wtorek, 19 marca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Tożsamość, erotyka i polityka – sztuka LGBTQ teraz!
Dialogowanie historyków sztuki i artystów
18.01.2018, godz. 18.00

spotkanie z cyklu Dialogowanie historyków sztuki z artystami

rozmawiają: Paweł Leszkowicz i Daniel Rycharski

Rozmowa Pawła Leszkowicza i Daniela Rycharskiego poświęcona będzie roli sztuki wobec sytuacji osób LGBT we współczesnej Polsce.

Na arenie międzynarodowej w ostatniej dekadzie obserwujemy znaczący postęp w obszarze praw obywatelskich, jak i ekspresji kulturowej osób nieheteroseksualnych, a jednocześnie nasilają się represje i nowe wykluczenia. Kolejne kraje legalizują związki partnerskie, otwierają się różne religie,  organizowane są liczne wystawy sztuki queer, czasy marginalizacji i niewidzialności odchodzą w przeszłość. Tymczasem  w Europie Wschodniej, pod wpływem Rosji i religijnego fundamentalizmu, zwiększa się homofobia, cenzura ogranicza wolność wypowiedzi, wycofanie w prywatność staje się strategią przetrwania jak w czasach totalitaryzmów.

Rola kultury i praw osób LGBT bardzo silnie uzależniona jest od lokalnego kontekstu, a w perspektywie międzynarodowej zawieszona jest pomiędzy nową emancypacją i dawną opresją, w zależności od miejsca, gdzie się tworzy i żyje. Zastanowimy się, jak ta sytuacja artystyczna, polityczna i osobista wygląda u nas, jakie są strategie artystyczne, wystawiennicze i społeczne.  Czy sztuka lub wizualny aktywizm mogą odegrać jakąś rolę wobec martwego punktu, w jakim utknęły prawa obywatelskie i miłosne mniejszości w Polsce?

Dialogowanie historyków sztuki i artystów to cykl spotkań prowadzonych przez pracowników Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i zaproszonych przez nich artystów. Tematy poszczególnych spotkań – nawiązujące do programu aktualnych wystaw w Galerii Miejskiej Arsenał – staną się punktem wyjścia do rozmowy o sztuce, wystawiennictwie czy krytyce, w której istotną rolę odegra skonfrontowanie dwóch perspektyw patrzenia, rozumienia i mówienia o sztuce – historyków sztuki i artystów. Tym razem rozmawiać będą: dr Paweł Leszkowicz (historyk sztuki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Historii Sztuki) i Daniel Rycharski (artysta, aktywista środowiska LGBTQ).


Paweł Leszkowicz – wykładowca akademicki i niezależny kurator specjalizujący się w obszarze sztuki i kultury współczesnej, wystawiennictwa i studiów LGBTQ.

Zorganizował wystawy:  Miłość i Demokracja (2006),  Vogue (2009),  Ars Homo Erotica (2010), Love is Love. Sztuka jako aktywizm LGBTQ od Wielkiej Brytanii do Białorusi (2011),  Civil Partnerships. Feminist and Queer Art and Activism in the UK (2012).  Autor książek: Helen Chadwick. Ikonografia podmiotowości (2001), Miłość i Demokracja. Refleksja o kwestii homoseksualnej w Polsce (2005),  Art Pride. Sztuka gejowska z Polski (2010), Nagi mężczyzna. Akt męski w sztuce polskiej po 1945 roku (2012).


Daniel Rycharski – artysta wizualny, aktywista. Urodził się w 1986 roku w Sierpcu. Mieszka i pracuje w Sierpcu i Szczecinie. Zajmuje się działaniami artystycznymi w przestrzeni wsi, jest twórcą wiejskiego street artu. Jest autorem filmów, instalacji multimedialnych i obiektów site-specific, a także animatorem kultury. Tworzy projekty publiczne w przestrzeni wiejskiej, angażujące lokalną społeczność. W latach 2005–2009 tworzył grupę artystyczną ze Sławomirem Shuty. W 2009 postanowił wrócić do rodzinnej wsi Kurówko. W swojej praktyce artystycznej Rycharski inspiruje się m.in. elementami sakralnymi, wierzeniami ludowymi.

W 2012 otrzymał tytuł Kulturysty roku przyznawany przez Program Trzeci Polskiego Radia. W 2017 nagrodzony został Paszportem Polityki w kategorii sztuki wizualne. Brał udział m.in. w takich wystawach jak: „Robiąc użytek. Życie w epoce postartystycznej”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2016; „Into the Country”, Salt Ulus, Ankara, 2014; „Co widać. Polska sztuka dzisiaj”, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa, 2014; „Street art na wsi”, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń, 2012. ,,Późna Polskość” CSW w Warszawie.