Newsletter
Wyszukaj

Z

kiosk_logo_maj

K S I Ę G A R N I A  A R T Y S T Y C Z N A 

 

Tytuły rozpoczynające się od litery Z:

zwierzcy-punkt-widzenia-w-podwrku

Tytuł: Zwierzęcy Punkt Widzenia. Inna Wersja Historii

Eric Baratay

Gdańsk 2014

Wydawca: W podwórku

oprawa miękka

ilość stron: 380

ISBN 978-83-64134-05-0

„Żywe zwierzę – postuluje Éric Baratay – nie może nadal być białą plamą historii”. Nowatorstwo tej pracy z dziedziny animal studies polega na całkowicie odmiennym spojrzeniu na dzieje naszej cywilizacji. Autor podejmuje próbę uwolnienia historii od wizji antropocentrycznej, skupia uwagę na doświadczeniach zwierząt, przechodzi na ich stronę, patrzy z ich punktu widzenia, odwracając pytania, szukając wymowniejszych dokumentów… Za cel stawia sobie ukazanie, jak zwierzęta przeżyły i odczuły wydarzenia historyczne, w które zostały uwikłane, jak na nie zareagowały, a nawet – jak zmusiły człowieka do zmiany zachowania.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

http://www.motyleksiazkowe.pl/home/22544-zwierzcy-punkt-widzenia-w-podwrku-9788364134050.html?search_query=zwierzecy+punkt+widzenia&results=1

Cena: 46,00 zł

Zamów w Kiosku!


IMG_8721 (2)

Tytuł: Zmagania umysłu ze światem. Gry losowe

Mind’s Struggle with the World. Games of Chance

Jacek Simon, Szymon Wichary

Warszawa 2009

wydawca: Fundacja Bęc Zmiana

oprawa miękka

ilość stron: 47

ISBN 9788392952792

Janek Simon i Szymon Wichary – artysta oraz psycholog – wyjaśniają zawiłości ludzkiej psychiki dającej wiarę niezliczonej ilości metod pozwalających odnieść sukces w grach liczbowych. Szukanie sensu w bezsensie, wiary, nadziei jest tu zarówno światełkiem w tunelu, jedyną szansą dla osób, którym nie pozostała już żadna inna opcja poprawienia swojego statusu, jak również próbą znalezienia drogi na skróty, pozwalającą zdobyć nieskończoną przewagę nad innymi.

Cena: 22 zł

Zamów w Kiosku!


springer_zaczyn

Tytuł: Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach

Filip Springer

Kraków 2013

wydawca: Karakter

oprawa: miękka

ilość stron: 264

ISBN 978-8362-376-24-7

Błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Losy Oskara Hansena i jego rodziny mogłyby posłużyć za scenariusz niejednego filmu. Syn Norwega i Rosjanki wojnę spędza w Wilnie, gdzie przyłącza się do polskiej partyzantki. Po wojnie studiuje architekturę i wyjeżdża na stypendium do Paryża. Tam trafia do pracowni Jeannereta i odwiedza wielkich malarzy, m.in. Picassa, któremu udziela kilku cennych rad. Pomimo propozycji pozostania na Zachodzie, wraca do kraju, gdzie wraz z żoną, Zofią, pracuje jako architekt i tworzy koncepcję Formy Otwartej. Projekty Hansenów są śmiałe, niestandardowe i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi — kto nie chciałby mieć mieszkania skrojonego na własną miarę? Niestety, w szarej rzeczywistości PRL-u pomysły te ulegają pewnym modyfikacjom, na co architekci nie mają już wpływu. Rezultat to m.in. owiane złą sławą warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski, miejsce, którego się nie wybiera, lecz na które jest się skazanym… Tam właśnie decyduje się zamieszkać autor książki, Filip Springer. Chce on na własnej skórze poczuć, jak żyje się w miejscu urzeczywistnienia teorii Hansenów i zrozumieć, dlaczego ich nowatorskie pomysły nie najlepiej sprawdziły się w rzeczywistości.

Książka Filipa Springera to opowieść o niebanalnych osobowościach, niezwykłych ludzkich losach, odważnej architekturze, ale także – a może przede wszystkim – o naszej mentalności. I o tym, jak bardzo brakuje nam dziś wizji naprawy świata, która – jak u Hansenów – opierałaby się na wierze w człowieka i  poczuciu powinności wobec innych. Rzecz wciągająca, dająca do myślenia i po prostu mądra.

Filip Springer – (ur. 1982) — reporter i fotograf. Regularnie współpracuje z mediami ogólnopolskimi i i lokalnymi. Publikował między innymi w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Przekroju, „Newsweeku”, „Wysokich Obcasach”. W 2011 roku wydał pierwszą książkę reporterską – entuzjastycznie przyjętą przez krytykę i czytelników Miedziankę. Historię znikania (Czarne 2011).

https://www.karakter.pl/ksiazki/zaczyn

Książka została wydana wspólnie z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Cena: 49,00 zł

Zamów w Kiosku!

 

Aby otrzymywać informacje dotyczące wydarzeń
w Galerii Miejskiej Arsenał, wpisz poniżej
swój adres e-mail: