piątek, 29 marca otwarte 12 — 19
Galeria Miejska Arsenał

ul. Szyperska 2/6-8, 61-754 Poznań
T. +48 61 852 95 02
E. arsenal@arsenal.art.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek – Sobota: 12 — 19
Niedziela: 12 — 16

Poznań Design Days 2015 - wystawy w Galerii Miejskiej "Arsenał"

Poznań Design Days 2015 to festiwal designu angażujący w organizację liczne instytucje kultury i sztuki, a także przestrzenie kreatywne, funkcjonujące na terenie Poznania.

Organizatorem projektu jest Fundacja Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

W trakcie trwania festiwalu (w większości miejsc od 8 do 17 maja 2015) Poznań stanie się platformą wymiany doświadczeń polskich i zagranicznych środowisk projektowych, w ramach której będą prezentowani zarówno dojrzali projektanci, jak i twórcy młodego pokolenia. W programie przewidujemy liczne wystawy, prezentacje pokazy filmów, spotkania, warsztaty i dyskusje na temat designu i przestrzeni publicznej. Poznań Design Days 2015 będzie realizowany pod hasłem „NOWE OCZEKIWANIA”. Festiwal to ważny krok w kierunku zintegrowania lokalnych artystów i projektantów pod szyldem zaplanowanego wydarzenia, ale także Partnerów zaangażowanych w realizację festiwalu. Inicjatywa zorganizowania w Poznaniu wydarzenia poświęconego designowi, w jego różnorodnych odmianach i przejawach, stanowi zaproszenie do animowania podobnych działań oraz wspierania lokalnego środowiska artystycznego i projektowego. Naszym celem jest również prezentacja i promocja przemysłów kreatywnych, a także edukacja w zakresie wzornictwa przemysłowego.

 

W programie Poznań Design Days 2015 przewidziano m.in.:

  1. Wystawy (Galeria Miejska „Arsenał”),
  2. Serię warsztatów dla dzieci (Strefa KidsDesign),
  3. Serię warsztatów dla dorosłych w zakresie m.in.: fotografii, grafiki, architektury, performansu, mebla (Plac Wolności – Kontenery; Centrum Kultury Zamek),
  4. Wykłady i prezentacje (Centrum Kultury Zamek),
  5. Poznań Design Talks (Plac Wolności – Kontenery),
  6. Pokaz mody w trakcie Nocy Muzeów (Plac Wolności),
  7. Pokaz filmów (Centrum Kultury Zamek).

Imprezą towarzyszącą będzie „Tydzień Architektury” organizowany przez SARP.

Szczegółowy program znaleźć można na stronie www.poznandesigndays.pl.

WYSTAWY W GALERII MIEJSKIEJ „ARSENAŁ”

 Zapytaj / Alternatywne scenariusze

Udział biorą:

Aeon Form, Bartosz Borowicz, Magdalena Baranowska, Be My Eyes, Fawory&Michał Piasecki, Pan Generator, Sures Kumar, Mode:lina Architekci, Skrekkøgle Studio, Maciek Sobczak, Sylwester Szymański, Torqway, Oskar Zięta

Wystawa ma na celu przybliżenie odbiorcy wielu alternatywnych dróg rozwoju społecznego. Spekulowanie na ich temat pozwala analizować teraźniejszość oraz rozważać scenariusze przyszłości. Prezentowane produkty, których funkcje nie zostały jednoznacznie określone, mogą ewoluować w odmiennych kierunkach, zatrważać, ale też dawać nadzieję. Przedstawiane w ramach wystawy wizje i projekty są sondowaniem rzeczywistości oraz próbą rozwiązania problemów, które prowokują chęć fundamentalnej zmiany. Celem ekspozycji nie jest opisywanie trendów, ale stawianie pytań o inną jakość życia, a szczególnie doświadczeń zmysłowych w czasach, w których rzeczywistość nowych mediów funkcjonuje coraz bliżej ludzkiego ciała.

Kuratorzy: Marcin Konicki, Magdalena Popławska

Marcin Konicki – ur. 1980 w Połczynie Zdroju. Ukończył Wydział Architektury i Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, otrzymując dyplom z wyróżnieniem w zakresie wzornictwa. Od 2006 roku, poza aktywną działalnością projektową, pracuje jako wykładowca na Wydziale Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W 2011 roku uzyskał status doktora w zakresie sztuk projektowych na UAP.

Magdalena Popławska – ur. 1984. Socjolożka, redaktorka, kuratorka wystaw łączących dizajn oraz sztukę współczesną (m.in. „Podstawowe funkcje życiowe”, Poznań 2012; „2,5 do sześcianu”, Poznań 2013, „Widzę wszystko”, Survival, Wrocław 2014, „Potrzebne”, Poznań 2014), a także projektów edukacyjnych i animacyjnych (m.in. roczne cykle wykładów i warsztatów „W ramach designu”, Poznań 2011, „Tekstura designu”, Poznań 2012, „R(e)wolucje dizajnu”, Poznań 2013, „Lokalsi”, Poznań 2014), autorka tekstów krytycznych.

