wtorek, 22 września otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6, Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Estetyka i uprzedzenia
Aesthetics & Bias
7.04 — 6.05.2018

Prezentowana wystawa jest podsumowaniem projektu edukacyjnego Estetyka i uprzedzenia – polsko-izraelskie spotkania studentów szkół artystycznych, który został zainaugurowany w 2008 roku z inicjatywy Adiny Bar-On, izraelskiej artystki performerki i wykładowczyni na Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie. W rezultacie tego przedsięwzięcia edukacyjnego doszło do wymiany młodych artystów z Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie ze studentami czterech artystycznych uczelni wyższych: Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

120 uczestników i uczestniczek projektu, podzielonych na sześć dwudziestoosobowych grup,  spotkało się dwukrotnie – raz w Izraelu i raz w Polsce. W pierwszym etapie dziesięcioro artystów z Polski jechało do Izraela, by wziąć udział w dziesięciodniowym programie współpracy z dziesięcioma izraelskimi studentami z Bezalel. Następnie dziesięcioosobowe grupy z Izraela przyjeżdżały na spotkanie z polskimi partnerami.

W trakcie wizyt studenci odwiedzali wybrane miejsca w Izraelu i Polsce, w przestrzeni których odbywały się intensywne warsztaty o profilu interdyscyplinarnym. Ich częścią były moderowane dyskusje, mające na celu zainspirowanie refleksji i ekspresji, a finalnie – także sztuki.

Estetyka i uprzedzenia była dla młodych artystów z Polski i Izraela – których łączy i dzieli wspólna historia – doświadczeniem uwalniającym. Dla części z młodych Izraelczyków podroż do Polski była powrotem do kraju, w którym żyli i umierali ich krewni. Musieli stawić czoła temu, co w ich postrzeganiu było prawdopodobnie największym żydowskim cmentarzyskiem w kraju, który obecnie pulsuje życiem. Dla młodych Polaków wyprawa do Izraela była możliwością spojrzenia na egzotyczny Bliski Wschód, „kolebkę cywilizacji” ogarniętą panującym konfliktem zbrojnym.

Celem tych podróży, warsztatów, debat i seminariów było wytworzenie przestrzeni dyskusji nieskrępowanej polityczną poprawnością, w ramach której artyści mogli wymieniać stanowiska oraz dzielić się przeczuciami i obawami; platformy, która oferowała szansę przyjrzenia się swojej rzeczywistości, temu, co znane i powszednie, oczami przybysza.

Warsztaty odbywały się z reguły w otoczeniu konkretnych obiektów: w Izraelu było to na przykład wzgórze nad palestyńską dzielnicą Issawiya i punkt widokowy, z którego rozpościera się panorama Jerozolimy. W Polsce warsztaty zaaranżowano między innymi przy gigantycznej figurze Jezusa, górującej nad krajobrazem Świebodzina, a także w starej synagodze, której przestrzeń od 1941 do niedawna służyła jako pływalnia miejska. Kolejnym zasadniczym aspektem projektu było tworzenie prac artystycznych. Ósmy i dziewiąty dzień pobytu poświęcono prezentacjom, w trakcie których studenci przedstawiali materiały zgromadzone w ramach projektu. Były wśród nich krótkie, zarejestrowane cyfrowo nagrania wideo z niewielką ingerencją montażową, rysunki odręczne, szkice słowne, nagrania dźwiękowe i fotografie.

W toku spotkań, na które, jak zostało wspomniane, złożyły się odwiedziny w miejscach o istotnym znaczeniu historycznym, społecznym, narodowym i religijnym, odbyły się dyskusje i warsztaty. Ich celem było wzbudzenie debaty kulturowej i ogólnoludzkiej – nie politycznej lecz takiej, która umożliwiłaby młodym artystom przekroczenie granic języka oraz rozpoznanie samych siebie jako twórców społecznie świadomych. Projekt ukazał swój potencjał edukacyjny, stworzył kulturową podstawę do intelektualnej, emocjonalnej i kreatywnej wymiany, w ramach której ujawniły się rozmaite punkty widzenia: interpersonalne, lecz także międzygrupowe, wewnątrz- i międzykulturowe. Celem tych działań było wytworzenie autentycznego dialogu, mierzącego się ze stereotypami i próba wypracowania sposobów ich osłabienia przy użyciu wspólnego idiomu komunikacji wizualnej w ramach powstającej sztuki współczesnej.

Możliwość podzielenia się pracami młodych artystów z publiką jest dla nas niezwykle cenna, ponieważ eksponują one głębokie korzenie uprzedzeń i ich historyczną uporczywość. Sztuka zaprezentowana na wystawie to wypowiedzi tych, którzy chcą, aby ich usłyszano, choć nadal poszukują nieoczywistych sposobów komunikowania się. Ich wytrwałość prawdziwie zaskakuje i dostarcza pretekstu do dalszej dyskusji, której obecnie bardzo potrzebujemy.

Adina Bar-On, Marek Wasilewski


Estetyka i uprzedzenia – Aesthetics & Bias

Artyści: Sivam Alajem, Renana Aldor, Assaf Alkalai, Sharon Azagi, Tymon Bryndal, Eyal Chirurg, Shir Cohen, Matĕj Frank, Kim Gazit, Nimrod Karmi, Zofia Kuligowska, Justyna Los, Magdalena Morawik, Nissreen Najjar, Netta Peretz, Krzysztof Perzyna, Mikołaj Podworny, Bar Sharma, Jana Shostak, Camea Smith, Julia Taszycka, Ye՝ela Wilchanski

Kuratorzy: Adina Bar-On, Marek Wasilewski

Oprowadzanie kuratorskie: 12.04.2018, godz. 17.00


Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.


http://culture.pl/en/news

partnerzy

niepodległa instytut adama mickiewicza ambasada izraela bezalel academy uap asp kraków asp wawa asp wroclaw Notes na 6 tygodni miasteczko poznań Czas kultury Kultura poznan pl IKS instytut polski TA MBSF

archiwum

Tymczas
Letnia Rezydencja Galerii Sandra
19.06 — 6.09.2020
Bieguny. Dialogi młodych: INNY – edycja 3.
10.07 — 6.09.2020
Bieguny. Dialogi młodych: INNY – edycja 2.
26.02 — 5.07.2020
Współbrzmienie zdarzeń
Mariusz Kruk
22.05 — 28.06.2020
Catering dla najdłużej przebywających w galerii gości
Tatiana Czekalska, Leszek Golec
24.01 — 14.06.2020
BORIS BUĆAN
plakaty
14.02 — 17.05.2020
KOMUNIKAT
11.03.2020
Czerwień i fiolet
Ewa Harabasz
4.01 — 9.02.2020
Galeria Miejska Arsenał

Stary Rynek 6 | 61 – 772 Poznań
T. +48 61 852 95 02 | F. +48 61 852 95 01
arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16