środa, 12 grudnia otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, Poznań
tel. +48 61 852 95 02
arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek - Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Antoni Walerych


Informacje o wystawie

Antoni Walerych, ur. 1952, ukończył poznańską PWSSP, studiując rzeźbę w pracowni prof. M. Więcek-Wnuk i J. Kopczyńskiego. Od 1983 prowadzi pracownię odlewniczą.


ELITY I DUCH CZASU

Olgierd Błażewicz, "Głos Wielkopolski", 16.06.1994

Na wernisaż najnowszych wystaw w Arsenale, a zarazem intronizację jego szefa z konkursu, Mariusza Rosiaka, wejść było właściwie nie sposób. Po raz pierwszy w Poznaniu, tak jak przed laty w Moskwie, sporą gromadką staliśmy przed drzwiami, na zewnątrz budynku, nim publiczność zgromadzona w holu rozproszy się po galeriach i pozwoli nam wreszcie wejść między rzeźby, obrazy i rysunki.

Ma więc Poznań swoją elitę kulturalną spragnioną sztuki i wystaw. Schaeffer w "Kwartecie" powiada, że elita - jak modelka - musi być szczupła, i taka też jest ona w Poznaniu. A uświadomiłem to sobie w pełni, gdy po trzech kwadransach tą samą wernisażową gromadką wędrowaliśmy tego wieczoru na premierę do Teatru Polskiego. Gdy jednak nazajutrz wybrałem się do Arsenału, aby obejrzeć wystawę, okazało się, że nie było już tutaj nikogo. Za oknami zgiełk i tłok "Jarmarku Świętojańskiego", a tutaj pełen komfort odbioru. Trzy pilnujące panie i jeden służbowy konsument sztuki.

Największym wzięciem u wernisażowej publiczności cieszyła się pokonkursowa wystawa rysunku o Grand Prix firmy Faber Castell. I trudno chyba się temu dziwić. Ludzie lubią różnorodność i taką jak ta rewię nowości, przegląd różnych pomysłów, form i sposobów wypowiedzi plastycznej. Od skrajnego fotorealizmu i ascetycznie suchego zapisu rzeczywistości przy pomocy zwyczajnego ołówka, aż po wyszukane sceny i obrazy z kręgu fantasy, znaki plastyczne i artystyczne rebusy. Najwyższą nagrodę zdobył tutaj - i słusznie
- rysunek Henryka Starikiewicza z Poznania. Piszącemu te słowa wyraźnie przypadły też do gustu prace Jędrzeja Gołasia, Krzysztofa Grzesiaka, Adama Pociechy, Beaty Kórnickiej-Koneckiej i jak zawsze pyszne rysunki Barbary Gawdzik-Brzozowskiej.

Sztuka współczesna wydaje się dziś rozpięta między pielęgnowaniem swojego własnego ja - charakterystycznego dla tego właśnie artysty sposobu myślenia i obrazowania - a duchem czasu. A więc nawiązywaniem do aktualnie panujących na świecie trendów. Odbiorcy cenią sobie bardziej zmienność i różnorodność, kolekcjonerzy wierność artysty swej sztuce, a artyści z nazwiskami wolą raczej nie ryzykować i pielęgnować swój własny mikroświat, swój "ogródek".

Na aktualnie prezentowanych w Arsenale wystawach widać to najlepiej na przykładzie malarstwa Lecha Ratajczyka. Nie zmienił się, pozostał wierny "figuratywnemu malarstwu". Maluje nadal świetnie, ale obrazy jego nie robią już takiego jak dawniej wrażenia. Przestały po prostu korespondować z' duchem czasu. Tendencja do pielęgnowania swojego "ogródka", do zabawy raz już sprawdzoną formą widoczna jest także w rzeźbach Antoniego Walerycha, tak programowo odżegnującego się od literackości i estetyzacji. Nie ma jej natomiast w obrazach Jarosława Modzelewskiego. Gra jaką prowadzi on na swoich płótnach jest wciąż zmienna i intrygująca. Jego obrazy sprzed laty wydały mi się jednak głębsze treściowo a przy tym pełne pasji. A tego teraz w tym malarstwie już nie ma. Stało się tak zapewne za sprawą owego ducha czasu.

archiwum

Matryca
Tatiana Wolska
16.10-18.11.2018
KNAF
Nagroda im. Leszka Knaflewskiego dla młodych twórców
21.09-4.11.2018
Dziewczyństwo & COVEN Berlin prezentują: BEDTIME
7.09 - 7.10.2018

Mit i sny
wystawa indywidualna Mithu Sen
10.08-16.09.2018
Lochy Arsenału
prace z kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał z gościnnym udziałem Wojciecha Doroszuka i Daniela Koniusza
22.06-2.09.2018
Porządek i chaos
wystawa fragmentu kolekcji Kunstmuseum Villa Zanders
15.06-22.07.2018
Warsztaty z rewolucji
11.05-10.06.2018
Nowe Scenariusze Miast
Projektowanie dla miasta w procesie zrównoważonego rozwoju
11.05-3.06.2018
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, 61 - 772 Poznań
tel. +48 61 852 95 02, fax +48 61 852 95 01
arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek - Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16