 

Nowe oczekiwania

Wystawa „Nowe oczekiwania” jest odpowiedzią na ciągle zmieniające się potrzeby człowieka – użytkownika produktów. Jest skoncentrowana na innowacyjnym przekształceniu formy przy zachowaniu ergonomicznych cech poszczególnych eksponatów. Młodzi twórcy podejmują odpowiedzialne decyzje projektowe w czasach nieograniczonych możliwości technologicznych i ogromnej ilości zbędnych przedmiotów wytwarzanych przez konkurujące ze sobą firmy. Założeniem ekspozycji jest prezentacja atrakcyjnej oferty obiektów zarówno dla przemysłu, jak i odbiorcy prywatnego.

Kurator: Jakub Owsian

Jakub Owsian – asystent w I Pracowni Projektowania Mebla na UAP. Prowadzi działalność twórczą w zakresie projektowania i realizacji mebli unikatowych oraz przemysłowych, wnętrz mieszkalnych i użyteczności publicznej. Zajmuje się także projektowaniem grafiki użytkowej.

 

Mebel jako znak

Studenci Katedry Mebla Uniwersytetu Przyrodniczego pokazują innowacyjne rozwiązania projektów mebli, w których materiałami konstrukcyjnymi jest sklejka i metal. Ich kreacje zmieniają sposób ujmowania formy w kontekście nowych zachowań użytkowników prezentowanych obiektów. Założeniem ekspozycji jest podjęcie poszukiwania nowych funkcji i nowej estetyki w oparciu o najnowsze technologie.

Kurator: Jolanta Usarewicz-Owsian

 

Litera, identyfikacja, informacja, opakowanie

Kolejną wystawą eksponowaną w Galerii Miejskiej „Arsenał” jest wystawa projektów pracowni zajmujących się grafiką, wchodzących w skład Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Fascynacja wzornictwem produktu oraz jego opakowania, a także opracowywaniem graficznym użytecznych rozwiązań, które aplikować można w codziennym życiu, skłoniły studentów UAP do nowatorskich koncepcji, z którymi będzie można zapoznać się podczas wystawy. Opakowania pełniące funkcję zabezpieczenia przed zniszczeniem swojej zawartości często są także nośnikiem informacji o tym, co zawierają. Współczesne wzornictwo dba nie tylko o ich użytkowość, ale także o zaskakującą konstrukcję i oryginalną formę, mającą zapewnić odbiorcy satysfakcjonujące przeżycia estetyczne.

Prezentowane będą dzieła twórców z pracowni Katedry Komunikacji Wizualnej UAP (Pracowni Projektowania Litery, Pracowni Opakowań, Pracowni Grafiki Informacyjnej, Pracowni Znaku i Identyfikacji).

Kuratorzy: Krzysztof Kochnowicz, Krzysztof Kwiatkowski

Krzysztof Kochnowicz – profesor zwyczajny Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierownik Pracowni Znaku i Typografii. Od 2003 r. prodziekan Wydziału Grafiki. Zajmuje się typografią oraz scenografią teatralną i telewizyjną. Autor licznych scenografii do programów telewizyjnych oraz scenografii teatralnych (m.in. „Antygony” prezentowanej na deskach Bałtyckiego Teatru Dramatycznego oraz „Ballad i romansów” dla Teatru Polskiego w Poznaniu).

Krzysztof Kwiatkowski – doktor sztuki, adiunkt na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 1998 r. kieruje Pracownią Projektowania Opakowań. Pracuje samodzielnie i w zespołach w zakresie grafiki wydawniczej, identyfikacji wizualnej, wzornictwa przemysłowego, architektury wnętrz oraz renowacji i rewitalizacji kamienic i obiektów sakralnych.

archiwum

Pływanie o zmierzchu
Aga Nowacka, Zofia Tomczyk
17.11.2023–14.01.2024
wernisaż: 17.11.2023, g. 18.00
Nieprzemijające wyzwolenie / постоянное освобождение
Kirill Diomchev (NEVIDIVISM)
1-17.12.2023
wernisaż: 1.12.2023, g. 18.00
Koszmary Dziesiątki
22.09 – 5.11.2023
wernisaż: 22.09.2023, g. 18.00
Bieguny
Dialogi młodych: INNY – edycja 7.
23.06 – 3.09.2023
wernisaż: 23.06.2023, g. 18.00
Niemy świadek historii
16.06 – 3.09.2023
wernisaż: 16.06.2023, g. 18.00
Anatomia polityczna / Політична анатомія
Vlada Ralko, Volodymyr Budnikov
6-11.06.2023
wernisaż: 6.06.2023, g. 18.00
XIII Biennale Grafiki
ERROR
21.04 – 4.06.2026
wernisaż: 21.04.2023, g. 18.00 Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar
Z miasta Żelaza i Betonu
З міста Залізобетону / Из города Железобетона
17.03 – 16.04.2023
wernisaż: 17.03.2023, g. 18.00