoła

Warszawa 2011

wydawca:  Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana

oprawa miękka

ilość stron:  168

ISBN 9788362418114

Seria fotograficznych przedstawień widoków z okien gabinetów najważniejszych/najbardziej wpływowych ludzi w Warszawie i w Krakowie. Co widzą z okien swoich gabinetów ludzie, którzy mają władzę polityczną, ekonomiczną, symboliczną? Projekt Widoki władzy opiera się na potraktowaniu fotografii jako wehikułu pozwalającego wszystkim chociaż na chwilę przyjąć punkt widzenia tych nielicznych, którzy mają realną władzę. W albumie prezentowane są widoki z okien polityków, przedsiębiorców, ludzi mediów, kultury i gwiazd pop, m.in.: Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Michała Boniego, Marka Belki, Janusza Palikota, Adama Michnika, Zygmunta Solorza-Żaka, Krystyny Jandy, Dody, ks. Adama Bonieckiego, Wisławy Szymborskiej, Andrzeja Wajdy i Grzegorza Turnaua. Fotografiom towarzyszą teksty autorstwa: Marka Krajewskiego, Grzegorza Jankowicza, Macieja Gduli, Jarosława Trybusia/ Grzegorza Piątka i Adama Mazura.

Konrad Pustoła (1976) ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Warszawskim (2003) oraz artystyczne w londyńskim Royal College of Art (2008). W swoich projektach zajmuje się badaniem wizualnych aspektów relacji społecznych i ekonomicznych. Laureat konkursu Polskiej Fotografii Prasowej za cykl Sanna (2001). Uczestnik wielu wystaw m. in. Nowi Dokumentaliści (2005) CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Bloomberg New Contemporaries (2008) w Londynie; Storia, memoria, identitia (2009) w Modenie, PhotoEspania (2010) w Madrycie, Post document (2011) CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. W 2010 roku wydał album Dark Rooms nagrodzony w ogólnopolskim konkursie katalogów i albumów o sztuce Reminiscencje.

Cena:  33 zł

Zamów w Kiosku!

 


IMG_9741

Tytuł:  Wytępić te wszystkie bestie? Rozmowy i eseje.

tekst:  Tomasz Kozak

Warszawa 2010

wydawca:  Stowarzyszenie 40 000 malarzy

oprawa miękka

ilość stron:  576

ISBN 9788393199907

„Wytępić te wszystkie bestie?” to zarazem pastisz formuły wywiadu-rzeki, jak i precyzyjna mapa filozoficznych, artystycznych i literackich inspiracji Tomasza Kozaka, jednego z najciekawszych artystów i teoretyków sztuki swojego pokolenia. Na książkę składa się seria sześciu rozmów, wybór najważniejszych esejów artysty (w tym trzech premierowych) oraz słownik pojęć kluczowych dla jego twórczości.

„Wytępić te wszystkie bestie” to lektura niebezpieczna. Markiz de Sade, Lautremont i Gearges Bataille spotykają się tu z Ernestem Jungerem, Kmicicem i Conradowskim Kurtzem, Hegel staje w szranki z Schleglem, a wszystko obserwują Lucyfer i Rozkosz, widniejące na tle apokalipsy rodem z holywoodzkich superprodukcji Rolanda Emmericha.

Cena: 42 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8774 (2)

Tytuł:  Wywiad-rzeka-Wisła

tekst:  Jarosław Modzelewski, Piotr Bazylko, Krzysztof Masiewicz

Warszawa 2013

wydawca:  Stowarzyszenie 40 000 malarzy

oprawa miękka

ilość stron:  288

„Ma pan jeszcze jakieś marzenia dotyczące pana malarskiej kariery? Nie, nie mam zupełnie. No, chciałbym namalować Niemca strzelającego do kaczek.” Tak kończy się „Wywiad-Rzeka-Wisła” – zapis naszych spotkań z jednym z najwybitniejszych żyjących polskich malarzy, Jarosławem Modzelewskim.

Czy gdyby w 1983 roku Jarosław Modzelewski nie wsiadł do tramwaju, historia polskiego malarstwa potoczyłaby się inaczej? Jaki jest związek pomiędzy arabskimi spiskami a warszawską Akademią Sztuk Pięknych? Po co Gruppa ćwiczyła karate? Czy artysta powinien zmieniać rzeczywistość? Dlaczego kradzież farb miała zbawienny wpływ na malarstwo Jarosława Modzelewskiego? Czemu Gruppa uciekła z własnej wystawy? Kto komu nasikał do turystycznego czajnika na kempingu w Kassel? Na te i inne pytania odpowiedzi dostarcza niniejszy wywiad-rzeka. Wywiad-rzeka-Wisła.

Z Jarosławem Modzelewskim rozmawiają Piotr Bazylko i Krzysztof Masiewicz.

Cena:  34 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_9734

Tytuł:  Wyjście z getta. Rozmowy o kulturze komiksowej w Polsce

tekst:  Sebastian Frąckiewicz

Warszawa 2012

wydawca:  Stowarzyszenie 40 000 malarzy

oprawa miękka

ilość stron:  432

ISBN 9788393199938

Opis:  Dlaczego komiks sytuuje się na marginesie polskiej kultury? Z jakiego powodu instytucje państwowe albo komiks ignorują, albo traktują go instrumentalnie, wpisując w partykularne polityki historyczne? Dlaczego w Polsce nie istnieją nagrody i stypendia dedykowane komiksowi? Czy polski komiks ma własną tradycję? Czy komiks należy rozpatrywać w kontekście literatury, czy sztuk wizualnych? A może komiks właśnie stał się popularny? Na te i wiele innych pytań odpowiadają rysownicy, scenarzyści, kolekcjonerzy, kuratorzy, wydawcy i historycy komiksu.

http://sklep.beczmiana.pl/wyjscie-z-getta-rozmowy-o-kulturze-komiksowej-w-polsce-sebastian-frackiewicz-p-249.html

Cena:  34,90zł

Zamów w Kiosku!

 

Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: